Културна програма за месец май 2012

петък, 27 април 2012
Публикувано от: Димитринка Костадинова
Културна програма за месец май 2012

 

 

 

 

25 април - 7 май
XXIX издание на Международно изложение за цветя "Флора Бургас" 2012

1 май - Празник на град Българово

Програма

1 май - вторник
16.00 часа
Читалище "Съгласие" - град Българово
Художествена изложба на школата по иконопис към
Читалище "Съгласие 1905" - град Българово
17.00 часа
На градския площад
Концерт на Фолклорен ансамбъл "Странджа" и Мегданско хоро

2 май - сряда
гр. Българово, храм "Св. Атанасий"
9.00 часа
Тържествена света литургия

2 - 6 май
Военен клуб - Бургас, ул. "Христо Ботев" 48
Седмица на българското военно документално кино
Филми на информационния център на Министерство на отбраната

Програма

2 май - сряда
14.00 часа, 17.00 часа
"Пета рота" /2012 г./
Разказ за мисията на Пета рота за охрана на летище Кабул
Автори: Григори Недялков, Чавдар Кръстев, Мария Ханджиева

14.30 часа, 17.30 часа
"Изкуството на войната" /2011 г./
Филм, посветен на 120-та годишнина на българското военно разузнаване
Автори: Мария Кръстева, Чавдар Кръстев, Людмил Колев

15.00 часа, 18.00 часа
"Видях как пясъкът гори" /2010 г./
Филм, посветен на 60-та годишнина на Зенитно-ракетните войски
Автори: Силвия Желева, Чавдар Кръстев

15. 30 ч., 18.30 ч.
"Бриз 2010" /2010 г./
Филм за военноморско учение, проведено в българската акватория на Черно море през лятото на 2010 г.
Автори: Атанас Панайотов, Чавдар Кръстев, Людмил Колев

19.00 часа
"Българското въздухоплаване" /2008 г./
Филм за историята и съвремието на българската авиация.
Автори: Димитър Недялков, Людмил Колев

3 май - четвъртък
14.00 часа, 17.00 часа
"Полет през времето" /2010 г./
Разказ за бойната ни авиация
Автори: Григори Недялков, Пламен Пенев, Чавдар Кръстев

14.30 часа, 17.30 часа
"Щрихи от Афганистан" /2011 г./
Филм за мисията на четвърта рота за охрана на летище Кабул, българските военни полицаи и лекарите от тимовете за връзка и обучение
Автори: Мария Кръстева, Чавдар Кръстев

15.00 часа, 18.00 часа
"Близо до слънцето и светлината" /2012 г./
Филм, посветен на 60-годишнината от създаването на
Радиотехническите войски в България.
Автори: Мария Рачева, Чавдар Кръстев, Людмил Колев

15. 30 часа, 18.30 часа
"Училище за лидери" /2012 г./
Филм, посветен на 100-годишнината от създаването на Военна академия "Г.С.Раковски"
Автори: Андрей Рангелов, Мария Кръстева, Чавдар Кръстев, Людмил Колев

19.00 часа
"По стъпките на Сухопътните войски" /2009 г./
Филм, посветен на празника на Сухопътните войски
Автори: Христо Ганков, Чавдар Кръстев

4 май - петък
14.00 часа, 17.00 часа
"Небесни рицари" /2011 г./
Филм, посветен на празника на ВВС, с акцент върху изтребителната авиация
Автори: Асен Сираков, Димитър Недялков, Людмил Колев

14.30 часа, 17.30 часа
"Съюзна сила 2011" /2011 г./
Филм за учението на Сухопътните войски, проведено на полигона Корен
Автори: Мария Кръстева, Чавдар Кръстев, Людмил Колев

15.00 часа, 18.00 часа
"В спиралата на времето" /2011 г./
Филм за щурмовата авиация, посветен на 50-годишнината на авиобаза Безмер
Автори: Мария Кръстева, Чавдар Кръстев, Людмил Колев

15. 30 часа, 18.30 часа
"OMLT: Мисията продължава" /2012 г./
Филм за участници в тимовете OMLT и за обучение
на Афганистанската национална армия
Автори: Григори Недялков, Чавдар Кръстев, Людмил Колев

19.00 часа
"130 години ВМС" /2009 г./
Исторически разказ за създаването и развитието на бойния флот на България
Автори: Атанас Панайотов, Людмил Колев

5 май - събота
14.00 часа, 17.00 часа
"Динамиката на една година" /2011 г./
Филм, посветен на празника на Сухопътните войски - 19-ти ноември
Автори: Григори Недялков, Чавдар Кръстев, Людмил Колев

14.30 часа, 17.30 часа
"Дим над водата" /2011 г./
Филм, посветен на 60-годишнината на Зенитноракетните войски, с акцент върху проведените на полигона Шабла бойни стрелби
Автори: Мария Кръстева, Чавдар Кръстев, Людмил Колев

15.00 часа, 18.00 часа
"Бдителен страж" /2011 г./
Филм за международно военнополицейско учение на полигона Ново село
Автори: Валя Станимирова, Чавдар Кръстев

15.30 часа, 18.30 часа
"В посоката на времето" /2011 г./
Филм, посветен на 100-годишнината на българската бойна авиация
Автори: Григори Недялков, Чавдар Кръстев, Людмил Колев

19.00 часа
"Достойна за удивление" /2008 г./
Разказ за Тутраканската епопея
Автори: Горан Благоев, Людмил Колев

6 май - неделя
14.00 часа, 17.00 часа
"Навсякъде,където другите не могат" /2011 г./
Филм за вертолетната авиация, посветен на празника на авиобаза Крумово
Автори: Димитър Недялков, Чавдар Кръстев, Константин Занков

14.30 часа, 17.30 часа
"Бриз 2011" /2011 г./
Филм за военноморското учение с международно участие, проведено в българската акватория на Черно море през месец юли 2011 г.
Автори: Григори Недялков, Иван Николов, Николай Добрев, Людмил Колев

15.00 часа, 18.00 часа
"Спешно отделение - мисия Кабул" /2011г./
Филм за дейността на българските военни лекари
във френската военнополева болница в Кабул.
Автори: Мария Рачева, Чавдар Кръстев

15.30 часа, 18.30 часа
"OMLT: Мисията продължава" /2012 г./
Филм за участници в тимовете OMLT и за обучение
на Афганистанската национална армия.
Автори: Григори Недялков, Чавдар Кръстев, Людмил Колев

19.00 часа
"Достойна за удивление" /2008 г./
Разказ за Тутраканската епопея
Автори: Горан Благоев, Людмил Колев

3 май - петък
ДТ "Адриана Будевска", ул. "Цар Асен" 36А
19.00 часа
"Мъже на изчезване" от Жан Жак Брикер и Морис Ласег

4 май - събота
Държавна опера - Бургас
Зала "Опера", ул. "Кл. Охридски" 2
19.00 часа
Премиера
"Веселата вдовица" - оперета от Франц Лехар
Диригент - Иван Кожухаров
Режисьор - Дарина Главанакова - Бакърджиева

5 - 6 май
Младежки културен център, ул. "Гладстон" 47
XI Национален конкурс за изпълнение на детска песен
"Сладкопойна чучулига"
http://www.sladkopoinachuchuliga.com/

Програма

5 май - събота
10 часа - Първи тур - Втора възрастова група
12.30 часа - Първи тур - Първа и трета възрастова група
16 часа - Втори тур - Индивидуални изпълнители
18 часа - Карнавал

6 май - неделя
10 часа - Конкурс вокални групи
Награждаване

5 май - събота
Държавен куклен театър - Бургас, ул. "Климент Охридски" 2
11.00 часа
"Малката елфа"

5 май - събота
Дом на културата "Лукойл Нефтохим" - Бургас
19.00 часа
Благотворителен концерт "Да възродим духа на храма"
С участието на: Група "Горещ пясък", Група "Петте сезона", Рафи; Димитър Атанасов, Клуб за състезателни танци Бургас 1975, Клуб "Сезони", Хор за ортодоксална музика - Prima choir", Ивайло Михайлов, Трио "Жарава", Радостина Йовкова и Формация "Земляци", Стоян Ганчев, ПФА "Странджа"
Организатори: Инициативен комитет за възраждане на
Свято -Преображенския събор в Болград
със съдействието на Община Бургас
вход : 5 лв.

5 май - събота
Участие на Вокална група "Ретро Бургас" към Читалище "Асен Златаров" град Бургас в Международен фестивал "Море и спомени" град Варна

5 май - събота
Участие на Фолклорна група към Читалище "Възраждане 1927" - с. Рудник
в Национален тракийски фолклорен събор "Герьовден" - град Поморие

6 МАЙ - ДЕН НА ХРАБРОСТТА И БЪЛГАРСКАТА АРМИЯ

ПРОГРАМА

11.30 часа
ул. "Александровска" /до Дружество на Бургаските художници
Провеждане на тържествен военен ритуал и водосвет за здраве на войните от Гарнизон Бургас

12.15 часа
Военен клуб - Бургас, ул. "Христо Ботев" 48
Полагане на венци и цветя пред "Паметник на 24-ти пехотен Черноморски полк"

6 май - неделя
Държавен куклен театър - Бургас, ул. "Климент Охридски" 2
11.00 часа
"Малката елфа"

6 май - неделя
Читалище "Пробуда 1929" - с. Равнец
Изложба на тема "Гергьовден"
Съвместно с децата от Арт- клуб "Патиланци"

7 май - понеделник
ДТ "Адриана Будевска", ул. "Цар Асен" 36А
19.00 часа
"Бившата жена на моя живот" от Жозиан Балско

8 май - вторник
Държавна опера - Бургас
Зала "Опера", ул. "Кл. Охридски" 2
19.00 часа
"Веселата вдовица" - оперета от Франц Лехар
Диригент - Иван Кожухаров
Режисьор - Дарина Главанакова - Бакърджиева

9 МАЙ - ДЕН НА ЕВРОПА

9 май - сряда
Открита сцена "Охлюва", Приморски парк
17.30 часа
Балетен концерт
В програмата: най-доброто от балетните спектакли
на Държавна опера - Бургас
Хореография - проф.Хикмет Мехмедов

9 май - сряда
ДТ "Адриана Будевска", ул. "Цар Асен" 36А
Камерна зала "Апостол Карамитев"
19.00 часа
"NO(R)WAY TODAY или Юлия и Август през зимата" от Игор Бауерсима

9 май - сряда
Читалище "Паисий Хилендарски 1928" - град Бургас
Викторина по повод Деня на Европа
Съвместно с ученици при ОУ "Найден Геров" - град Бургас

9 май - сряда
с. Маринка
По повод Деня на Европа
Засаждане на фиданки съвместно с децата от ОУ "Христо Ботев" с. Маринка
Читалище "Съзнание 1927" с. Маринка

9 май - сряда
с. Равнец
Тържествен концерт по повод празника на село Равнец
С участието на Фолклорен състав "Бял равнец", Женска певческа група "Равничанка", Детски ромски състав "Йълдъзлар" и Детската певческа група
Организатор: Читалище "Пробуда 1929" - с. Равнец

10 май - четвъртък
Културен център "Морско Казино", Приморски парк
18.00 часа
Награждаване на победителите от литературен конкурс "Море"
Организатор: Читалище "Св.Св. Кирил и Методий 1985"

10 май - четвъртък
Държавна опера - Бургас
Зала "Опера", ул. "Кл. Охридски" 2
19.00 часа
"Вива Вивалди" - Концерт на Васко Василев

10 - 13 май
Държавна опера - Бургас, Централно фоайе
Национална туристическа борса
Организатори: Община Бургас и МИЕТ

10 - 17 май
с. Черно море
Изложба и разпродажба на цветя
Организатор: Читалище "Антон Страшимиров 1980" - с. Черно Море

10 - 25 май
Детска Арт Галерия "De` Art", ул. "Лермонтов" 30
Изложба на деца от Атр - клуб "Сръчко"
към Читалище "Възраждане 1927" - с. Рудник
Организатори: Детска Арт Галерия "De` Art",
Читалище "Възраждане 1927" - с. Рудник

11 май - петък
ДТ "Адриана Будевска", ул. "Цар Асен" 36А
11.30 часа
"Приключения опасни със герои сладкогласни" от Недялко Йорданов

11 май - петък
Открита сцена "Охлюва", Приморски парк
17.00 часа
XXVIII издание на Национален литературен конкурс "Петя Дубарова"

11 май - петък
Държавна опера - Бургас
Зала "Опера", ул. "Кл. Охридски" 2
19.00 часа
Концерт по случай официалното откриване на летния туристически сезон
Организатори: Община Бургас и МИЕТ

11 май - петък
Среща -разговор на бургаски поетеси със студенти от БСУ
Организатор: Читалище "Асен Златаров 1940" - град Бургас

12 май - събота
Държавен куклен театър - Бургас, ул. "Климент Охридски" 2
Гостува Държавен куклен театър - Сливен
11.00 ч.
"Копче за сън"

12 май - събота
Участие на Фолклорна група към Читалище "Възраждане 1972" - с. Рудник в във Фестивал "С песните на Вълкана Стоянова" - град Стралджа

12 май - събота
Участие на Женска група към Читалище "Съзнание 1927" - с. Маринка
в "Балкан Фолк" - град Велико Търново

13 май - неделя
Държавен куклен театър - Бургас, ул. "Климент Охридски" 2
11.00 часа
"Принцесите и змеят"

13 май - неделя
Открита сцена "Охлюва", Приморски парк
По повод деня на любителското творчество - 13 май
Изява на любителски формации - школи, фолклорни състави и групи, индивидуални изпълнители, арт- клубове и др. към читалищата в Община Бургас

13 май - неделя
Гостуване на "Приказен театър" към Читалище "Пробуда 1880" - град Бургас в град Сливен

11 май - петък
ДТ "Адриана Будевска", ул. "Цар Асен" 36А
"Приключения опасни със герои сладкогласни" от Недялко Йорданов

14 май - понеделник
ДТ "Адриана Будевска", ул. "Цар Асен" 36А
Камерна зала "Апостол Карамитев"
19.00 часа
"Изгубени в звездите" по Семьон Злотников

14 май - понеделник
Детска Арт Галерия "De` Art", ул. "Лермонтов" 30
18.00 часа
Първа самостоятелна изложба и
предпремиера на стихосбирката "Полет на автостоп" на Ана-Мария Коева
Организатор: Читалище "Любен Каравелов 1940" - град Бургас

14 - 18 май
По повод Националната библиотечна седмица
"Пътят към библиотеката"
Открит библиотечен урок с ученици от ОУ "Константин Преславски"
Организатор: Читалище "Пенчо Славейков 1983" - град Бургас

14 - 18 май
По повод Националната библиотечна седмица
"Питай ме защо"
Игра - викторина ,съвместно с децата от ОУ "Найден Геров" - град Бургас
Организатор: Читалище "Паисий Хилендарски 1928" - град Бургас

15 май - вторник
ДТ "Адриана Будевска", ул. "Цар Асен" 36А
19.00 часа
"Изгубени в звездите" от Семьон Злотников

15 май - вторник
МОЛ "Галерия Бургас "
20.00 часа
Симфоничен концерт
Диригент - Йордан Дафов
С участието на хора и оркестъра на Държавна опера - Бургас
В програмата - филмова музика

16 май - сряда
ДТ "Адриана Будевска", ул. "Цар Асен" 36А
19.00 часа
Симфоничен концерт по случай Официалното закриване
на 16-те австрийски музикални седмици в България
Диригент - Иван Кожухаров
С участието на оркестъра на Държавна опера - Бургас

17 МАЙ - ДЕН ЗА ОТБЕЛЯЗВАНЕ НА ТУРСКИЯ ГЕНОЦИД НАД БЪЛГАРСКИЯ НАРОД

17 май - четвъртък
ДТ "Адриана Будевска", ул. "Цар Асен" 36А
19.00 часа
Премиера
"Член 223" комедия от Ст. Л. Костов
Гостува Драматичен театър - Търговище

19 май - събота
Държавен куклен театър - Бургас, ул. "Климент Охридски" 2
11.00 часа
"Малкият Мук"

19 май - събота
Регионален исторически музей - Бургас
Исторически музей, ул. "Лермонтов" 31
18.00 часа
Изложба "1100 години от рождението на Св. Наум Български - ученик и последовател на Св. Св. Кирил и Методий"

19 - 20 май
"Нощ на музеите"
Вечер на отворените врати в Бургаските музеи

Етнографски музей, ул. "Славянска" 69
Музеен проект: "Да изтъчем заедно една българска черга"
Демонстрации на работилница за вълна - предене, плетене,
плъстене на вълна, обагрена с растителни багрила.
Организатори: Регионален исторически музей - Бургас,
Сдружение "Златното руно" - с. Звездец

Природонаучен музей, ул. "Фотинов" 30
1. Изложба на рисунки на ученици от СОУ"Св.св. Кирил и Методий"
на тема: "Как виждам Природонаучния музей и неговата експозиция"
2. Ученици, участващи в проект на ПГЕЕ "К. Фотинов" за доброволци
ще се превъплатят в ролята на уредници на Природонаучния музей и ще представят пред неговите посетителите любопитна информация за различните растителни и животински видове.
Организатори: Регионален исторически музей - Бургас, ПГЕЕ "К. Фотинов", СОУ"Св.св. Кирил и Методий"

Археологически музей, ул. "Богориди" 21
Постоянна експозиция

Исторически музей, ул. "Лермонтов" 31
Постоянна експозиция

20 МАЙ - ЕВРОПЕЙСКИ ДЕН НА МОРЕТО


20 май - неделя

Европейски ден на морето

Програма

от 11.00 часа до 14.00 часа
От хотел "Приморец", Приморски парк до хотел "Парк", парк "Езеро"
Парад на ветрилата
С участието на Яхт клуб "Порт Бургас" и Яхт клуб "Черноморец"

16.00 часа
Алеята до Културен център "Морско казино", Приморски парк
Рисунки на асфалт на морска тематика
С участието на деца от Школата по изобразително изкуство
с ръководител Мария Алексиева

17.00 часа
Алеята до Културен център "Морско казино", Приморски парк
Фотоизложба на морска тема на Сдружение "Бургаска фотографска общност"

18.00 часа
Открита сцена "Охлюва", Приморски парк
Празничен концерт на представителния духов оркестър на Военноморските сили

20 май - неделя
Държавен куклен театър - Бургас, ул. "Климент Охридски" 2
11.00 часа
"Малкият Мук"

21 май - понеделник
Културен център "Морско Казино", Приморски парк
зала "Петя Дубарова", ет. II
18.00 часа
"Свято слово" - вечер на славянската литература
Организатор: Читалище "Любен Каравелов 1940" - град Бургас

21 май - понеделник
ДТ "Адриана Будевска", ул. "Цар Асен" 36А
19.00 часа
"Бившата жена на моя живот" от Жозиан Балско

22 май - вторник
Приморски парк град Бургас
10.00 часа - 16.00 часа
Ден на биологичното разнообразие
Състезание за Купата на Природонаучен музей - Бургас
Организатори: Регионален исторически музей - Бургас,
Регионален инспекторат по образование - Бургас

22 май - вторник
Къща- музей "Петя Дубарова"
17.00 часа
Награждаване на участниците в конкурс за написване на есе
на тема: "Магията на словото"
Организатори: Читалище "Асен Златаров 1940" - град Бургас,
Къща- музей "Петя Дубарова"

22 май - вторник
ДТ "Адриана Будевска", ул. "Цар Асен" 36А
19.00 часа
"Мъже на изчезване" от Жан Жак Брикер и Морис Ласег

22 май - вторник
Държавна опера - Бургас
Зала "Опера", ул. "Кл. Охридски" 2
19.00 часа
"Тоска" - Опера от Джакомо Пучини
Диригент - Иван Кожухаров
Режисьор - Александър Текелиев

23 май - сряда
кв. Ветрен
Спасовден - честване на храмовия празник
Организатор Читалище "Обнова 1923" - кв. Ветрен

24 МАЙ - ДЕН НА БЪЛГАРСКАТА ПРОСВЕТА И КУЛТУРА И НА СЛАВЯНСКАТА ПИСМЕНОСТ

24 май - четвъртък
кв. Сарафово
Kонцерт по повод Деня на българската просвета и култура
и на славянската писменост
Организатор: Читалище "Ангел Димитров 1929" - кв. Сарафово

24 май - четвъртък
кв. Ветрен
Kонцерт по повод Деня на българската просвета и култура
и на славянската писменост
Организатор Читалище "Обнова 1923" - кв. Ветрен

24 май - четвъртък
с. Драганово
Честване Деня на българската просвета и култура
и на славянската писменост
Организатор Читалище "Любен Каравелов 1948" - с. Драганово

24 май - четвъртък
с. Изворище
Честване Деня на българската просвета и култура
и на славянската писменост
Организатор: Читалище "Просвета 1938" - с. Изворище

24 май - четвъртък
Концерт по случай патронния празник на ОУ "Св. Св. Кирил и Методий"
С участието на детските състави към Читалище "Пробуда 1929" - с. Равнец
Организатори: ОУ "Св. Св. Кирил и Методий" - с. Равнец,
Читалище "Пробуда 1929" - с. Равнец

24 май - четвъртък
кв. Горно Езерово
"Мегданско увеселение" - концерт по повод празника на кв. Горно Езерово
С участието на Битова група за автентичен фолклор към : Читалище "Васил Левски 1937" - кв. Горно Езерово и др.
Организатор: Читалище "Васил Левски 1937" - кв. Горно Езерово

24 май - четвъртък
кв. Лозово
Концертна програма по повод празника на кв. Лозово
Организатор Читалище "Тракия 1930" - кв. Лозово

24 май - четвъртък
с. Извор
Селски събор с участието на Група за автентичен фолклор към Читалище "Пробуда 1929" - с. Извор и др.
Организатор: Читалище "Пробуда 1929" - с. Извор

25 май - петък
открита сцена "Охлюва", Приморски парк
Постановка на Държавен куклен театър - Бургас
11.30 часа
"На приказки с Топчо"

26 май - събота
Държавен куклен театър - Бургас, ул. "Климент Охридски" 2
11.00 часа
"Тумба Лумба"

27 май - неделя
Държавен куклен театър - Бургас, ул. "Климент Охридски" 2
11.00 часа
"Момче и вятър"

27 май - неделя
кв. Крайморие
Тържествено честване празника на кв.Крайморие
Организатор: Читалище "Петър Янев 1939" - кв. Крайморие

27 май - неделя
Военен клуб - Бургас, ул. "Христо Ботев" 48
19.00 часа
Представление на Детски театър и Театър за възрастни към Читалище "Христо Ботев 1928" - кв. Банево
Адаптация по Български народни приказки
Организатор: Читалище "Христо Ботев 1928" - кв. Банево

28 май - понеделник
Културен център "Морско Казино", Приморски парк
зала "Петя Дубарова", ет. II
"Полет на автостоп"
Премиера на третата стихосбирка на Ана-Мария Коева - 18 часа-
Организатор: Читалище "Любен Каравелов -1940" - град Бургас

28 май - понеделник
ДТ "Адриана Будевска", ул. "Цар Асен" 36А
19.00 часа
"Смях в залата" от Майкъл Фрейн
Гостува Държавен куклен театър - Хасково

28 май - понеделник
с. Равнец
"Вече мога да чета"
"Екскурзия" в библиотеката с децата от първи клас
Организатор: Читалище "Пробуда 1929" - с. Равнец

28 - 30 май
Културен център "Морско казино", Приморски парк
10.00 часа - 16.00 часа
Национална археологическа конференция 2012
Организатори: Национален археологически институт с музей при БАН, Община Бургас и РИМ - Бургас, Регионален исторически музей - Бургас

30 май - сряда
ДТ "Адриана Будевска", ул. "Цар Асен" 36А
"Приключения опасни със герои сладкогласни" от Недялко Йорданов

30 май - сряда
Държавна опера - Бургас
Зала "Опера", ул. "Кл. Охридски" 2
19.00 часа
"Кармен" - Опера от Жорж Бизе
Диригент - Иван Кожухаров
Постановка - Бруно Стрейф

31 май - четвъртък
"Лятото дойде"
Конкурс за рисунка и детски празник по повод 1-ви юни
С учениците от ОУ "Найден Геров" - град Бургас
Организатор: Читалище "Паисий Хилендарски 1928" - град Бургас

31 май - четвъртък
Продукция на музикалните школи
към Читалище "Паисий Хилендарски 1928" - град Бургас
Организатор: Читалище "Паисий Хилендарски 1928" - град Бургас

31 май - четвъртък
ДТ "Адриана Будевска", ул. "Цар Асен" 36А
19.00 часа
"Омайна нощ" от Жозиан Баласко

 

свали като pdf разглеждания: 8011 последна промяна: 17:18:39, 16 май 2012