
Разделно събиране на отпадъци в домакинствата и на работното място, пестене на енергия и редуциране на използването на еднократни торбички и пластмасови отпадъци са трите основни предложения, около които се обединиха участниците в семинара- уъркшоп „Климатично устойчиви общности“, който организира Община Бургас с фокус уязвими групи. В него взеха участие представители на младежките общности, на пенсионерски организации, роми, хора в неравностоийно положение, рибари. Всички те представиха своята гледна точка какви адеквтни и лесно реализуеми мерки могат да се предприемат за редуциране на замърсяването в ежедневието, което има отношение върху климатичните промени и предизвикателствата, пред които ни изправят те.
Също така като основни рискове и зачестяващи негативни явления в ежедневието ни, за които трябва да се предприемат неотложни действия за намаляване на тяхното проявления, участниците в събитието посочиха наводнения, екстремно високи температури, горски пожари и наводнения в резултат на кратки, но изключително интензивни валежи.
„Изграждането на по-устойчиво и справедливо бъдеще е в наши ръце- на всяка общност и на всички заедно. Затова подобни срещи са изключително смислени и полезни, за да обединим усилията си в посока редуциране на замърсяванията в бита и в общността и да се прилагат ефективни мерки за подпомагане на справедливия преход от използването на големи източници на замърсяване и средства, консумиращи голяма енергия към екологични варианти“, заяви по време на работния семинар Весна Балтина, зам.-кмет Стратегическо развитие и екология, дигитализация и адаптация към промените на климата“ в Община Бургас.
Като най-мащабната стъпка на администрацията в подкрепа на общностите за намаляване на замърсяването и негативното въздействие върху климата, участниците в работния семинар посочват подмяната на старите печки на дърва и въглища и политиката за енергийно обновяване на жилищните сгради.
„Най-новите активности на общината, свързани с подобряване на условията на живот в градска среда са свързани с изграждането на „зелен коридор“ около новата Детска болница в к-с “Зорница“, осигуряващ зелена свързаност между парковите зони на парк „Света троица“ и „Приморски парк“; надграждане на информационната система на Община Бургас за управление на водите, посредством поставяне на специализирана апаратура в 7 жилищни квартала, която да отчита водно ниво, сила на валежи и други метеорологични параметри и да предупреждава при опасност от високи води и наводнения, както и каталог със зони в града, подходящи за озеленяване, допълни Георги Сакалиев, Гл. експерт в Дирекция „Стратегическо развитие“. В срещата взеха участие и еколози, общински съвеници, Областния информационен център и Мариела Гьркова и Кира Данабашев от Дирекция „Стратегическо развитие“.
Семинарът се реализира в рамките на проект „Региони за kлимата”/Regions4Climate/, договор с реф. №101093873, който се осъществява с финансовата подкрепа на ЕС по Програма „Хоризонт Европа“ 2021-2027:
Основна цел на проекта „Региони за климат“ е развиване на по-интелигентни, по-приобщаващи и по-устойчиви урбанизирани екосистеми чрез реализиране на между-секторни иновации в партньорство със заинтересовани страни за адаптация към климатичните промени. Ключов акцент при изпълнение на основната цел е създаване и прилагане на съвместен подход за социално справедлив преход към климатична устойчивост, за да се намали уязвимостта на европейските региони към въздействието на изменението на климата.