ПРИ НАВОДНЕНИЯ
Незабавно звъннете на тел. 112 и обяснете точното местоположение.
Ако сте в солидна постройка, когато водата започне да се покачва, останете там.
Изключете газта и електричеството и си пригответе храна, топли дрехи и питейна вода.
Преместете се на по-горен етаж или на покрива, ако сте в едноетажна постройка.
Ако живеете в къща и прозорците са заключени, винаги дръжте ключ на горния етаж, за да може да отключите на спасителните екипи, ако се наложи.
При пътуване е препоръчително водачът на МПС да спре и изчака спирането на пороя.
След наводнение не се пие вода от непроверени водоизточници.
Специални съвети за възрастните при наводнение:
Ако Вие сте възрастен човек, живеещ сам, помислете добре къде бихте могли да отидете в случай на наводнение. Имате ли роднини или приятели, при които можете да отседнете? Ако не, можете предварително да уредите това с местните социални служби или кмета на населеното място. Ето и някои предохранителни мерки, които трябва да предприемете, ако се случи наводнение:
План за наводнение:
Планирайте маршрут за евакуация, особено ако живеете в дървена къща.
Изгответе списък на полезни телефонни номера и го дръжте на безопасно място. Списъкът би трябвало да включва:
- членове на семейството и съседи, които могат да ви помогнат;
- местната администрация, кметство;
- местната здравна служба, личен лекар;
- вашата застрахователна компания и номера за спешна помощ;
- направете дома си устойчив на наводнения;
- ако живеете в район, изложен на наводнения, Виe трябва винаги да знаете какви приготовления да направите в случай на бедствие. Ако изготвите план за това какво би трябвало да правите в случай на наводнение, това би могло да ви спести много пари, несигурност и стрес и дори да спаси живота Ви. Заслужава си да отделите време за неговото изготвяне!
Пясъчни торби:
Добра идея е винаги да имате под ръка пясъчни торби, ако живеете във високорисков район. Ако не искате да съхранявате пясъчни торби, можете да използвате алтернативни варианти като калъфки за възглавници или чували за боклук, напълнени с градинска пръст.
Когато напълните пясъчната торба, слагайте защитни ръкавици, тъй като пясъкът е абразивен.
Не пълнете торбите повече от половината, не е нужно да завързвате краищата им, просто ги подпъхнете, преди да ги поставите на необходимото място.
Разчистете всички и остатъчни от ремонта дейност от мястото, където трябва да сложите торбите.
Разположете наполовина напълнените торби по дължина и успоредно на посоката на течението на водата.
Разполагайте торбите на пластове като тухлена стена, като се уверите, че всяка една покрива лежащата отдолу до половината, т.е. торбите да са разположени шахматно.
Полагайте плътно торбите една до друга, за да елиминирате процепите и да създадете една компактна маса.
Ако ви е необходима защита с пясъчни торби, по-висока от три реда, полагайте ги във формата на пирамида: започнете с основа дебела повече от четири торби и след това издигайте стената нагоре, като я намалявате към върха.
За по-добра водоустойчивост покрийте стената от пясъчни торби с пластмасова защитна стена, като я затиснете с допълнителни торби в основата.
Бариери срещу наводнения:
Бариерите са подвижни средства за защита, които могат да бъдат разполагани пред врати или други отвори в случай на наводнение.
Вие можете сами да направите такава бариера. В този случай обаче, трябва да бъдете сигурни, че тя е достатъчно здрава и че пасва добре на отвора, така че да не пропуска вода. Ефикасността на бариерите може да бъде определена от здравината на стените и издръжливостта на рамката. Най-разпространения тип бариери са тези, които се приплъзват надолу в рамката, така че биха могли да се отстранят лесно в случай, че вече не са необходими. Най-важното условие е бариерите да пасват идеално.
Обвиване:
Обвиването е по-усъвършенстван метод за намаляване на ефекта от наводненията, като къща се обвива на 600-900мм от основата с пластмасова защитна стена.
Процесът изисква изкопаването на каналче пред стената, която искате да защитите. Пластмасовата стена се закрепва към основната стена на ниво над очакваното, което водата може да достигне.
Предупреждение:
В случай на много силно наводнение (когато нивото на водата се вдигне над един метър) задържането на водата извън Вашата собственост е много по-трудно. Налягането върху сградата, причинено от такова огромно количество вода, може да повреди нейната структура и основи, така че никога не блокирайте вратите, прозорците или вентилационни отвори над един метър височина.
Ако районът, в който живеете е застрашен от наводнение, можете да предприемете няколко стъпки, които ще ви помогнат да намалите до минимум щетите за Вашия имот, като трябва винаги да помните, че безопасността е Вашата първостепенна задача.
Не се опитвайте да вървите или шофирате по време на наводнение.
Избягвайте контакта с водата, ако това е възможно, тъй като тя може да е заразена или замърсена.
Внимавайте, когато се движите по улиците, покрити с вода, тъй като капаците на водопроводните шахти може да са изместени от водата и това да причини допълнителна опасност, която Вие не можете да видите.
Никога не се опитвайте да плувате в бързотечаща вода, защото можете да бъдете пометени или ударени от движещите се предмети във водата.
Винаги носете подходящи дрехи, когато работите в или в близост с вода.
По време на самото наводнение
Вътре в къщата Ви:
Преместете ценните вещи на сигурно място. Сложете ги на горните етажи или над нивото на водата.
Изпразнете съдържанието от мебелите, които не могат да бъдат преместени и го преместете на горните етажи.
Сложете пясъчни торби на всички отвори и процепи, където водата би могла да влезе в къщата.
Изгасете газта и електричеството.
Изключете печки, перални машини, миялни машини, за да предотвратите евентуални повреди в самите тях и в тръбите.
Подсигурете се с медикаменти, които да имате под ръка, ако се наложи.
Извън къщата Ви:
Преместете колата си на по-високо място, ако това е възможно.
Преместете предметите, които държите отвън, като например градински мебели, на по-високо място. Помнете, че водната стихия може да влезе в гаража ви, така че преместете всякакви химикали или гориво, за да сте сигурни, че няма да се разлеят във водата и да причинят щети.
Изключете всички външни електрически захранвани уреди, като външно осветление, филтри и помпи за басейни.
Селскостопански животни:
Направете списък на спешните телефонни номера, включително тези на вашите служители, съседи, ветеринарния лекар, центъра за контрол на отровите, местния приют за животни, службата за грижа и контрол на животните.
Проверете дали всяко животно има лесно различима и надеждна идентификация.
Проверете дали домашните птици имат достъп до високите места, на които да накацат, както и достъп до храна и вода.
Премахнете всички заграждения, за да осигурите достъп на животните до по-високи места по време на наводнение.
Проверете дали имате в наличност контейнери с достатъчно вода, която да стигне на животните за една седмица.
Намерете алтернативни източници на вода и електричество. Един генератор би бил добро решение, особено ако сте оборудвали помещенията за Вашите животни с електрическа инсталация.
Закрепете или преместете всичко, което може да бъде отнесено от водата.
Определете път, по който домашните животни могат да избягат и да се доберат до по-високо място и по-далеч от водата. В случай на наводнение, отворете вратите, така че животните сами да могат да си проправят път към по-сигурно място.