ДИРЕКЦИЯ "ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ, СОЦИАЛНИ ДЕЙНОСТИ, ПРЕВЕНЦИИ И СПОРТ”
През 2014 г. дирекция "Социални дейности, Здравеопазване и Спорт" /СДЗС/ с професионализъм и партньорства реализираше общинската политика в областта на:
- социалните дейности и трудовата заетост,
- здравеопазването и превенциите,
- спорта,
чрез развитие на качествени дейности и услуги за всички категории граждани на територията на Община Бургас.
Работата в дирекцията е основана на разбирането за достъпни, качествени и ефективни услуги, отговарящи на нуждите на потребителите, които с ангажираното участие на всички страни осигуряват социално включване, живот в подкрепяща общност и пълноценна реализация.
Основната цел е работа с всички граждани, жители на Община Бургас, гарантиране на социалната защита и интеграция на уязвимите групи чрез създаване на мрежа от социални услуги в общността и социално включване, чрез превантивни дейности, здравни програми и лечение, чрез физически занимания и спортна дейност.
В частта на социалните дейности и трудовата заетост,
Основните области на работата са социални и административни дейности в специализирани институции и социалните услуги в общността за деца, за хора в риск, за хора с умствени, физически, психични, сензорни и др. увреждания, хора в риск, пострадали от насилия, възрастни и самотно живеещи хора.
Работата в дирекцията се основава на принципите на професионализъм, последователност, съгласуваност и партньорство с държавните институции, гражданския сектор и медиите.
Община Бургас подпомага финансово дейността на юридически лица с нестопанска цел, съюзи, организации, клубове на пенсионери, хора с увреждания и други нуждаещи се целеви групи. Дейностите подпомагат изпълнението на публичните политики в социалната сфера, здравеопазване, образование, култура, екология и спорт на базата на установени приоритети и нужди.
Община Бургас финансира юридически лица с нестопанска цел. В бюджет 2014 са финансирани 44 организации за сумата от 304 000 лв.
Средствата се предоставят за:
- Дейности, подпомагащи работата на организацията;
- Дейности, свързани с придобиване на умения, свързани с интеграцията и социалното включване;
- Дейности, свързани с развитието на културата и изкуството;
- Дейности, свързани с физическата активност и масовия спорт;
- Дейности, свързани с образование, профилактика, повишаване на здравната, образователна и социалната култура.
Финансирането се осъществява след сключване на договори между Община Бургас и съответните организации. Финансовите преводи са на два транша, като 50% от сумата се предоставят в срок до 30 работни дни, считано от датата на сключване на договора, а остатъка от сумата, в срок до 25 работни дни, считано от датата на одобряване на отчета за първия транш.
След изразходване на средствата организациите се задължават да представят на Община Бургас за проверка и одобрение отчет, ведно с копия на първичните счетоводни документи, осигуряващи възможност за контрол на начина на използване на целевото подпомагане.
През 2014 година са подпомогнати 195 граждани за сумата от 120 000 лв.
Под патронажа на Кмета на Общината за осма поредна година се организира за всички хора с увреждания честване на международния ден на хората с увреждания - 3 декември. Празничната програма включва изпълнения от талантливи хора с увреждания и великолепна обстановка.
Отчитайки високата социална значимост на тези общински дейности, които осигуряват на хората с увреждания транспортна мобилност и възможност за социална адаптация и реализация, Община Бургас и през 2014 година предоставяше дейности - "Превоз на трудно подвижни лица" и "Превоз на деца и младежи с увреждания". Община Бургас осигури и достъпност на транспортната услуга и облекчаване на пътните разходи за големи групи правоимащи граждани, ползващи намалени цени на абонаментните карти.
Обществена трапезария
Община Бургас за шеста поредна година, работи по проект за предоставяне на социалната услуга "обществена трапезария". Финансирането е от фонд "Социална закрила" към Министерството на труда и социалната политика. Хрането включва супа, основно ястие и хляб. Проектът бе на стойност 15 034,80 лв. и се осъществи за периода 01.01.2014 г. до 30.04.2014 г. и от 01.10.2014 г. до 31.12.2014 г.
Проектът се реализира на териториата на Община Бургас, където всеки работен ден 44 социално уязвими граждани получават топъл обяд в социалната трапезария находяща се в гр.Бургас, ул."Оборище" 95 и в к-с "Меден Рудник" в бивша сграда на "Хлебозавода", кухня "Аламинут".
Със Заповед на Кмета е сформирана комисия с представители на Община Бургас и Дирекция "Социално подпомагане" гр.Бургас за подбор на бенефициенти по проекта от следните целеви групи:
- Лица и семейства на месечно подпомагане по реда и условията на чл. 9 от Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане;
- Лица с доказана липса на доходи и близки, които да се грижат за тях;
- Самотно живеещи лица и семейства, получаващи минимални пенсии /пенсии за осигурителен стаж и възраст; пенсии за инвалидност; наследствени пенсии; пенсии, несвързани с трудова дейност /;
- Скитащи и бездомни деца и лица.
Проекта се реализира с партньорството на Областната структура на Български Червен кръст-гр.Бургас.
С обединени усилия на Община Бургас и Областната структура на Български червен кръст - гр. Бургас, за есенно-зимния период се осигурява топла храна, на 114 социално слаби граждани на Община Бургас. С това се допринася за подобряване качеството на живот и осигуряване на помощ и подкрепа на уязвими лица, деца и семейства.
Община Бургас успешно реализира ПРОЕКТ " С ГРИЖА КЪМ ХОРАТА - ЗВЕНО ЗА УСЛУГИ В ДОМАШНА СРЕДА В ОБЩИНА БУРГАС", с финансовата подкрепа на ОП "Развитие на човешките ресурси", финансирана от Европейския социален фонд.
- Договор за безвъзмездна финансова помощ № BG051PO001-5.1.04-0116-С0001
- Приоритетна ос 5 "Социално включване и насърчаване на социалната икономика", Схема "Помощ в дома".
- Обща стойност на безъзмездната финансова помощ: 238 529,43 лв.
- Продължителност: 18 месеца
Проектът изпълни своята главна цел за преодоляване на социалната изолация на възрастни хора, лица и деца с трайни увреждания, с ограничения или невъзможност за самообслужване на територията на Община Бургас и разкриване на нови работни места, чрез създаване на устойчиво Звено за услуги в домашна среда към Домашен социален патронаж.
В рамките на проекта се обслужваха 58 потребители, като за тях се грижаха 44 лични асистенти. Грижите са качествени и ориентирани към потребителя и се предоставят, според изготвеният за всеки потребител индивидуален план. Това допринася за позитивна обществена нагласа и преодоляване на дискриминативното поведение сред местната общност по отношение на възрастни хора и с трайни увреждания, подобряване качеството на живот на потребителите на услугата "личен асистент" , преодоляване на социалната изолация, изграждане на чувство за значимост и себеуважение и води до превенция на институционализация, чрез предоставяне на грижа в домашна среда.
Община Бургас изпълнява Проект BG051PO001-5.2.12-0030-С0001 "Живот в семейна среда - нова възможност за деца и младежи с увреждания в Община Бургас". Той е разработен във връзка с изпълнение на процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ "Да не изоставяме нито едно дете", в съответствие с целите и приоритетите залегнали в политически документ Национална стратегия "Визия за деинституционализация на децата в България".
При програмирането на операция "Да не изоставяме нито едно дете" са взети в предвид всички необходими предпоставки за трайна деинституционализация на деца настанени в специализирани институции за деца с увреждания. Поради това се прилага подход за съчетаване на финансовите инструменти на две оперативни програми - Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" и Оперативна програма "Регионално развитие", както и Програма за развитие на селските райони 2007-2013г.
Проектът предлага дейности за създаването, функционирането и развитието на социални услуги за деца в риск и техните семейства от резидентен тип - Център за настаняване от семеен тип 5 (пет) за Община Бургас в съответствие с Националните карти за резидентните и съпътстващи услуги. Всяка от услугите е с капацитет 14 места за деца напускащи специализирани институции и персонал 13 квалифицирани служители избрани съобразно методиката за определяне длъжностите на персонала в специализираните институции и социалните услуги в общността.
Основна цел:
Да реализира устойчив модел за деинституционализация на деца и младежи с увреждания, настанени в специализирани институции.
Целева група:
В рамките на проекта в изградените Центрове за настаняване от семеен тип е планирано да бъдат настанени 70 (седемдесет) деца и младежи с увреждания. Децата и младежите се извеждат от специализираните институции за деца с умствена изостаналост и за деца с физически увреждания, от домовете за медико-социални грижи за деца, деца с увреждания от общността, с които са изчерпани възможностите за връщане в биологичното семейство, настаняване при близки и роднини или в приемно семейство.
Към края на 2014 г. настанените деца са 56 на брой, както следва:
ЦНСТ 1 - 12 броя деца, 11 на възраст от 3 г. до 7 г. изведени от ДДЛРГ, и 1 момиче, на 11 г. от общността,
ЦНСТ 2 - 11 броя деца на възраст от 12 г. до 25 г. изведени от ДДУИ.
ЦНСТ 3 - 13 броя деца на възраст от 3 г. до 18 г., 10 изведени от ДМСГД, 1 от ДДЛРГ, 2 от общността,
ЦНСТ 4 - 10 деца и младежи на възраст от 9 г. до 24 г. , от ДДУИ,
ЦНСТ 5 - 10 деца и младежи на възраст 13 г. до 23 г., от ДДУИ.
За тях полагат грижи 65 (шестдесет и пет) служители персонал за предоставяне на услугата - безработни лица в трудоспособна възраст, притежаващи необходимото образование и квалификация, съобразно изискванията на Методика за определяне длъжностите на персонала в специализираните институции и социални услуги в общността.
- Стойност на безъзмездната финансива помощ: 816 576,60 лв.
- по отношение на подобряването на уменията на децата и младежите от специализираните институции за адаптация и интеграция в живота извън институцията, както и по отношение на техните комуникативни и социални умения и умения за справяне с ежедневни ситуации; - по отношение на индивидуалната грижа, внимание и осигуряване на лично пространство за всяко дете, включено в проекта и ползващо услугите на Центъра за настаняване от семеен тип - начина на организация на живота в центъра позволява преодоляването на дефицитите в поведението на децата, формирани в резултат на институционалната грижа и свързани с уменията за грижа към себе си, чувство за значимост и себеоценка.
- по отношение на контакти и комуникация със значими възрастни - предоставянето на социална услуга в общността "Център за настаняване от семеен тип" и предвидените по проекта дейности имат за цел пресъздаването на среда близка до семейната, в рамките на която децата имат възможност за ежедневен контакт със значими възрастни, което е основен елемент от осигуряването на постоянна грижа.
- по отношение на преодоляване на социалната изолация, дискриминативни нагласи и стереотипи - Извеждането на деца от специализираните институции, за които няма алтернатива за интегриране в семейна среда е от първостепенно значение за тяхната интеграция като активни участници в живота на местната общност. Децата и младежите ще имат възможност да посещават местни училища, да ползват местни транспортни и други обществени услуги, да формират познания и социално приемливи модели на поведение.
Експертите на Община Бургас успешно участват в мултидисциплинарните екипи по изпълнението на Координационен механизъм за взаимодействие при работа в случаи на деца, жертви или в риск от насилие и за взаимодействие при кризисна интервенция. С партньорството с държавните институции се постига обединяване на ресурсите и усилията между страните за осигуряване на ефективна система за взаимодействие при работа в случаи на деца, жертви на насилие или в риск от насилие и в случаите, при които е необходима кризисна интервенция, с оглед гарантиране спазване правата на децата.
Експрети от дирекцията разработиха и представиха за утвърждаване от Общински съвет План за развитие на социалните услуги за 2014 година. Планът е напълно реализиран.
В Община Бургас успешно функционира Комисия за детето. Тя е назначена със Заповед на Кмета на общината и обединява усилята на специалисти от общински дирекции и от държавни институции. Провежда редовни заседания на всеки 2 месеца, на които разглежда проблематика свързана със значими социални и образователни проблеми на всички деца живеещи на територията на Община Бургас. Изготвен и одобрен от Общински съвет Бургас Правилник за предоставяне на помощ в полза на нуждите на децата настанени в приемни семейства. Подпомогнато е 1 приемно семейство за сумата от 1 000 лв.
Беше разработена, приета и успешно реализирана Общинска програма за закрила на детето.
И през 2014 година функционира и Обществен съвет по социално подпомагане. Като консултативен орган, съвета оказва съдействие и помощ при извършване на дейностите по социално подпомагане и упражнява обществен контрол върху тяхното осъществяване. Съветът провежда заседания веднъж на 3 месеца.
Община Бургас изпълнява проект за развитие на приемната грижа. Проект "И аз имам семейство" по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" 2007-2013 г., схема за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG051PO001-5.2.11 "Приеми ме". В изпълнението на проекта Община Бургас е партньор на Агенция за социално подпомагане.
Обща цел:
Да се подкрепи процеса на деинституционализация на деца като се създаде и реализира устойчив модел за развитие на заместваща семейна грижа за деца, настанени в специализирани институции и на деца, в риск от изоставяне.
Общо кандидати за приемни семейства - 26 броя. От тях утвърдени - 14 броя, 2 добролни и 12 професионални приемни семейства. На 5 семейства е отказано вписване в Регистъра по осиновяване към РД «СП» Бургас. В момента настанени 8 деца, 1 в доброволно приемно семейство и 7 в професионални. Едно дете е осиновено.
И през 2014 година, Община Бургас работи по Национални програми за насърчаване на заетостта и европейски програми за осигуряване на заетост и обучение и предоставяне на социални услуги в общността
Община Бургас работи по национални програми за насърчаване на заетостта на Министерството на труда и социалната политика, както следва:
1. "Национална програма за заетост и обучение на хора с трайни увреждания":
По програмата работят 2 лица с трайни увреждания, с трайна неработоспособност над 70%, назначени през м. август 2013 и м. ноември 2013 г. в Културен център "Морско казино", на длъжност "експерт".
2. Национална програма "Старт в кариерата":
По посочената Програма се осигурява възможност за придобиване на трудов стаж и професионален опит на лица до 29 годишна възраст, завършили висше образование и не притежаващи професионален опит по специалността.
През отчетния период в Община Бургас работи 1 лице, назначено в дирекция "Здравеопазване, социални дейности, превенции и спорт" на длъжност "мл. експерт" по посочената Програма през 2013 г. Лицето е освободено през м. юни 2014 г. поради започване на работа при друг работодател на несубсидирано работно място.
Проведена е процедура за кандидатстване за 2 работни места за младежи, които са назначени в началото на 2015 г.
3. Програма за полагане на общественополезен труд от безработни лица, обект на месечно социално подпомагане:
Съгласно Правилника за прилагане на Закона за социалното подпомагане, определен размер на лица и семейства, отговарящи на условията за получаване на месечна социална помощ, определени от Дирекция "Социално подпомагане", полагат общественополезен труд по 4 часа дневно, 14 дни в месеца.
В началото на 2014 г. броят на включените в програмата лица е 134, а в края на годината те са 141.
4. Проект "Подкрепа за заетост" по ОП "Развитие на човешките ресурси":
По Проекта през 2014 г. са одобрени 10 работни места за длъжност "Общ работник" в съставните селища Извор и Маринка, поради обявеното бедствено положение след настъпилите наводнения през м. септември 2014 г. Назначените по Проекта безработни лица извършват дейности по поддръжка и ремонт на пътища, улици и настилки на тротоарни и обществени терени, площади, детски и спортни площадки, гробищни паркове, отводняване и почистване на дерета, речни корита и др., ремонтно-възстановителни дейности, поддръжка на сгради.
5. "Регионална програма за заетост в Общините Бургас, Карнобат, Приморско, Средец, Малко Търново, Созопол, Руен, Айтос и Царево"
Съгласно условията на разработената Регионална програма, назначените на територията на Община Бургас лица извършват дейности по подпомагане на археологическите изследвания на територията на община Бургас чрез извършване на археологически разкопки и дейности за поддръжка на прилежащите дворни пространства на детски и учебни заведения, в т.ч. градински площи, затревени пространства, тревни алеи, пейки и развлекателни и спортни съоръжения.
На одобрените работни места са назначени последователно общо 6 безработни лица.
6. Проект "Подкрепа за достоен живот" по ОП "Развитие на човешките ресурси":
Община Бургас е партньор на Агенцията за социално подпомагане" по посочения проект. Съгласно подписаното партньорско споразумение, Община Бургас извърши прием на документи, събеседване и подбор на кандидатите за лични асистенти и класиране на кандидат-потребителите в периода м. ноември 2010 г.-м. януари 2011 г.
По Проекта се предоставя социалната услуга "Личен асистент", включваща дейности за удовлетворяване на ежедневните хигиенно-битови и социални потребности на лица с увреждания.
В началото на м. януари 2014 г. работещите като лични асистенти лица са 112, а обгрижваните потребители са 127. След допълнително назначаване на 21 лични асистенти предоставящите социалната услуга лица стават общо 122. Те обгрижват общо 129 потребители.
Прилагането на програмите за осигуряване работа на хора с увреждания и обслужване на лица с увреждания със затруднено самообслужване в Община Бургас е знак за загрижеността и вниманието на общинското ръководство към хората със специфични потребности.
Дирекцията осъществяваше съвместна партньорска дейност със следните институции: Министерство на труда и социалната политика, Агенция за Социално Подпомагане, Агенция по заетостта, Регионална Дирекция за Социално Подпомагане, Дирекция Социално Подпомагане Бургас, Отдел Закрила на детето, Областна администрация, Дирекция Контрол по Правата на Детето, отдел Бургас, Дирекции Бюро по труда, Министерство на здравеопазването, Регионална здравна инспекция, Министество на младежта и спорта и други ведомства.
Към Община Бургас, дирекция "Социални дейности, здравеопазване и спорт" функционират следните социални услуги в общността:
- Защитено жилище за лица с умерена и лека степен на умствена изостаналост
- Център за социална рехабилитация и интеграция на хора със зрителни увреждания
- Защитено жилище за хора в риск
- Домашен социален патронаж
- Дневен център за възрастни с увреждания
- Дневен център за работа с деца на улицата
- Център за настаняване от семеен тип "Ронкали"
- Дневен център за деца с физически и множествени увреждания «Св. Николай Чудотворец»
- Кризисен център за деца и лица пострадали от насилие
- Център за настаняване от семеен тип 1
- Център социална рехабилитация и интеграция на лица пострадали от насилие
- Център за социална рехабилитация и интеграция на рискови групи лица
- Център за настаняване от семеен тип 2
- Защитено жилище за хора с психични проблеми
- Център за настаняване от семеен тип за деца 3
- Център за временно настаняване 1
- Център за временно настаняване 2
- Център за обществена подкрепа, включващ:
Център "Спешен прием" и Работа с деца с увреждания
и социална институция:
- Дом за стари хора "Цвета и Анка Върбанови"
- Счетоводното обслужване се извършва от Обединено счетоводство на социалните заведения.
Принципите, на които е подчинена социалната работа са качеството на живот, подкрепа, сигурност, самостоятелност.
"Защитено жилище за хора с умствена изостаналост
"Защитено жилище за хора с умствена изостаналост" се намира в кв. "Акации", ул. "Ангел Кънчев" №18. Има удобни транспортни връзки, свързващи го с останалите части на града. Заведението разполага с три обособени спални с 2 - 3 легла и необходимите битови и обслужващи помещения. На разположение е телефон - 056/849305.
Защитено жилище за хора с умствена изостаналост е с капацитет 7 места за жени с лека и умерена степен на умствена изостаналост. Към настоящия момент в ЗЖ е зает пълният капацитет.
Продължителността на престоя в Защитеното жилище е в пряка зависимост от индивидуалните възможности и нужди на клиентите ползващи услугата.
За подпомагане на включването на потребителите в общественият живот се реализира Програма за социална интеграция на лица с умствена изостаналост. Основните цели на програмата са съобразени с актуалното ниво на развитие на всеки един потребител. В изпълнение на програмата бяха реализирани разнообразни дейности, като екипа използва индивидуален и групов подход в работата си с потребителите. Целта е стимулиране активността на всеки един участник в програмата, подобряване на възможностите им за адаптивно реагиране в различни ситуации.
Предлагани социални услуги в ЗЖ и постигнати резултати през отчетения период
Защитено жилище за хора с умствена изостаналост осигурява битови, медицински, образователни, терапевтични, психосоциални, социално - превантивни, и други услуги, свързани с организацията на свободното време на потребителите.
Предоставяните услуги са съобразени със стандартите и критериите за предоставяне на социални услуги в общността.
През периода 01.01.2014 - 31.12.2014 г. се работеше в посока реализиране на основните цели на защитеното жилище:
- създадоха се по-добри условия за подпомагане, взаимопомощ, ефективна защита и социална интеграция на хора с умствена изостаналост.
- осъществиха се дейности за постигане на социално включване и възстановяване на изгубените социални умения и навици.
- осигуриха се мероприятия за пълноценен и самостоятелен начин на живот в подходяща среда, близка до семейната, с възможност за подкрепа и изява.
- повиши се развитието на ресурсите на настанените с реализиране на общи занимания от различни сфери на социалния и обществения живот; общуване; психо - социална и социално - педагогическа работа.
o Дейностите са насочени към усвояване на умения за:
- отговорно отношение към личната хигиена и участие в ежедневното почистване на жилището;
- грижа за собственото здраве и ориентиране към здравословен начин на живот; повишаване на индивидуалното ниво на грамотност и познания за околния свят;
- планиране и организиране на свободното време;
- себеизразяване чрез средствата на изкуството;
- формиране на умения за живот в групата - толерантност, обсъждане и решаване на важни въпроси, изготвяне на общи правила, поемане на отговорност;
- разширяване на контактите със съседската общност, създаване на по-широк кръг от познати и приятели, изграждане на подкрепяща среда; адекватно поведение на обществени места;
- запознаване с правилата за безопасно движение по улиците, самостоятелно придвижване, вкл. и с обществен транспорт, в рамките на населеното място; ориентиране в градската среда - разпознаване на ключови места, местонахождението на важни институции и др.
Стимулира се самостоятелния избор на решение на всеки потребител в различни ситуации.
Център за социална рехабилитация и интеграция на хора със зрителни увреждания (ЦСРИХЗУ)
Центърът предлага комплекс от социални услуги, включва разнообразни консултативни, терапевтични и рехабилитационни дейности осъществени по индивидуални програми за създаване, поддържане и разширяване на социалните умения, както и обучения за водене на самостоятелен начин на живот. Потребителите се обучават и консултират от екип специалисти: двама социални работници, трудотерапевт, компютърен специалист и рехабилитатор.
Поради различното входящо ниво на потребителите и техния интерес провеждането на групови занятия по компютърна грамотност е невъзможно. С всички потребители се работи индивидуално, което е най-доброто за успешното усвояване на преподаваната материя. През 2014 г. с индивидуални програми са се обучавали 9 потребителя, 6 потребители са с индивидуални консултации.
В изучаването на Брайл упражненията основно се състоят във водене кратки записки и бележки, писане на кратки текстове - съдържание на песни и стихове по конкретни поводи.
ЦСРИХЗУ разолага с над 600 заглавия художествена литература в говорящ вариант, Брайлови периодични издания и електронни учебници. Служителите на ЦСРИ консултират и подпомагат потребителите при избор на книги в електронен формат пригодени за четене от хора със зрителни увреждания. Фонобиблиотеката е отворена за всички потребители. Повечето от тях са активни читатели. Осъществяваме посредническа дейност при снабдяване с помощнотехнически и тифло средства и включване в професионални курсове в НЦСР - Пловдив.
Спортната дейност е част от двигателната терапия и теренното лечение съчетано с мобилност - фитнес на открито и в Центъра под ръководството на рехабилитатор, разходки и походи в Морската градина.
Културните и обществени мероприятия организирани от ЦСРИХЗУ са част от услугите за социална рехабилитация и интеграция, които центъра предлага. Те насърчават и подкрепят социалното, емоционално, образователно и културно развитие на всеки потребител, като доказателство за това, че всеки човек може да развие потенциала си и да бъде ценен участник в общността.
"Защитено жилище" за хора в риск
"Защитено жилище" за хора в риск е социална услуга в общността, чиято цел е създаване на условия за подпомагане, взаимопомощ, ефективна защита и социална интеграция на потребителите.
Разкрито е със Заповед на МТСП-АСП № РДО1-296 от 28.03.2007 г.
Потребителите на социалната услуга са младежи и девойки, биологични сираци, или изоставени от родителите си и отгледани в ДДЛРГ на територията на цялата страна. С предимство се ползват лицата родени в Община Бургас.
Защитеното жилище се намира в триетажна сграда разположена в центъра на града. Има изградена добра инфраструктура. Съвсем близо до дома са ЖП гарата, Общината, Бюрото по Труда, болницата, Вечерната гимназия, морската градина и плажа.
На първия етаж се намират клубът за свободно време, в който има телевизор, музикална уредба и библиотека; административен кабинет и стая за социална работа.
На втори и трети етаж са спалните помещения с бани и санитарен възел.
В сутерена се помещава кухненски блок, трапезария, склад и мокро помещение.
Капацитета на жилището е десет човека:
- шест момчета
- четири момичета
За отчетния период екипът на Защитено жилище работи с група от младежи, която беше изведена от ДДЛРГ "Ал.Г.Коджакафалията". Индивидуалната и групова работа са задължителна част от работния процес за социализация и компенсиране на социалните дефицити на потребителите. На фокуса на нашето внимание е придобиване степен на образование-гимназиален етап, като съществува възможност за професионални курсове за обучение чрез Д "БТ" и различни НПО. Към момента всички младежи са учащи се.
Друг основен акцент в работата на екипа е в посока трудова реализация. Част от проблемите и предизвикателствата пред които се изправят младежите са следните: Значителна част от младежите трудно намират работа поради липса на професионална подготовка. Дори и да имат общообразователна такава, нямат конкретни знания и навици в търсените професионални сфери, което ги превръща в хора притежаващи квалификация, но в действителност те са неквалифицирани .Когато биват настанени при нас те са обучавани в основни умения, необходими за търсене на работа - писане на СV, подготовка за интервю и как да се държат на среща с работодател.
ДОМАШЕН СОЦИАЛЕН ПАТРОНАЖ
Социалните услуги са дейност, които подпомагат и същевременно разширяват възможностите на лицата да водят самостоятелен начин на живот. През 2014 год. дейността на патронажа бе насочена към две посоки- разширяване на дейността и подобряване и развитие на социалната услуга "Личен асистент". С решение на Общински съвет капацитета на Домашен социален патронаж e 800 места.
През месец април социалната услуга "Домашен социален патронаж" получиха жителите от с. Брястовец, а през месец май и жителите на гр.Българово. С разширяване на дейността на патронажа се наложи разкриване на нов - десети район за разнос на храна. Това стана факт благодарение на това, че в края на 2013 год. Община Бургас закупи 3 броя автомобили за разнос на храна и с тях се поднови авто-парка на Домашен социален патронаж на 100 процента. Към настоящия момент патронажа работи на пълен капацитет.
Домашен социален патронаж обслужва възрастните хора от града, 8 квартала, 6 села и гр. Българово.
През отчетния период са извършени следните услуги:
№
|
Вид услуга
|
Брой потребители
|
Брой услуги
|
1
|
Обслужване
|
9608
|
|
2
|
Доставка на храна
|
9608
|
|
3
|
Хигиени услуги
|
2034
|
9802
|
4
|
Административно битови
|
610
|
1260
|
5
|
Здравни потребности
|
115
|
139
|
През отчетния период са:
№
|
Вид движение
|
Брой потребители
|
1
|
Новоприети
|
284
|
2
|
Отписани за винаги
|
137
|
3
|
Чакащи към 31.12.2014 год.
|
48
|
Социалните услуги предоставяни от Домашен социален патронаж покриват голяма част от нуждаещото се население. Стартиралата през 2013 година услуга "Личен асистент" бе приета много добре, което за пореден път потвърди нуждата и ползите от нея. Това е причината, екипът на Домашен социален патронаж Община Бургас усилено да работи в посока на нейното подобряване, развитие и устойчивост. Първоначално услугата стартира като Европейски проект, с финансиране от Европейски социален фонд. Проектът беше с продължителност от една година и приключи на 31.07.2014 год. В отговор на нуждата от тази услуга домашен социален патронаж и Община Бургас незабавно потърсиха възможност за финансиране със собствени средства и резултатът от 01.08.2014 год. услугата "Личен асистент" към Домашен социален патронаж продължава, като се реализира с общински средства. Личните асистенти- 23 на брой, запазват своята работа, като официални служители и обгрижват 29 потребители.
Основен приоритет на Домашен социален патронаж е да предоставя високо качествена храна, доставена на време.
Ежедневно екипа обменя информация с потребителите относно качеството на храната, нейното разнообразие, обслужване от страна на социални работници и санитари, както и препоръки и предложения от тяхна страна.
С разширяване дейността на патронажа и на новата социална услуга "Личен асистент" ще бъдем полезни за по-голям брой хора, с цел подобряване условията им на живот, качеството и вида на грижите полагани за тях.
ДНЕВЕН ЦЕНТЪР ЗА ВЪЗРАСТНИ ХОРА С УВРЕЖДАНИЯ
предлага комплекс от социални услуги, които създават условия за цялостно обслужване на възрастните през деня, свързани с предоставянето на храна, задоволяване на ежедневните, здравните, образователните и рехабилитационните потребности, организация на свободното време и личните контакти,изграждане на умения за самостоятелност, като по този начин се подобрява качеството им на живот и се предотвратява социалната им изолация.
Към 31.12.2014 година заетите места са 25 в съотношение 13 жени и 12 мъже.
Предоставяните услуги са съобразени със стандартите и критериите за предоставяне на социални услуги. За всеки потребител е разработена програма за индивидуална социална работа според възможностите и интересите му. Тези услуги подпомагат реализацията на личностния потенциал на потребителите и изграждането на отговорно поведение към себе си и другите; дава им възможност да придобият и затвърдят битови и хигиенни умения чрез ангажирането им в социално-позитивни дейности, развитие на самостоятелност, знания и умения за ориентиране в околната среда.
ДНЕВЕН ЦЕНТЪР ЗА РАБОТА С ДЕЦА НА УЛИЦАТА
РАБОТА С ДЕЦА НА УЛИЦАТА
През 2014г. работата по социалната интеграция на деца на улицата осигурява услуги за посрещане на основните нужди и дневни грижи на 18 деца (9 момчета и 9 момичета) и техните семейства. Децата са на възраст от 9 до 15 години. Седемнадесет от децата са насочени с направления, а едно от децата е насочено със заповед от Отдел "Закрила на детето" към Дирекция "Социално подпомагане"- Бургас.
Предлаганите в ДЦРДУ дневни грижи включват следните дейности:
- Посрещане на базисни нужди, като безопасен подслон през деня, топла храна на обяд, ежедневни хигиенни грижи, дрехи и обувки. Ежедневно екип на ДЦРДУ посещава домовете на децата в кв. "Г. Езерово" и кв. "Победа" и ги придружава до сградата на ДЦРДУ.
- Профилактика и медицински услуги: Основната задача на екипа на ДЦРДУ е информиране, консултиране и съдействие за извършване на профилактика - насърчаване на децата и техните семейства за спазване на лична и обществена хигиена.
- Индивидуална социална работа и работа със семейството: Услугите по социално консултиране се предоставят предимно в общността в която живеят децата, потребители на услугата. Работата е изнесена в центъра на града и в кв. "Победа" и "Горно Езерово", където живее предимно ромско население.
- Образователни и ограмотяващи занимания: Дневният престой на децата в ДЦРДУ се организира по график. Учебните занимания в Центъра обхващат основните предмети. Всички педагогически занимания са съобразени с образователното им ниво, след провеждане на интервюта с децата с цел определяне степента на владеене на български език и осъществяване на оценка за нивото на грамотност и нуждата от образование. Посредничество при подобряване на връзката на детето и училището: От страна на ключовите специалисти са провеждани периодични посещения в ОУ "В. Левски" кв. "Г. Езерово" и ОУ "Христо Ботев" кв. "Победа", където са осъществявани срещи с класните ръководители на децата за установяване посещенията, трудностите и успехите им в училище. Установено е, че повечето деца се включват в учебния процес, но мотивацията им е неустойчива.
- Пълноценно прекарване на свободното време и развиване на творческите способности на децата: През 2014г. продължиха дейностите в клубовете по интереси. В Клуб "Уча се..." се цели усвояване на социални (жизнени) умения, като умения за приготвяне на храна, грижа за облекло и външен вид, усвояване на трудови навици, любов към природата. В Клуб "Играя и се състезавам" се цели развиване на личностни, социално значими качества: смелост, инициативност, находчивост, самообладание, самостоятелност, самоувереност, адаптивност, самооценка, усвояване на базови принципи в положителната комуникация. С удоволствие участват в клуб "Геймър...и още нещо", където имат възможност да усвояват съвременните технологии. Запознати са с дейностите, които компютъра извършва, използването на мишка и клавиатура.
РАБОТА НА ТЕРЕН (МОБИЛНА РАБОТА)
През 2014г. екип на ДЦРДУ проведе 149 улични обходи в района на Централна градска част: църквите "Св. Св. Кирил и Методий", "Св. Иван Рилски", "Св. Богородица"; ул."Александровска"; района на Театър за драма, опера и балет; Централна ж.п. гара и ДКЦ -2 (бивша Трета поликлиника). След всеки обход се изготвя протокол, в който се вписват данните за децата, с които е установен контакт, местата, на които са открити да просят и предприетите действия.
Родителите са информирани за незаконността на действията им спрямо използването на децата си за просия и са мотивирани да прекратят това. В случаите когато не го направят се подава сигнал на телефон 112. Информацията от извършените обходи ежемесечно писменно се предоставя и на I -во, II- ро и IV- то РУП на ОД на МВР- Бургас.
Център за настаняване от семеен тип "Ронкали"
ЦНСТ"Ронкали" функционира като социална услуга в общността и се финансира като държавно делегирана дейност.
Капацитета за настаняване в ЦНСТ"Ронкали" е 15 деца.
За изминалата година има 2 случай на осиновяване на деца.
ГРИЖИ ЗА ЗДРАВЕТО:
В началото на 2014 година се подновиха договорите със здравната каса за личен лекар и личен стоматолог на децата. Също така се поднови и договора ни със Службата по трудова медицина.
ПОСЕЩЕНИЯ НА БЛИЗКИ И РОДНИНИ:
През 2014година бяха сключени договори за предоставяне на социални услуги между ЦНСТ"Ронкали" и Център за обществена подкрепа към Община Бургас.Целта на договорите - Подготовка и подкрепа за реинтеграция в биологично семейство.Служителите от ЦОП организираха периодични прегледи на изпълнението на Плана за предоставяне на услугите. Продължителността на договорите бе шест месеца.Постигане на договорената цел не бе изпълнена поради неспазване на договорните отговорности от страна на родителите .
ОБРАЗОВАНИЕ:
През новата учебна 2013/2014г. децата бяха записани в следните училища:
Спортно училище - 4деца, Немска езикова гимназия - 1 дете, Основно училище ОУ"П.Р.Славейков" - 6 деца, Помощно училище 1 дете.
През новата учебна 2014/2015г. децата ни са записани в следните училища:
Спортно училище- 2 деца, ГПНЕ"Гьоте"-1момиче, Основно училище ОУ"П.Р.Славейков"- 4 деца, Помощно училище 1момче, СОУ"Епископ Константин Преславски" - 1 момиче, Търговска гимназия 1момче, СОУ"Добри Чинтулов" 2 деца момче и момиче, СОУ"Елин Пелин" - 1 момиче.
Ръководителят на ЦНСТ "Ронкали" посещава всяка родителска среща и мероприятията организирани от училищата в които учат децата.
При всеки сигнал за възникнал проблем или за съдействие срещите с класните ръководители се извършваха от ръководителя,психолога или социалният работник на Дома.
РАБОТА С ОБЩНОСТТА, ДРУГИ ИНСТИТУЦИИ И ОРГАНИЗАЦИИ се осъществява всеки месец.
ДНЕВЕН ЦЕНТЪР ЗА ДЕЦА С УВРЕЖДАНИЯ " СВ. НИКОЛАЙ ЧУДОТВОРЕЦ" - социалната услуга, която предоставя ДЦРД е днавен грижа за деца с увреждания.
За периода януари - декември 2014г. са обслужени 24 деца. Разпределени в три групи на възраст от 5г до 18г. Работата в центъра е индивидуална и в група, в зависимост от потребностите на децата. Дейностите които се предлагат са: социална работа по групи, индивидуални логопедични, психологични, рехабилитационни, арттерапевтични и учебни занятия. 15 деца се обучават от педагози на Помощно училище и 8 от масово училище.
На децата се предлагат разнообразни социо културни мероприятия, срещи с техни връсници от масови детски градини и училища, разходки на открито. Също така получават и обяд съобразен с изискванията на РЗИ.
"Кризисен център" за лица и деца, жертви на насилие
На основание Договор Рег. №460076/1/22.10.2013г за управление на социални услуги в общността между Община Бургас и Асоциация «Деметра» , Кризисен Център за деца и лица, жертва на насилие и трафик /КЦ/, продължава дейността си.
Кризисния център е с общ капацитет - 8 места. За отчетния период в Кризисния център са били настанени общо 32 лица, от тях 11-непълнолетни и 19-пълнолетни лица и двама потребителя настанени като непълнолетни , но през времето на престоя си са навършили пълнолетие. Всички потребители на услугата са настанени със заповеди и направления на Дирекция "Социално подпомагане".
В Кризистния център се предоставят дейности по задоволяване на:
- ежедневни потребности;
- здравни потребности;
- образователни потребности;
- рехабилитационни потребности;
- потребности в свободното време;
- потребности от контакти със семейството, приятелите, близки и други лица;
Чрез дейността на екипът в Кризисният Център, помощ и подкрепа за изминалата година, получават 32 потребителя. Всеки един настанен потребител получава, помощ подкрепа и съдействие както за възстановяване от преживяното, така и съдействие за разрешаване на проблемите си.
В Кризисен център гр. Бургас, работят социални работници на 12 часа - денонощно. Те работят на база идентифицираните потребности и индивидуалния план за предоставяне на услугата.
За изминалата година в Кризисен център Бургас със заповеди и направления на ДСП, в центъра са настанени 19 непълнолетни лица, 11 пълнолетни лица и 2 потребители навършили пълнолетие по време на престоя, съответно:
За всеки от клиентите е отворено досие, което се комплектова съгласно Наредбата за критерии и стандарти за услуги за лица, ползващи социална услуга в общността и влязлата от 2012 година, Методика за Кризисен Център.
ЦЕНТЪР ЗА НАСТАНЯВАНЕ ОТ СЕМЕЕН ТИП - 1
Център за настаняване от семеен тип /ЦНСТ/ е социална услуга от резидентен тип, която предоставя жизнена среда за пълноценното израстване и развитие на деца, лишени от родителска грижа, за които към момента на настаняване в него са изчерпани възможностите за връщане в биологичното семейство, настаняване при близки и роднини, приемно семейство или осиновяване.
Тази социална услуга е създадена с цел подкрепа на деца и младежи, напускащи Домовете за деца лишени от родителска грижа. ЦНСТ е с капацитет 7 места. Има 3 момичета и 4 момчета, на възраст 12, 13 и 16 години. През месец септември 2014г. Едно от децата е изведено от ЦНСТ, тъй като е настанено в приемно семейство. Към настоящият момент децата са 6 от които 3 момчета и 3 момичета.
Центъра представлява апартамент от 120 кв.м. намиращ се в к/с "Славейков", комплекс с изградена много добро инфраструктура. Жилището разполага с три спални помещения, хол, трапезария, кухня , баня, тоалетна и мокро помещение. В жилището има всичко необходимо за спокоен и пълноценен и качествен живот на децата.
Основна цел на Център за настаняване от семеен тип е не само предоставяне на подслон, а осигуряване на среда, близка до семейната, като сме осигурили плавен преход от институцията към реалния живот, както и изграждане на взаимоотношения с институции, съседи и общността в подкрепа на процеса на социална интеграция на децата.
С децата се работи индивидуално и групово, като насоките за работа са съобразени с нуждите и потребностите на всяко от децата. Услугата е 24 часова и е обезпечава от екип от специалисти: управител, психолог, социален работник, педагог - 2 бр., асистент.
Център за социална рехабилитация и интеграция на лица пострадали от насилие
На основание Заповед №РД 01-224/16.02.2012г. на Изпълнителния директор на Агенция за социално подпомагане и Договор с рег.№ 46-00-32/1 за управление на социални услуги в общността между Община Бургас и Асоциация «Деметра» от 16.05.2012г. «Център за социална рехабилитация и интеграция на лица, пострадали от насилие» гр. Бургас стартира дейността си.
В «Център за социална рехабилитация и интеграция на лица пострадали от насилие» работи екип от следните специалисти: директор, социален работник, психолог и юрист. Екипът притежава необходимия професионален опит и стаж да работи по проблемите на целевата група.
Капацитът на "Център за социална рехабилитация и интеграция на лица, пострадали от насилие" е 15 лица месечно, ползващи услугите със заповед на Директора на Дирекция "Социално подпомагане" гр. Бургас.
За периода 01.01.2014г. до 31.12.2014г. "Център за социална рехабилитация и интеграция на лица, пострадали от насилие" беше посетен общо от 241 нови клиенти /211- жени и 30-мъже/, търсещи помощ и съдействие от екипа от специалисти, работещи в него. С тях са проведени общо 378 консултации, от които социални- 108, с психолог- 145 и с юрист- 125. Обработени са 76 молби по ЗЗДН /Закон за защита срещу домашно насилие/, които са подадени в Районен съд - Бургас, всичките с искане за незабавна защита и съобразно случая налагане на следните ограничителни мерки:
1. Задължаване на извършителя да се въздържа от извършване на домашно насилие;
2. Отстраняване на извършителя от съвместно обитаваното жилище за срока, определен от съда;
3. Забрана на извършителя да приближава пострадалото лице, жилището, местоработата и местата за социални контакти и отдих на пострадалото лице при условия и срок, определени от съда;
4. Временно определяне местоживеенето на детето при пострадалия родител или при родителя, който не е извършил насилието, при условия и срок, определени от съда, ако това не противоречи на интересите на детето;
5. Задължаване на извършителя на насилието да посещава специализирани програма за извършители на насилие в "Център за социална рехабилитация и интеграция на лица, пострадали от насилие" гр. Бургас.
6. Насочване на пострадалите лица към програми за възстановяване.
Със заповед на Директора на Дирекция "Социално подпомагане" гр. Бургас за дългосрочно ползване на услугата са насочени 21 лица.
С тях са сключени договори за предоставяне на дългосрочна социална рехабилитация за срок от 6 до 12 месеца.
Център за социална рехабилитация и интеграция за лица от рискови групи
Център за социална рехабилитация и интеграция за лица от рискови групи /роми, затворници, бивши затворници, младежи от институции/ е делегирана държавна дейност, регламентирана с договор № 6300181/1/ от 17.05.2012г.
Това е нова форма на социална услуга, насочена към удовлетворяване потребностите на тези групи от професионално обучение и повишаване на адаптивността и интеграцията им в общността, чрез подкрепа на тяхното лично, социално, професионално и образователно развитие, към Сдружение Бизнес Център Бургас с адрес гр. Бургас кв. Победа ул. Хан Омуртаг"№ 36Б.
ЦСРИ е комплекс от социални услуги, свързани с извършване на рехабилитация, социално-правни консултации, образователно и професионално обучение и ориентиране, изготвяне и осъществяване на индивидуални програми за социално включване на следните социални групи:
Капацитет на ЦСРИ- 15 потребители.
Потребителите на ЦСРИ за отчетната 2014г са лица от следните рискови категории:
- Изтърпяли присъда" лишаване от свобода"- 17
- Повторно осъдени-2
- Осъдени на пробация:-1
- С риск от бедност и социална изолация/ липса на образователна, трудова и социална реализация/ - 16
- С риск от зависимости-1
РЕСУРСИ ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕТО НА СОЦИАЛНАТА УСЛУГА В СЪОТВЕСТНИЕ СЪС СЪВРЕМЕННИТЕ СТАНДАРТИ: Материалната база включва: Приемна; 2 офиса за социална работа; Зала за групови обучения- оборудвана с компютри, дъска за изложение на теоретичен материал, мултимедиен проектор; Санитарен възел; Място за почивка с кафеавтомат, диспенсър за вода и автомат за пакетирани хранителни продукти, служебен автомобил.
Човешки ресурс: През 2014 г. услугата ЦСРИ е обезпечена със следните специалисти: управител ЦСРИ, той и социален работник, двама социални работници, трудотерапевт.
През отчетния период са ползвали услугата ЦСРИ - общо 35 лица :
ОБРАТНА ВРЪЗКА ОТ ПОТРЕБИТЕЛИТЕ НА ЦСРИ:
В практиката ни по предоставяне на социалните услуги е въведен механизъм за събиране на обратна връзка от потребителите. Това се случва, чрез анкетиране на потребителите на всеки един етап от процеса, но най-важните моменти са при споделянето на оценката на потребностите и договарянето на плана за услугата, както при прегледа на случая и задължително при приключване на услугата. От участниците в анкетирането е видно, че са получили подкрепа и осъзнават положителна промяна за себе си и близките си. В някои от случаите е необходимо време на човека да осмисли и да може да формулира промяната и ползата от услугата, за това за нас е важно да установим желанието за сътрудничество и за продължаване на услугата.
През изминалата година дейността на Центъра за социална рехабилитация и интеграция на хора в риск, бе регулярно представена в Фейсбук страницата на Сдружението, като се публикуват различни инициативи от дейността. Информационни материали се предоставят в институции и организации имащи отношение към проблемите на целевата група.
Организирани бяха и няколко работни посещения с други доставчици на услугата ЦСРИ, с цел обмен на информация и добри практики.
УЧАСТИЕ В ПРОЕКТИ И ПАРТНЬОРСКИ ИНИЦИАТИВИ:
Проект "Социално включване на правонарушители, чрез иновативни модели на социални предприятия", Договор № BG051PO001-7.0.07-0140, който се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
През отчетния период екипът на ЦСРИ си партнира и със Сдружение "Амалипе" по проект за изграждане на регионална доброволческа мрежа.
ЦЕНТЪР ЗА НАСТАНЯВАНЕ ОТ СЕМЕЕН ТИП - 2
Център за настаняване от семеен тип 2 е разкрит със заповед № РД 01-220 /20.02.2013 година на изпълнителния директор на Агенция за социално подпомогане, като капацитетът на центъра е 8 деца на възраст от 7 до 18 годишна възраст.
Редът и начинът за настаняване са регламетирани в Закон за закрила на детето, Закон за социално подпомагане, Правилиници и други нормативни документи. Настанените деца в Център за настаняване от семеен тип 2 /ЦНСТ 2/ са на постоянна грижа.
Социалните услуги, които се предоставят на децата от Център за настаняване от семеен тип 2 са :
- осигуряване на подслон, храна и безопасна и сигурна среда на живот;
- опазване живота и здравето на настанените деца;
- отглеждане и възпитание на настанените деца;
- осигуряване на необходимите условия за живот съобразени с индивидуалните потребности на всяко дете;
- осигуряване на здравни и медицински грижи на настанените деца- личен лекар и стоматолог;
- осигуряване и доставяне на здравословна готова храна от външна фирма съобразена с всички изисквания за хранене на деца;
- осигуряване на децата в образователния процес и подпомагане при подготовката им;
- осигуряване на социално и психологическо консултиране на децата от специалистите на ЦНСТ 2, а при необходимост и на външни специалисти;
- осигуряване на дейности за подпомагане на творческите умения и таланти на децата;
- осигуряване на закрила от насилие, злоупотреби и тормоз;
- обгрижване и оказване на подкрепа на децата с увреждания;
- посредничество между семейство и дете;
- организиране на свободното време на децата.
Център за настаняване от семеен тип 2 е социална услуга в общността, чието местоположение и материална база съответстват на целите и функциите на услугата. Капацитетът на социалната услуга е 8/ осем/ деца, от които 5 /пет/ момчета и 3 /три/ момичета. Децата са разпределени в 3 / три/ спални помещения по пол и възраст на втория етаж. На първия етаж е обособена кухня с трапезария и дневна / хол/.
Местоположението на Център за настаняване от семеен тип 2 е съобразено с интеграцията на децата в общността и задоволяване на потребностите на настанените деца от образование, здравеопазване, транспорт, развлечения и др.
По възрастов и полов признак настанените деца са както следва:
- 12 години - 2 деца, от които 1 момче и 1 момиче;
- 15 години - 1 дете - момче;
- 16 години - 2 деца, от които 1 момче и 1 момиче;
- 17 години - 2 деца - момчета;
- 18 години - 1 дете- момиче.
Социалната услуга ЦНСТ 2 осигурява безопасна и сигурна среда за живота и здравето на децата:
- ЦНСТ 2 има разработен план за действия за предпазване на децата от природни бедствия и аварии;
- запознава децата с правилата за евакуация и действия при възникване на критични ситуации;
- провежда евакуационни упражнения на всеки 12 месеца;
- разработена е процедура за посещение на външни лица;
Всяко дете настанено в Център за настаняване от семеен тип 2 има разработен план за действие и план за грижи съобразно индивидуалните му потребности, като социалния работник на детето води досие, в което прилага всички негови документи.
На всички настанени деца в център за настаняване от семеен тип 2 е осигурен личен лекар.
На децата със специални потребности е осигурена индивидуална подкрепа с цел избягване на възможни притеснения или негативни реакции от страна на останалите настанени деца. Към децата със специални потребности се подхожда деликатно относно личната и полова хигиена, комуникативни умения, образование. Осигуряват се възможности за изразяване и зачитане на мнението им.
Център за натаняване от семеен тип 2 осигурява възможност за осъществяване на лични контакти с родители, близки и роднини. Разработена е процедура за начинът, по който се осъществяват контакти, като се осигурява помещение, в което да се осъществяват срещите винаги в присъствието на служител на ЦНСТ 2. При посещение на родители и близки в Журнал се записват : трите имена на посетителя, датата и часът на посещение, адрес и продължителността на срещата.
"Защитено жилище за лица с психични разстройства"/ЗЖЛПР/
ЗЖЛПР е социална услуга в общността, чиято цел е създаване на условия за подпомагане, взаимопомощ, ефективна защита и социална интеграция на потребители, превръщане на психичното здраве в ценност за личността и обществото, всестранна помощ и защита на специфичните права и интереси на хора с психични разстройства.
Разкрито е със Заповед на МТСП-АСП № РДО1-362 от 28.02.2011г.
Персоналът е в активна работоспособна възраст, с опит, владеене на компютърни умения и езикови познания и има капацитета да работи за постигане на европейските норми и стандарти в предлагането на социални услуги за хора с психични разстройства.
СОЦИАЛНИ ДЕЙНОСТИ: Социалните работници продължиха индивидуалната и груповата работа с потребителите по заявените от тях теми и интересуващите ги въпроси. Провеждаха срещи, разговори и индивидуални консултации. Поддържаха разговори с тях относно възникнали проблеми. Насочваха ги към подходящи дейности и терапия, подпомагаха разширяването на социалните им контакти.
Запознаваха се и проучваха новите моменти в законодателството (документи и нормативи), свързани със социалната работа, както и други такива, имащи отношение към преките им задължения с цел разрешаване на конкретни проблеми на потребителите на ЗЖЛПР.
Периодично бяха актуализирани индивидуалните планове на потребителите и сформирани основните насоки за бъдеща социална работа в зависимост от потребностите и съобразно желанията им.
Работиха по попълване на основната документация, съгласно стандартите и критериите за предоставяната социална услуга.
Социалната насоченост на проблемите, които голяма част от потребителите имаха и темите, които ги вълнуваха предостави добра възможност на мултидисциплинарния екип правилно и точно да подбере и им предостави актуална информация и подходящи обучения.
ОБУЧИТЕЛНИ ДЕЙНОСТИ: Педагогът, социалните работници и медицинското лица от екипа на ЗЖЛПР продължиха с обучителната дейност за запълване на образователния дефицит, чрез оказване на подкрепа за усвояване на елементарни образователни умения. Участваха в педагогически и образователни дейности, подпомагаха развитието на фината моторика и зрително - моторната координация на потребителите, креативността, както и осигуряването на подходящи материали и помагала за целта;
Оказваха съдействие, подкрепа и помощ за правилно разпределение на личните средства на потребителите, както и съдействие и помощ при организиране на свободното време.
ТРУДОТЕРАПЕВТИЧНИ ДЕЙНОСТИ: Целта на трудотерапията е да подпомага социално - трудовото адаптиране на лицата с психични разстройства, за интегриране в обществото, откриване на лични дарби и хобита, преживяване на радост от труда и общуването, повишаване качеството на живот.
МЕДИЦИНСКИ ДЕЙНОСТИ И РЕХАБИЛИТАЦИЯ: Работеше се по индивидуалните планове за здравна грижа на потребителите, както и по съставените здравни програми. Ползваха се услугите на личния лекар при прегледи, издаване на различните видове мед.направления и документи; стоматологични и психиатрични услуги.
ЦЕНТЪР ЗА НАСТАНЯВАНЕ ОТ СЕМЕЕН ТИП ЗА ДЕЦА
Център за настаняване от семеен тип за деца е разкрит със Заповед № РД 01-898/20.08.2013 година на Министерството на труда и социалната политика,Агенция социално подпомагане.
Центърът за настаняване от семеен тип за деца /ЦНСТД/ е социална услуга от резидентен тип, която предоставя жизнена среда за пълноценно израстване и развитие на деца, които имат нужда от грижи извън тяхното семейство, деца лишени от родителска грижа, за които към момента на настаняване са изчерпани всички възможности за връщане в биологичното семейство, настаняване при близки и роднини или приемно семейство. Капацитетът на центъра е 8 деца,на възраст от 7 до 18 години.
В Центъра е създадена среда близка до семейната, при която децата получават необходимата им индивидуална грижа и подкрепа за пълноценно личностно, физическо, емоционално развитие и съзряване, за изграждане на умения за самостоятелен и независим живот.
В ЦНСТД се предоставят социални услуги, осигуряващи основни жизнени потребности като:
- осигуряване на храна, подслон в условията на сигурност , зачитане на достойнството на детето и съобразно неговите индивидуални потребности , нужди и желания;
- опазване на живота и здравето на всяко от настанените деца;
- отглеждане и възпитание на децата;
- осигуряване на питателна и здравословна храна, съобразена с всички изисквания и разпоредби за хранене на деца, както и приятна атмосфера за хранене;
- осигуряване на здравни и медицински грижи - избор на личен лекар и стоматолог за настанените деца, при необходимост прегледи и консултации с други специалисти;
- осигуряване на психологична подкрепа, психологично консултиране и психотерапия съобразно потребностите на всяко дете и стимулиране пълноценното развитие и изява на детето според възможностите му.
- осигуряване на достъп до подходяща форма на образование и обучение, съобразно индивидуалните възможности на всяко дете, подкрепа и подпомагане при адаптацията към училищната среда и при самоподготовката , осигуряване на необходимите материали, помагала и пособия, свързани с посещението в училище;
- осигуряване на условия и подкрепа на всяко дете за придобиване на знания и умения за независим живот и повишаване на личностната, социалната и гражданска култура и компетентност ;
- осигуряване на закрила от насилие, злоупотреба и тормоз;
- обгрижване и подкрепа на децата с увреждания;
- осигуряване на условия и възможности на детето да познава родителите си, семейната си история и принадлежност, такива каквито са в действителност, поддържане на връзката дете - родители, осигуряване на сигурност ,защитено пространство и време за срещи между тях;
- организиране свободното време на децата;
ЦНСТД разполага с два апартамента, разпределението в които е съобразено с конкретните потребности на потребителите.
В ЦНСТД се осигурява възможност за осъществяване на лични контакти с родители,близки и роднини. Разработена е процедура за начинът, по който се осъществяват срещите като се осигурява помещение за това , винаги в присъствието на служител от ЦНСТД. Посещенията се записват в Журнал, с трите имена на посетителя, датата и часът на посещение, адрес и продължителност на срещата.
"Център за временно настаняване 1 и 2"
Социалната услуга в общността "Център за временно настаняване" 1 и "Център за временно настаняване" 2 са разположени в едноетажна сграда с РЗП = 560 кв.м. и функционират от 01.04.2013г. Социалното заведение е разположено в една от най - тихите части на града в кв. "Акациите" на ул. " Беласица" № 6. Предлаганите условия са съобразени със стандартите и критериите за предоставяне на подобен вид услуга. Всяко от социалните заведения разполага с по 15 места за настаняване на бездомни хора. Към момента и два центъра за временно настаняване функционират като държавно-делегирана дейност. Осъществяват се съдействие за решаване на социално-битови проблеми и включване в различни курсове и програми за квалификация и преквалификация.
Специалистите разработват обучителни, индивидуални и групови планове и водят индивидуалната документация на всяко лице като участват в екипни срещи.
Действията на екипа са насочени към изграждане на изгубените социални умения и навици, придобиване на трудови и битови умения чрез ангажиране активността на потребителите в социално-позитивни дейности.
ДОМ ЗА СТАРИ ХОРА " ЦВЕТА И АНКА ВЪРБАНОВИ"
ДОМ ЗА СТАРИ ХОРА "ЦВЕТА И АНКА ВЪРБАНОВИ"-БУРГАС е специализирана институция, осигуряваща условия близки до обичайната домашна среда.
Институцията е с капацитет 32 жилищни места за мъже и жени в съотношение, отговарящо на необходимостта, към момента са 9 места за мъже и 23 за жени.
Предлаганите социални услуги са за физически и психически съхранени възрастни хора.
ДСХ осигурява битови, медицински, обичайни и други услуги, разнообразяващи свободното време на потребителите.
Предоставяните услуги са съобразени със стандартите и критериите за предоставяне на социални услуги, съобразно Закона за социалното подпомагане, както и методики и указания на МТСП.
За всеки домуващ, настанен в ДСХ е изработена програма за индивидуална социална работа според възможностите и интересите.
Социалното заведение успешно работи с организации от неправителственият сектор - Клубове на пенсионера, Български червен кръст и др.
ЦЕНТЪР ЗА ОБЩЕСТВЕНА ПОДКРЕПА
През 2014г. ЦОП продължи да развива дейността по предоставяне на социални услуги в общността, като затвърди установената положителна практика и въведе нови механизми за ефективни и качествени услуги. Капацитетът на ЦОП - Община Бургас е 100 броя случая месечно, но предвид нарастващия брой на нуждаещите се от ползване на социални услуги е установена трайна тенденция ЦОП да работи над капацитета. Работата през 2014г. е изцяло организирана съгласно приоритетите, заложени в Стратегическия план за развитие на ЦОП за периода 2012 - 2014 година. Същият е разработен с оглед предоставяне на достъпни, разнообразни и качествени социални услуги, които да допринасят за подобряване качеството на живот, максималната самостоятелност, пълноценната реализация и грижа за децата, семействата и общностите в риск. Приоритетите на Стратегическия план са изцяло съобразени с Областна стратегия за развитие на социалните услуги в Община Бургас (2010г. - 2015г.).
Насочени към ЦОП в периода 01.01.2014г. - 31.12.2014г.:
324 бр. обслужени случая /от тях 26 бр. са ползвали 2 различни социални услуги, а един от тях е ползвал 3 различни социални услуги/, 231 нови случаи и приключени за периода 220 случая.
498 бр. изготвени социални доклади
263 бр. получени направлени от ДСП
17 бр. получени заповеди от ДСП за настаняване в ЦСП
5 бр. получени заповеди от ДСП за предоставяне на социална услуга
25 бр. получени Заповеди за Прилагане на полицейска закрила на дете и настаняване в ЦСП
Дейности по предоставяне на социалните услуги в ЦОП:
- Социално консултиране - подкрепа за изграждане на умения за автономност и развиване на социална мрежа; планиране и осъществяване на различни дейности за повишаване на социалната компетентност на потребителите.
- Психологическо консултиране - предоставяне на специализирана консултативна помощ, която цели постигане на промяна в способностите за учене, вземане на решения и тяхното реализиране; използват се методи от различни школи - психоалитична, позитивна и др.
- Семейно консултиране - предоставяне на специализирана помощ, която цели постигане на промяна в способностите за учене, вземане на решения и тяхното реализиране в контекста на семейните отношения.
- Посредничество - предоставяне на информация и оказване на съдействие чрез директно социално, фамилно и трудово посредничество, попълване на документи, ориентиране в учреждения, изясняване на отношения с членове на семейството и др.
- Придружаване/съпровождане - част от процеса на овластяване, при който първите взаимодействия са с институции и организации (специализирани заведения, жилище на близки или роднини и др.) като се определят областите, начинът и средствата, чрез които се осигурява придружаването, границите на неговата продължителност, функциите на специалистите; помощ при интегриране в детски заведения и училища.
- Образователна подкрепа - мотивиране и подкрепа при включване в учебен процес или предотвратяване на отпадането от образователната система.
- Социална работа с деца от специализирани институции - социална работа по реинтеграция и приемна грижа на децата; развитие на социални услуги от неинституционален тип и улесняване достъпа до тях.
- Изграждане и развиване на работа в ателиета и клубове по интереси; организационни дейности по включване в други терапевтични, рехабилитационни, социални и образователни програми; организиране и провеждане на дейности за социално включване на децата.
- Групово обучение на кадидати за осиновители и кандидати за приемни родители и оказване на подкрепа при отглеждане и възпитание на детето.
- Групово обучение на кадидати за осиновители и оказване на последваща подкрепа на родителите при отглеждане и възпитание на детето.
- Дневна грижа за деца с увреждаия от 6 г. до 18 г.
- Амбулаторна грижа за деца с увреждания - рехабилитация от 0 г. до 18 г.
- Логопедична рбота с деца от 4 г. до 18 г.
- 24-часова грижа за деца в риск в Цетър "Спешен прием" на възраст от 4г. до 18г.
- Инфорчационни кампании за родители
- Групова работа с ученици
- Групова работа с родители /група за взаимопомощ/.
В рамките на изпълнение на проект "Правосъдие-приятел на детето" през настоящата година, на основание споразумение между Община Бургас и Международна социална служба - България, ЦОП пилотно предоставя две нови услуги в подкрепа на деца и родители преди, в периода по време и след приключване на съдебни производства за раздяла или развод, а именно: 1) Информационна програма за родители и 2) Контактен център за срещи между деца и родители.
Информационната програма е насочена към родители, които са в различни етапи на раздяла и които срещат затруднения да се споразумеят по различни въпроси, свързани с родителските права, както и относно родителстването след раздялата.
Контактен център - място, където децата на разделени родители могат да осъществяват контакти с родителя, с който не живеят, а понякога и с други членове на семейството, в удобна и сигурна обстановка. Основната цел е подпомагане на родителите, които са в конфликт, да регулират взаимоотношенията си и да се споразумеят в интерес на детето. Центърът работи със семейството, за да насърчи позитивните контакти между детето и родителите и да подкрепи и да укрепи тези взаимоотношения. Винаги, когато е възможно, родителите се насърчават да преминат към саморегулация на контакта на детето с родителя, с когото то не живее.
През 2014г. в ЦОП са планирани, подготвени и реализирани редица инициативи, насочени към формиране и развитие на социални, познавателни и практически умения у децата и целящи ангажиране на свободното им време с интересни и полезни за тях дейности.
При провежданите вече традиционно творчески занимания, децата творят на различни теми, прилагайки познати и нови техники - апликиране, акварел, арт, квилинг, художествена изработка на обемни фигури от картон /къща, лодка, дърво, животни и др./ и композирането им върху плоскост, цветя от различни видове хартия и др. Част от заниманията са обвързани с празници - Първи март, Осми март, Първа пролет, Коледа, Никулден, Ден на християнското семейство и др. Водещият заниманията специалист се стреми да стимулира интереса на децата към съвместната дейност, да формира умения за работа в екип чрез изработването на общи проекти, да поддържа атмосфера на взаимно уважение, зачитане индивидуалността и способностите на всеки участник /независимо от възрастови, социални, здравословни или др. различия
Обединено счетоводство за обслужване на социалните заведения към Община Бургас
В Обединено счетоводство за обслужване на социалните заведения на база изградената структура и организация на работния процес се извършва цялостно счетоводно обслужване на всички социални заведения - второстепенни разпоредители с бюджетни средства към Община Бургас.
От началото на 2014г. обслужваните социални заведения са:
1.Домашен социален патронаж
2.Дом за стари хора "Цвета и Анка Върбанови"
3.Защитено жилище за хора с умствена изостаналост
4.Защитено жилище за хора в риск
5.Защитено жилище за лица с психични разстройства
6.ЦСРИХЗУ
7. Дневен център за възрасни хора с увреждания
8.Център за обществена подкрепа
9.Дневен център за работа с деца на улицата
10.Център за настаняване от семеен тип 1
11.Дневен център за деца с увреждания "Св. Николай Чудотворец"
12.Обединено счетоводство на социалните дейности
13.Център за временно настаняване 1
14. Център за временно настаняване 2
15.Център за настаняване от семеен тип 2.
16. Център за настаняване от семеен тип за деца
Активната социална политика която провежда Община Бургас, чрез разкриването на нови социални услуги и реформирането на старите такива, доведе обслужваните от Обединено счетоводство социални заведения за 6 годишен период да нараснат от 6 през 2009г. до 16 през 2014г.
Основните дейности които извършва Обединено счетоводство са:
1.Изчисляване и изплащане на работните заплати и дължимите социални, здравни, пенсионни и др.осигуровки и тяхното внасяне в приход на НАП,НЗОК,НОО,ф.ГВРС,ДЗПО и др. .
2.Изготвяна на бюджетите на обслужваните заведения и обобщен за всички социални заведения по спуснати финансови рамки от отдел "Бюджет" на Община Бургас-по месечно разпределение и разпределение в електронен вариант предоставен от Министерство на финансите.
3.Изготвяне на ежемесечни отчети /форма 15Б/, тримесечни отчети за изпълнението на бюджета за обслужваните заведения от Обединено счетоводство и обобщен за всички социални заведения.
4.Изработването на баланси и приложени към тях справки по тримесечия за обслужваните заведения от Обединено счетоводство и обобщен за всички социални заведения.
Нововъведенията от 2014г са:
1.Продължава въвеждането на електронно банкиране.
2.Всички декларации за НАП се подават с електронен подпис.
Всичко това издигна нивото и подобри качеството на обслужване на социалните заведения, а от там и по-добрата грижа за настанените в тях потребители.
Реализирани дейности във функция "Здравеопазване"
Дейностите, реализирани в областта на здравеопазването са - обучение в здравословен начин на живот, превенция на употребата и злоупотребата с психоактивни вещества, профилактика на заразните и незаразните заболявания, профилактика на социално-значимите заболявания, детско и училищно здравеопазване, методическа помощ и подкрепа на общинските лечебни заведения.
Дейностите по превенции включват - рисково поведение свързано с употребата и злоупотребата с наркотични вещества, рисково поведение свързано със сексуално предавани инфекции /СПИ/ и ХИВ/СПИН, превенция на агресията, обучение в здравословен начин на живот и превенция на вредните навици, водещи до придобиване на социалнозначими заболявания и инвалидизация на индивида.
I. Превенции:
1. Съгласно областите на дейност и преките задължение по длъжностна характеристика, в изпълнение общинската политика в сферата на здравна превенция и в изпълнение на Стратегия за превенция и контрол на сексуално предавани инфекции, ХИВ/СПИН и сексуално здраве - Община Бургас, 2012 г. - 2017 г., приета с решение от заседание на Общински съвет на 22.12.2011 год. /Протокол №5/ със специфични цели са осъществени следните дейности, мероприятия и инициативи:
1.1. Дейности по превенция сред деца и ученици на други социално значими заболявания-затлъстяване, диабет, остеопороза и др.
- Организиране и участие в Общинска здравно-информационна кампания (от 18.03.2014 год. до 24.03.2014 год.) във връзка с отбелязване на 24 март - Световен ден за борба с туберкулозата. Проведени са следните дейности: обучение на доброволци от Общински младежки клуб "J. J. Cool A", Община Бургас, срещи и дискусии с подрастващи и младежи от ЦНСТ -тата на територията на Община Бургас и кампания на улицата с цел-разясняване какво представлява заболяването, как да се предпазим от него.
- Организиране и участие в Седмица на здравето, във връзка с отбелязване на 7април-Световен ден на здравето със под мотото: "Да бъдем здрави!" в партньорство с: 13 скаутски отряд "Стефан Стамболов" към Национална Скаутска организация на България, БМЧК, доброволци на Общински младежки клуб "J. J. Cool A", Община Бургас, детски градини и училища.
- Организиране и участие в спортен празник в Борисовата градина за най-малките граждани на град Бургас във връзка с отбелязване на 17 май- Световен ден за борба с Хипертонията. В спортното мероприятие взеха участие и деца от ДЦ "Ронкали" и ЦНСТ -та на територията на гр. Бургас. Целта е да мотивират да спортуват; да се подобри тяхното здраве и да се намали риска от социално значими заболявания-хипертония диабет, затлъстяване, гръбначни изкривявания.
1.2. Участие в Национални и иницииране на Общински АНТИСПИН кампании за повишаване на здравната култура и намаляване на рисковото поведение сред младите хора:
- Кампания, по случай 14 февруари-Св. Валентин
- Кампания, свързана с отбелязване на Третата неделя на м. май- Международен ден за съпричастност към засегнатите от ХИВ/СПИН
- Кампания на концерт в Морската градина, свързана с отбелязване на July Morning
1.3. Разширяване обхвата на работа по превенция на ХИВ/СПИН сред подрастващите в и извън училищна среда:
- Организиране и участие в уоркшоп пред сградата на Културен център "Морско казино" за изработване на сърца с послания;
- Организиране пускане на летящи светещи фенери
- Организиране и участие в Музикално - поетична среща "Всичко е любов" на бургаски поети и писатели на любовна лирика с млади хора, ученици от бургаски училища в Културен център "Морско Казино", Бургас. С подкрепата и съдействието на Дружество на българския писател;
- Оказване на съдействие при организиране изработване на фотографски снимки на влюбени двойки пред Часовника на Община Бургас и поставяне на стилизирано сърце, върху което всеки ще може да напише своето послание за любовта пред Часовника на Община Бургас
- Оказване на съдействие при организиране и провеждане запалване на традиционната огнена панделка-пред Паметника на Моряка
- Оказване на подкрепа и съдействие при изпълнение на мини училищни проекти за промоция на здравословен начин на живот сред учениците.
1.4. Поддържане на Общински младежки клуб "J. J. Cool A"
- Официално изпращане на доброволците - абитуриенти от Клуба.
1.5. Изпълнение на дейностите на завеждащ орган по здравословни и безопасни условия на труд
- Провеждане на заседания на Комитета по условия на труд
- Организиране на профилактичните прегледи на служителите от общинска администрация
- Изготвяне и съхраняване на необходимата документация
II.Общински съвет по наркотични вещества.
Общински съвет по наркотични вещества е създаден през 2002 г. на основание ПМС 10/2001 и решение на Общински съвет Бургас. Към Съвета е изграден Превантивно информационен център по наркотични зависимости (ПИЦ), пряко подчинен на председателя на ОбСНВ. Заетите по щат бройки към ПИЦ са 1.5.
Януари- В началото на годината ОСНВ съвместно ПГЕЕ "К.Фотинов" започна работа по проект " Рисково поведение свързано с употребата на наркотични вещества". В изпълнение на проекта от 6.01. до 29.01.2014 г. ( всяка сряда) се провеждаха срещи-разговори със средношколците. Паралелно с това ОСНВ продължи работата си с ученици от 8 клас на ОУ "Найден Геров" по проект "Сексуално възпитание, алкохол и наркотици", стартира, през м. септември 2013 год. и ще продължи до края на учебната година.
Февруари - Всяка седмица се провеждаха срещи - разговори с учениците от 8 клас на училище "Найден Геров". Всяка от дискусиите бе на различна тема, която целеше да информира по - подробно децата за рисковите фактори и за това как те да бъдат избегнати. По проект "Доброволчеството - моята лична кауза" спечелен съвместно със Сдружение "равновесие" през 2013 год. бе проведено първото изнесено обучение с доброволци на тема " Превенция на злоупотребата с наркотични вещества. Превенция на ненаркотичните зависимости. Превенция на агресията. Решаване на конфликти."
Март - продължи работата с децата от ОУ "Найден Геров". Проведено бе и второто изнесено обучение на доброволците по проект "Доброволчеството - моята лична кауза" на тема "Здравето висша цел. Превенция на рисковото сексуално поведение и планирано родителсвто. Здравословно хранене. Намаляване на инфекциозните заболявания. Повишаване физическата активност и предотвратяване на костните деформации."
Април - Проведено обучение с ученици - шести клас от ОУ "Братя Миладинови" на тема "Наркотици и рисково поведение". Целта на обучението - да бъдат запознати с влиянието на наркотичните вещества върху здравето и живота на хората и рисковете произтичащи от това.
Проведено обучение на ученици от ОУ "Братя Миладинови" на тема " Как да избегнем агресивното поведение в училище и извън него". Обучението взеха участие ученици от 4 клас.
Май - Във връзка със 17 май - Световен ден за борба с хипертонията и 19 май - Европейски ден за борба със затлъстяването се проведе общинска кампания под мотото "Спортът за един по-добър и пълноценен живот". Мероприятието се проведе съвместно с Отдел "Спорт" и РЗИ. Участие взеха ученици от няколко бургаски гимназии - ПГЕЕ "К.Фотинов", ПГМЕЕ, ГПАЕ "Гео Милев", ГПНЕ "Гьоте".
В изпълнение на съвместна инициатива на Министерството на здравеопазването и Министерството на вътрешните работи се проведе обучение на служители от отдел "Пътна полиция" от ОДМВР гр. Бургас на тема " Видове наркотични вещества и тяхното въздействие при водачи на моторни превозни средства".
Във връзка с 31 май - Световен ден без тютюнев дим на спортната площадка в к-с "Изгрев" се проведе футболен турнир с участието на ученици от различни училища пот мотото "Движението е здраве". Кампанията продължи на сцена "Охлюва" пред КЦ "Морско казино". Състоя се концерт под мотото "Музика срещу тютюна". В него взеха участие младежи от различни музикални формации.
Ноември - Участие в обучение организирано от Национален фокусен център, проведено в гр. Хасково. Темата на обучението - "Обществени отговори по намаляване търсенето на наркотици: състояние и практически насоки".
В зала "Георги Баев" на МЦ "Морско казино" се проведе Осмата Национална среща на Общинските съвети по наркотични вещества. Присъстваха представители на всички 28 съвета, представители на МЗ, зам. кметове и секретари на общини, както и представители на държавни и общински структури работещи по проблемите на зависимостите.
Декември - проведени срещи разговори с ученици от СОУ "Иван Вазов" на тема - "Влиянието на наркотичните вещества върху здравето и живота на човека".
Други ангажименти са развитието на детското и училищно здравеопазване, анализиране и оценка на състоянието на здравните услуги в общината, разработване и предлагане на здравни услуги, целящи подобряване достъпа до здравеопазване на населението, разработване на проекти със здравна насоченост, работа по национални здравни програми, разработване на общински здравни стратегии.
Към отдел "Здравеопазване и социални дейности" на територията на община Бургас са разкрити и функционират 51 училищни здравни кабинети; 22 в ЦДГ; 12 в ОДЗ; 3 самостоятелни детски ясли и детска кухня. В здравните кабинети и структури работят общо 100 медицински специалисти в училищата и детските заведения на територията на община Бургас.
III. Здравеопазване.
3.1. Детско и училищно здравеопазване - здравни кабинети в детски и учебни заведения.
Здравните кабинети са оборудвани в съответствие с нормативните изисквания на Закона за здравето, Наредба № 3 от 2000 г. и съобразени с изискванията на РЗИ.
Във връзка с удовлетворяване нарастващите изисквания за качествено медицинско обслужване, усилията на екипа по здравеопазване през 2014 г. бяха насочени към оптимизиране на годишните планове и изпълнение заложените в тях мероприятия. Ежемесечно се провеждаха работни срещи с медицинските специалисти, обслужващи здравните кабинети.
През изминалата година 67 медицински специалисти от "Детско и училищно здравеопазване" преминаха през курс за продължаващо следдипломно обучение в Университет "проф. д-р Асен Златаров", катедра "Здравни грижи" по програма, специално съобразена с проблемите, произтичащи от дейността в здравните кабинети на тема "Хранене, спорт и здраве. Медико-социални заболявания и проблеми в детска възраст" и утвърдена съгласно "Единна кредитна система за оценка на формите на продължаващо обучение на професионалистите по здравни грижи". Всички медицински специалисти завършили успешно курса, получиха удостоверение, което им носи 33 кредитни точки.
Проведено бе и обучение в РЗИ на тема: "Водене на задължителна медицинска документация. Изготвяне на годишен отчет за здравословното състояние на децата от организираните детски колективи - ЦДГ, ОДЗ и училища.
В началото на новата учебна година 2014/2015 г., съвместно с РК на БЗС се проведе семинар на тема "Профилактика на оралните заболявания в детска възраст. Предизвикателство. Изпълнение на целите на Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0-18 г. в България.".
3.2. Детски ясли и детска кухня
На територията на град Бургас функционират 3 постоянни детски ясли и една детска кухня. Структурите им и хигиенните изисквания в тях са съобразени с Наредба № 26 от 2008 г. на МЗ и изискванията на РЗИ.
В постоянни детски ясли са приети за отглеждане 500 деца, при капацитет - 206, определен от нормативните изисквания в Наредба № 26 от 2008 г. от 18 ноември 2008 г. за устройството и дейността на детските ясли и детските кухни и здравните изисквания към тях на МЗ.
Дейностите в детските ясли са:
- Дейности свързани с грижи за здравето на деца до 3 години:
- Промоция на здравето на деца от 1 -3 год. :
- Оценка на физическото и психическо развитие на децата ;
- Осигуряване на правилно хранене , съобразно изискванията за хранене на децата в ранна възраст;
- Провеждане на закалителни процедури и оптимизиран двигателен режим;
- Игри по избор ,
- физкултурни занимания;
- разходки .
- С децата се провеждат занимания всеки ден - с оглед стимулиране на емоционалната им сфера, която е твърде важен фактор за общото развитие и промоция на психичното им здраве .
- Възпитателна дейност - изготвят се двуседмични планове за възпитателна работа за всяка група, които са съобразени с изискванията на " Програма за възпитателна работа с деца до 3 г. възраст . Заниманията се провеждат от медицинските сестри по писмени указания от педагога, пред когото се отчитат за постигнатите резултати и направените наблюдения за нервно-психическото развитие на децата. Има достатъчен набор от играчки в групите . Във всяка група има оформени кътове за игра .
- Културна дейност - подготвят се и се провеждат на тържества по повод Нова година, Баба Марта, 8 - март, Великден, Денят на детето, рождени дни на възпитаниците на детските заведения. Детска ясла 1 се включи в конкурса за коледна украса, обявен от Кмета на Община Бургас. При подготовката на различните чествания и тържества колективите от детските ясли си партнират с различни младежки организации, ученици от различни учебни заведения. Не рядко гостуват и бургаски артисти и музикални изпълнители. Тържествената украса и сценариите се изготвят от медицинските сестри под ръководството на педагозите.
- Извършва се Контрол на имунизационното състояние на децата въз основа на данните, получени от личния лекар на детето. До 30 юни на календарната година се изпраща анализ за здравословното състояние на децата от детските ясли в РЗИ.
- Дезинфекционен режим - във всяка детска ясла има изработен график за провеждане на текуща дезинфекция на: помещения / игрални , спални /, мебели; кът за хранене; санитарни възли; коридори; индивидуални гърнета; прибори и съдове за хранене. Осигурена е достатъчна наличност на дезинфекционни препарати - одобрени и под контрола на РЗИ. Дезинфекционните средства се съхраняват в складови помещения. Периодично се провеждат обучения на персонала по санитарен минимум. Процент на обхванатите в обучението - 100%.
- Сметосъбиране - има осигурени съдове за смет; хранителните отпадъци се съхраняват и извозват правилно. Има създаден график за почистване на прилежащите терени и сградите на детските ясли. До момента няма наложени санкции от органите на РЗИ, относно поддържане и почистване на сградите и прилежащите площи.
- Дейности, свързани с подобряване на материалната база на детски ясли:
Детска ясла 1
Подобряване на материалната база - Планираният за 2014 г основен вътрешен ремонт на помещенията в яслата от ОП "Общински имоти", поради появилата се необходимост от спешни ремонтни дейности, в следствие наводненията в града е отложен за 2015 г.
Със средства от бюджета на детското заведение офисното помещение /което е ремонтирано през 2013 г/ на първия етаж е обновено с нови шкафове с мивка и плотове - общо 5 броя на обща стойност 559 лева.
Освен това са закупени и 10 броя сгъваеми детски кошари на промоционална цена - общо 360 лева. Същите се използват при необходимост, когато присъстват по-голям брой деца.
Публични изяви - С грандиозно тържество и пищна коледна украса ДЯ 1 получи името "Бургаско детство" с кръстница Тони Димитрова. През месец март 2014 г яслата участва в национален конкурс за мартеници "Пижо и Пенда" гр. Перник и получи специална награда.
Детска ясла 3
Подобряване на материалната база - През изтеклата 2014 г. бе направен ремонт в котелно помещение, състоящ се от демонтаж на амортизиран аварирал водогреен котел и монтаж на нов на обща стойност 16 260, 90 лв. 13 000 лв. от средствата са осигурени от общинския бюджет, 3 260,90 лв. са от издръжката на детското заведение.
Със собствени средства са извършени ремонтни дейности, възникнали в резултат на остаряла ВиК и ел. инсталация и съоръжения. Подменена е част от остарялата мебелировка, станала негодна и опасна за експлоатация с красиви нови мебели, отговарящи на съвременните изисквания и стандарти за качество с лесна поддръжка.
ОП "Общински имоти" изгради три детски площадки със съоръжения за деца до 3г . и площадка с пейки за отдих в парковото пространство на ДЯ № 3.
Публични изяви и други дейности:
- Обучение на ръководния състав и персонала на детското заведение за ефективна организация и регламентиране техните отговорности при възникване на пожари и евакуация с цел опазване здравето и живота на децата - комуникация с БЧК и Гражданска защита.
- Събиране на дрехи, играчки и книжки за деца от 3г до 7 г. , лишени от родителски грижи в гр. Средец.
- В Детска ясла № 3 се осъществява професионално обучение на студенти от Университет "Проф. д-р Асен Златаров" , специалност "медицинска сестра", катедра " Здравни грижи " към факултет " Обществени науки ".
- Отворени врати - последната седмица на м. Август 2014г
Детска ясла 5
Подобряване на материалната база:
- Със собствени средства през изтеклата година в Детска ясла 5 бяха извършени следните ремонтни дейности - цялостен ремонт на санитарен възел в приземния етаж, на стойност 3333.78 лв. с ДДС и спешен ремонт на захранващ водопровод, подмяна на малка тръба и отстраняване авария на водопровода на входа на сградата, на стойност 759.46 лв. с ДДС.
- ОП "Общински имоти" направи подмяна на канализационна тръба във връзка с пропадане на тръбен участък от дворната канализация; възстановяване на парковото осветление в двора на яслата и ремонт на вик инсталация - водомерна шахта, водопровод до сграда, включваща демонтаж и монтаж на плочки, ръчен изкоп и ремонтните дейности.
Детска кухня
Детска млечна кухня приготвя храна на деца отглеждани по домовете си от 10 месечна до 3 годишна възраст. Приготвят се три възрастови групи - от 10 месеца до 1 година, от 1 година до 1г.6м. и от 1г.6м до 3 години. Отделните групи са съобразени с дъвкателните възможности на децата, както и с калорийните нужди във всяка възраст. Храната, която се предлага е разнообразна. Ежедневно се предлагат три различни менюта с различна консистенция на ястията. Включват нови рецепти с продукти, които до сега не са присъствали в менюто на децата, съобразени с тяхната възраст и потребност.
От 13.12.2014г. влезе в сила Наредба за изискванията за етикетирането и представянето на храните, в изпълнение на която сега всеки ден по филиалите се поставя етикет с информация за продуктите, които съдържат ястията и със специален шрифт се описват алергените, в случай че съдържат такива. Това се прави с цел на потребителите да им се уважи правото за информираност.
През изтеклата 2014 г. със съдействието на директора на ОП "Общински пазари" - г-н Живко Панайотов, бе разкрит още един филиал, който обслужва ЦГЧ, в района на "Славейковото пазарче".
С цел подобряване качеството на предоставяната услуга и повишаване обема на дейността на Детска кухня през следващата 2015 г. се предвижда:
- Разкриване на нови филиали;
- Предоставяне на храна в опаковки за еднократна употреба;
- Осъществяването на доставка на храна по домовете, срещу допълнително заплащане в к-с "Меден рудник".
- Повишаване качеството на храната;
- Приемане на заявки за храна да се по телефона;
- Насочване на усилията към подобряване на рекламата на Детска кухня.
3.3. Лечебни заведения със 100% общинско участие в капитала:
"Диагностично - консултативен център І-Бургас" ЕООД - най-голямата структура за извънболнична медицинска помощ на територията на Община Бургас.
Дружеството изпълнява мисията по предпазване, възстановяване и укрепване на здравето и защитава общинските интереси в областта на здравеопазването на населението в гр.Бургас и Бургас-област.
"ДКЦ-І-Бургас"ЕООД има визия за развитието си в сферата на извънболничната помощ чрез предоставяне на висококачествена медицинска помощ при условията на добра конкурентноспособност.
През 2014 година със собствени средства в дружеството са закупени дълготрайни материални активи на стойност 42 246.31 лева в т. ч. работна станция към дигитализиращо устройство за рентгенов апарат "Q-Rad" - 11 080 лв, два бр. ехограф Chison - 14 018 лв. за нуждите на урологичен и гастроентерологичен кабинет, йонселективен анализатор за клинична лаборатория на стойност 7 584 лв., оловно стъкло за рентгенов апарат Сименс - 3 439.08 лв., копирна машина Xerox - 2 308 лв., три компютъра за медицинските кабинети на стойност 1 599.79 лв., обзавеждане на алергологичния кабинет за 1 618.44 лв., един климатик за нуждите на рентгенов кабинет - 599 лв.
Със собствени средства дружеството направи енергийно обследване на сградата, което бе необходимо при подготвянето на документацията за кандидатстване пред НДЕФ с проект за въвеждане на мерки за енергийна ефективност. Към момента се изчаква за получаване на одобрение на внесеното от Община Бургас, в качеството й на собственик на дружеството Заявление за проявен интерес.
Със средства предоставени от Община Бургас, в размер на 99 996.89 лева са закупени мултифункционален стационарен дигитален ехограф с цветен доплер марка Philips, модел Clear Vue 550 и автоматичен тонометър марка Huvitz модел HMT 7000.
В рамките на тези средства бяха извършени и строително-ремонтни работи а именно: подмяна на четири централни ел. табла в поликлиниката и осем броя врати на кабинети, след проведена процедура съгласно изискванията на ЗОП.
"ДКЦ ІІ БУРГАС" ЕООД
Подобряване на материалната база - През 2014 г. Общинска администрация, изготви Заявление за проявен интерес пред НДЕФ, което бе одобрено и в резултат на това бе необходимо спешно да де подготви необходимата техническа документация за кандидатстване с проект за въвеждане на енергийна ефективност в сградата на лечебното заведение. Във връзка с това със средства на заведение бе заплатено възложено проектиране.
Цялостната стойност на услугата /проектирането/ възлиза на 25 296 лв. Извършеното проектиране е изцяло съобразено с направените препоръки по време на обследването за енергийна ефективност на сградата направените препоръки по време на обследването за енергийна ефективност на сградата.
Стойността на целия проект е 556 158,83 с ДДС, като Община Бургас следва да осигури 83 423,82 с ДДС. Реализирането на проекта следва да стане през 2015 г. и по тази причина средствата за съфинансиране са предвиден в проектобюджета за 2015 г.
С Решение на ОбС Бургас са осигурени финансови средства за закупуване на ехограф за нуждите на лечебното заведение на изплащане. През 2014 г. са преведени 10 000 лв. от стойността му, което даде възможност да бъде проведена процедурата за доставката му и в момента той вече е доставен и функционира. Остатъка от стойността, ще бъде заложен в бюджета за 2015 г.
Повишаване на качеството - ДКЦ ІІ Бургас успешно премина одит за следващ тригодишен период на сертифициране по ИССО 9001:2008, финансирано от лечебното заведение. Продължава практиката за привличане на нови специалисти на работа в лечебното заведение и през 2014 г., в резултат на което пациентите му могат да се възползват при нужда и от специалисти по неврохирургия и психиатрия.
"Комплексен онкологичен център-Бургас" ЕООД
- През 2014 г. бе завършен и придобит "Диагностично - консултативен блок" на стойност 2 311 606.54 лв., от които 446864.00 лв. е финансиране от Община Бургас;
- Предаден е от Община Бургас за сметка на основния капитал на дружеството завършеният бункер и мултимудален линеен ускорител, изградени по Оперативна програма "Регионално развитие 2007-2013 г.", схема BG161PO001/1.1-11/2011 "Подкрепа за реконструкция/обновяване и оборудване на общински лечебни заведения в градските агломерации" на стойност 5 682 214.10 лв.
- През 2014 г. със собствени средства лечебното заведение придоби на Видеогастроскоп на стойност 35 852.40 лв.
- Към 30.09.2014 г. приключи изпълнението на Европейски проект "Подобряване безопасността на труд в "Комплексен онкологичен център-Бургас"ЕООД на стойност 197289.40 лв.,от които 157 831.52 лв. е финансиране от Европейския съюз
"Център за психично здраве "Проф. д-р Ив.Темков" - Бургас" ЕООД
По Капиталова програма на Община Бургас за 2014 год. на ЦПЗ - ЕООД - Бургас са предоставени 20 000 лв., които бяха целево използвани за ремонт на 20 /двадесет/ бани в болнични стаи.
Със собствени средства лечебното заведение е реализирало следните дейности:
Със собствени средства лечебното заведение е реализирало следните дейности:
- Ремонтирани са болничните стаи в Отделение за лечение на спешни психиатрични състояния, разположени на четири етажа в сградата;
- Закупени са четири броя компютърни конфигурации за подмяна на старите и неефективни такива;
- Подменена е дограмата на северния и източния вход на сградата;
- Ремонтирани са тоалетните в Приемно-диагностично звено;
- Закупено е спално бельо, завивки, дюшеци и аксесоари за болничните стаи;
- Претапицирани са пейките и столовете в болницата;
- Озеленени са помещенията;
- Закупено е работно облекло за персонала;
- за работещите с компютри, са осигурени финансови средства за извършване на консултативни офталмологични прегледи и закупуване на очила за работа с компютър;
- завършено е видеонаблюдението в Отделението за спешни психиатрични състояния със закупуване на още четири броя камери за болничните стаи;
- относно сигурността на Лечебното заведение е изградена система за видео-наблюдение на входа и изхода на сградата с четири броя видеокамери;
- закупено е частично обзавеждане за лекарските кабинети и манипулационни с цел подмяна на остаряло такова;
- извършен е ремонт на асансьорите в сградата и на бариерата към паркинга на Лечебното заведение;
- извършен е ремонт на помещението за първична санитарна обработка на пациентите към Спешния психиатричен кабинет;
- осигурено е участие на специалистите от счетоводния отдел и главната медицинска сестра в обучителни курсове по ЗОП, акредитация на ЛЗ, новости в дейността на сестринските грижи и др.
"СБАЛПФЗ-БУРГАС" ЕООД
През изтеклата 2014 г. "СБАЛПФЗ - Бургас" ЕООД е получила от община Бургас субсидия за дофинансиране на дейности в размер на 70 000 лв. , от които 69 934 лв. за изразходени за диетично хранене на пациентите.
Допълнително по Капиталова програма от Общинския бюджет бяха осигурени 79 942, 22 лв за изграждане на асансьор в основната болнична сграда. Проведена е процедура по ЗОП за избор на изпълнител и в момента се изчаква за издаване на разрешително за строеж. 70% по сключения договор са изплатени, което покрива разходите за проектиране и част от средствата за доставка на съоръжението.
През изтеклата година бе реализиран проект съвместно с Министерство на здравеопазването, в резултат на който бе ремонтирано и обновено отделението по Фтизиатрия на стойност 29 000 лв.
"ДЕНТАЛЕН ЦЕНТЪР 1-БУРГАС"ЕООД
През 2014 г. "Дентален център І Бургас" ЕООД продължи утвърдената си политика, насочена към подобряване на материално-техническата си база с цел превръщане на лечебното заведение в достъпно за всички граждани на Бургас.
В тази насока бе проектирана и построена рампа за достъп до лечебното заведение на хора с увреждания. Средствата за проектирането и построяването са за сметка на собствените приходи.
"Медицински център I - Бургас" ЕООД
След подобряване цялостния облик на сградата на Медицински Център 1 Бургас с реализирането на проект "Красива България" през 2013 г.,следващата стъпка заложена в програмата за развитие на лечебното заведение за 2014г. бе : ремонт и обновяване на оградата на Лечебното заведение, обновяване на вътрешния двор, изсичане на паразитни дървета и храсти и облагородяване на прилежащите зелени площи, козметичен ремонт на малката къщичка, в която се помещават част от кабинетите, ползвани от общопрактикуващи лекари - наематели на лечебното заведение. Средствата за гореизброените планирани ремонтни дейности възлизат на 45 000 лв. и бяха осигурени по капиталовата програма на бюджет 2014 г.
Със собствени финансови средства през 2014 г., ръководството на лечебното заведение финансира - ремонт и обновяване на течащият покрив на малка къщичка /малък оберлихт/ - за наша сметка 5500 лв. и във връзка с кандидатстване по проект за въвеждане на енергийна ефективност, извършване на енергийно обследване на сградата на Лечебното заведение - за наша сметка 3900 лв.
За сметка на преотстъпения дивидент са закупени - автоклав в комплект с машина за опаковане на инструменти и машина за получаване на дестилирана вода и линеарен трансдюсер за новозакупеният ехограф S2 - общо 16 000 лв.
През изтеклата 2014 г. МЦ 1 Бургас получи лиценз за изготвяне на всякакъв вид мед. документация на морските лица и работи съвместно с ДИК Бургас и Министерството на Транспорта.
Продължава партнирането с различни фирми и структури в областта на трудовата медицина, в резултат на което не малък процент от дейността на лечебното заведение се изразява в извършване на профилактични прегледи на техни служители, които през 2014 година чувствително са се увеличили спрямо 2013 г.
В резултат доброто планиране на икономическата зависимост - приход-разход и екипната работа на целия екип, Лечебното заведение постигна тъй желаната финансова стабилност и спокойствие - няма нито едно задължение към фирми и доставчици, разплатени са дължимите суми, натрупани в предходните години, заплатите на работещите се дават в срок и в пълният им размер и т.н. Всичко изброено до тук позволи на ръководството на "Медицински център I - Бургас" ЕООД да повиши заплатите на персонала поетапно и така те достигнаха до изискуемият праг на работещите в бранша.
"Медицински център ІІ - БУРГАС" ЕООД
През 2014 г. в специализираните кабинети на МЕДИЦИНСКИ ЦЕНТЪР ІІ - БУРГАС ЕООД са извършени: 18005 прегледи; 35000 медикодиагностични изследвания, и 11360 процедури.
С цел подобряване финансовото състояние на лечебното заведение са сключени договори със здравноосигурителни компании и са извършени 2200 профилактични прегледи на здравноосигурени лица от "ЗАД БЪЛГАРИЯ" АД и МЦ "МЕДИЧЕК" ООД - СОФИЯ.
С оглед осигуряване на по-добро медицинско обслужване на територията на Центъра, съвместно с МБАЛ - БУРГАС функционира денонощен дежурен кабинет.
ОБЩИНА - БУРГАС е предоставила финансови средства - капиталов трансфер от 30 хил. лева, представляващ първа вноска по закупуването чрез разсрочено плащане на универсален рентгенов апарат за скопия и графия за нуждите на лечебното заведение.
На 4.12.2014 г. на основание чл. 41 от Закона за обществените поръчки, във връзка с Решение № 18/04.11.2014 г. на Управителя на "МЕДИЦИНСКИ ЦЕНТЪР ІІ - БУРГАС" ЕООД е сключен договор за доставка и монтаж на универсален дигитален рентгенов апарат за скопия и графия "AXIOM Iconos R200".
Със собствени средства - 6000 лв. е закупена сонда за Ехографски кабинет.
С преотстъпения дивидент за 2013 г. на стойност 2018 лв. е закупен сензорен блок с проточна кювета за биохимичния анализатор в Клинична лаборатория.
"Медицински център ІІІ - Бургас" ЕООД
През 2014 г. Община Бургас осигури 30 000 лв. целева субсидия за звено "Спортна медицина", благодарение на която бе намалена себестойността на задължителния периодичен медицински преглед за активно спортуващите /професионални спортисти, спортни съдии и др./ с близо 40% и прегледите за деца до 10 г. станаха безплатни. Освен това при тези условия, звеното се ангажира и с изключително отговорна социална дейност, а именно да осигури на всяко дете с ДЦП или със заболяване на опорнодвигателния апарат, дошло по направление на НЗОК за рехабилитация 10 допълнителни рехабилитационни процедури.
С цел обезпечаването на дейностите, осигуряване на ритмичност и намаляване до минимум процента на чакане бе увеличен щата на звеното с една бройка "Рехабилитатор".
Субсидираната дейност на звено "Спортна медицина" задоволи потребностите на спортните клубове без значително натоварване на бюджетите им до специализирана медицинска помощ, което от своя страна е гаранция за здравословно и безопасно спортуване на младите хора в Община Бургас от една страна, а от друга - осигури на децата, страдащи от ДЦП или заболявания на опорнодвигателния апарат ежегодна рехабилитация, което гарантира по-лесното им възстановяване и социализиране.
В рамките на 3 500 лв., осигурени по Капиталова програма от Община Бургас е закупен ЕКГ апарат за нуждите на кардиологичния кабинет на "Медицински център III - Бургас" ЕООД.
ОТДЕЛ "СПОРТ, ПРЕВЕНЦИИ И МЛАДЕЖКИ ДЕЙНОСТИ"
І. Развиване на клубния спорт в Община Бургас чрез финансово подпомагане и организиране на престижни международни и национални мероприятия.
Един от приоритетите на Община Бургас и Общински съвет Бургас е ролята, мястото и социалните функции на физическото възпитание и спорта в Бургас.
В тази насока Община Бургас създаде по-добри условия за учебно-тренировъчна дейност на всички бургаски спортни клубове.
През 2014 г. бюджета на спорта е 1 110 000лв., от които 688 000лв. са пряка субсидия за клубовете, а 370 000лв. са за финансиране на местни и национални спортни прояви.
Това е една от най успешните години в областта на спорта. В Брюксел официално беше обявен Бургас за Европейски град на спорта през 2015 година на най - големия годишен форум на ACES Europe - Асоциация на европейските столици и градове на спорта, която работи в тясно сътрудничество с Европейската комисия.
Българският град бе избран измежду двайсетина кандидати от целия континент. Силно влияние оказа политиката на Община Бургас за обновяване и увеличаване на спортната инфраструктура - басейни, спортни комплекси, спортни площадки и велоалеи, училищни игрища и салони, активната й работа с подрастващите и усилията за социално включване на хората с увреждания чрез спорта.
През 2014 г.Община Бургас подпомага финансово 80 спортни клуба / с 9 повече от 2013 г./
ІІ. Модернизиране на наличната спортна база и изграждане на нови спортни обекти и съоръжения.
Спортните обекти и съоръжения са важен елемент от управлението на спорта.
Построи се покрит плувен комплекс в ж-к "Меден рудник".
Басейна в комплекса е с размер 12,50 х 25,00 м. и дълбочина 1,80-2,00 м. Съоръжението е оборудвано според изискванията на Българските федерации по плуване и водна топка. Монтирано е електронно информационно табло.
Комплексът има вертикална система на филтрация, компенсаторен резервоар с необходимите габарити и оборудване, озонираща система (първата такава на територията на града) за пречистване на водата и външен преливник. Озониращата система е нискоенергийна и екологично чиста.
Вторият басейн е учебен, с размери 10 х 10 м. и дълбочина 0,80-1,20 м., също с вертикална система на филтрация, компесаторен резервоар, озонираща система за пречистване на водата.
Отвори врати най-модерния ученически спортен комплекс у нас. Той е на три нива и предлага условия за практикуването на много спортове. На първото ниво е разположен басейн с размери 25 на 15 метра.
В него ще се провеждат тренировки и състезания по плуване и водна топка.
Комплексът разполага с две многофункционални зали. Голямата е предназначена за баскетбол, волейбол, хандбал, спортни танци и художествена гимнастика. В по-малката ще се провеждат тренировки по бойни спортове, фехтовка, йога, борба, има обособена и фитнес зона.
Към залите и басейна са изградени необходимите обслужващи помещения - лекарски кабинети, стаи за треньори, душове, съблекални и санитарни възли.
Ученическият спортен комплекс е с обща площ от 4 500 квадратни метра. Стойността му е 3,9 милиона лева, осигурени от Община Бургас.
Община Бургас ще продължи политиката да създава условия за масов спорт не само в града, но и в съставните селища.
1. Приоритетно подпомагане на бургаски спортни клубове, работещи с деца и юноши.
Един от най-важните приоритети на Община Бургас в областта на спорта е стимулиране развитието на детско-юношеския спорт, развитие и оптимизиране на двигателния режим на децата в най - ранна възраст/ детските градини/, което включва категорията от 3 до 6 години.
Осигурени са възможности за провеждане в детските градини на занимания от специалисти в областта на физическото възпитание и спорт. Във възрастовите групи 6-14 години и 27-49 години, както и над 50 години, също са осигурени възможности за спортуване. Всички са включени в различни спортни клубове и организации.
Община Бургас е една от малкото общини, които дава възможност в спортните клубове да спортуват деца и младежи лишени от родителски грижи в определените възрастови групи.
2. Приоритетно подпомагане на клубове, занимаващи се със плувни, водени и морски спорт.
Община Бургас приоритетно подпомага клубовете занимаващи се с плувни, водни и морски спортове. Това са: Яхт Клуб "Порт Бургас", Яхт клуб "Черноморец", "Уиндсърф клуб - Бургас", "Бургаски Морски клуб", четири плувни клуба, един клуб по водна топка, и един по триатлон.
През месец август се проведе Традиционния плувния маратон от остров "Света Анастасия".
Интересът към състезанието беше голям, както от професионалисти, така и от любители на традиционните за град Бургас плувни спортове. Разстоянието от острова до Моста по права линия е 6400 м.
Община Бургас осигури парични награди за двете категории - мъже и жени, които бяха раздадени на класиралите се от 1-во до 10-то място. Специални награди получиха също най-предно класирал си бургазлия, най-предно класирал се участник над 40 г. мъж, жена.
С бюджетни средства се организираха многобройни международни и национални регати.
За първи път град Бургас беше домакин на Балканска купа по триатлон с участието на местния спортен клуб по триатлон "Акулите".
Висока оценка Община Бургас получи за отличната организация, което даде възможност нашия град да бъде домакин на Европейска купа по Триатлон през 2015 г.
Голям интерес предизвика първото бургаско състезание по Сърф с гребло и ветроходната регата в детските и олимпийски класове "Черноморец Бургас", Международната регата "Black Sea Blue Cup"и Международна регата "Порт Бургас".
Традиционната регата "Black Sea Cup 2014 , която се организира със специалното съдействие на Община Бургас , Пристанище Бургас и БФ Ветроходство. Регатата е проверка за домакинството на двата клуба за очакващата ни през август 2015 г. голяма ветроходна проява - Европейското първенство в класовете 420 и 470
Решението на международната ветроходна асоциация е поредната отлична оценка за ветроходството в България и гр.Бургас ,като гостоприемен домакин на прояви от такъв ранг.
3. Поддържане на местните и национални традиции в областта на професионалния и любителски спорт чрез морални и финансови стимули.
Особено внимание Община Бургас отделя на тези спортове и спортни прояви, които създават настроение на жителите на град Бургас, и които дават своя реален принос в Национални, Европейски и Световни първенства.
Всяка година в спортния календар на Община Бургас се включват и организират местни /традицционни/ за град Бургас прояви в областта на спорта. Това са: Традиционня хандбален турнир за подрастващи в памет на Димитър Гурбалов, Традиционния баскетболен турнир за деца в памет Григор Апостолов, Традиционния турнир по художествена гимнастика за приз "Жулиета Шишманова", Традиционно осмомартенско рали, Традиционен турнир по борба в памет на І-вия Олимпийски шампион на България - Никола Станчев, Традиционен турнир по киокушин за деца, Международен - традиционен турнир по бадминтон за глухи/хора с увреден слух/, Традиционен международен турнир по фектовка "Купа Бургас" Традиционна международна ветроходна регата "Порт Бургас",Традиционна Уиндсърф регата, Традиционна Кайт - сърф регата "Черноморец", Традиционен международен турнир по водна топка, Традиционен международен турнир по спортни танци "Купа Бургас" и Традиционен турнир по футбол за деца на загиналите служители на МВР.
4. Подпомагане на изявени спортисти и треньори, прекратили състезателна дейност, с особен принос за развитието на спорта в Община Бургас, на базата на система от критерии.
И тази година Община Бургас продължи традицията да подпомага финансово заслужили треньори с принос за развитието и пополяризирането на спорта. Отчита се голям интерес към средствата отпуснати за бургаски състезатели взели участие на Световни и Европейски първенства. Тази година те са 28 000лв., които са в пъти повече от предходните години.
5. Подобряване на условията за развитие на спорта за хора с увреждания и в неравностойно социално положение, развитие на интеграционни схеми чрез спортни мероприятия.
Специално внимание бе отделено на спортни занимания на хора с увреждания и в неравностойно социално положение. За ХV-та поредна година се проведе Републиканския турнир за хора с увреждания. За ІІІ-та поредна година бяхме домакини на Международен турнир по бадминтон за глухи и Международен турнир по тенис на маса за хора с увреждания. Финансови средства получават всички спортни клубове за хора с увреждания.
Представител на град Бургас и България в Европейските летни игри на Спешъл Олимпикс тази година в Антверпен, Белгия беше бургаската състезателка по лека атлетика - Ана Праматарова. Община Бургас финансово подпомогна подготовката на състезателката със сумата от 2 000 лв. Там Ани спечели златен медал на дълъг скок, сребърен медал на 100 м. гладко бягане и сребърен медал на щафета 4 х 100 гладко бягане.
Един от основните приоритети на общинска администрация е насочен към дейностите по подобряване условията за развитие на спорта за хора с увреждания и нарушен статус, чиято цел е - интеграция в обществото.
ІІІ. Разширяване на Програмата за спортни мероприятия на Община Бургас, чрез привличане на международни състезания, финансирани от бюджета на общината и спортните федерации.
В сферата на спорта важен акцент е разширяване на програмата на спортни мероприятия, чрез привличане на престижни Международни състезания, Европейски и Световни първенства финансирани от бюджета на Общината.
Спортния календар на Община Бургас е сред най - богатите в страната и утвърждава града ни, като спортен и туристически център.
Всяка година се стреми да се обогатявя с нови събития.
От 2007г. до 2014г. броят на официалните състезания в спортния ни календар се е увеличил 3 пъти.
За 2014 г. общия брой на спортните мероприятия е над 70 прояви.
За първи път град Бургас беше домакин на следните престижни прояви:
1. Световна купа по самбо и бойно самбо за мъже и жени.
Организатори на събитието са българска федерация по самбо и Община Бургас.
За престижната проява в Бургас пристигнаха Василий Шестаков - Президент на Световната федерация по самбо ФИАС, Роберто Ферари - Генерален секретар на ФИАС, Андрей Клямко - Първи Вицепрезидент, Сергей Елисеев - Вицепрезидент на ФИАС и Президент на Европейската федерация по самбо, Владимир Япринцев - член на Изпълнителния комитет на ФИАС и Президент на Беларуската федерация по самбо, Румен Стоилов - Вицепрезидент на ФИАС и Президент на Българската федерация по самбо.
В Световна купа по самбо и бойно самбо за мъже и жени, взеха участие общо 20 състезатели на 22 държави.
Световната купа в Бургас е последна и най-важна проверка за българските национали преди участието им в Световното първенство през ноември в Токио, Япония.
2. Турнир по Плажен волейбол от веригата национални турнири за мъже и жени.
Участие взеха най-добрите български двойки при мъжете и жените.
Основен спонсор на турнира е Община Бургас, която осигури наградния фонд от 10 хиляди лева.
Проявата се организира от Община Бургас и Българска федерация по волейбол.
3. Балканска купа по триатлон.
В състезанието участваха спортисти от Европа, Америка, Австралия, сред тях има и двама бургаски състезатели от СК "Акулите".
Състезанието е сред най-атрактивните прояви, включени в спортния календар на Община Бургас" и премина при отлична организация, което даде възможност нашия град да бъде избран за домакин на Европейска купа по Триатлон през 2015 г.
Община Бургас се стреми да насърчава както ефективното вътрешно сътрудничество между отделите и секторите, занимаващи се със социалните въпроси, младежката дейност, заетостта и икономическите въпроси и спорта, така и външното сътрудничество с младежки структури и неправителствения сектор с цел- нарастване познаването на социалната и икономическата роля на спорта и отражението на спорта в живота на съвременния младеж, в начина му на живот, физическото и духовно развитие на личността му.
Работата на експертите в дирекция "Социални дейности, здравеопазване и спорт" е основана на разбирането, че максималната полза за всеки и за общността се постига само чрез предоставяне на обществени услуги, които помагат на хората да работят за справяне и преодоляване на собствените им затруднения, подкрепят ги в борбата със социалното изключване и подпомагат тяхното цялостно развитие.