Членове на ICLEI потвърждават ангажираността си към чисто и здравословно бъдеще

Петък, 1 Октомври 2021
Публикувано от: Димитър Шишманов
Зелени градове

От създаването ѝ преди година досега, 26 членове на организацията ICLEI са подписали Споразумението за зелени градове, с което потвърждават ангажираността си да направят подобрения в пет ключови области.

На 22 септември бе подписано Споразумението за зелени градове. По време на церемонията 73 града подписаха политическото решение – 26 от тях са и членове на ICLEI. Това показва ангажираността на градовете от ICLEI към сътрудничеството с цел изграждането на устойчиво бъдеще.

По време на церемонията, Виргиниюс Синкявичюс - европейски комисар по околна среда, океани и рибарство, приветства на живо с добре дошли новите градове, подписващи споразумението, включително и членовете на ICLEI - Флоренция (Италия), Бургас, Гьотеборг (Швеция), Утрехт (Нидерландия) и Вантаа (Финландия). Комисарят приветства ангажираността на градовете, чиято цел е подобрението на петте ключови области: качеството на въздуха и водите, опазването на природата и биоразнообразието, кръговата икономика и намаляване на отпадъците, намаляване на шумовото замърсяване: „Днешният ден принадлежи на вас. Европа се нуждае от градове и кметове, които са решени да ангажират местните заинтересовани страни, новаторите, предприемачите и младите хора, за да построим едно по-добро и по-зелено бъдеще. Днешното събитие е важен момент, в който се вижда духът на партньорството. Този момент показва как можем заедно да продължим напред и да построим по-зелена околна среда, в която от качеството на живот е от значение.“

Ново потвърждение на отдадеността към чисто и здравословно бъдеще.

Събитието, което се състоя година след поставянето на началото на инициативата, предостави добра възможност на кметовете и водещите фигури в градовете да дадат нов израз на своята отдаденост към каузата за по-зелени градове и да повишат степента си на ангажираност.

Апостолос Цицикостас, Президент на Евопейската комитет на регионите и областен управител на гръцката област Централна Македония, подчерта колко е важно Споразумението за зелени градове, което дава приоритет на местните лидери в усилията да направим Европа по-чиста и по-здравословна за своите граждани. Той обясни: „Преходът към зелена енергия и запазването на нашата безценна околна среда ще се случи в нашите градове, региони и села или няма да се случи изобщо. Споразумението за зелени градове показва нивото на местната амбиция, на местната отдаденост и на местното лидерство, които можем да видим в цяла Европа и които сме решени да защитим планетата си и да оставим едно устойчиво бъдеще на идните поколения.“

Членове на ICLEI обръщат внимание трансформационния потенциал на Споразумението

През цялата церемония, заместник-кметовете на Утрехт, Гьотеборг, Флоренция, Вантаа и Бургас обръщаха внимание на способността на Споразумението за зелени градове да помага на местните власти да постигнат промяна в пет области от първостепенна важност за качеството на живот. Заместник-кметовете повдигнаха въпросите как интегрирания подход на Споразумението скъсява разстоянието между местните хора и законодателната власт на европейско и национално ниво.

Весна Балтина, зам.-кмет на Бургас по стратегическо развитие, екология, дигитализация и адаптация към климатичните промени, сподели като пример какво градът ѝ се надява да постигне с подписването на Споразумението за зелени градове: „Системата от зелени коридори в Бургас ще има положителен ефект върху качеството на въздуха и чрез предоставянето на зелени пешеходни маршрути ще осигури по-здравословни места за живот на гражданите, които да бъдат новата стъпка на града към значителен прогрес към опазването и увеличаването на градското биоразнообразие.“

От своя страна, Еелко Ееренберг, зам.-кмет на гр. Утрехт, подчерта трансформационния потенциал на Споразумението и водещата роля на градовете в прехода към по-екологично съобразен живот. По неговите думи: „Утрехт е решил да постави здравето в центъра на всички наши политики. За да постигнем здравословен градски живот за всички, е нужно всеки един ден да бъдем по-зелен град. Както каза комисарят, ние сме носителите на новото в този план и мисля, че можем всъщност да се учим взаимно. Когато приложим уроците, научени един от друг, ще успеем да ускорим тази жизнено-важна трансформация.”

План за по-зелено бъдеще

Споразумението не само предлага богати възможности на градовете да спомагат за обмяна на знания и да действат като лидери на международната сцена, но също така предоставя и отличен план за по-чисто и по-здравословно бъдеще. „Споразумението за зелени градове, допълва Споразумението на кметовете с въпроси, не само по управление на климата, чието решение е от първостепенна важност за нас. Ако не предотвратим шумовото замърсяване, замърсяването на водите и въздуха, ако не ускорим прехода към кръгова икономика и ако не обогатим градското биоразнообразие, нашите градове няма да могат да растат устойчиво,“ заяви Емили Бьонфорс, зам.-кмет на гр. Гьотеборг.

Според кмета на Вантаа, Ритва Вилянен, подходът към проблемите на околната среда, който има споразумението, твърде дълго е липсвал от сцената на ЕС. „Споразумението за зелени градове е важна инициатива. И преди е имало инициативи и договори, чийто предмет да са проблемите, свързани с климатичните промени. Що се отнася до другите проблеми и теми, свързани с околната среда, не е имало подобни мрежи от градове. Със своите пет области, споразумението за зелени градове ще запълни тази празнина.“

Да обединим усилия за постигането общите си цели

За всеки един град, който все още таи съмнения относно ползите от подписването на Споразумение за зелени градове, Чечилия дел Ре, зам.-кмет на гр. Флоренция, Италия, повтори основните причини да се подпише споразумението: „Ние се присъединихме към Споразумението за зелени градове поради три основни причини. На първо място, това е качеството на живот, което е приоритет за града ни, и което е водещо в нашите градски политики. На второ място, за нас е ясна централната роля, която имат градовете. Ние наистина сме от значение и имаме голямо влияние, когато обединим усилията си за постигането на общите си цели. На трето място, това е възможност да станем стратегически партньор в сътрудничеството между градовете и Европейската комисия.“

за зелени градове е движение на европейски градове, отдадено на опазването на околната среда. С подписа си под това споразумение лидерите на градовете се съгласяват да предприемат по-нататъшни действия, с които да защитават естествената околна среда и да постигнат амбициозни цели до 2030 г. в пет важни области: чистота на въздуха и водите, опазване на природата и биоразнообразието, намаляване на отпадъците и постигане на кръгова икономика и намаляване на шумовото замърсяване.

Eurocities, ICLEI Европа и СЕОР подкрепят Европейската комисия в съставянето и изпълнението на Споразумението за зелени градове

За да научите повече за Споразумението, посетете линка www.greencityaccord.eu

или се свържете с: [email protected].

Свали като PDFСвали като PDF Разглеждания: 1658 Последна промяна: 11:02:17, 04 октомври 2021