
* Гост-лектори на интригуващата проява са Река Сентеши и Моника Павловска
На 7 юни, от 18.00 часа, в Центъра за съвременно изкуство и библиотека на Бургас ще бъде представена гостуваща изложба с 24 примера за устойчиви модни и дизайнерски марки от страните на Вишеградската група: Чехия, Унгария, Полша и Словакия. Това са продукти, в които се използват естествени материали, рециклирани и/или преработени такива, търсят екологични и иновативни алтернативи, работят на местно ниво и се опитват да постигнат безотпадъчно производство с фокус и върху социалното въздействие.
Инициативата включва серия от дискусии и презентации, които ще бъдат представени пред бургазлии за първи път. Тя се организира от Институт Лист - Унгарски културен институт в София, Студио Комплект, с партньорството на Община Бургас.
Събитието запознава широката публика с разнообразни практики, които формулират важна промяна в индустрията към по-екологично производство и консумация. На фокус са иновативните и по-близки до природата модели за употреба на суровините.
В Бургас с презентация и включване в дискусия ще участват:
Река Сентеши - мениджър проекти в Унгарската асоциация за мода и дизайн. Река Сентеши има богат опит в сферата на модата и изграждането на успешни комуникационни стратегии за различни марки. Вече е ясно, че устойчивостта минава като хоризонтална политика през всичко, което касае дизайна и модата. Въпросът е как това се случва на институционално ниво и как подобни политики се отразяват върху развитието на младите и независими студия. Унгарската агенция за мода и дизайн (УАМД) е създадена през 2018 г. като дъщерно дружество на Унгарската агенция по туризъм с цел предоставяне на структурирана и ефективна професионална помощ на всички в бранша. С отвореност, чувствителност към модата и изкуството и професионална подкрепа УАМД влияе положително на развитието на областта на иновациите, изследванията и развойната дейност в контекста на устойчивостта в индустрията. Агенцията си партнира с унгарски и международни професионални организации, образователни институции, представители на публичния и частния сектор, за да гради в съзвучие с устойчивите ценности дългосрочни и с широк благотворен отзвук сътрудничества.
Моника Павловска е комуникационен мениджър на полската марка-пионер на повторната употреба (ъпсайклинг) в бижутерийното производство ORSKA. Основана от Анна Орска преди повече от 11 години в Познан, аксесоарите се отличават с детайлна ръчна изработка и разностранно посвещение на каузата за грижа към околната среда и културата на малки общности. В колекциите може да срещнете части от обеден сервиз, мебелен обков, механизми от предвоенни часовници, оловни войници, стари монети, елементи от компютърна и телефонна електроника, автомобилни компоненти. Винаги появяващи се в лимитирани колекции, това са уникални и не масови обекти със силно послание за по-малко необмислена консумация. Анна Орска е първа в Полша, която създава линия веган дамски чанти, произведени от растения и обелки от плодове, както и ползва в своите колекции синтетичен камък, създаден специално за нея от отпадъчна пластмаса и стърготини от месинг, страничен продукт от други бижутерски процеси. ORSKA подкрепя важни инициативи и организации с устойчива и социална отговорност за осиновяването на пчели, бездомни кучета, отговорно поведение в планината, чистотата на Балтийско море и други.