Екологията и климатичните промени във фокуса на Европейската нощ на учените

Четвъртък, 23 Септември 2021
Публикувано от: Мариета Ханджиева
Европейска нощ на науката

За 15 поредна година Бургас се включва в Европейската нощ на учените. Тази година отново организатор на събитията в града са Университет "Проф. д-р Асен Златаров" в партньорство с ИМИ-БАН, Регионален академичен център на БАН - Бургас и Община Бургас като част от проект КТРИО 5.
На 24 и 25 септември 2021 г. ще се проведе тазгодишното издание на Европейска нощ на учените. Събитието е ежегодна инициатива, която цели да доближи изследователите до широката общественост и да привлече младите хора към научна кариера. Всяка година на форума биват представени най-новите научни открития и влиянието, което имат върху ежедневието ни и за икономическото и регионално развитие. Предвид епидемията от COVID-19, Европейската нощ на учените тази година ще се проведе в хибриден формат, включващ събития на живо и онлайн инициативи. Всички присъствени модули ще бъдат реализирани при стриктно спазване на противоепидемичните мерки.

Официалното откриване на Европейска нощ на учените 2021 ще се състои на 24 септември 2021 г. от 18:30 часа в Античен културно-комуникационен комплекс Сердика (Античен културно-комуникационен комплекс Сердика – Подкуполното пространство на пл. Независимост (Ларго)). Специален гост на събитието ще бъде еврокомисар Мария Габриел. От името на Софийски университет „Св. Климент Охридски“ форумът ще открие проф. Елиза Стефанова, зам.-ректор по информационни дейности и академичен състав. Очаква се на церемонията да присъстват представители и на Министерство на образованието и науката, Институт по математика и информатика към БАН, Регионален музей за история на София, Технически университет – София и Международния център за математически науки.

Европейска нощ на учените 2021 се осъществява по проект „Учените в триъгълника на знания”, K-TRIO 5 — H2020-MSCA-NIGHT-2020bis-101036078, финансиран от Европейския съюз по програма „Хоризонт 2020, дейности „Мария Склодовска Кюри“. Софийският университет „Св. Климент Охридски“ е координатор на проекта. Партньори на тазгодишното издание са: Тракийски университет, Русенски университет „Ангел Кънчев“, Университет „Проф. Асен Златаров“ Бургас, Център по растителна и системна биология и биотехнология (ЦРСББ), Институт по математика и информатика на БАН, Клуб „Млади таланти“. Регионален музей за история на София и Сдружение Форум „Наука“.

Както всяка година, в програмата се включват представители на различни сфери на науката. През 2021 г. мотото на Европейската нощ на учените е „Науката и иновациите са ключ към желаното бъдеще“. Особено внимание се обръща по време на събитията на ролята на науката и иновациите за прехода към Зелена и Дигитална икономика в Европа. По време на инициативата ще бъдат представени и част от най-мащабните научни проекти, в които участва Софийски университет „Св. Климент Охридски“ – Център за върхови постижения УНИТе, Институт GATE и Център по компетентност „Clean&Circle“. Значително е участието и на Физическия факултет на СУ, които провеждат Ден на отворените врати, който включва отворени лаборатории и дискусии, изложбата „Личности от историята на Физическия факултет“ и популярния форум за физици, поети и музиканти „Грация и гравитация“. Регионалният музей за история на София ще предлага обиколки с беседи, а експозициите на музея ще бъдат със свободен вход за участници в работното време на 24 септември. По време на форума ще бъдат представени и над 40 документални и научно-популярни филма. Европейският щанд ще представи информация за политиката на Европейския съюз за изследователите, както и за различни дейности в подкрепа на науката и иновациите в Европа и в България.

Програма за 24 септември 2021 (петък)

Час К-TRIO ЗА ВСИЧКИ: Иновации и цифровизация на културно наследство

09.30-18.30 Дигитално представяне и съхранение на културното и научно наследство
Организатори: ИМИ-БАН в партньорство с Регионален академичен център на БАН – Бургас, Регионален исторически музей – Бургас, Община Бургас, БСУ и Университет „Проф.д-р Асен Златаров“

Къде: Център за съвременно изкуство и библиотека Бургас
Бургас, ул. „Свети Свети Кирил и Методий“ 41

Включи се онлайн: https://us02web.zoom.us/j/89780649143?pwd=S3F2QVV1NEdlQVAwM2xWVnlQWnZnZz09

Кога: Септември 23-25, 2021

Час К-TRIO ЗА ДЕЦА:  НАШЕТО МОРЕ Линк/Адрес
15.00-16.30 Морско приключение на борда на новия катамаран „Бургус“ с ученици от  СОУ „Константин Преславски“ – Бургас и учени от Университет „Проф. Д-р Асен Златаров“
Научни презентации:

„Науката и устойчивото развитие на Черно море. Трансграничните региони в сътрудничество за син растеж“

доц. д-р Александър Димитров

Ръководител катедра Екология и опазване на околната среда

„Дигитални технологии за прогнозиране на биологични и токсични свойства на химични съединения“

доц. д-р Милен Тодоров

Зам. декан на Факултет по природни науки при Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас

Научен експеримент и викторина: 

Замърсителите в Черно море

Учениците ще имат възможност да се съревновават за най-доброто решение на интересен казус  по темата за замърсителите в морските води. Те ще са на борда на новия катамаран „Бургус“ и ще обиколят част от Бургаския залив, за да направят своите наблюдения в реална среда.

Най-доброто решение ще спечели специална награда за  отбора.

Модератори: доц.д-р Светла Далакчиева – Университет „Проф.д-р Асен Златаров“, РИМ-Бургас

д-р Радовеста Стюърт – Университет „Проф.д-р Асен Златаров“, Община Бургас

Проект „Силата на водата. Подкрепа за повишаване потенциала на Община Бургас като конкурентноспособна туристическа дестинация“ – ОП„Региони в растеж 2014 – 2020г.“, Фонд за устойчиви градове, Община Бургас.

Тема: Замърсителите в Черно мореКога: Септември 24, 2021
Къде: Кораб „Бургус“, Бургаски залив


Час K-TRIO ЗА ДЕЦА: РОБОТИЛНИЦА Линк/Адрес
16.00 – 17.30 ч. Второто издание на „Роботилница“ ще се състои на живо в новата сграда на Центъра за съвременно изкуство и библиотека с ученици от Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации – Бургас и учени от Университет „Проф. Д-р Асен Златаров“. Учениците ще се запознаят с роботите Нао и Крузър
Дефиле на роботите (презентации):

„Основи на роботиката“

доц. д-р Тодор Костадинов

„Програмирай Нао“

доц. д-р Веселина Бурева

„Cruzr with me“

Colin Stewart

Експерименти и викторина: 

Учениците ще имат възможност да научат основните понятия в роботиката, докато се забавляват и опознават трите нови робота на Университет „Проф.д-р Асен Златаров“. За  всички участници са подготвени награди.

Модератори: проф. д-р Сотир Сотиров – Университет „Проф.д-р Асен Златаров“

Център за върхови постижения УНИТе:
„Върхови научни постижения в информатика и ИКТ”

„Изграждане и развитие на Център за Компетентност по Мехатроника и чисти технологии MIRACle (Mechatronics, Innovation, Robotics, Automation, Clean technologies)”








Вижте програмата:

https://nauka.bg/burgas-nosht2021/

Свали като PDFСвали като PDF Разглеждания: 1985 Последна промяна: 09:54:26, 05 октомври 2021