
Интересен арт проект на Атанасовското езеро предизвиква млади и утвърдени художници и дигитални творци. Той е озаглавен „Водна кула- арт резиденция“ и ще се проведе в периода 10-20 август.
Творческата резиденцията предлага платформа за комуникация и усвояване на нови умения и разбирания в сферата на изкуството и културата, нова култура и нови взаимовръзки между хора, природа, наследство, технологии и прогресивни идеи, водещи до разбирането за съжителство.
Всеки интересуващ се и работещ в сферата на изкуствата - дигитално изкуство, саунд арт, живопис, графика, фотография, инсталация, пърформанс и др. ,може да се запише за участие.
Общо 12 артисти ще имат възможност да участват в проекта, като програмата ще завърши с изложба на резултатите от резиденцията. Кандидатите трябва да изпратят автобиография и мотивационно писмо на електронна поща - [email protected] до 24 юли 2022.
Предвидена е и менторската програма, с участието на 5 -ма международни артисти.
Проектът се реализира в партньорство със „Симбиотично„- Българска Фондация Биоразнообразие и с финансовата подкрепа от Посолство на САЩ в София – Малка грантова схема и Френски културен институт.
Организаторите информират, че от 18 –ти юли е отворена и програмата "Творческо развитие" към Национален фонд „Култура“, чрез която може да се кандидатства за покриване разходите за участието в резиденцията.
Повече за локацията и проекта
Бургас, Атанасовски Солни езера 10 – 20.08.2022
Разглеждането на околностите на Атанасовските солени езера и богатата уникална биоразнообразна еко система и атмосфера на естественото местообитание са в основата на тазгодишната резиденция. Насърчаваме проекти по теми, свързани с връзката между екологията и изкуствата – всички медии са добре дошли – пърформанс, инсталация, визуални изкуства и т.н., които насърчават поддържането на симбиозата човек-езеро, базирани върху художествени изследвания на взаимодействията в солените езера.
За да можем да поддържаме крехкото равновесие между човека и природата, се нуждаем от креативни идеи за опазване на естественото местообитание, без да се нарушава неговата цялост. Изследването на връзката между природата и човека може да вземе научен обрат, с включване на екологични данни, но когато се подходи от художествена гледна точка, то има потенциала да надхвърли обикновено далечното и неразбираемо за мнозина, като се доближи до него от емоционална страна.
„Подходите, които художниците използват, за да визуализират проблемите с промяната на околната среда, варират от реалистични (например фотография, филми, видеоклипове, телевизия) до абстрактни, често целящи да предизвикат човешкото напрежение (красота, грозота; риск, сигурност); например чрез токсичното възвишено. Широко признато предизвикателство в изкуствата е, че субективността както в художественото изразяване, така и в емоционалното възприятие и реакции на зрителите може да доведе до деконтекстуализация и фалшиво разбиране на моделите на ред в природата. В резултат на това зрителите могат да възприемат проблемите с устойчивостта като далечни и несвързани с личния опит и излагане.
Абстракцията и изкуствеността в научните визуализации, докато представят обективно реда на природата и проблемите с промяната на околната среда, също могат да отстранят зрителя от контекста. Подобно на художествения подход, научните визуализации на екологичните проблеми могат да доведат до прекъсване на връзката между емоциите на хората и преживяванията от природата. (source https://springerplus.springeropen.com/…/s40064-016-2831-z)
В това отношение ние се стремим да отразим връзката между човека и природата по по-задълбочено разбираем за всички начин, като инициираме разговори и работилници, както и инсталации и визуализиране на изследователски подход към художествената интервенция в Солените езера на Атанасово по време на нашата резиденция .
Partners
Лагуната на живота /
https://lagoon.biodiversity.bg/the-lagoon
Българска фондация Биоразнообразие работи за опазване на влажните зони повече от 25 години, като най-сериозни усилия полага за крайбрежната лагуна Атанасовско езеро край Бургас – най-богатото на птици място и единственото, където се добива морска сол. В момента БФБ изпълнява LIFE проект „Лагуната на живота“, съвместно с „Черноморски солници“ АД.