
Екипът по проект “Прилагане на мерки за подобряване на екологичното образование на подрастващите в Бургас“ представи предстоящите дейности по проекта на откриваща пресконференция днес, 12 август, в конферентната зала на КТК „Ченгене скеле“. Дейностите включват провеждане на обучение и образователни кампании сред деца и учениците в 3 детски градини и 9 уъчилища в Бургас.
На нея присъстваха Петя Петрова – Началник на РУО – Бургас, Марина Дичева - Главен експерт от Областна администрация Бургас, Ивайло Трендафилов - Главен експерт от Отдел „Международно сътрудничество и интегрирани териториални инвестиции“ - Община Бургас, директори и учители от партньорските училища. С видео връзка се включиха и представители на норвежкия партньор Prios Kompetanse, както и граждани и гости на Бургас.
Проектът се реализира от Професионална гимназия по компютърно програмиране и иновации в партньорство с ОУ „Георги Бенковски“, ПГЧЕ „Васил Левски“ и Prios Kompetanse – Norway.
Проектът предвижда разработване на образователни програми, която цели надграждане и утвърждаване на екологичното образование сред децата и учениците. В рамките на проекта се предвижда разработването на шест различни образователни програми относно кръговата икономика и рециклирането. Те са в следните модули: 1. Вода, почва, въздух; 2. Енергия и климат; 3. Биоразнообразие; 4. Потребление и отпадъци; 5. Общество и околна среда; 6. Технологии и екология.
Всяка програма ще съдържа 4 модула, насочени към деца и младежи от всеки етап на предучилищно и училищното образование, както следва: за детска градина; за начален етап (I-IV клас); за прогимназиален етап (V- VII клас); за гимназиален етап (VIII-XII клас). Лекциите ще се водят от учителите, участвали в обучителния семинар, а обученията ще обхванат 3 детски градини и 9 училища от Бургас.
Те ще представят конкретна теоретична информация, последвана от практически дейности по всяка една от темите на образователните програми: 1. Зелени предизвикателства; 2. Световният климат: мисли глобално, действай локално; 3. Съвършената форма е кръг; 4. Планета или пластмаса; 5. Волята да промениш – възможно е друго бъдеще; 6. Технологиите в услуга на бъдещето.
Образователните кампании ще допринесат за обогатяването на деца, младежи и техните учители с информация, теоретични и практически знания и умения относно кръговата икономика и рециклиране и свързаните с тях теми за управление на ресурсите, опазването на околната среда, повторна употреба на продукти от бита и др. При провеждането им ще бъдат приложени добри практики от работното посещение в Норвегия. Предвиждат се няколко конкурса и кръгла маса по темите на проекта.
Проект “Прилагане на мерки за подобряване на екологичното образование на подрастващите в Бургас“ по „Малка грантова схема кръгова икономика“ по Резултат 3: „Подобрено използване на ресурсите на общинско ниво (кръгова икономика)“, Процедура № BGENVIRONMENT-3.001 - „Малка грантова схема кръгова икономика“ на програма „Опазване на околната среда и климатични промени“ на ФМ на ЕИП 2014-2021, с програмен оператор МОСВ.
Повече за проекта можете да видите на сайта: https://green.codingburgas.bg/