Международна подкрепа за литературния конкурс на „Алеф”

Четвъртък, 1 Април 2021
Публикувано от: Стефан Минчев
Снимка 1 (2).jpg

След  Министерството на образованието, науката и спорта на Словакия, още две европейски институции подкрепиха Международния литературен ученически конкурс „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена”, организиран от Център „Алеф”. Желание да съдействат за популяризацията на осмото издание на конкурса на тема „Ще ви разкажа за своя спасител”, заявиха Музеят за историята на полските евреи „Полин” във Варшава - Полша и Музеят „Къщата на Ане Франк” в Амстердам - Нидерландия.

„С удоволствие се запознахме с тази възможност за младите хора и я разпространихме в нашата мрежа, като се надяваме, че по този начин ще насърчим младежи от цяла Европа да участват в конкурса”, пише Анна Лазинджър от нидерландския музей, който е създал и споделил регламента на конкурса в своя Instagram акаунт и в няколко Facebook групи. Музеят е създал младежката мрежа, чрез която осъществява поредица от онлайн събития, свързани с темите за дискриминация, равенството и социалната справедливост. Идеята му е да бъде изградено пространство за свързване на млади хора от цял свят и провеждане на открити разговори по актуални за нашето съвремие въпроси.

„Къщата на Ане Франк” е сред най-посещаваните музеи в Амстердам. Всяка година той привлича над 1,2 милиона посетители, дошли тук да видят скривалището, в което Ане и родителите й са се укривали от нацистите по време на Втората световна война в продължение на две години. Изложен е и оригиналът на дневника на 15-годишното момиче, превърнал се в една от най-популярните книги в света. Ане не оцелява. След две години укриване, тя и семейството й са предадени на полицията и изпратени в концлагер. Момичето, което е мечтало да стане известен писател и журналист, не се завръща от концлагера.

Покана към младежите от Полша да се включат в литературния конкурс отправи музеят „Полин”. Сътрудничеството с него се осъществява благодарение на дългогодишното партньорство на Център „Алеф” с Полския институт в София, който е традиционен съмишленик на конкурса. Музеят „Полин” популяризира регламента на конкурса, критериите за оценка от международното жури, както и поканата, която „Алеф” ще отправи към авторите на най-добрите творби, за да присъстват на двудневна церемония по награждаване през юни 2021 г. в Бургас за сметка на организаторите.

Музеят „Полин” представя 10-вековната история на евреите в Полша и приносът им за развитието на полската култура, наука и икономика. Намира се в центъра на Варшава, на мястото на най-голямото еврейско гето в Европа, създаденото от Нацистка Германия по време на Втората световна война. Полските евреи са сред най-пострадалите от Холокоста, но и те имат своите спасители. Израелският институт Яд Вашем е удостоил 6620  поляци със званието „Праведник на света”. Историците смятат, че броят на поляците, помагали на евреи, е значително по-голям. Музеят „Полин” призова младежите от Полша да издирят смели и достойни хора, укривали евреи, осигурили им хуманитарна помощ или дори фалшиви документи, да разкажат за тях и да покажат своите знания, гражданска ангажираност и талант.

Месец по-рано Министерството на образованието, науката и спорта на Словакия и посолството на Словашката република в България разгласиха условията на конкурса. Млади автори от Словакия вече изпращат свои творби и се включват в международната литературна надпревара.

Свали като PDFСвали като PDF Разглеждания: 2627 Последна промяна: 11:48:53, 02 април 2021