През последните години се натрупват все повече научни доказателства, че храненето през първите 1000 дни от живота на човека има огромно влияние върху растежа и здравето на децата, тяхното физическо и интелектуално развитие и върху риска в по-късна възраст от хронични заболявания като сърдечно-съдови болести, диабет, затлъстяване, белодробни проблеми и др. Пълноценното и здравословно хранене на бременните жени и на децата в кърмаческа и ранна детска възраст дава уникална възможност да се повлияе благоприятно върху физическия и интелектуален капацитет на хората, за да се подобри здравето и да се намали заболеваемостта.
Децата в кърмаческа възраст растат и се развиват с голяма бързина, Ускорено е и развитието и съзряването на всички органи и системи на организма, особено на мозъка, имунната и храносмилателната система.
Какво представлява глутенът:
Глугенът е растителен протеин, който се съдържа в някои зърнени и житни храни като пшеница, ръж, овес, спелта, ечемик, както и техните производни брашна, макарони, спагети, хляб, кори за баница, зърнени закуски и други.
Глутенът се смята за алерген, защото е трудно смилаем и често по-големи неразградени молекули от него попадат в кръвта и провокират имунната система да отговори. Алергията към този протеин се нарича цьолиакия.
Кога да въведем глутен в менюто на бебето?
Европейското общество по детска гастроентерология, хепатология и хранене и Европейския орган по безопасност на храните имат официално становище за въвеждане на глутен съдържащи храни до 7-ия месец на кърмачетата. "Както на ранен етап при бебетата /под четири месеца/, така и по-късно /на седем или повече месеца/ въвеждането на глутена може да увеличи риска от цьолиакия или Диабет тип 1." Глутен съдържащите храни могат да бъдат въведени след 4-ия месец в малки количества. Счита се, че въвеждането на глутена под протекцията на кърменето намалява риска от развитие на непоносимост.
Най-удачно е да започнете с храни, които имат ниско съдържание на глутен /след като са въведени безглутеновите зърна (ориз, царевица, елда, просо, киноа, амарант)/ и постепенно да се увеличи количеството му. Целта е организмът да привикне към този протеин, да започне да отделя ензими, които го разграждат и родителите д аследят как бебето реагира на този вид храна. Добро решение са овесените ядки /фини/, добавени към каши, супи, десерти, пасирани. Овесът е богата на хранителни вещества култура-главен източник на въглехидрати, протеини, фибри, витамини и минерали, както и антиоксидант