Подробна никулденска програма (КУЛТУРА И СПОРТ)

Размер на шрифта: A A A Назад
Сряда, 22 Ноември 2023
Публикувано от: Стефан Минчев
Подробна никулденска програма (КУЛТУРА И СПОРТ)

Времето следва своя неизменен ход. Дните до Никулден ще се изтъркалят бързо, така че ви предлагаме отсега да се запознаете с богатата програма, посветена на празника, за да откриете своето събитие или събития в нея. Кметът Николов в аванс благодари на всички партньори, които помагат на Общината да се погрижи за настроението и да приповдигне духа на бургазлии в края на годината.

 

6 ДЕКЕМВРИ – НИКУЛДЕН

ПРАЗНИК НА ГРАД БУРГАС

2023 ГОДИНА

 

 

1 ДЕКЕМВРИ, ПЕТЪК

 

1 - 31 декември

КЦ „Морско казино“, Зала „Ал. Г. Коджакафалията“, ет. 0

Изложба „Морето през погледа на бургаските художници 1912 – 2012“

Вход свободен

 

Дом на писателя, ул. „Вола“ №1

Годишни литературни награди

10:00 до 12:00 часа

Доклад от проф. д.ф.н Калина Лукова – поезия

14:00 до 16:00 часа

Доклад от проф. д.ф.н Клео Протохристова – проза

 

18:00 часа

Държавна опера – Бургас, фоайе, ет. 2

Церемония по връчване на Годишните литературни награди:

„Пегас“, „Христо Фотев“ и „Петко Росен“

 

19:00 часа

ДТ „Адриана Будевска“

„Съвсем проста история“

Режисьор: Борислав Чакринов

 

2 ДЕКЕМВРИ, СЪБОТА

 

11:00 часа

Сборен пункт на Часовника

„Различният Бургас“ – щафетна опознавателна разходка

Съвместна инициатива с ученици от СУ „Епископ Константин Преславски“

 

11:30 часа

Културен дом НХК, зала „Тончо Русев“

„Шампионът на Тихия океан“ – филм за преплуването на протока Каталина от бургаския спортист Цанко Цанков. Среща с именития плувец и неговия екип.

 

12:00 часа

Културно-туристически комплекс „Ченгене скеле“

Многофункционалната зала „Ченгене скеле“

Откриване на изложба на Даниела Власакиева

Изложбата ще гостува в рибарското селище в периода 2-10 декември

 

17.00 часа

КЦ „Морско казино“, зала „Ал. Г. Коджакафалията“

Прожекция на филма „ЕТО КЪДЕ СИ в Млякото на Мечтите“

за българското участие в 59-ото Венецианско биенале

реж. Милена Кънева

 

19:00 часа

Държавна опера – Бургас

Вокален концерт със солистите на Държавна опера – Бургас
Даниела Дякова – мецосопран
Александър Крунев – баритон
На рояла – Илиана Тодорова

 

4 ДЕКЕМВРИ, ПОНЕДЕЛНИК

 

4 – 31 декември

КЦ „Морско казино“, Зала „Георги Баев“, ет. 0

Изложба живопис „Празник край морето“

Автор: Радка Караиванова

Откриване: 4 декември, 18:00 часа

 

4 декември – 31 януари

Център за съвременно изкуство и библиотека

Ул. „Св. св. Кирил и Методий“, ет. 1 и ет. 4

„Духът на Бургас“

Изложба на студенти от НХА София и Филиал Бургас

Откриване: 4 декември, 17:30 часа

 

19:00 часа

ДТ „Адриана Будевска“

„Актрисата“

Режисьор Николай Ламбрев

 

5 ДЕКЕМВРИ, ВТОРНИК

 

11:30 часа

Културен дом НХК, зала „Тончо Русев“

„Вражалец“ по Стефан Костов

Сценарий и постановка: Мария Маркова

ДТС „Арлекин“ при НЧ „Просвета 1888“ – Поморие

 

12:00 часа

Държавен куклен театър – Бургас

„Филифьонката, която вярваше в бедствия: 20 години по-късно“

 

16:00 часа

Център за съвременно изкуство и библиотека, ул. „Св. св. Кирил и Методий“ № 41-45

Зала „Акад. Константин Петканов“, Етаж 2

Награждаване на конкурс за рецитиране на стихотворение „Аз, морето и Бургас”

НЧ „Паисий Хилендарски 1928”

 

17:00 часа

Културен дом НХК – Горно фоайе

Откриване на изложба „Кървавото лято на 1903 г.“

120 години Илинденско-Преображенско въстание

 

18:00 часа

Храм „Св. св. Кирил и Методий“

Концерт с православни песнопения

с участието на Хор „Родна песен“ и Смесен хор „Бургас“

 

18:00 часа

КЦ „Морско казино“, Зала „Георги Баев“

„Песенна палитра“

Концерт на Народен хор „Трепетлика“ и Детска фолклорна формация „Шарени гайтани“ с ръководител Пепа Запрянова и солисти на гайдарски оркестър „Младост“ към ЦПЛР с ръководител Стойко Георгиев

Вход свободен

 

18:00 часа

Галерия „Георги Баев“, бул. „Демокрация“ 6

Изложба на ученици от школа по рисуване „Арт творя“

5 – 15 декември

 

6 ДЕКЕМВРИ, СРЯДА

 

8:30 часа
Храм „Св. Николай Чудотворец“, к-с „Меден рудник“

Тържествена Света литургия в чест на Св. Николай Чудотворец

и благоденствието на Бургас, отслужена от Негово преосвещенство

Агатополски епископ Иеротей – Викарий на Негово Високопреосвещенство

Сливенски Митрополит Иоаникий

 

9:00 часа
Паметник на Александър Георгиев – Коджакафалията

Полагане на венци и цветя

 

9:00 – 15:00 часа

РИМ – Бургас

Археологическа експозиция, ул. „Алеко Богориди“ 21

Историческа експозиция, ул. „Лермонтов“ 31

Природонаучна експозиция, ул. „Фотинов“ 30

Вход свободен

 

9:30 часа
Културен дом НХК, зала на ОбС – Бургас

Тържествено заседание на Общински съвет – Бургас

 

10:00 – 18:30 часа

Научен център „ПланетУм“, Морска гара

Планетариум – първа прожекция 10:30 ч., последна 17:30 ч.

Вход свободен за деца до 18 години

 

10:00 часа

Ул. „Алеко Константинов“

Арт базар

Никулденски ателиета

С участието на студенти от НХА, Филиал Бургас

 

10:30

Приморски парк, Моста

Демонстрации на ретро дайвинг с автентични костюми от 60-те години

Организатор: Клуб „Приятели на морето – Бургас“

 

10:45 часа
Площад „Атанас Сиреков“

Ритуал по издигане на националния, европейския и общинския флаг

Молебен за благоденствие на Бургас

 

11:00 часа

* Градинката до Часовника

Освещаване на Никулденска обредна трапеза

Представя Регионален исторически музей – Бургас

* Пунктове за рибен курбан

До Часовника, Компаса, в к-с „Меден рудник“ – парково пространство между бл. 46 и бл. 51, Магазия 1, КТК „Ченгене скеле“, пл. „Тройката“ – от страната на ул. „Васил Левски“.

* БХГ „Петко Задгорски“

Изложба „Вдъхновени от морето” – с творби от фонда на галерията

* К-с „Меден рудник“, парково пространство между бл. 46 и бл. 51

Никулденски концерт с участието на оркестър „Веселие“ – Цветелина и Панайот Стойчеви,

ФФ „Чинките“ и вокално студио „Примо“

НЧ „Св. св. Кирил и Методий 1985 “

* Парк „Велека“, к-с „Изгрев“

Никулденски концерт с участието на оркестър „Бургас“ със солисти Яна Биюкова и Кристина Стойкова

Организатор: НЧ „Изгрев – 1909“

 

От 11:00 до 16:00 часа

ОТКРИТИ СЦЕНИ

* В градинката до Часовника

С участието на групите „Горещ пясък“, „Lemon Box“ и „Yasen end friends“

* Ул. „Богориди“, до Археологическа експозиция на РИМ - Бургас

С участието на Бургаски духов оркестър, групите „Euphoria” и „FOUR”

* Ул. „Александровска“, срещу Безистена

С участието на групите “Once”, „Cloud embraced“ и „Stiff Bones“

* Ул. „Александровска“ и ул. „Милин камък“, до „EscoBar“ и „Papa Beer“

DJ party

* Пл. „Св. св. Кирил и Методий“

С участието на ВГ „Морски песъчинки”, хор „Милка Стоева“, фолклорен състав „Трепетлика“, ДФА „Трите пъти“, ТА „Лукойл“, ТС „Златен пламък“, ФТА „Никола Гинов“, ДФТА „Радост“, ФТА „Атанас Манчев“

 

11:30 часа

Пл. „Атанас Сиреков“ – ул. „Алеко Богориди“ – Моста

Литийно шествие с хвърляне на венци и цветя

в морето в памет на загиналите моряци и рибари

 

12:00 и 13:00 часа

Отплаване на кораб „Бургус“ по направление „Магазия 1“ – КТК „Ченгене скеле“ (при подходящо време), за информация и резервации: 0882 004 124 (при подходящо време)

 

12:00 часа

Приморски парк, Моста

Заупокойна молитва в памет на загиналите моряци и рибари

 

13:00 часа

Дом на писателя, ул. „Вола“ 1

„Големият шаран“ – хумористичен конкурс

 

13:00 часа

Пристанище Бургас, Морска гара

Празничен поздрав с корабни сирени

 

13:00 часа

Пред Дружество на художниците – Бургас
Ул. „Александровска“ 22
Концерт на Духов оркестър – Бургас

 

Културно-туристически комплекс „Ченгене скеле“ -

13:00 часа

Освещаване на Никулденски рибен курбан и празнична трапеза

13:30 часа

Празнична програма

 

13:30 часа

Дружество на художниците – Бургас
Ул. „Александровска“ 22
Традиционна изложба на бургаските художници
Връчване на наградата „Художник на годината“
Обявяване на призьорите в „Бург на годината“

 

14:00 часа

Площад „Атанас Сиреков“

Златна снимка на имениците

 

14:00 часа

Галерия „Неси“, ул. „Хан Крум“ 3

Изложба живопис „Линия“ на Милчо Талев

 

16:00 часа

Център за съвременно изкуство и Библиотека

Зала „Акад. Константин Петканов“, Етаж 2

Театър „ПАН“ представя детски театър за имениците

 

17:30 часа

Площад „Тройката“

Празничен Никулденски концерт и включване светлините на коледната елха

С участието на: Ева Найденова, Мария Мутафчиева, Стефан Илчев, Димитър Атанасов, Гергана Великова, ВА „Фортисимо“, Дует „Бургас“, Вокално трио Déjà vu, Група „Горещ пясък“, Група FOUR, Група „Силует“

 

 

СПОРТНИ СЪБИТИЯ

 

 

1-3 декември

 

Хотел „Аква“

Международен шахматен турнир „Купа Бургас“

Организатор: Шахматен клуб „Бургас 64“

 

1-3 декември

 

Спортна зала „Младост“

Детски турнир „Никулден“ и Купа „Весела Драганова“

Организатор: Клуб по художествена гимнастика „Черноморец“ - Бургас

 

2 декември

 

Спортна зала „Нефтохимик“

Турнир по спортна акробатика Купа „Черноморец“

Организатор: КСА „Черноморец“

 

3 декември

 

„Парк Арена ОЗК“ – футболно игрище

Детски турнир по ръгби „Св. Николай Чудотворец“

Организатор: Ръгби клуб „Моряците“

 

3 декември

 

Спортна зала „Никола Станчев“

Детски коледен турнир по футбол („Още от дете“)

Организатор: СФК „Св. Никола“ и Община Бургас

 

5 декември

 

Спортна зала „Никола Станчев“

Традиционен турнир по борба „Данко Дачев“

Организатор: Спортен клуб по борба „Бургас“

 

6 декември

 

10:00 часа

Спортна зала „Младост“, обект №12

Турнир за хора с увреждания – вдигане на тежести

Организатор: Клуб „Джавелин“

 

10:00 часа

Плувен комплекс „Парк Арена ОЗК“

Традиционен турнир по плуване „Купа Бургас“

Организатор: Плувен клуб „Метропол“

 

8-10 декември

„Звездичка Арена“, „Парк Арена ОЗК“ и „Диалог Арена“

Национален турнир по футбол „Звезди на България“

Организатор: ДФК „Звездичка“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Свали като PDFСвали като PDF Разглеждания: 11877 Последна промяна: 15:50:37, 04 декември 2023