„ЕВРОПЕЙСКИ ПОЛИТИКИ, ОКОЛНА СРЕДА“
ДИРЕКЦИЯ "ОКОЛНА СРЕДА"
Дирекция "Околна среда" е структурното звено в общинската администрация, което подпомага формирането и е отговорно за провеждане на общинската политика по опазване и предотвратяване замърсяването на околната среда за намаляване на риска за здравето на населението.
Изключително е широк спектъра от дейности, които се изпълняват и които произтичат като задължения от нормативната уредба по всички компоненти и фактори на въздействие - въздух, отпадъци, води, биологично разнообразие, шум, бездомни кучета, превантивна и контролна дейност.
В Община Бургас е внедрена Система за управление на околната среда, базирана на ISO 14001:2004, като част от Интегрираната система за управление в Общинска администрация Бургас. През м. ноември 2013 г. успешно премина поредният надзорен одит, който без забележки и несъответствия потвърди серификацията на общинска администрация по Стандарта ISO 14001:2004, издаден от Международната сертифицираща организация Bureau Veritas Certification.
1. Общински програми и стратегии за околна среда
Програма за опазване на околната среда
Програма за управление качеството на атмосферния въздух
Програма за управление на отпадъците
Стратегическа карта за шум в околната среда на агломерация Бургас
Изготвени са годишни отчети за изпълнението им.
По проведена процедура за избор на изпълнител на обществена поръчка с предмет: "Разработване на План за действие към Стратегическа карта за шум в околната среда на агломерация Бургас" през месец февруари е подписан договор с избрания изпълнител - "Спектри" ООД. Средствата в размер на 68 000 хил.лв. са осигурени чрез бюджета на общината.
Целта на разработване на План за действие за намаляване на шумовото замърсяване в околната среда на агломерация Бургас е управление, ограничаване и намаляване на шумовото натоварване в околната среда чрез разработване и прилагане на конкретни мерки и проекти, както и акустично планиране в краткосрочен, средносрочен и дългосрочен период. Мерките и проектите са разписани за локализираните зони и райони, при които превишаването на стойностите на даден показател за шум може да предизвика вредно въздействие върху здравето на хората.
Цел на Плана за действие за шума е и информиране на гражданите за шумовите нива от съществуващите три станции за непрекъснат мониторинг на шума в гр. Бургас чрез разработване на софтуерно решение за представяне на последни актуални измервателни доклади на измерваните интегрални шумови индекси, както и справки чрез Интернет страницата на общината на измерените интегрални нива на шум.
Крайната цел е създаване на здравословни условия на живот на населението и опазване на околната среда от шум, чрез разработването и прилагането на интегриран подход и мерки за неговото избягване, предотвратяване или намаляване.
През месец септември е проведено обществено обсъждане на проекта на План за действие срещу шума.
През месец ноември с решение на Общински съвет Бургас е одобрен разработения План за действие към Стратегическа карта за шум в околната среда на агломерация Бургас.
2. Управление на отпадъците
Изграждането на регионална система за управление на отпадъците в регион Бургас е въпрос от изключително значение за Община Бургас. За целта се изпълнява проект по Оперативна програма "Околна среда 2007-2013 г.", по сключен договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ № DIR-5102118-C001/25.08.2011 г.
Бюджет на проекта - 43 231 121,10 лв.
Продължителност - 44 месеца /25.08.2011 г. - 25.04.2015 г./
Регионалната система за управление на отпадъците ще обслужва 210 населени места на територията на девет общини /Средец, Камено, Несебър, Поморие, Айтос, Руен, Карнобат, Сунгурларе и Бургас/, с население приблизително от 400 000 души и включва изграждане на първа клетка от Регионалното депо за отпадъци "Братово - Запад", съоръжение за сепариране на оползотворими компоненти от състава на битовите отпадъци, съоръжение за компостиране на биоразградими отпадъци, съоръжение за обработка на строителни отпадъци, съоръжение за обработка на едрогабаритни отпадъци, както и две претоварни станции за отпадъци, генерирани от района на общините Несебър и Карнобат.
Извършват се строителните работи на Клетка 1, която ще бъде с капацитет за депониране 400 000 т. годишно и с обем 450 000 куб. м. Изградена е дренажната система под дъното на клетката, както и обходните скатови канавки. Извършват се изкопно-насипни работи по оформяне леглото на клетката и достигане на проектните нива и вътрешните експлоатационни пътища. Изградена е 70 % от опорната дига на Клетка 1. Сградата за съхранение на опасни отпадъци на площадката, отредена за Екопарк в груб строеж е завършена, продължават дейностите по изграждане на канализация и изгребна яма, маслоуловител и резервоар. Стартирано е изграждането на външното ел. захранване до обекта. Пред завършване е и административната сграда на депото, разположена на територията на стопанския двор. Продължават изкопно-насипните работи по подготовка на площадките за компостиране и сепариране на отпадъци, както и на площадките за обработка на строителни и едрогабаритни отпадъци.
В края на 2013 г. са стартирани и подготвителните мероприятия за начало на строителството и на двете претоварни станции за отпадъци в общините Несебър и Карнобат.
С реализиране на проекта се предвижда драстично намаляване на количествата отпадъци, насочени за депониране, респективно намаляване на размера на дължимите отчисления по чл. 64 на ЗУО. Преустановяване използването на нелицензираните депа и съсредоточаване на отпадъчния поток към контролирано регионално депо; осигуряване на предварително третиране на отпадъците преди депониране; оптимизиране транспорта на дълги разстояния чрез претоварни станции /Карнобат и Несебър/ и високоефективни транспортни средства за пренасяне на отпадъците на далечни разстояния; разделно събиране на специфични отпадъци като отработени масла, батерии и акумулатори, излезли от употреба МПС, електрическо и електронно оборудване, утайки от ПСОВ и биоразградими отпадъци, отпадъци от строителна дейност; компостиране и сепариране на рециклируеми отпадъци на депото; екологосъобразно депониране с възможност за оползотворяване на биогаза.
В Община Бургас е въведена Система за разделно събиране на отпадъци от опаковки. От началото на годината чрез системата са събрани разделно:
хартия - 409 098 кг.; пластмаса - 171 146 кг; стъкло - 406 994 кг.
В резултат на подмяната на типа контейнери средната чистота на добиваните отпадъци е 73%.
Разширена е въведената система за разделно събиране на отпадъци от хартия и картон от търговските обекти в централната част на града - два пъти седмично мобилни екипи събират отпадъците от опаковки.
В Бургас действа и система за разделно събиране на отпадъци от негодни за употреба батерии и акумулатори /НУБА/ и излязло от употреба електрическо и електронно оборудване /ИУЕЕО/ - чрез мобилни екипи по предварително подадена заявка от гражданите. За 2013 г. разделно събрани са 126 480 кг. излязло от употреба електрическо и електронно оборудване, както и 15 080 кг негодни за употреба батерии.
Целта на проект "Изграждане на капацитет за управление на биоразградимите отпадъци в трансграничен регион на Бургас и Къркрларели" е изпълнение на изискванията, определени с националното законодателство за намаляване количествата биоразградими отпадъци, предназначени за депониране, както и максималното им оползотворяване. Прилагане на домашно компостиране е една от мерките, включени в общинската Програма за управление на дейностите по отпадъците, в частност за намаляване на биоразградимите отпадъци в състава на битовите.
Ползите от реализация на проекта са несъмнени, тъй като това е възможност за домакинствата да оползотворят голяма част от битовите отпадъци, но и в същото време най-полезният от екологична гледна точка начин за справяне с битовите биоразградими отпадъци. Компостирането намалява емисиите във въздуха и разходите, свързани с транспортирането на биоразградими отпадъци, гарантира внимателен контрол на използваните материали и увеличава осведомеността на потребителите по проблемите на околната среда. Компостерите осигуряват бърз и лесен начин за превръщане на органичните отпадъци в екологично чист и висококачествен подобрител на почвата.
Като краен резултат с реализацията на проекта ще се намали количеството на битовите отпадъци за транспортиране и депониране на депо Братово; ще се спестят средства от услугата по сметосъбиране и сметоизвозване; ще се намали замърсяването на почвата и водите, както и ще се намалят парниковите газове в атмосферата.
Като дейности по проекта през 2013 г. бе проведена анкета сред жителите на Община Бургас - за готовност за разделно събиране на "зелени растителни" отпадъци и домашното им компостиране. Най-активни са жителите на шест населени места - кв. Ветрен, кв. Банево, в.з. Минерални бани, кв. Долно езерово, кв. Горно езерово, к-с "Меден рудник" - Зона "Г", които декларираха най-висока ангажираност и желание за въвеждане на домашното компостиране. Избрана е фирма изпълнител за доставка на 500 бр. компостери по проекта, като 300 бр. ще бъдат раздадени безвъзмездно за жителите на община Бургас.
В оперативен порядък се поддържат актуални електронни бази данни относно количества и видове отпадъци; за декларации по чл. 13, ал.4 на Наредбата за определяне и администриране на местните такси и цени на услуги, както и за разходите за дейностите по поддържане на чистотата.
3. Атмосферен въздух
Мобилната автоматична станция за контрол и управление качеството на атмосферния въздух /КАВ/ на Община Бургас е в експлоатация от м.март 2011 г. Представлява единствената в страната общинска мониторингова станция, като се следят в непрекъснат 24-часов режим нивата на осем замърсители на въздуха - серен диоксид, азотни оксиди, озон, бензен, стирен, сяроводород, фини прахови частици РМ10 и фини прахови частици РМ2.5. Следят се и метеорологични параметри - температура, посока и скорост на вятъра, налягане, влажност и слънчева радиация.
Работата на Мобилната станция за контрол на качеството на въздуха е от изключително голямо значение за Бургас - по този начин общината оптимизира политиката си за опазване качеството на въздуха, което се доказва от фактите - качеството на въздуха в Бургас за изминалата 2013 г. бележи подобрение спрямо 2012 г., най-вече по проблемния замърсител фини прахови частици; регистрираните фонови концентрации на ФПЧ10 са намалели с около 10%.
Мобилният характер на станцията позволява тя да бъде разполагана на различни места - на територията на всички жилищни комплекси и квартали на Бургас и всички съставни селища на общината, а това носи реална информация за това какъв въздух дишаме на мястото, на което живеем или работим. За 2013 г. са обхванати по графика й за работа 25 локации - в различните жилищни комплекси и квартали на Бургас. Мобилната станция се позиционира и на конкретни места след подадено искане или жалби на граждани.
Прилага се политиката на пълна прозрачност и информираност - данните за контролираните замърсители се предават в реално време, като се визуализират на Интернет страницата на Община Бургас www.burgas.bg, Раздел "Околна среда", както и на електронните информационни табла - на сградата на общината, на ТД Долно Езерово, ТД "Освобождение" и ТД "Възраждане".
За безаварийната работа и поддържане на анализаторите и системите в Мобилната станция гарантират 3-ма обучени експерти от Дирекция ОС.
Поддържа се актуална електронна база данни относно качеството на атмосферния въздух по пунктове и замърсители.
Ежеседмично се издава Еко-бюлетин за състоянието на атмосферния въздух - издадени са 47 бр. бюлетини, които се поставят на информационното табло на Община Бургас, както и на Интернет страницата.
Поддържа се и нормално функционира общинския диспечерски център за управление качеството на въздуха.
4. Управление на водите
С цел използване на ресурса от минерални води през м. януари 2013 г. със свое решение МОСВ удовлетвори искането на Община Бургас и й предостави безвъзмездно за управление и ползване находище на минерална вода, изключителна държавна собственост - "Изворище", с. Изворище, общ. Бургас, за срок от 23 години.
След проведени от Община Бургас подробни, допълнителни проучвания на находището, през м. ноември в МОСВ са внесени Доклад за оценка на експлоатационните ресурси и Проект за санитарно-охранителна зона на находището.
Предстои утвърждаване от МОСВ на експлоатационните ресурси на находището, технически възможния дебит на водовземните съоръжения, разкрили минерална вода: сондажи Б-81 и Б-108, както и определяне на санитарно-охранителната зона /СОЗ/ и охранителен режим в СОЗ на находище "Изворище".
Предоставените на Община Бургас през 2011 г. за управление и ползване находища на минерална вода, изключителна държавна собственост - "Бургаски минерални бани", кв. Ветрен, гр. Бургас и "Рудник", с. Рудник, общ. Бургас, след проведени от Община Бургас допълнителни проучвания на двете находища, със Заповеди на Министъра на околната среда и водите са утвърдени и определени, както следва:
За находище "Бургаски минерални бани"
- утвърдени експлоатационни ресурси - 16,45 л/сек, както и технически възможен дебит на водовземните съоръжения, разкрили минерална вода: сондаж Б-191 - 14,35 л/сек и сондаж Б-165 - 2,10 л/сек.;
- определена санитарно-охранителната зона /СОЗ/ и охранителен режим в СОЗ на находище "Бургаски минерални бани";
За находище "Рудник"
- утвърдени експлоатационни ресурси - 2,10 л/сек. и технически възможен дебит на водовземното съоръжение - сондаж Б-166 - 2,10 л/сек.
- определена санитарно-охранителната зона /СОЗ/ и охранителен режим на защитен воден обект в СОЗ на находище "Рудник";
През 2013 г. са приключени три процедури с издаване на разрешително за водовземане на минерална вода от сондаж Б-191, като общо издадените от Община Бургас разрешителни са 4 броя. При утвърден експлоатационен ресурс за сондаж Б-191 - 14,35 л/сек., към настоящия момент свободните водни количества са 10,75 л/сек.
Проведени са процедури за издаване на разрешително по Закона за водите за обекти на Община Бургас - 3 бр. /Довеждащ канализационен колектор от "Интегриран проект за управление на питейни и отпадъчни води - с. Рудник и м.с. Черно море, общ. Бургас"; Аварийно укрепване на брега пред исторически паметник "Параклис Сарафово"; Канализационна система на с. Маринка, общ. Бургас/.
Поддържат се актуални електронни бази данни относно разрешения за водоползване и разрешения за водовземане от минерални води.
5. Биологично разнообразие
Община Бургас е партньор на Българското дружество за защита на птиците по Проект по програма ЛАЙФ+ "Живот за бургаските езера"- общият бюджет на проекта е 1 775 006 евро, като 75% от тях са безвъзмездна помощ от програмата на Европейския съюз. Проектът стартира през януари 2010 г. и ще се изпълнява на територията на Община Бургас в продължение на четири години. Проектът има за цел да осигури дългосрочно и самостоятелно опазване на бургаските езера и тяхното видово разнообразие в полза на гражданите на областния град и България.
6. Домашни любимци и действия на общината за решаване на проблема "безстопанствени животни"
Отчитайки успеха на кампанията от 2010 г. за безплатно чипиране на домашни любимци Община Бургас през май 2013 г. разработи и успешно реализира второ издание на проекта "Стимулиране на собствениците на домашни кучета към регистрация" - ІІ етап.
Една от основните цели на проекта е чрез безвъзмездното предоставяне и поставяне на 1000 бр. микрочипове, собствениците на домашни любимци да бъдат насърчавани към регистрирането на домашните кучета, като по този начин се постига и изпълнението на изискванията на Закона за ветеринарномедицинската дейност.
Ползите от реализацията на проекта: той дава възможност за поддържане и актуализация на база данни за домашните кучета на територията на общината, в т. ч. място на отглеждане, данни на собственика и др.; дава възможност за повишаване на контрола относно разхождането на кучета без повод и на нерегламентирани места; предотвратяване на изоставянето на домашни любимци на улицата и превръщането им в бездомни кучета; не на последно място лесно установяване на собственик на загубено или изоставено куче. До края на 2013 г. по проекта броят на ново-поставените чипове на домашни любимци е 456 бр.
Дейност на "Приют за безстопанствени кучета на Община Бургас"
Проведена е процедура за избор на изпълнител за обществена поръчка с предмет "Осигуряване на ветеринарномедицинско обслужване на животните от Приюта за безстопанствени кучета на община Бургас". През м. януари е сключен Договор с избрания изпълнител - д-р Георги Митев.
Общо уловени и кастрирани за периода 01.01.2013 г. - 31.12.2013 г. са 321 бр. безстопанствени кучета и 1629 бр. котки, като 203 бр. кучета от преминалите през Приюта са осиновени, а само 133 бр. кучета са върнати по местата на залавянето им.
Поддържане и актуализиране на информацията на разработената Интернет страница на Приюта за безстопанствени животни с цел повишаване информираността на гражданите за дейността на Приюта; търсене на осиновители; информация за провеждани кампании; полезни съвети за домашните любимци, както и изискванията на нормативната база. Адресът на Интернет страницата е: https://opbk.burgas.bg.
Отговори на запитвания, сигнали и коментари на граждани на Интернет страницата на Приюта, както и на електронната поща - 35 броя.
Регистрация на домашни кучета по Закона за ветеринарно медицинска дейност - до 31.12.2013 г. общият брой на регистрираните на територията на Община Бургас кучета е 2 374 бр., за което се поддържа електронна база данни.
7. Превантивна дейност
Като елемент от провеждането на превантивна дейност за предотвратяване замърсяването на околната среда са проведени процедури по преценка необходимостта от ОВОС и оценки за съвместимост с предмета и целите на опазване на защитените зони по НАТУРА 2000 на 78 бр. нови проекти, инвестиционни предложения, планове и програми на Община Бургас, за което са издадени становища от компетентния орган РИОСВ Бургас.
Участие в експертни и консултативни съвети във връзка с дейностите по опазване на околната среда - ЕЕС към РИОСВ-Бургас; ЕСУТ и Консултативен съвет по туризъм - Община Бургас; Басейнов съвет към Басейнова дирекция на Черноморски регион.
8. Контролна дейност
Контролното звено към Дирекция "Околната среда", отдел "КАНДООС" се състои от 8 еко-инспектори.
За периода 01.01.2013 г. - 31.12.2013 г. обобщената справка показва следното:
Извършени проверки - 1 278 бр.; от тях по жалби и сигнали - 552 бр.
Съставени КП - 1065 бр.; от тях за ИУМПС - 444 бр.
Съставени АУАН -303 бр.
Издадени Наказателни постановления - 254 бр.
Размер на наложените глоби и санкции - 19 730 лв.
Извършва се контрол по Наредбата по управление на отпадъците и поддържане на чистотата на територията на Община Бургас в частта за излезли от употреба МПС - сключен договор с фирма, притежаваща разрешително за дейности с отпадъци от ИУМПС;
За периода 01.01.2013 г. - 31.12.2013 г. са идентифицирани общо 444 бр. ИУМПС;
Доброволно преместени от собствениците им са 297 бр. автомобили; издадени и изпълнени са 29 бр. Заповеди за принудително преместване на ИУМПС; разкомплектовани са 27 бр. стари автомобили; за 73бр. са представени документи, че са изрядни и протоколите са приключени.
В резултат на действията на еко-инспекторите по прочистване на Бургас от стари автомобили за период от 5 години са освободени общо 2 164 бр. паркоместа.
Зоо-инспекторат
Община Бургас е първата в страната, която реагира на повишената активност и непримиримост на гражданите по проблемите с начина на отглеждане и проявата на нехуманно отношение към домашни кучета, ведно с проблемите с безстопанствените животни. Почти ежедневни са сигнали, жалби и оплаквания за домашни кучета - нерегистрирани, предизвикващи замърсяване при разходките, смущаване спокойствието на съседи от кучешки лай, хранене на бездомни животни, проява на нехуманно отношение и жестокост и др.
За да реагираме адекватно на очакванията на гражданите от месец февруари 2013 г. в Община Бургас, Дирекция "Околна среда" функционира звено зоо-инспектори, които осъществяват контрол за изоставяне на животни на територията на общината; за идентификация и регистрация на кучета; за спазване изискванията на Закона за защита на животните, Закона за ветеринарномедицинската дейност и Наредбата за опазване на обществения ред на територията на Община Бургас, както и за опазване на техния живот, здраве и добро състояние, предпазването им от нехуманно и жестоко отношение.
Зоо-инспекторите извършват ежедневни проверки на местата за интензивно обществено ползване за разхождане на домашни любимци без повод, имат ли поставен идентификационен микрочип съгласно изискванията на Закона за ветеринарномедицинската дейност и почистват ли стопаните им след тях. Проверяват се и дворовете на учебните и детските заведения, спортни и детски площадки, охраняемата плажна ивица, тревните площи на районните паркове и градини, където е забранено разхождането им.
Не се подценява и превантивната дейност - в хода на проверките зоо-инспекторите разпространяват информационни брошури за задълженията на собствениците на домашни любимци.
За първите шест месеца на 2013 г. в Дирекция ОС са постъпили и е отреагирано на 30% по-голям брой жалби и сигнали от граждани, свързани с регистрацията и отглеждането на домашни любимци.
За 2013 г. са проверени за регистрация над 360 бр. домашни любимци, извършени 269 бр. проверки във връзка с изискванията на ЗЗЖ и ЗВМД, съставени са 96 бр. констативни протокола с предписания, както и 36 бр. актове за установяване на административни нарушения.
Ползите от функционирането на звено Зоо-инспекторат са несъмнени - увеличен брой регистрирани домашни любимци, повишен контрол относно разхождането на кучета без повод и на нерегламентирани места; намален брой безстопанствени кучета-предотвратяване на изоставянето на домашни любимци на улицата и превръщането им в бездомни кучета.
9. Информираност за гражданите и прозрачност в дейностите по опазване на околната среда. Екологични кампании
9.1. Пролетно почистване, реализирано в периода 25 март - 23 май 2013 г.
Общо количество почистени строителни отпадъци и земни маси - от гр. Бургас 1 014 куб.м а от квартали и съставни селища 2 210 куб.м.
В съставните селища на общината са почистени всички нерегламентирани замърсявания от битови, селскостопански и строителни отпадъци. В пролетното почистване активно се включиха и граждани на Бургас, кварталите и съставните селища. Раздадени бяха 3000 бр. чували.
Разходите за пролетното почистване са в размер на 137 068 лв. от бюджета на Община Бургас по дейност 623 "Чистота".
9.2. Кампания "Да изчистим България за един ден " - 20 април 2013 г.
Община Бургас се включи в Националната инициатива - на 26 места в града бяха раздадени 20 000 бр. чували и ръкавици. Бяха определени четири места за почистване - парковете "Росенец" и "Минерални бани", боровата гора край к-с "М. Рудник" и неохраняемата плажна ивица, както и 30 бр. замърсени места, отбелязани от граждани на картата на Интернет страницата на bTV.
В кампанията се включиха хиляди граждани-доброволци, 39 фирми и организации, 20 учебни заведения и 12 НПО в града.
Бургазлии събраха 593 тона отпадъци - 189 тона битови отпадъци и 404 тона строителни отпадъци. Освен това бяха почистени 5 бр. нерегламентирани замърсявания.
9.3.Кампания "Да изчистим Българското Черноморие" - 11 август 2013 г.
Почистени бяха: Неохраняема плажна ивица от Плаж - Север към солниците и Района на Укритието за наблюдение на птици на Резерват "Атанасовско езеро". В кампанията взеха участие доброволци; неправителствени организации и граждани. За успешното закриване на мероприятието беше организиран Рок концерт.
9.4. "Дни на екологията - Бургас 2013"
Дните на екологията през 2013-та се проведоха от 16 до 27 септември и преминаха под мотото "Чист въздух - ти си на ход". Акцентът бе поставен върху информираността на гражданите за екологосъобразните начини на придвижване и транспорт, както и влиянието на транспорта върху замърсяването на въздуха.
В този смисъл и като елемент от Европейската седмица на мобилността - 16 - 22.09.2013, в която общината се включи, бяха проведените "Отворени дни на Мобилна станция за контрол качеството на въздуха" на площад "Тройката", както и изложбата на транспортни политики и проекти на Община Бургас.
В рамките на Дните на екологията жителите и гостите на Бургас имаха възможност да се възползват от множество мероприятия и събития, включени в програмата: да посетят Зеления оазис насред града на площад "Тройката"; да открият уникалните различни видове придвижване в града и да изберат правилния транспорт; да се забавляват с Ролер-клуб Бургас чрез Ролер училище за всички; да вземат участие в Светлинния парад - град на колела.
За Деня без автомобили на 22 септември бургазлии бяха призовани с апела "Бъди зелен, остави колата си за ден". Всички желаещи да се включат в зелените инициативи, организирани от Община Бургас, имаха възможност да се възползват от наемане на безплатен велосипед. Основната идея бе да се привлекат все повече потребители към обществен транспорт, колоездене и придвижване пеш, като това допринесе за намаляване потреблението на лични автомобили и по-малко вредни емисии за по-чист град.
През втората част на Дните на екологията под надслов "Избрах - чист и зелен Бургас" се проведе обществено обсъждане на План за действие към Стратегическата карта на шума на Агломерация Бургас; Фестивал на науката - представяне на 3D Еко Бус и демонстрацията "Научи се да рециклираш".
В грижата си за чистотата и намаляване на вредните прахови частици Община Бургас подложи на специално третиране асфалтовите настилки на две от най-натоварените кръстовища в града - колелото на х-л "Мираж" в к-с "Славейков" и кръстовището на "Трапезица". Замерени са нивата на замърсяване на въздуха в третираните участъци преди, по време и след обработката им.
9.5. Осиновителни кампании под мотото "ЩЕ ТЕ ОБИЧАМ - САМО МЕ ВЗЕМИ" Водени от успеха от предходната година, Община Бургас през 2013 г. отново организира и проведе 3 броя осиновителни кампании съвместно с Организацията за защита на животните "Спаси приятел". Мероприятията се проведоха на 30 март, 27 април и 12 октомври в Морската градина до Пантeона с цел намиране на собственици на животните от Приюта. В резултат домове и стопани намериха 11 бр. кучета.
9.6. Ежеседмично издание на Еко-бюлетин за състоянието на атмосферния въздух и качеството на питейната вода - издадени са 47 бр. бюлетини, които се поставят на информационното табло на Община Бургас, както и на Интернет страницата.
ДИРЕКЦИЯ "ЕВРОПЕЙСКИ ПОЛИТИКИ И ПРОГРАМИ"
Дирекция "Европейски политики и програми" подпомага формирането и провеждането на общинската политика в частта идентифициране на проектни идеи, разработване на проекти и ефективно законосъобразно управление на проектите, на които общината е бенефициент.
През 2013 година работата на дирекцията се ръководи изцяло от програмните приоритети:
- Развитие и модернизация на инфраструктурата, създаваща условия за растеж и повишаване на привлекателността на общината за инвестиции и живеене.
- Подобряване привлекателността и качеството на живот в общината
- Открито и динамично управление на Община Бургас.
- Постигане на конкурентноспособна, динамична и развита местна икономика, основана на знанието, която реализира местните потенциали и предимства.
- Развитие на сътрудничеството за европейско териториално сближаване, задълбочаване на партньорството и добросъседството.
През 2013 година Община Бургас успешно приключи изпълнението на четири проекта, финансирани по оперативни програми, на обща стойност 16 099 166 лв., както следва:
- 1 проект по ОПРР на стойност 689 202 лв.
- 1 проект по ОПОС на стойност 14 660 980 лв.
- 1 проект по ОПАК на стойност 454 090 лв.
- 1 проект по ОПРЧР на стойност 294 894 лв.
и шест международни проекта, финансирани от програма "Интелигентна Енергия - Европа", Програма за малки проекти на Глобалния екологичен фонд, Оперативна програма за междурегионално сътрудничество INTERREG IVC, подпрограма SMART+ на обща стойност 623 650 лв.
Така броя на успешно реализираните от Община Бургас проекти до момента е:
- по оперативни програми - 15 бр. на обща стойност 30 431 959 лв.
- по международни програми - 14 бр. обща на стойност 2 184 667 лв.
Община Бургас продължава изпълнението на 22 проекта по оперативни програми, от които 2 проекта, утвърдени за финансиране през 2013г. по ОПРР, 1 проект по ОПОС и 2 проекта по ОПАК. Общата стойност на изпълняваните към момента проекти по оперативни програми е 283 072 774,15 лв., разпределени както следва:
- Оперативна програма "Регионално развитие" 2007-2013г. - 6 проекта на обща стойност 146 487 300,08 лв.
- Оперативна програма "Околна среда" 2007-2013г. - 7 проекта на обща стойност 119 775 396,27 лв.
- Оперативна програма "Техническа помощ" 2007-2013г. - 1 проект на стойност 526 275,32 лв.
- Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" 2007-2013г. - 3 проекта на обща стойност 1 428 066,67 лв.
- Оперативна програма "Административен капацитет" 2007-2013г. - 3 проекта на обща стойност 355 562 лв.
- Оперативна програма "Развитие на конкурентоспособността на българската икономика" 2007-2013г. - 1 проект на стойност 2 351 858,46 лв.
- Оперативна програма за развитие на сектор "Рибарство" 2007 - 2013г. - 1 проект на стойност 12 148 315,35 лв.
Международните проекти, изпълнявани от Община Бургас към момента, са 12 на брой (4 от тях одобрени през 2013г.), финансирани от програма "Интелигентна Енергия - Европа", Програма за трансгранично сътрудничество по Инструмента за предприсъединителна помощ България - Турция, Програма за Черноморския басейн, Оперативна програма за Югоизточна Европа, Оперативна програма INTERREG IVC. Общата стойност на изпълняваните проекти е 2 151 292,42 лв.
Одобрено за финансиране от Управляващия орган на ОП "Околна среда" 2007-2013г. е едно проектно предложение на стойност 40 980 240 лева, насочено към изграждане и подобряване на водоснабдителната и канализационна инфраструктура в приоритетни агломерации на град Бургас /кв. Крайморие и гр. Българово/, като договор за финансиране ще бъде подписан през следващия програмен период 2014 - 2020г.
Постигнати резултати от изпълнението на проекти през 2013 г.:
ВиК инфраструктура:
- Изградени 19 294 м битово-фекална канализационна мрежа;
- Изградени 7 576 м дъждовна канализация;
- Изграден 3 774 м нов водопровод;
- Извършена рехабилитация на 29 797,74 м съществуваща водопроводна мрежа по трасето на канализацията;
- Изградени 4 бр. КПС.
Социална инфраструктура:
- Изградени общо пет сгради за настаняване на деца и специализиран помощен персонал в кварталите Меден рудник, Лазур и Ветрен;
- Оформени прилежащите дворни пространства към сградите с осигурени кътове за отдих, труд, игра и забавления на децата;
- Обзаведени и оборудвани сградите с всички необходими елементи, за осигуряване на нормален и адекватен живот, близък до семейната среда, на обитателите на Центровете, а именно - кухненско оборудване и обзавеждане, мебели за трапезария, спални помещения, кътове за занимания и свободно време.
Здравеопазване:
- Изградена самостоятелна полуподземна стоманобетонова постройка за разполагане процедурно помещение за монтиране на линеен ускорител с обслужващи помещения към него. Сградата е с РЗП 486 м2;
- Доставен мултимодален линеен ускорител с максимум 18 MeV - комплект с включена система за планиране на лъчелъчение и локална мрежа за обмен на лъчетерапевтична информация;
- Доставена дозиметрична апаратура за лъчелечение;
- Доставени устройства за имобилизация на пациентите.
Културна инфраструктура:
- Реставрирани и адаптирани 3 сгради - паметници на културно - историческото наследство;
- Реконструирана и адаптирана сграда на ресторант "Сто години назад" /Манастирска магерница/;
- Изградена манастирска лекарна;
- Изградена площадка за анимация;
- Художествено осветление и анимация на 4 природни феномена и атракции;
- Реконструирани и обновени Мостик и предмостово пространство в Приморски парк - Бургас;
- Реконструиран пристан на остров "Света Анастасия";
- Обособен достъпен пешеходен маршрут и зони за отдих на територията на острова;
- Създадени временни работни места 834 с общо отработени дни - 471 011.
Бургас - град на интелигентните решения:
- проведен първи по рода си фестивал на науката в Бургас, с участие на бургаски училища и международни партньори и над 1000 посетители;
- Създадена и въведена интранет и екстранет система с Община Бургас, което е реална предпоставка за преминаване към електронен документооборот в общинската администрация и оптимизиране работата на администрацията;
- Разработен туристически портал за гр. Бургас. Порталът е уникален за България, като в него е събрана на едно място и представена по атрактивен начин цялата информация за гр. Бургас, от която един турист се нуждае - http://gotoburgas.com/;
- Разработена интернет платформа (на български език) http://www.covenant-capacity.eu/bg, чрез която могат да се получат подробни указания и съвети при разработване на Планове за действие управление на енергията;
- Разработена он лайн платформа, съдържаща 41 интерактивни модула за обучение и информация, с цел насърчаване на социално-икономическата активност на имигранти от трети страни на територията на Югоизточен Регион, достъпна на интернет адрес http://userla-immigrants.com/;
- Създадена първата в България обществена система за велосипеди под наем, обхващаща 12 вело станции и 3 вело-инфо пункта, разположени в различни зони на града и отдаващи общо 120 велосипеда под наем;
- Закупен и въведен в експлоатация един от най-съвременните високотехнологични уреди за лъчелечение на онкологично болни - мултимодален линеен ускорител с многолистен колиматор, плюс система за планиране на лъчелечението, дозиметрична апаратура и устройства за имобилизация на пациенти с онкологични заболявания.
проекти, ПРИКЛЮЧИЛИ през 2013 година
оПЕРАТИВНА ПРОГРАМА "рЕГИОНАЛНО РАЗВИТИЕ" 2007-2013г.
Проект "Интегриран план за градско възстановяване и развитие на гр. Бургас", Договор № BG161PO001/1.4-07/2010/004. Проектът е на обща стойност 689 202,60 лв. и беше реализиран в периода юни 2011г. - декември 2013г.
В рамките на проекта беше разработен средносрочен планов документ с времеви хоризонт 2020г. за интегрирано възстановяване и развитие за гр. Бургас, включващ цели, приоритети, и мерки за подобряване, на икономическата, социална, жилищна и околна среда и прилежащата инфраструктура за повишаване качеството на живот и екологичните условия на определени градски територии и град Бургас като цяло. Предвид общественото значение на проекта и необходимостта от максимална обществена подкрепа при планиране развитието на гр. Бургас за периода 2014 -2020г., в процеса на подготовка на Интегриран план за градско възстановяване и развитие на гр. Бургас се проведоха редица обществени обсъждания с широко участие при разработване на всеки етап на плана, с цел постигане на съгласие за сътрудничество и подкрепа при бъдещата му реализация.
През първия етап бе извършен анализ на съществуващото състояние на града и инвентаризация на действащите планове, програми и стратегии за пространственото му развитие, разработи визия за развитие на град Бургас, стратегия и цели за развитие за периода 2014г . - 2020г. При подготовка на целевия и проблемен анализ се изведени следните възможности за развитие на града и неговите територии: пълноценно използване на научноизследователския потенциал за развитие на икономика на знанието; внедряване на иновации в индустрията, формиране на клъстерни образования; подобряване на обслужващата инфраструктура в промишлените зони; разширяване и изграждане на нови детски заведения, училища; изграждане на високотехнологичен парк; преструктуриране и оптимизиране на легловия фонд в лечебните заведения, включително изграждане на нови; оптимизиране на инфраструктурата за предоставяне на социални услуги, включително нова; разширяване и изграждане на нови спортни зали, площадки и съоръжения; разширяване прилагането на формите на публично-частно партньорство в социални и инфраструктурни проекти; развитие на интермодален транспортен модел използвайки наличието на 4 вида транспорт; провеждане на политика и изграждане на общински социални жилища, развитие на достъпна инфраструктура и "градска среда" за лица с увреждания, разширяване на системата за газификация; оптимизация и модернизация на транспортната схема; изграждане на зелени пояси.
В следствие работата на екипа и оценка на отделните територии на града се изведоха три зони за въздействие с неудовлетворително състояние, с негативни тенденции в развитието и/или с нереализиран потенциал, одобрени от Общински съвет Бургас и УО на Оперативна програма "Регионално развитие" 2007 - 2013г., както следва:
Зони със социален характер - С1 ж.к. Меден Рудник и зона "Д". Основните проблеми в посочените територии са свързани с лошо състояние на съществуващите системи на техническата инфраструктура, липсващи или недостатъчно развити елементи на МОПТ, висок процент етнически и малцинствени групи, ниско ниво на икономически дейности, наличие на жилищен фонд с потребност от обновяване.
Градски територии (зони) с потенциал за икономическо развитие (ИК) в рамките на строителните граници на града са ПЗ Север и Лозово (предложение 1), ПЗ Юг и пристанище Бургас (карго терминал, терминал "Запад" и 2А), кв. Акациите и кв. Победа. Основни проблеми в тези зони са техническа инфраструктура, нуждаеща се от обновяване, остарелия и неподдържан сграден фонд, необходимост от преструктуриране на територията.
Градски територии (зони) на публични функции с висока обществена значимост - П са ЦГЧ, вкл. ж.к Възраждане, Приморски парк, Парк Езеро и Атанасовска коса. След оценяването на цялата територия, същата е дефинирана като една зона, която отговаря на критериите за определяне на зони на публични функции с висока обществена значимост.
ВИЗИЯ ЗА РАЗВИТЕ НА ГР. БУРГАС ДО 2020г.:
Черноморски лидер - град в ТЕМПОТО, Динамичен, интелигентен, икономически силен, търговски и духовен център.
Обща стойност на проектите, включени в ИПГВР на гр. Бургас 408 620 594 лв. финансово разпределени по проектни групи:
- Благоустрояване на градската жизнена среда: 224 117 315 лв.
- Обновяване на обекти на публичната инфраструктура: 34 504 217 лв.
- Обновяване на обекти на образованието: 34 159 579 лв.
- Обновяване на социална инфраструктура: 12 919 874 лв.
- Обновяване на обекти на културата: 32 129 230 лв.
- Обновяване на спортна инфраструктура: 12 769 017 лв.
- Обновяване на многофамилни жилищни сгради: 37 207 298 лв.
- Строителство и обновяване на бизнес и индустриални терени и сгради: 13 295 145 лв.
- Интегриран градски транспорт: 7 518 919 лв.
Разпределение на финансовия ресурс по зони за въздействие:
- Зона на публични функции с висока обществена значимост 209 722 227 лв.
- Зона със социален характер - 107 732 785 лв.
- Зона с потенциал за икономическо развитие - 91 165 582 лв.
ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА "ОКОЛНА СРЕДА" 2007-2013г.
Проект №58111-17-208 "Инвестиционни проекти за ВиК мрежи на Бургас - Меден Рудник", беше успешно финализиран през м. септември 2013 г. Общата стойност на допустимите разходи по проекта е 14 660 980,23 лв., от които 13 558 465,81 лв. е стойността на безвъзмездната финансова помощ, а участието на Община Бургас в проекта е 927 074,59 лева. Проектът беше реализиран чрез изпълнението на три подобекта в периода юли 2011 - октомври 2013 г.. В рамките на инвестиционния проект
- бяха рехабилитирани 13 км водопроводна мрежа във всички зони на жилищния комплекс;
- бяха изградени над 6 км нови канализационни и водопроводни участъци за обслужване на новоизграждащите се жилищни сгради в зона Районен Център;
- бяха изградени две нови канално-помпени станции и система от тласкатели и колектори, които да повишат събираемостта на отпадъчните води от зона А и Б на комплекса;
- процесът на рехабилитация на водопроводната мрежа включваше подмяна на два от помпените агрегати в помпена станция "Победа", която захранва с вода най-големия жилищен комплекс в Югоизточна България;
- за обслужване на големите търговски комплекси в промишлена зона Юг, беше изграден нов търговско-промишлен водопровод.
Изпълнените мерки представляват 90% от заложените предварителни индикатори за стойност и дължина на мрежите. В рамките на подготвителните дейности за същинското изпълнение на СМР беше установено, че част от трасетата са рехабилитирани аварийно от ВиК оператора и това доведе до спестявания на средства за изпълнение на тези участъци.
Инвестицията беше реализирана в голяма, интензивно развиваща се територия, в условия на засилен трафик и голям човекопоток. Въпреки това, всички планирани СМР приключиха успешно и всички подобекти бяха редовно въведени в експлоатация. В резултат от изпълнението на проекта жителите на най-големия бургаски квартал получиха достъп до ВиК услуги с по-високо качество, районът на бургаските езера - Мандренско и Вая ще се запази по-чист, в следствие ограничаване нерегламентираното или аварийно изпускане на непречистени отпадъчни води, генерирани от зоната на Меден Рудник. В икономически аспект мерките водят до по-нисък експлоатационен разход на оператора за доставката на питейна вода с по-високо качество и до значително намаляване на загубите на ценния природен ресурс, при ограничаване рисковете от аварии по мрежата.
ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА "АДМИНИСТРАТИВЕН КАПАЦИТЕТ" 2007-2013г.
Проект "Иновативни модели за добро и прозрачно управление в Община Бургас",
Продължителност: 2 май, 2012 - 02 ноември, 2013 (18 месеца)
Бюджет за Община Бургас: 454 090,00 лева
Партньори на Община Бургас: Община Гент, Белгия
Постигнати резултати от изпълнението на проекта:
1. Проучен международен опит и изведени добри практики за комуникация от гр. Гент, Нант и Ротердам подходящи за прилагане в Община Бургас.
2. Разработена Комуникационна стратегия и план за действие на Община Бургас.
3. Сформирано Звено за стратегическа комуникация в администрацията на Община Бургас.
4. Проведени обучения по ефективна и стратегическа комуникация на служители на Община Бургас.
5. Създадена и въведена интранет и екстранет система на Община Бургас, което е реална предпоставка за преминаване към електронен документооборот в общинската администрация и оптимизиране работата на администрацията, чрез подобряване комуникацията на служителите на хоризонтално ниво, възможност за следене и спазване на сроковете на поставените задачи, намаляване на оперативните разходи за хартия, тонери, телефон.
МЕЖДУНАРОДНИ ПРОЕКТИ
1. Проект "Насърчаване на социално-икономическата активност на имигранти от трети страни на територията на Югоизточен Регион"
Бенефициент: Сдружение на Общините от Югоизточен регион
Продължителност: 3 месеца /април-юни 2013г./
Бюджет: 72 287 лв.
За постигане на целите на проекта бяха извършени следните основни дейности:
1. Разработени общо 41 интерактивни модула за обучение и информация в следните области:
- Български език (24 модула), включващи основни познания по езика, умения за общуване, умения за четене и писани.
- Културни традиции и история (5 модула), включващи представяне на основните обичаи и фолклорни традиции, моменти от българската история и културно - историческото наследство. Особено внимание е обърнато на специфичните за региона културно - исторически характеристики.
- Гражданска ориентация (5 модула), включващи представяне на основните институции и организации, предоставящи социални и административни услуги,, местно и национално законодателство. Акцент е поставен върху улесняване достъпа до информация за представените в региона институции и възможностите за взаимодействие с тях. Част от модулите са насочени към създаване на интерактивна институционална карта на страната и региона.
- Предприемачество и стартиране на бизнес (4 модула), посветени на законодателството и условията за стартиране на самостоятелен бизнес, икономическия потенциал на региона, възможности за финансова и институционална подкрепа, основни стъпки при стартиране на икономическа инициатива.
- Включена допълнителна секция с обучения за деца (3 модула)
2. Разработена интернет платформа, достъпна на адрес http://userla-immigrants.com/
2. Проект "Eco-mobility SHIFT", финансиран по програма "Интелигентна Енергия - Европа" на Европейската Комисия. Обща стойност на проекта: € 896 149, като бюджета за община Бургас е € 36 609. Проектът беше изпълнен в периода 01.06.2010-30.05.2013.
Проектът е насочен към разработване на метод за оценка, подобряване и насърчаване на екологичната устойчивост на местните политики в сферата на транспорта и градското планиране.
EcoMobility SHIFT е цялостна схема за управление на качеството, която дава възможност градовете да оценят настоящото състояние на своята Еко Мобилност и да очертаят пътя за постоянното й усъвършенстване, чрез извършване на независим одит на състоянието й за да получат етикет за качество.
В дългосрочен план, участието в програма SHIFT би подпомогнало градовете да достигнат до по-добри и ефективни резултати в сектор "Транспорт" и свързаните с него здравен, социален, икономически и екологичен аспект в политиките на местните власти.
Екомобилността е свързана със способността на всеки индивид да пътува, да има достъп до различни възможности и да достига до дестинации по безопасен и здравословен начин, щадящ околната среда. Жителите на екомобилни градове могат удобно и бързо да вървят пеша, да карат велосипеди и да използват обществения транспорт. В резултат на това те водят по-здравословен и спокоен живот и са в по-тесен контакт със заобикалящата ги общност. Градовете с високи нива на Екомобилност развиват градската среда като поставят хората пред автомобилите, упражняват по-малък натиск върху околната среда, увеличават възможностите за градска мобилност и насърчават използването на енергийно ефективен транспорт, в това число и немоторизиран.
Схемата се прилага на два етапа
І. Местната администрация сформира работна група, която да извърши вътрешна оценка на представянето на града по определените в схемата показатели.
След отчитане на резултатите от вътрешната оценка градът кандидатства за извършване на независим одит на градската среда.
ІІ. Провеждане на независим одит и присъждане на етикет по Екомобилност.
Процесът на самооценка и последвалия външен независим одит доведоха до изготвянето на актуални доклади, съдържащи оценки за:
- общинските планове за развитие в сферата на транспорта
- уместността на провежданите от администрацията действия за постигане на стратегическите цели
- капацитета на общинската администрация да постига устойчивост на резултатите в следствие от изпълнението на проектите
- реалните ползи за местното население в следствие от предприетите действия
- възможностите за развитие на нов управленски цикъл за решения в сферата на мобилността
Благодарение на предприетите от Община Бургас мерки за ограничаване на трафика в центъра на града, подмяната на автобусния парк на градския транспорт с нискоемисионни превозни средства и подобрената достъпност на градската среда за пешеходци и колоездачи Общината получи положителни оценки по всички показатели и спечели Бронзов приз за екомобилност на града.
3. Проект "Велосипедният град - модел на модерна градска мобилност", финансиран по: Програма за малки проекти на Глобалния екологичен фонд
Бюджет на проекта: 190 920 лева
Проектът беше изпълнен в периода 03.2012г. - 09.2013 г.
Кандидатстваща организация: Сдружение на Общините от Югоизточен регион с партньори Община Бургас и Асоциация на Българските Черноморски Общини
В рамките на проекта беше разработен модел на интегриране на система за отдаване на велосипеди под наем в общата транспортна схема на град Бургас, който да бъде популяризиран сред останалите градски центрове, включени в Югоизточен район.
През м. Юни тази година заработи първата в България обществена система за велосипеди под наем, финансирана по проекта. По този начин Бургас се превърна в първия български град,който предлага подобна услуга.Общественият велотранспорт подпомага целенасочената политика на Община Бургас за намаляване на емисиите на въглероден двуокис чрез популяризиране и въвеждане на алтернативни форми на транспорт в градска среда. Изграждането на системата за отдаване на велосипеди под наем популяризира и насърчава използването на велосипеда като средство за ежедневно придвижване.
Системата обхваща 12 вело станции и 3 вело-инфо пункта, които са разположени в различни зони на града и отдават общо 120 велосипеда под наем. Системата е разработена така, че да осигурява бърз, лесен и безопасен достъп от кварталите на града до централна градска част, до рекреационните зони на територията на града. Позициите на велостанциите съчетават различните функции на велосипеда: използване с цел развлечение и спорт както и като средство за предвижване в градската среда.
Специализираният софтуер предоставя възможност за въвеждане на абонаментни карти с предплатен финансов ресурс, които ползват от 20 до 50% отстъпки от редовната такса с цел стимулиране на дългосрочни и лоялни потребители. Наемането и отчитането чрез използване на абонаментна карта е бързо, а таксуването се удържа автоматично от предплатения наличен ресурс по карта.
Проектът имаше и социален ефект като предложи 25 работни места на хора с увреждания специално наети за обслужване на велостанциите за първия сезон на системата.
Бяха закупени допълнително и 3 детски рикши както и 15 столчета за деца за максимално удобство и комбинирана разходка за семейства.
Системата Вело Бургас е предвидена да е максимално гъвкава и удобна като е отворена и достъпна за гости и туристи, позволявайки им бързо и безпроблемно наемане и таксуване на велосипед. След постигане на целите, заложени в първия етап от създаването на системата, а именно популяризиране и стимулиране на велокултурата и велообществото в Бургас и създаването на полезни и здравословни навици за алтернативно, екологично и енергийно ефективно придвижване в градската среда, се предвижда да започне втория етап, а именно - автоматизиране и разширяване обхвата на системата за велосипеди под наем и цялостното и интегриране в общата транспортна схема. Мрежата от велостанции ще бъде увеличена, за да се постигне по-пълно покритие на велосипедните маршрути в града. Предстои обвързване на системата с автобусния градски транспорт, училищата, държавните учредения и зоните с висок интерес към услугата.
Ползите от реализацията на проектното предложение са за всички жители на града. В резултат на използването на алтернативен транспорт се:
- намаля трафика в града,
- намаля времето за пътуване в града,
- разрешават част от проблемите с паркирането
- повишава обществения интерес към този тип транспорт
- редуцират емисиите на въглероден двуокис
4. Проект "Роля на иновативните услуги на туристическия пазар в подкрепа на регионалното развитие" - /SMART TOURISM/
Финансиран по Оперативна програма за междурегионално сътрудничество INTERREG IVC, подпрограма SMART+
Продължителност: 1 май, 2011 - 31 октомври, 2013
Бюджет за Община Бургас: 105 000 евро
Партньори на Община Бургас:
- Регионалната агенция за развитие в Козани /Гърция/, Община Сервия-Велвенто /Гърция/ и град Борна /Германия/
Постигнати резултати:
ü Изготвен доклад за състоянието на туристическия сектор във всеки един от регионите партньори по проекта;
ü Изготвени препоръки за подобряване състоянието на туристическия сектор;
ü Проведени партньорски срещи и обучения;
ü Разработен туристически портал за гр. Бургас. Порталът е уникален за България, като в него е събрана на едно място и представена по атрактивен начин цялата информация за гр. Бургас, от която един турист се нуждае. Има възможност за резервация на хотели, както и за преглед на всички събития които ще се проведат в гр. Бургас по времето на престоя на гостите на града. Заедно с туристическия портал в Бургас заработи и още една уникална за България услуга, т. нар. Burgas Card. Burgas Card предоставя възможност на притежателя и да получи свободен вход до музеите на Бургас, безплатен превоз в автобусната мрежа, безплатен паркинг, безплатно наемане на колела под наем, както и множество намаления при посещение на концерти, фестивали, както и в търговските обекти в гр. Бургас.
http://gotoburgas.com/
5. Проект "Партньорство за създаване на научно-технологични паркове в Източна Европа"
финансиран по проект SMART + на програма ИНТЕРРЕГ ІVС.
Стойността на проекта е приблизително 227 000 евро, а бюджета на Община Бургас - 42 638 евро.
Водеща организация е Регионална Агенция за развитие на северозападен регион - Клуж /Румъния/, Технологичен парк WALQA в Испания и Център за изследвания и технологии в Хелас /Гърция/.
С реализацията си, проектът допринесе за подобряване на конкурентоспособността на региона посредством въвеждането на добри практики и обмяна на опит по отношение на създаването и развитието на научно-технологични паркове (НТП) и адаптирането им към нуждите на местния бизнес и научно-развойната дейност чрез повишаване на сътрудничеството между академични и бизнес среди и администрацията.
В рамките на проекта, беше разработена стратегия за създаване на НТП, бяха подобрени компетентността и степента на включване на заинтересованите лица на местно и регионално ниво по отношение на планиране, развитие и управление на НТП, партньорството им с общината в сферата на иновациите, ползите и необходимостта от създаване на НТП.
6. Проект "Достъпна и енергийно ефективна мобилност за всички" (ISEMOA - Improving Seamless Energy - Efficient Mobility Chains for All), Финансиран по програма Интелигентна Енергия Европа на ЕК
Срок на проекта: Май 2010 г. до Май 2013 г.
Системата за управление на качеството ISEMOA се развива в рамките на европейския проект ISEMOA. В него участват партньори от 14 европейски държави. Проектът имаше за цел разработката на система за управление на качеството, за да подкрепи градовете и регионите в техните усилия за подобряване достъпността до обществените места и на обществения транспорт. Община Бургас беше пилотна община за тестване на схемата за управление на качеството (наречена за кратко ISEMOA QM-scheme), разработена в рамките на проекта.
Проектът приключи на 17.05.2013 и крайният резултат от изпълнението му беше изготвянето на финален отчет и одит на градската среда и обществения транспорт на община Бургас, въз основа на който беше изготвен план за действие с предложени конкретни мерки за подобряване на градската среда и транспорт.
ІІ. ПРОЕКТИ В ПРОЦЕС НА ИЗПЪЛНЕНИЕ ПРЕЗ 2013
оПЕРАТИВНА ПРОГРАМА "рЕГИОНАЛНО РАЗВИТИЕ" 2007-2013г.
1. Проект "Интегриран градски транспорт за Бургас", Договор № BG161РО001/1.5-01/2010/001. Общата стойност на проекта е на 131 181 116 лв. и се осъществява в периода 26.11.2010г. - 09.04.2015г.
Бюджет на проекта и източници на финансиране:
Общо допустими разходи: 122 196 951,70лв.
Принос от ЕФРР: 86 142 504,36лв.
Принос от националния бюджет: 15 201 618,36лв.
Допълнителен финансов принос на Община Бургас: 20 852 829,28лв.
Проектът обхваща комплекс от дейности за развитието на цялостната транспортна система в града:
- разработване на нова оптимизирана маршрутна мрежа на градския транспорт;
- въвеждане на Бърза автобусна линия;
- обновяване на автобусния парк чрез закупуване на нови екологично чисти автобуси (28 съчленени дизелови автобуси и 39 единични метанови автобуси;
- въвеждане на интелигентни транспортни системи: електронна билетна система, система за управление на обществения транспорт, система за информиране на пътниците в реално време, видеонаблюдение по спирки и на борда на автобусите, система за приоритет на превозните средства за обществен транспорт;
- реконструкция на автобусни терминали: терминал Автогара Юг, терминал Меден Рудник;
- изграждане на Централна автобусна спирка;
- изграждане на единна система от велосипедни алеи;
- изграждане на пешеходни надлези;
- предпроектни проучвания за надграждане на Бързата автобусна линия, междуселищен терминал за обществен транспорт и буферни паркинги.
В основата на проекта е заложен интегриран подход при подобряване на системата за градски транспорт в Бургас, като се гарантира постигането на следните социално - икономически цели:
- повишаване на привлекателността и подобряване на достъпа до транспортната услуга;
- създаване на условия за по-голяма мобилност на членовете на местната общност;
- превенция и намаляване на задръстванията;
- подобряване на качеството на околната среда чрез намаляване на емисиите;
- подобряване на безопасността на транспорта и придвижването в градска среда;
- стимулиране на метрополисните функции на града като значим административен, икономически и социален център.
Постигнати резултати от изпълнението на проекта през 2013г.:
- изградена 1км BRT мрежа;
- закупени и въведени в експлоатация 28 съчленени дизелови автобуси;
- закупени и въведени в експлоатация 39 метанови автобуси;
- изготвени технически инвестиционни проекти за:
- реконструкция на автобусно депо и работилница, изграждане на дизел и метан станция;
- въвеждане на Бърза автобусна линия;
- реконструкция на Централна автобусна спирка;
- реконструкция и модернизация на терминал Автогара Юг;
- реконструкция и модернизация на терминал Меден Рудник;
- изграждане на система от велосипедни алеи.
2. Проект "Културно-историческото наследство на о-в "Света Анастасия" и град Бургас - атрактивна и конкурентоспособна туристическа дестинация", Договор № BG161PO001/3.1-03/2010/008. Проектът е с продължителност 30 месеца, като изпълнението му приключва през м. Май 2014г. и е на обща стойност 5 491 030, 68 лв.
В обхвата на проекта са включени следните групи дейности: реставрация и адаптация на културно-историческото наследство на о-в Света Анастасия; реконструкция на Мостика и предмостово пространство в Приморски парк - Бургас; разработването и реализация на маркетингова стратегия за популяризиране на туристическата дестинация "Бургас и Остров Света Анастасия" и обособяване на туристически маршрут от площад "Св. Св. Кирил и Методий", през ул. Александровска и ул. Богориди до историческото ядро на Приморски парк.
Постигнати резултати от изпълнението на проекта през 2013г.:
Дейност: Разработване на маркетингова стратегия и реализация на дейности за популяризиране на туристическата дестинация "Бургас и Остров Света Анастасия":
- разработена маркетингова стратегия, включително брандинг на туристическия продукт;
- разработен план за реализация на маркетинговата стратегия;
- организирани 2 промоционални тура;
- осъществени конкурс и изложба за фотографии;
- организирано и проведено 1 публично събитие за промотиране на туристическия продукт;
- изготвени промоционален филм и клип;
- изготвена Интернет страница, популяризираща дестинацията;
- изготвен и разпространен промоционален каталог.
- Дейност: Реставрация и адаптация на културно-историческото наследство на остров Св. Анастасия:
- рестврирани и адаптирани 3 сгради - паметници на културно - историческото наследство;
- реконструирана и адаптирана сграда на ресторант "Сто години назад" /Манастирска магерница/;
- реконструирани 2 съоръжения - трафопост и хидрофор;
- изградена манастирска лекарна;
- изградена площадка за анимация;
- художествено осветление и анимация на 4 природни феномена и атракции
Дейност: Реконструкция и обновяване на допълнителна техническа инфраструктура, необходима за посещение на атракциите:
- реконструирани и обновени Мостик и предмостово пространство в Приморски парк - Бургас;
- реконструиран пристан на остров "Света Анастасия";
- обособен достъпен пешеходен маршрут и зони за отдих на територията на острова;
- Дейност: Обособяване на културно-исторически маршрут в историческото ядро на гр. Бургас с посетителски информационен център и павилион:
- изграден културно - исторически туристически маршрут в централната част на гр. Бургас;
- инсталирани и оборудвани информационни павилиони в предмостово пространство - Приморски парк - Бургас.
3. Проект "Реконструкция и оборудване на Комплексен Онкологичен Център - Бургас", Договор № BG161PO001/1.1-11/2011/006. Проектът е на обща стойност 6 449 120,88 лв. и е с продължителност 24 месеца (Януари 2012г - Януари 2014).
Чрез изпълнението на проекта ще се изгради липсваща общинска здравна инфра-структура на територията на Община Бургас и ще се осигури високотехнологично оборудване за лъчетерапевтично лечение на онкологично болни - мултимодален линеен ускорител и съпътстваща апаратура, като е предвидено и изграждане на инфраструктура за разполагането му.
Постигнати резултати от изпълнението на проекта през 2013г.:
Изградено процедурно помещение (бункер) за разполагане на мултимодалния линеен ускорител, съдържащо обособени функционални помещения:
- Процедурно помещение за разполагане на мултимодален линеен ускорител с мощност до 18 мегаелектронволта;
- Командно помещение;
- Работен кабинет и мулажна лаборатория за разполагане на дозиметричната апаратура и системата за планиране на лъчелечението;
- Консултативен лекарски кабинет и чакалня за пациенти;
- Съблекални - 2 броя и санитарни възли - 2 броя.
- Складово и техническо помещение;
- Вентилационно помещение и шахта за директен външен достъп за вертикално транспортиране на медицински контейнер и на апаратура.
Доставено оборудване за лъчелъчение на онкоболни пациенти, включващо:
- Мултимодален линеен ускорител с многолистен колиматор с номинални енергии на снопове спирачно лъчение - 6 MеV и до 18 MеV. Мултимодалния линеен ускорител ще се използва за лъчетерапия за онкологично болни пациенти с различни видове ракови заболявания. Мултимодалният линеен ускорител е със система за планиране на лъчелечението, позволяваща използването и наслагването на данни от образно-диагностични уредби с няколко компютърни станции и локална мрежа за обмен на лъчетерапевтична информация с технологично оборудване за въвеждане на системата в клинична експлоатация;
- Устройство за имобилизация на пациента, включващи базова подложка за глава, гръб, корем и други;
- Дозиметрична апаратура, включваща моторизиран 3D фантом за автоматично анализиране на лъчевите снопове, набор йонизационни камери, еталонен дозиметър, измервателна система с йонизационни камери за измерване на динамични полета, слоест фантом, измерително устройство и фантом подходящ за ежедневни дозиметрични проверки за линеен ускорите и 1 D воден фантом за вертикален сноп.
4. Проект "Изграждане на центрове за настаняване от семеен тип на територията на Община Бургас в подкрепа на социалната интеграция на деца в риск" , Договор № BG161PO001/1.1-12/2011/036. Проектът е на обща стойност 3 551 102.54 лв. и се реализира в периода Февруари 2012г - февруари 2014 (24 месеца). Основните дейности по проекта са свързани с изграждането на 5 центъра за настаняване от семеен тип, чрез които да се подобри обхвата, качеството и достъпа до социални услуги за деца и младежи с увреждания. Проектът включва също така и цялостното обзавеждане и оборудване на новоизградените центрове за настаняване от семеен тип с цел ефективното им функциониране, съобразено с функционал-ността на всяко помещение и със специфичните потребности на ползвателите на центъра.
Постигнати резултати от изпълнението на проекта през 2013г.:
- Изградени общо пет сгради за настаняване на деца и специализиран помощен персонал в кварталите Меден рудник, Лазур и Ветрен;
- Оформени прилежащите дворни пространства към сградите с осигурени кътове за отдих, труд, игра и забавления на децата;
- Обзаведени и оборудвани сградите с всички необходими елементи, за осигуряване на нормален и адекватен живот, близък до семейната среда, на обитателите на Центровете, а именно - кухненско оборудване и обзавеждане, мебели за трапезария, спални помещения, кътове за занимания и свободно време
5. Проект "Интегриран проект за обновяване на значими пространства в град Бургас", Договор № BG161PO001/1.4-09/2012/019 Бюджет: 13 087 312, 92 лв., за основен обект: 7 462 816,28 лв., от които БФП 4 943 498,91 лв. и 2 766 492,32 лв. собствен принос. Срок за изпълнение 23 месеца (20 май 2013 - 19 април 2015).
Договорените средства са за един основен и седем допълнителни обекта. Към момента е осигурено финансирането за основния обект - "Реконструкция, благоустрояване и озеленяване на пешеходна зона пл. "Тройката" и подземна улица", а допълнителните седем ще бъдат финансирани при освобождаване на финансов ресурс по оперативната програма и сключване на анекс към договора.
Основния обект "Реконструкция, благоустрояване и озеленяване на пешеходна зона пл. "Тройката" и подземна улица" включва реконструкция, благоустрояване и озеленяване на площад "Тройката" и изграждане на подземна улица - ул."Княз Борис" - ул. "Гурко" и има за цел реконструкция на зоната на площад "Тройката" и обособяване на транзитно и безконфликтно подземно преминаване на автомобилния трафик в обхвата на пешеходните пространства.
По реализацията на подземната улица са предвидени дейности по изграждане на платна за моторизирано движение с обща дължина 245 м. Предвидени са мерки за шумоизолация на улицата и обезопасяване на надземната част от обекта.
В надземната част на площада се предвиждат интервенции, които ще превърнат знаковото пространство в многофункционален център за реализиране на широк спектър от социални активности. Зонирането на пространството предлага места за отдих, разходка и културни изяви, осигуряване на възможност за провеждане на масови мероприятия, празнични събития и др.
Проектното предложение предвижда цялостна осветителна система, включваща различни по вид и начин на монтаж 541 енергоефективни осветителни тела.
Предвиждат се още дейности по подмяна на настилките, изграждане на постаменти с осветителни тела и обособяване на зони за арт изяви с леки покрития, обособяване на водна площ с места за сядане; обособяване на многофункционално пространство, с места за общоградски мероприятия и атракции, място за коледни елхи и тържества; ситуиране на сух фонтан с функции- вода, звук, светлина и други.
Към настоящия момент са сключени договори за изпълнение на строително монтажни работи, строителен и авторски надзор за обект "Реконструкция, благоустрояване и озеленяване на пешеходна зона площад "Тройката" и подземна улица", а в процес на договориране са дейностите по одит и мерки за визуализация и популяризиране на проекта;
През месец ноември беше открита строителна площадка стартираха ремонтните дейности, а към декември приключват първите два етапа от изпълнението на СМР включващи подготовка на терен за благоустрояване с площ над 3 500 м2, подмяна на подземна инфраструктура и други строително монтажни дейности.
6. Проект "В подкрепа на инвестиционната програма на Община Бургас за 2014-2020 г.", Договор № BG161PO001/5-02/2012/029. Стойност на проекта: 1 336 278 лева. Срок на изпълнение: 18 месеца (30.10.2013 - 30.04.2015).
Проектът е свързан с подготовката на няколко мащабни инвестиционни проекта, с които Община Бургас ще се състезава с останалите Общини в процедурите по договаряне с Управляващия орган на Оперативна програма "Региони в растеж" 2014- 2020г. Проектите са:
1. Изготвянето на работни инвестиционни проекти за реализация на "Интегрирани проекти за осигуряване на балансирана градска среда"
- В ЦГЧ, гр. Бургас;
- В ж.к. Възраждане, гр. Бургас;
- В ж.р. Меден Рудник, гр. Бургас
2. Изготвянето на работни инвестиционни проекти за реализация на "Интегриран проект за адаптиране на зони за отдих към съвременните условия на динамичния град" чрез:
- реконструкция на парк Езеро, гр. Бургас;
- реконструкция на улица и изграждане на подземен паркинг за 80 автомобила в парк Езеро, гр. Бургас;
- реконструкция на зелени площи и изграждане на поливна система с оползотворяване на дъждовна вода в Южна част на Приморски парк (от паметник на Пушкин до ул. 6-ти септември и хотел Приморец, гр. Бургас
3. Изготвяне на работни инвестиционни проекти за осигуряване на модерна образователна инфраструктура в гр. Бургас чрез:
- преустройство и промяна на предназначението на съществуваща сграда ДДЛРГ "Ал. Г. Коджакафалията" в учебен корпус;
- реконструкция на училищен двор на ОУ "Елин Пелин", гр. Бургас;
- изграждане на нова детска градина в Районен център - Меден Рудник, гр. Бургас
4. Изготвяне на работни инвестиционни проекти за реализацията на "Социални жилища - модел за социално включване в ж.р. Меден Рудник - Проектиране на две социални жилища в зона В и Д, ж.р. Меден рудник, гр. Бургас
5. Изготвяне на работни инвестиционни проекти за реализация на "Обновяване на сграда с обществено предназначение в град Бургас" - преустройство на съществуваща сграда - Културен дом в ЦГЧ, гр. Бургас;
6. Предоставяне на консултантска услуга за извършване на оценка на съответствието на изготвените инвестиционни проекти;
7. Изготвяне на технически паспорти за съществуващи сгради: Културен дом ЦГЧ и ДДЛРГ 4Ал. Г. Коджакафалията", гр. Бургас;
8. Обследване за енергийна ефективност - издаване на сертификат за енергийни характеристики на ДДЛРГ "Ал. Г. Коджакафалията", гр. Бургас
Изпълнено през 2013г.:
В процес на подготовка документациите за провеждане на процедури за избор на изпълнители по проекта.
ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА "ОКОЛНА СРЕДА" 2007-2013г.
1. Проект "Интегриран проект за рехабилитация и разширение на Вик мрежите в кв. Сарафово, гр. Бургас" "- Първи етап
Договорът е сключен през октомври 2011г. Общият бюджет на проекта е 19 132 711, 00 лв. Срокът за изпълнение е 33 месеца. Договорът е двуетапен. При успешно реализиране на първи етап - проектиране, ще бъде подписано споразумение за втори етап - строителство.
Бюджет за първи етап: 742 788,00 лв
Цел: Подготовка на инвестиционен проект за рехабилитация и разширение на ВиК инфраструктурата в района на кв. Сарафово, гр. Бургас. Включва цялостно проектиране на канализационната и водопроводна мрежа в зоната на квартали 70-82 по плана на кв. Сарафово.
Дейности:
- Изготвяне на ПИП с варианти за решения. Подготовка на експертни анализи, инженерно хидрогеоложки проучвания, планове и др. документация;
- Изготвяне на работен проект за рехабилитация на съществуващата ВиК мрежа в старата част на кв. Сарафово;
- Изготвяне на идеен и работен проект за нова водопроводна мрежа и канализация в зоната на квартали 70-82 по плана на кв. Сарафово;
- При доказана необходимост от изграждане на нова пречиствателна станция- изготвяне на идеен проект;
- Подготовка на план за управление на утайките, ако е доказана необходимостта за изграждане на нова ПСОВ;
- Изготвяне на финансово икономически анализи
Постигнати резултати от изпълнението на проекта през 2013 г.:
Проведени всички обществени поръчки по проекта.Подготвени и изпратени за становище от УО, ПИП и идейни проекти за ВиК мрежата.
2. Проект "Пречиствателна станция за отпадъчни води - кв. "Меден Рудник", гр. Бургас - 2 етап: разширение"
Договорът е сключен през януари 2012г. Общият бюджет на проекта е 23 313 852, 25 лв. Срокът за изпълнение е 36 месеца. Договорът е двуетапен. При успешно реализиране на първи етап - проектиране, ще бъде подписано споразумение за втори етап - строителство.
Бюджет за първи етап: 790 962,00 лв.
Цел: Подготовка на техническа документация и съпътстващите строителни разрешения, възлагане на дейностите по строителството на заложените в идейният проект на ПСОВ съоръжения за постигане на пълен проектен капацитет на ПСОВ Меден Рудник - изпълнение на втори и трети етап от първоначалния проект за реконструкция и разширение на ПСОВ - Меден Рудник. С изграждането на пълния капацитет на планираната инфраструктура за пречистване на битовите отпадъчни води ще се постигне намаляване на неблагоприятното въздействие върху околната среда в района на Меден Рудник и ще се подобрят предпоставките за опазване на човешкото здраве и живот.
Дейности:
- Подготовка на ПИП, обследващ необходимостта от реконструкция на канализационните мрежи в зони А, Б, и Г, възможностите за разширение на ВиК мрежите в Зона Д и изграждане на трети и четвърти биобасейн на ПСОВ Меден Рудник.
- Подготвен финансово икономически анализ;
- Актуализиран план за управление на утайките;
- Технически/Работен проект за реконструкция на канализационните мрежи в зони А, Б и Г, комплекс Меден Рудник;
- Идеен проект за II и III етап на ПСОВ;
- Съгласувателни процедури, комплексна оценка на инвестиционния проект и издаване на разрешение за строеж;
- Разработена тръжна документация за възлагане на инженеринг- работно проектиране и изпълнение на разширението на ПСОВ и строителен надзор
Постигнати резултати от изпълнението на проекта през 2013 г.:
Проведени всички обществени поръчки по проекта. Подготвени и изпратени за становище от УО, ПИП и идейни проекти.
3. Проект "Интегриран проект за управление на питейните и отпадъчните води в квартал Горно Езерово, гр. Бургас"
Договорът е сключен през април 2012г. Общият бюджет на проекта е 10 405 804,36 лв. Срокът за изпълнение е 34 месеца. ( до 03.02.2014 г.)
Цел: Проектът предвижда основно цялостното изграждане на канализационна мрежа и ПСОВ в зона кв. Горно Езерово на агломерация Бургас, което ще доведе до включване на цялото население на жилищния квартал към съвременна канализационна мрежа и пълен обхват и пречистване на генерираните отпадъчни води от територията на целевия регион. В допълнение, проектът прилага интегрирания подход при решаването на проблемите в областта на "водоснабдяването и канализацията" във водния сектор в целевия регион. От една страна, той дава приоритет на разделна схема на канализацията. От друга страна, проекта предвижда съпътстваща реконструкция на цялата водопроводна мрежа на квартала, което ще гарантира качеството на доставяната питейна вода и ограничаване на загубите по водопреносната мрежа на зоната.
Дейности:
- Изграждане на главни канализационни колектори -
- битова канализационна мрежа (2 бр.) - 1 839.85 м;
- Изграждане на второстепенна канализационна мрежа -
- битова канализационна мрежа (37 бр.) - 7 526.70 м;
- Изграждане на довеждащ колектор -
- битова канализационна мрежа - 108.37 м;
- Изграждане на отливен канал -
- битова канализационна мрежа - 20.70 м;
- Изграждане на второстепенна канализационна мрежа -
- дъждовна канализация (23 бр.) - 5 906.53 м;
- Изграждане на ПСОВ в агломерация Бургас, зона кв. Горно Езерово с капацитет 683.78 м3/дн;
- Реконструкция на водопроводната мрежа на квартала - 9 391.02 м
(в т.ч. главни водопроводни клонове - 1 514.38 м, второстепенни клонове - 7 748.14 м и довеждащ водопровод до ПСОВ - 128.50 м).
Постигнати резултати от изпълнението на проекта през 2013 г.:
- изградена битова канализация: 8327 м.
- изградена на дъждовна канализация: 5478 м.
- реконструиран водопровод: 6551 м.
4. Проект "Интегриран проект за подобряване и развитие на инфраструктурата за питейни и отпадъчните води на кварталите Банево, Ветрен и Минерални бани, гр. Бургас"
Договорът е сключен през юни 2012г. Общият бюджет на проекта е 29 221 180,28 лв. Срокът за изпълнение е 41 месеца ( до 15.11.2015 г.).
Цел: Изграждане на битово-фекална, дъждовна канализация и реконструкция на водопроводната мрежа на кв. Банево, кв. Ветрен и кв. Минерални бани, както и изграждане на нова ПСОВ. ПСОВ ще е с капацитет за включване и на вилните зони "Боровете", "Сухото дере", "До стопански двор", "Острица 1" и "Острица 2".
Дейности:
- изграждане на 44 876 м нова битово-фекална канализационна мрежа
- изграждане на 8 902 м нова дъждовна канализация
- рехабилитация на 38 907 м съществуваща водопроводна мрежа по трасето на канализацията
- изграждане на 3 579 м нова водопроводна мрежа по трасето на канализацията
- изграждане на 2бр. нови КПС
- изграждане на нова ПСОВ за 10 560 ЕЖ
През 2012 г. бяха проведени обществените поръчки по проекта. Подписан е договор за публичност. Предстои сключване на договор за инженеринг на ВиК мрежата и ПСОВ, строителен надзор, одит и техническа помощ.
Постигнати резултати от изпълнението на проекта през 2013 г.:
- изградени 7150 м битово- фекална канализационна мрежа;
- изградени 960 м дъждовна канализация;
- изградена 1 бр. КПС;
- рехабилитирана 8900 м съществуваща водопроводна мрежа по трасето на канализацията;
- влязло в сила разрешение за строеж за ПСОВ, кв. Ветрен (21.10.2013г.) и започнати строителни дейности.
- започнато възстановяване на настилки по улици на кв.Ветрен.
5. Проект "Изграждане на регионална система за управление на отпадъците в Регион Бургас". Договор № DIR-5102118-C001/25.08.2011 г.
Обща стойност на проекта 43 231 121,10 лв., продължителност 25.08.2011г. - 25.04.2015г.
Проектът включва проектиране и изграждане на депо "Братово - Запад" и две претоварни станции в Несебър и Карнобат, в съответствие със съвременните европейски изисквания за екологосъобразно обезвреждане на отпадъци. Регионалната система за управление на отпадъците ще обслужва 210 населени места с население около 400 000 души на територията на общините Бургас, Средец, Камено, Несебър, Поморие, Айтос, Руен, Карнобат и Сунгурларе.
Изпълнени дейности през 2013г.:
Проведени всички обществени поръчки предвидени по проекта, съгласно графика за изпълнение, с изключение на доставката на машини и съоръжения за Регионално депо "Братово-запад" и Претоварна станция за отпадъци - Карнобат.
Избрани изпълнители за:
- обект: ИНЖЕНЕРИНГ (ПРОЕКТИРАНЕ И СТРОИТЕЛСТВО) НА РЕГИОНАЛНО ДЕПО "БРАТОВО - ЗАПАД". Сключен договор на стойност 16 865 647.91 лв. и срок за изпълнение 32 месеца. Към настоящия момент са стартирани строителните работи на Клетка 1, с капацитет за депониране 400 000 тона отпадъци и с обем 450 000 куб. м. Изградена е дренажната система под дъното на клетката, както и обходните скатови канавки. Изградена е 70 % от опорната дига на Клетка 1. Сградата за съхранение на опасни отпадъци на площадката отредена за Екопарк в груб строеж е завършена. Изградено е външното ел. захранване до обекта.
- обект: ИНЖЕНЕРИНГ ПРОЕКТИРАНЕ И СТРОИТЕЛСТВО НА ПРЕТОВАРНА СТАНЦИЯ ЗА ОТПАДЪЦИ - КАРНОБАТ. Сключен договор на 08.10.2012г. на стойност 3 806 750 лв. и срок за изпълнение 30 месеца. Изготвени работни инвестиционни проекти.
- обект: ИНЖЕНЕРИНГ ПРОЕКТИРАНЕ И СТРОИТЕЛСТВО НА ПРЕТОВАРНА СТАНЦИЯ ЗА ОТПАДЪЦИ - НЕСЕБЪР. Сключен договор на 11.02.2012г. на стойност 4 515 573,00 лв. и срок за изпълнение 30 месеца. Изготвени работни инвестиционни проекти. Стартирани строително - монтажни работи на обекта.
6. Проект "Прилагане на мерки за подобряване качеството на живот в градовете Бургас, Варна, Стара Загора и Плевен", Договор за предоставяне на БФП DIR-51315001-C004. Период на изпълнение: 11.11.2013г. - 30.09.2014г.
Бюджет на проекта и източници на финансиране:
Общо допустими разходи: 93 622 467,88лв.
Бюджет на Община Бургас: 20 722 898,88лв.
Принос от Общността: 16 019 629,75лв.
Принос от националния бюджет: 4 004 907,44лв.
Допълнителен финансов принос на Община Бургас: 698 361,69лв.
Проектът включва дейности по доставка и въвеждане в експлоатация на тролейбуси за нуждите на обществения транспорт в градовете Бургас, Варна, Стара Загора и Плевен, както следва:
- За Община Бургас - 22 тролейбуса;
- За Община Варна - 30 тролейбуса;
- За Община Плевен - 40 тролейбуса;
- За Община Стара Загора - 8 тролейбуса.
Водещ партньор по проекта е Община Бургас, а партньори в изпълнението са общините Варна, Плевен, Стара Загора и общинските дружества - оператори на обществения транспор: "Бургасбус" ЕООД, "Градски транспорт" ЕАД - гр. Варна, "Тролейбусен транспорт" ЕООД - гр. Плевен и "Тролейбусни превози" ЕООД - гр. Стара Загора.
Очаквани резултати от изпълнението на проекта:
- Подобряване качеството на атмосферния въздух и околната среда чрез намаляване на емисиите, шумовото замърсяване и развиване на тролейбусни системи с ниско ниво на замърсяване;
- Ефективно и устойчиво управление на енергията на местно ниво;
- Повишаване привлекателността и подобряване на достъпа до транспортната услуга;
- Създаване на условия за по-голяма мобилност на членовете на местната общност
- Превенция и намаляване на задръстванията и повишаване капацитета и скоростта на системата за обществен транспорт;
- Подобряване на безопасността на транспорта и придвижването в градска среда.
Изпълнено през 2013 г.:
Проведена процедура за възлагане на обществена поръчка и сключен договор за доставка на подвижен тролейбусен състав, сключен договор с изпълнител
ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА "АДМИНИСТРАТИВЕН КАПАЦИТЕТ" 2007-2013г.
1. Проект "Повишаване ефективността и оптимизация на структурата на общинска администрация - Бургас"
Продължителност: 18 месеца
Бюджет: 180 451 лева.
Целта на проекта е да се подобри работата на общинска администрация- Бургас, чрез прилагането на ефективни механизми за оценка на релевантността, ефективността и ефикасността на функциите и структурата.
В резултат от изпълнението на проекта ще се постигнат следните резултати:
- Изготвени препоръки и план за оптимизиране на функциите и организационното структуриране на общинска администрация Бургас. Идентифициране на нетипични функции, премахване на излишни и дублиращи се функции, закриване и/или преструктуриране на звена, прецизиране на функциите на административните звена;
- Изготвени препоръки и план за подобряване на ефективността от дейността на общинска администрация Бургас съдържащи прецизиране на формулираните мисия, визия, цели на администрацията и нейните звена, с оглед спазване на изискванията за конкретност, измеримост, съгласуваност, постижимост и определеност във времето, подобряване на системата за полагане на цели, степента на изпълнение на целите в администрацията и отделните звена;
- Препоръки и план за подобряване на ефикасността от дейността на общинска администрация Бургас- подобряване на системата за отчетност в администрацията, прецизиране на показатели за измерване на постигнатите резултати, използваните ресурси и съотношенията между тях, определяне на възможности за по-икономично използване на ресурсите (финансови и човешки) и за подобряване на резултатите от дейността;
- Въведени устойчиви механизми за управление на работните процеси и координацията в Община Бургас;
- Актуализирани вътрешни правила;
- Внедрена балансирана система от показатели за ефективност в работата на общинска администрация Бургас.
2. "Създаване на условия за ефективен мониторинг и контрол при разработване на политики и стратегически документи на Община Бургас"
Продължителност 9 месеца /13.11.2013 г.- 13.08.2014г./
Бюджет на проекта: 76 078 лв.
Основна цел на проекта: Подобряване процесите на разработване, прилагане и контрол на изпълнението на стратегически средносрочни политики в Община Бургас в партньорство със заинтересовани страни.
Изпълнението на проекта ще спомогне да се подобри вътрешната организация на работата в общинската администрация в посока по-ефективно и по-ефикасно планиране и изпълнение на общински политики с участие на представители на заинтересованите страни от гражданския сектор и бизнеса. Проектът предвижда изготвянето на оценка на изпълнението на общинския план за развитие 2007-2013 г., разработването на нов общински план 2014-2020 г. и разработване и въвеждане на правила и методики за мониторинг, контрол и последваща оценка при изпълнението му. От изключителна важност при прилагането на политики на местно ниво, е прецизното предварително проучване и планиране за определяне и постигане на целите и приоритетите на администрацията. Община Бургас има за цел провежданата от нея политика да подобрява качеството на живот на населението на общината, да подпомага иновативни инициативи и да създава среда за развитие на предприемачески идеи.
Общинският план за развитие е документ за стратегическо планиране на устойчиво местно развитие, който се разработва в съответствие с предвижданията на Областната стратегия за развитие. С него се определят средносрочни цели и приоритети за развитие, като е необходимо да се отчетат характеристиките и потенциала на общината и стратегическите насоки за разработване на целите и приоритетите на общинските планове за развитие, съдържащи се в областната стратегия за развитие.
Изпълнено през 2013 г.:
Подготвена и проведена обществена поръчка за избор на изпълнител на дейностите, включени в обхвата на проекта.
3. Проект "Обучение на служителите на общинска администрация Бургас"
Продължителност: 12 месеца (от 29.05.2013 г. до 29.05.2014 г.)
Бюджет на проекта: 79 033 лв.
Основна цел на проекта е повишаване капацитета на служителите на Община Бургас, за по-ефективно и ефикасно изпълнение на служебните им задължения.
- Чрез изпълнението му се очаква да бъдат:
- Създадени условия за ефективно изпълнение на служебните задължения;
- Повишени професионални компетенции на служителите в Община Бургас;
- Подобрено качество на предоставяните от Община Бургас услуги.
- Създадени условия за безпроблемно ползване на предоставяните от Община Бургас услуги от представители на всички социални групи.
Изпълнено през 2013 г.:
- Проведени 26 обучения/обучени 80 служители
- Стартирало обучение по жестомимичен език за 16 човека - две групи по 8 служители
ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА "РИБАРСТВО" 2007-2013Г.
Проект "Реконструкция и модернизация на рибарско пристанище "Сарафово". Бюджетът на проекта е 12 148 315,35 лв.
Целта на проектното предложение е разширение и модернизация на защитено рибарско пристанище за малки кораби, като предвидените основни дейности на инвестиционния проект съдържат следните подобекти - кейова стена и оградителни съоръжения (молове), обслужващи пътища за транспортен достъп, паркинг за леки и тежкотоварни автомобили, пункт за контрол на достъпа, пункт за бункеруване на кораби, спусково устройство - хелинг, площадка за ремонт на кораби, площадка за разтоварване на риба, административна сграда с прилежащ покрит пазар за първа продажба на риба, ледогенератор и хладилен склад, площадково осветление за безопасна и ефективна работа през тъмната част на денонощието, колонки за електрозахранване и водоснабдяване на плавателните съдове и др. допълнителни елементи на благоустрояването.
Основен акцент е отреден на хидротехническата част, чието изграждане ще доведе до значително подобряване на сигурността и безопасността на пристанището, повишаване качеството на предлаганите пристанищни услуги и ще увеличи многократно капацитета му. Към настоящия момент кейовият фронт е с дължина от 24 метра, изцяло осигурен от монтираното понтонно съоръжение. Поради слабата вълнозащита от югоизток и плаващия тип на кейовия фронт, нормалното функциониране на пристанището е силно зависимо от метеорологичните условия. Съгласно одобрения проект е предвидено да бъде изграден кейов фронт с дължина 235 метра и широчина 30 метра.
Изпълнено през 2013 г.:
Към месец декември 2013 година са проведени обществени поръчки и са подписани договори за изпълнител на СМР, строителен надзор и авторски надзор по проекта.
ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА "ТЕХНИЧЕСКА ПОМОЩ" 2007-2013г.
Проект "Създаване и функциониране на Областен информационен център - Бургас". Проектът е с бюджет 526 275,32 лв. и продължителност 36 месеца /от 12.07.2011 до 12.07.2014/. Областен информационен център - Бургас, чиято основна функция е да популяризира Кохезионната политика на Европейския съюз (ЕС) и възможностите за финансиране по Структурните и Кохезионния фондове(СКФ), чрез предоставяне на обща и специализирана информация в центъра, както и организация на мероприятия, тематични конференции и на специални събития започна реално да функционира през 2012 г.
През 2013 г., Областен информационен център - Бургас продължи активната си дейност, като изготви и разпространи 11 бр. електронни информационни бюлетини, съдържащи информация относно актуални схеми за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по оперативни програми, информация относно новостите в различните национални и европейски политики и програми, реализирани проекти и добри практики в ЕС; подготви и раздаде 4 тиража по 550 брошури, предоставящи обобщена информация за дейностите, организирани от ОИЦ - Бургас, за събития от местен и национален характер, свързани с популяризиране и усвояване средствата по СКФ, възможности за финансиране, обучения, стаж, конкурси, и др.; подготви и излъчи 47 радио предавания Европа в Общинско радио Бургас, на които бяха дискутирани актуални въпроси на европейска тематика; проведе 4 информационни срещи с медиите, с цел да се синхронизират приоритетите в отразяването на събития с европейско значение, както и да се предостави на журналистите възможност да се запознаят отблизо със спецификата на европейските въпроси; организира и проведе Седмица на Европа през месец май съвместно с широк кръг партньори, включваща редица събития на открито - експозиции, спектакли, прожекции, културни и празнични мероприятия, концерти, както и информационни щандове; организира и проведе 16 информационни срещи на различни теми в ОИЦ - Бургас по специфични теми, свързани с възможности за финансиране по оперативни програми, Кохезионната политика и др. актуални въпроси, свързани с политики и програми на ЕС.; осъществи 38 информационни срещи в общините от областта, с цел популяризиране на НССР, ОП и на Кохезионната политика на ЕС; организира и проведе 2 тематични конференции по теми, свързани с политиките на ЕС и 3 работни срещи с експерти от 13-те общини в областта, работещи по европейски проекти, с цел обмен на опит и на добри практики.
ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА "РАЗВИТИЕ НА КОНКУРЕНТОСПОСОБНОСТТА НА БЪЛГАРСКАТА ИКОНОМИКА" 2007-2013г.
Проект "Създаване и развитие на Бизнес инкубатор - Бургас". Бюджетът на проектното предложение е 2 351 858,46 лв. и цели подкрепа на развитието на местния бизнес, чрез предоставянето на услуги. Периода на изпълнение :02.02.2012 г. - 02.02.2015 г.
Бизнес инкубатор Бургас беше създаден през 2012 г. и през 2013 г., задълбочи своята дейност и се наложи като прогресивна структура в подкрепа на местния бизнес. Дружеството предоставя виртуални инкубационни услуги, осигуряващи достъп до материали и инструменти за виртуално консултиране и обучение на членове и партньори на дружеството. Освен това, екипът на Бизнес инкубатор Бургас предлага консултантски, обучителни и експертни услуги на стартиращи и динамични малки и средни предприятия на територията на област Бургас. През 2014 г., ще бъде осигурена възможност за "физическа инкубация", включваща ползване на оборудвани конферентни и мултимедийни зали и офис пространства. С цел повишаване информираността и капацитета на местния бизнес, Бизнес инкубатор Бургас организира и проведе редица обучения, свързани с промените в бизнес средата през 2013 г., данъчни и правни новости в бизнес календара за 2014 г., корпоративното облагане, имотни сделки и други. Също така, беше организирано информационно събитие "Седмица на европейските възможности", на което бяха представени възможностите за европейско финансиране. Бизнес инкубатор Бургас осъществи и младежка предприемаческа борса, на която ученици и студенти от Бургас представиха свои иновативни идеи.
МЕЖДУНАРОДНИ ПРОЕКТИ:
1. Проект "Привлекателен градски транспорт за достъпни градове (АТТАС)", финансиран по Програма за трансгранично сътрудничество в Югоизточна Европа 2007-2013 г. Община Бургас е партньор с 8 организации от Унгария, Италия, Словения, Гърция и Румъния. Проектът е с продължителност 3 години, като бюджета за община Бургас е 144 840 EUR.
По проект АТТАС през 2013г. са проведени 4 Мобилни форума със заинтересованите страни за анализ на мобилната ситуация, проблемите и възможните решения в сферата на градската мобилност.
В момента се разработва стратегически План за устойчива градска мобилност 2014-2020. В началото на 2014г. Община Бургас ще разполага с разработен стратегически документ за планиране устойчивото развитие на градската мобилност в Бургас, който ще зададе дългосрочна визия, цели, приоритети и пакет от мерки за интегрирано, ефективно и устойчиво развитие и управление на мобилността в града до 2020. Плановете за устойчива градска мобилност се препоръчват от Европейската комисия за градове над 100 000 жители. Предстоят 2 обществени обсъждания на Плана за устойчива градска мобилност 2014-2020, преди той да бъде приет.
За поредна година Община Бургас се включи в общоевропейската инициатива "Европейска седмица на мобилността", която се повежда от 16 до 22-ри Септември. Кампанията подкрепя и популяризира алтернативните, екологични и здравословни методи на придвижване в градската среда. Идеята на инициативата е да бъдат привлечени все повече потребители към обществен транспорт, колоездене и придвижване пеш като това ще допринесе за намаляване потреблението на лични автомобили и по-малко вредни емисии за по-чисти градове.
2. Проект "PassREg - Региони с пасивни сгради и възобновяеми енергийни източници", финансиран по програма "Интелигентна Енергия Европа" на Европейската комисия.
Продължителност на проекта: 36 месеца (01.05.2012 - 01.05.2014)
Общ бюджет на проекта: 1 966 662 евро
Бюджет на Община Бургас: 54 828 евро
В проекта участват 14 международни партньора.
Цели на проекта:
- Да подпомага развитието на устойчиво строителството в отделни региони.
- Да насърчава проектирането и строителството на пасивни сгради с възобновяеми енергийни източници.
- Анализ на съществуващите модели на водещите региони и техните структури.
- Адаптация на успешни модели към различните регионални условия.
- Разработване и популяризиране на добри практики
Постигнати резултати от изпълнението на проекта през 2013г.
- Събрана и обобщена информация относно добрите световни практики в областта на пасивните сгради, касаещи прилагането им в различни климатични зони.
- Описание и анализ на моделите на успеха на водещите региони - Хановер, Германия; Брюксел-столица, Белгия и Тирол, Австрия
- Експерти от Община Бургас взеха участие 2 международни семинара, които се проведоха във Франкфурт, Германия и Тирол, Австрия.
- Разработен е първи вариант на Модел на успеха за Община Бургас, с акцент в прилагането и популяризирането на стандарта "Пасивна къща" , като основен инструмент за постигане на целите 2020 на Европейския съюз.
- Организирано е информационно събитие в рамките на Международни дни на пасивните сгради 2013г.
3. Проект "Наука в Югоизточна Европа" - повишаване на иновациите чрез изграждане на капацитет и мрежа от научни центрове в Югоизточна Европа (SEE Science), финансиран по Програма за трансгранично сътрудничество в Югоизточна Европа. Продължителността на проекта е 3 години, а бюджета за Община Бургас е 88 690,60EUR
В проекта участват 10 партньора от Югоизточна Европа. Целта на проекта е формиране на визия на Югоизточна Европа като място за иновации чрез повишаване на общественото съзнание за значението на природните науки, технологични процеси и иновациите чрез
1) засилване ролята на Научни центрове насърчаващи иновациите чрез подобрени функции и капацитет;
2) обединяване на усилията на индивидуалните научни центрове на ниво Югоизточна Европа;
3) разработване на нови, устойчиви инструменти, увеличаващи ефективността на сътрудничеството между заинтересованите страни;
4) използване на потенциала на нов софтуерен инструмент водещ науката по близо до широката общественост и по-специално младите хора.
През 2013 по проекта са осъществени следните дейности:
- Създадена функционираща страница на проекта - www.seescience.eu,
- Изградена функционираща мрежа от "научни агенти";
- Проведени проучвания на добри практики в региона и Европа;
- Портфолио с иновативни услуги предлагани от научните центрове в Европа и по света;
- Изготвено предпроектно проучване за научен център в гр.Бургас;
- Изготвен стратегически план за действие на община Бургас за работа със заинтересованите страни;
- Изготвен Доклад за състоянието на научните центрове на транснационално ниво;
- Проведени три фестивала на науката - в Солун, Дебрецен и Бургас
- Проведени малки пилотни дейности - иновативни дейности в областта на образованието и/или науката в отделни целеви групи от всяка партньорска организация.
В Бургас се проведоха пилотна дейност в ПЗЦ на БДЗП - "Пода" - открита орнитологична и научна лаборатория и интерактивна открита морска лаборатория(Open marine lab) до Мостика, Приморски парк
4. Проект "Covenant Capacity - изграждане капацитет на местните власти при изпълнение на политики и дейности за противодействие на климатичните промени - от планиране, през изпълнение до мониторинг", финансиран по Програма "Интелигентна Енергия - Европа" на Европейската Комисия.
Продължителност: 1 юни 2011 г. - 1 юни, 2014 (36 месеца)
Бюджет за Община Бургас: 45 158 Евро
В проекта участват 18 международни партньора. Водещата организация е Международен съвет за местни екологични инициативи, на който Община Бургас е член.
Целта на проекта е да се повиши вниманието, познанието, интереса и пропуските в капацитета на местно ниво в 15 страни, включени в проекта, мотивирайки и позволявайки директно на местните управници и общности ефективно да отговорят на общинските "климатичните и енергийно предизвикателства".
Община Бургас заедно с българските партньора по проекта -Общинска мрежа за енергийна ефективност "Еко Енергия" и WWF България, проведе 3 броя практически обучения на представители на български общини за разработване на Планове за действие управление на енергията.
В рамките на проекта е разработена и интернет платформа (на български език) http://www.covenant-capacity.eu/bg, чрез която желаещите могат да получат подробни указания и съвети при разработване на Планове за действие управление на енергията.
5. Проект "CASCADE", финансиран по програма "Интелигентна енергия - Европа". В проекта участват 21 международни партньора. Бюджетът на община Бургас е 34 987 EUR, а продължителността на проекта е 36 месеца от 1 юни 2011 г.
Целта на проект CASCADE е да се създадат широкомащабни партньорски връзки и да се изработи програма за повишаване на капацитета на членовете на мрежата от големи европейски градове с цел да се:
1. Подкрепи прилагането и разпространението на политиките за устойчива енергия и прилагането на съответните цели на местно ниво в 18 големи европейски града.
2. Активизира потенциала на мрежата от градове EUROCITIES и нейните членове за изграждане на устойчив международен капацитет и трансфер на добри практики между местните власти
3. Използва потенциала на градовете да действат като посредница в техните държави и да преодолеят езиковата бариера за международен обмен на добри практики.
През 2013 г., в рамките на проекта, се проведоха две работни посещения на експерти от Общината съответно в град Гейтсхед, Англия, където беше представен опита на общината в санирането на обществени сгради, мерките за енергийна ефективност на новите сгради и опита в публично-частните партньорства; и в град Тераса, Испания, където бяха споделени добри практики в областта на енергийната ефективност в градския транспорт и новия план за градска мобилност. Община Бургас беше домакин на работна визита от страна на партньори от Полша и Швеция в областта на енергийната ефективност в градския транспорт. Колегите дадоха висока оценка на постигнатото до момента по отношение на обновлението на автобусите и предстоящото обновление на тролейбусите в града; на успешно функциониращата система за наем на велосипеди и на синята зона. Експерт на общината взе участие в събитието Отворени дни на градовете и регионите в Брюксел, което се провежда всяка година и представлява най-широкомащабния форум, на който общини и региони обменят опит във всички области на своята дейност.
6. Проект "Добавена стойност на културата и културното наследството за регионалните политики за устойчив туризъм - CHARTS / Culture and Heritage Added value to Regional policies for Tourism Sustainability/", финансиран по Оперативна програма за междурегионално сътрудничество INTERREG IVC. Продължителност: 30 месеца, от януари 2012 до юни 2014г.
Бюджет на проекта: 1 491 591 евро
Бюджет на Община Бургас: 95 320 Евро
Цели:
- Да се наградят и да се използват постиженията, методите, резултатите, политиките и стратегиите на предишни проекти и инициативи в областта на културата, наследството и стратегиите за устойчиво развитие на туризма и
- да се трансферират съответните добри практики между участващите региони и на европейско ниво, като важна добавена стойност към ефективното формулиране и изпълнение на регионални политики, както и да допринесат за постигане на договореностите от Лисабон и Гьотеборг.
Дейности:Идентифициране, анализ, обмен и трансфер на добри практики относно изменението на климата, достъпността до културно наследство, ефективни партньорства, приемащите общности, критерии за качество, информация за посетители, маркетинг на дестинациите и културни маршрути, за устойчив туризъм. Интеграционна политика и добавена стойност. Хартата. Награда. Събития. Изложби. Семинари. Конференция.
Очаквани резултати от изпълнението на проекта:
- Подобрени регионални политики в областта на културата, културното наследство и устойчивия туризъм; Добавена стойност към минали и съществуващи инициативи;
- Придобиване на нови знания в по-слабо развитите региони на ЕС (вкл. нови държави-членки);
- Създаване на възможности за заетост в културните и туристически индустрии;
- Защита и опазване на културни и исторически обекти и местности
- Защита и опазване на околната среда чрез въвеждане и популяризиране на стратегии за устойчив туризъм (Отговорен туризъм)
- По-добро използване на европейските средства предоставяни по основните оперативни програми чрез вече доказани успешни практики и политики.
През 2013 по проекта са осъществени следните дейности:
- Разработен уеб базиран инструментариум, който включва наръчник, брошура и презентация и видеоклип на тема "Ефективни партньорства"
- Трансфер на добра практика на тема "Велосипедни маршрути"
7. Проект "Подобрена виртуалната достъпност, чрез съвместни инициативи за улесняване внедряването на широколентови мрежи в Югоизточна Европа /SIVA/- South East Europe improved virtual accessibility through joint initiatives facilitating the rollout of broadband networks", финансиран по Оперативна програма за транснационално сътрудничество "Югоизточна Европа 2007 - 2013".
Партньори, асоциирани партньори и наблюдатели по проекта: Австрия /3/, България /3/, Гърция /6/, Италия /4/, Словения /2/, Македония /1/, Черна гора /1/.
Бюджет на проекта: 1,545,338.00 Евро
Бюджет на Община Бургас: 94,704.00 Евро
Продължителност: 24 месеца, октомври 2012-септември 2014
Планирани дейности по проекта:
- Идентифициране, оценка и анализ на нуждите, свързани с виртуалната достъпност.
- Насърчаване на обмена на опит, допитвания и координация на политиките и стратегиите, свързани с развитието на широколентови инфраструктури.
- Разработване, тестване и оценка на транснационален механизъм за качеството на опит по отношение на виртуалната достъпност, като информационна база за подкрепа на решения и стратегии за планиране.
- Насърчаване на приемането на общ технически подход, улеснено от геопространствени инструменти за анализ като средство за подобряване на планирането на мрежата разгръщане.
- Насърчаване на приемането на общ технически подход, улеснено от геопространствени инструменти за анализ като средство за подобряване на планирането на мрежовото разполагане.
- Идентифициране, анализ и обмен на добри практики и инвестиционни стратегии.
- Повишаването на осведомеността, популяризиране и разпространение на резултатите от проекта и познанията извън консорциума.
- Идентифициране на финансови механизми, позволяващи на нови публични и частни инвестиции и улесняване на публично-частни партньорства, които да инвестират във виртуална достъпност.
- Създаване на споразумения и политически ангажименти със съответните лица, вземащи решения и заинтересовани страни за използване и популяризиране на резултатите от проекта след края на проекта.
Постигнати резултати от изпълнението на проекта през 2013г.:
- Проведен информационен ден по проекта
- Проведен транснационален уоркшоп
- Проведени 2 бр. ръководни комитети
- Извършено проучване/анкета
8. Проект "Иновации в областта на устойчивото управление и опазване на естествените природни зони - 4GreenInn", финансиран по Съвместна оперативна програма за Черноморския басейн 2007 - 2013
бюджет на община Бургас (водеща организация) - 187 990,37 евро
срок на изпълнение - от юли 2013 до юли 2015
дейности -
- Изследване и маркиране на всички защитени зони в регионите по проекта
- Създаване на обща база данни и съвместна уеб плаформа - Черно море Екопедия
- Развитие на демонстрационни модели на иновативни методи за използване на потенциала на защитените зони
- Разработване на технически проекти за изграждане на природни центрове на Бургаско езеро, остров Браила и Кейп Айа, Украйна
Постигнати резултати от изпълнението на проекта през 2013г.
- Подписани партньорски споразумения с НПО "Фонд Севастопол", Украйна и Агенция за регионално развитие в Югоизточен регион за планиране - СЕРДА, Браила, Румъния
- Проведена работна среща и учебно посещение на 10-11 септември в Бургас
- Разработено ръководство за бранд и стил по проекта
- Изготвени техническо задание и договор за проучване на защитените територии
9. Проект "Изграждане на капацитет за управление на биоразградимите отпадъци в трансграничния регион на Бургас и Къркларели-BioRegion", реф. № 2007CB16IPo008-2011-2-085, Договор за национално съфинансиране РД-02-29-140/28.03.2013, финансиран по Програма за трансгранично сътрудничество по ИПП България-Турция
Бенефициент: Сдружение за управление на отпадъците-Регион Бургас
Партньор: Земеделска Камара - Къркларели
Продължителност: 12 месеца
Общ Бюджет (в Евро): 126 812,58
10. Проект "СРЕБЪРЕН ГРАД - иновативни стратегии и планове за действие за увеличаване на социалната и икономическа роля на възрастните хора", Договор № SEE/D/0325/4.1/X, финансиран по програма за международно сътрудничество "Югоизточна Европа" 2007-2013.
Бюджет за Община Бургас: 136 518 евро
Срок на изпълнение: 24 месеца (1 октомври 2012 - 13 септември 2014)
Проектът е насочен към социално-икономическото развитие на градовете, чрез създаване на по-добри условия за възрастните хора за техния активен живот в обществото. Фокусира се върху регулаторни, институционални и финансови рамки (законодателство, стратегии, финансови механизми, условия на труд и градска среда), иновативни модели и подходи за ангажиране и инвестиране в хора над 50 години в местните общности, както и възможностите за сътрудничество с всички заинтересованите страни;
Постигнати резултати от изпълнението на проекта през 2013г.
- Установена е на платформа на заинтересованите страни, включваща местни власти, служби по заетост, представители на целевите групи, обучителни институции, работодатели и др., която цели по-задълбочено разглеждане на проблемите на възрастните хора, както и обединяване на усилията на заинтересованите страни за осигуряването на по-добри условия за работа и живот на възрастните хора.
- Извършен е анализ на ситуацията за очертаване на законодателна рамка, стратегии, финансови стимули, програми за обучение и заетост насочени към хората над 50 години, за идентифициране на предизвикателства и възможности за повишаване качеството на живот на целевата група;
- Разработена е пилотна дейност, насочена към предоставяне на обучения на целевите групи за придобиване на знания и умения, насочени към увеличаване на икономическата активност на хората на възраст над 50 години;
- Проведени са три транснационални тематични работилници, включително и сесии, за търсене на решения в градовете партньори по проекта, насочени към предоставянето на експертни препоръки за осъществяването на анализ на ситуацията, прилагането на пилотна дейност и разработването на местен план за действие, представляващ средносрочен планов документ, включващ мерки и дейности за насърчаване активния живот на възрастните хора в обществото.
ІІІ. ПРОЕКТИ, ОДОБРЕНИ ЗА ФИНАНСИРАНЕ ОТ УПРАВЛЯВАЩИТЕ ОРГАНИ:
Оперативна програма "Околна среда 2007-2013г."
Проект "Инвестиционни проекти за подобряване и развитие на ВиК инфраструктурата в приоритетни агломерации на Община Бургас /кв. Крайморие и гр. Българово/", процедура BG161PO005/11/1.12/02/25.
Стойност на проекта: 42 054 242,64лв.
Проектът предвижда изграждане на канализационната система в две приоритетни агломерации на територията на Община Бургас, което ще доведе до обхващане на 90% от населението на квартал Крайморие и гр. Българово и пречистване на отпадъчните води, генерирани на територията на урбанизираните територии в обхвата на инвестиционното предложение.
Конкретният обхват на основните инвестиционни дейности в рамките на двата обекта на проектното предложение включва:
- Изграждане на главни канализационни колектори - битова канализационна мрежа - 4 807 м;
- Изграждане на второстепенна канализационна мрежа - битова канализационна мрежа - 22 248 м;
- Изграждане на главни канализационни колектори - дъждовна канализация - 444 м;
- Изграждане на второстепенна канализационна мрежа - дъждовна канализация - 17 848 м;
- Изграждане на тласкатели в границите на агломерация кв. Крайморие - дъждовна канализация - 1 433 м;
- Изграждане на тласкател за битови отпадъчни води от КПС "Крайморие" до съществуваща РШ - 5 206 м;
- Реконструкция на тласкател от КПС "Вая" до съществуваща РШ - 1 962 м;
- Изграждане на ПСОВ в агломерация гр. Българово с капацитет 374 м3/дн;
- Изграждане на 4 бр. КПС за битови отпадъчни води и 1 бр. КПС за дъждовни води; реконструкция на КПС "Вая";
- Изграждане на водопроводна мрежа - 9 079 м (в т.ч. главни водопроводни клонове - 2 596 м, второстепенни клонове - 5 192 м, захранващи водопроводи- 467 м, захранващ водопровод на ПСОВ - 824 м);
- Реконструкция на водопроводна мрежа - 5 021 м (в т.ч. второстепенни клонове - 4 151 м, захранващи водопроводи - 870 м
С Решение 366/19.06.2013г. Ръководителя на УО на ОПОС е определил да бъде предоставена безвъзмездна финансова помощ в размер на 38 704 521 лв. за проектното предложение на Община Бургас, като същата ще бъде предоставена от ОПОС през следващия програмен период 2014 - 2020г.
ІV. ПРОЕКТИ В ПРОЦЕС НА ПОДГОТОВКА.
Оперативна програма "Административен капацитет" 2007 - 2013г.
Проект "Обучение на служителите на общинска администрация Бургас"
Продължителност: 12 месеца
Община Бургас е в процес на подготовка на проектно предложение по новата процедура по приоритетна ос ІI "Управление на човешките ресурси", подприоритет 2.2 "Компетентна и ефективна държавна администрация".
Целта на проекта е подобряване на професионалната компетентност на служителите на Община Бургас за по-ефективно и ефикасно изпълнение на служебните им задължения, включително чрез обучения, които надграждат резултатите по предишни проекти.
В рамките на проекта се предвижда да бъдат обучени общински служители в различни области, съобразени с техните служебни задължения, което да доведе до повишаване на професионалните им компетенции
V. СЪТРУДНИЧЕСТВО С НЕПРАВИТЕЛСТВЕНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ.
Тясното сътрудничество с неправителствените организации извършващи дейност на територията на община Бургас остава един от приоритетите на Община Бургас. Дирекция "Европейски политики и програми" продължи да си сътрудничи с неправителствените организации и през 2012 г. Община Бургас продължи да изпълнява следните дейности:
- Поддържане на регистър на НПО с актуални данни на организациите -публикуван е на интернет страницата на Община Бургас и се актуализира непрекъснато. До момента са регистрирани 119 организации.
- Регулярно изпращане на информация до организациите за отворени програми за финансиране, за събития организирани от Община Бургас или неправителствени организации и др.
- Съфинансиране на проекти на НПО по реда на Правилника за предоставяне на средства от общинския бюджет за съфинансиране на проекти на НПО
През 2013г. Община Бургас е подкрепила, чрез Правилник за предоставяне на средства от общинския бюджет за съфинансиране на проекти на НПО - 2 проекта, както следва:
1. Фондация "Астика", проект "Колело" - 500,00 лв.
2. Фондация "Астика", проект "Въртележка на улицата"- 700,00 лв.
VІ. ЗНАЧИМИ СЪБИТИЯ И НАГРАДИ ОБЩИНА БУРГАС 2013:
1. Официалният туристически портал на Бургас - gotoburgas.com спечели първа награда от най-престижният форум за уеб-награди в България, конкурса "Бг сайт" 2013.
Go To Burgas взе 1-во място в категория "Адаптивни и отзивчиви сайтове". Да бъде отзивчив един сайт означава, че дизайнът и техническите му параметри са изпълнени така, че да може порталът да се използва на всички видове дигитални устройства - компютри, телефони, телевизори, таблети.
Gotoburgas.com е първият по рода си български сайт, отличаващ се със своя мащаб, функционалност и иновативност. Той съдържа обща информация за града - история, природа, времето, начините за стигане до Бургас, възможностите за транспорт в рамките на града, подробна карта. В него се съдържа информация и за най-атрактивните места - музеи, галерии, атракции, паркове, плажове, археологически обекти, възможности за спорт, др. За всяко от тях има описание, снимки, информация, как се стига, контакти. Посетителите на GotoBurgas ще намерят информация и за актуалните събития по време на престоя си, за заведенията в града, възможностите за шопинг, безплатни wi-fi зони, болници, аптеки, таксита, др. Оттук туристите могат да организират и престоя си в града, тъй като сайтът дава възможност и за резервации на хотели. Сайтът е на три езика - български, английски и руски.
Порталът има и мобилно приложение, което също е изключително лесно и удобно за ползване. Хората, ползващи Go to Burgas през телефоните си, ще могат в реално време да получават съобщения с актуална информация - напр. напомняне за събития, новини, откриване на нов туристически обект, др.
2. ОБЩИНА БУРГАС получи приз за устойчивост на политиките в сферата на управлението на транспорта, след извършен одит по проект EcoMobility SHIFT .
По време на годишната среща на Европейската конференция за управление на мобилността (ECOMM), която се проведе в Йевле, Кралство Швеция, Община Бургас получи приз за устойчивост на градските политики в сферата на управлението на транспорта. Община Бургас участва като пилотна община, обект на одит за достъпност на средата и качество на предоставяните транспортни услуги за гражданите, в рамките на проект EcoMobility SHIFT, финансиран по програмата "Интелигентна Енергия". Партньорите по проекта, сред които водещи специалисти в транспортното планиране и разработването на системи за неговата оценка като Mobile 21, Trivector и Traject разработиха система за оценка и одит на градската среда, наречена EcoMobility SHIFT, в рамките на която беше извършен одит на шест европейски града, сред които и Бургас. При оценката на градовете бяха използвани общо 28 показателя, разделени в 3 групи, чрез които беше оценен капацитета на общината да планира, разработва, прилага и анализира предприетите мерки за улесняване достъпа на гражданите до транспортната услуга и въвеждане на екологосъобразни начини за придвижване в рамките на градската среда, които изключват ползването на личния автомобил. Благодарение на предприетите от Община Бургас мерки за ограничаване на трафика в центъра на града, подмяната на автобусния парк на градския транспорт с нискоемисионни превозни средства и подобрената достъпност на градската среда за пешеходци и колоездачи Общината получи положителни оценки по всички показатели и спечели Бронзов приз за екомобилност на града.
3. Община Бургас получи награда по Оперативна програма "Регионално развитие" 2007-2013 г.
Общината получи наградата "Най-активен бенефициент по ОПРР за 2013 г.", като общината с най-много усвоени средства по програмата за тази година.
Призът беше връчен от Министър Десислава Терзиева на специална церемония по време на Годишната конференция за представяне на напредъка по изпълнение на ОП "Регионално развитие" 2007-2013 г., която се проведе в Стара Загора на 10.12.2013г.
4. Кметът на Бургас Димитър Николов получи наградата в категорията "Успешно привличане на инвестиции" в първото издание на конкурса, организиран от Портала на българските общини Kmeta.bg.
5. Община Бургас с приз за прозрачно управление
Със специалния приз за устойчиво прозрачно управление в периода 2008 -2013 г. бе отличена тази година Община Бургас на церемонията по връчването на Годишните награди за прозрачност и партньорство в дейността на областните и общински администрации.
Наградите са учредени преди 5 години от "Фондация за прозрачни регламенти".
Тяхната цел е да популяризират принципите на доброто управление, акцентирайки върху четвъртия принцип от "Стратегията за иновации и добро управление на местно ниво", приета от европейските министри във Валенсия през 2007 г.
"Тази година е юбилейна за конкурса, и от позицията на 5-годишния опит и наблюдения, които натрупахме, решихме да отличим Община Бургас със специалната награда, която е израз на постоянство в прозрачността на действията на администрацията", казаха от Настоятелството на Фондацията.
Чрез връчването на годишните призове, фондацията се стреми да мотивира българските администрации да споделят своя положителен опит с колегите си, както и повече от тях да прилагат установените добри практики.
6. Бургас в първите 33 града, от четвъртото издание на европейския конкурса "Достъпен град" 2014 (Access City Award 2014) на Европейската комисия.
Община Бургас участва в четвъртото издание на конкурса "Достъпен град" 2014 (Access City Award 2014) на Европейската комисия. Наградата "Достъпен град"/ "Access City Award е инициатива на Европейската комисия в сътрудничество с Европейския форум на хората с увреждания (European Disability Forum). Тази наградата има за цел да покаже като добри практики и награди най-добрите от участващите в състезанието градове от страните - членки с население над 50 000 жители, които планират и изпълняват дейности, свързани с подобряване на достъпността на градската среда за хора с увреждания и възрастните хора.
Тази година в конкурса участваха 102 града от 23 европейски държави. Бургас беше избран в първите 33 града, чиито кандидатури покриват изискванията на състезанието. Селектирането на Бургас в първите 33 града е показателно, че Бургас е постигнал много в тази сфера през последните години и че се развива в правилната посока.