На основание чл.66, ал.1 и ал.2 от Административнопроцесуалния кодекс, във връзка с чл.63, ал.2 от Закона за устройство на територията откривам производство по издаване на разрешение за отсичане на масиви 950 м2 от издънкова инвазивна растителност: вид Обикновен айлант (Ailanthus altissima).
Форма на участие на заинтересованите лица в производството по чл. 66, ал. 1 и ал. 2, предложение последно от АПК: Заинтересованите лица и организации могат да участват в производството по издаване на акта, на основание чл. 69, ал. 1, т. 1 от АПК, чрез представяне на писмени предложения и възражения, които могат да входират в Центъра за административно обслужване на гражданите (фронт офис), в сградата на община Бургас на ул. „Александровска“ №26 или на следния e-mail адрес: [email protected] в едномесечен срок, считан от датата на оповестяване на уведомлението.
Настоящото уведомление да се оповести на интернет-страницата на Община Бургас на основание чл. 66, ал. 1, предложение последно от АПК.
Заинтересованите лица и организации имат право на достъп до цялата информация, съдържаща се в преписката по издаване на общия административен акт, която могат да получат в стая №507 (на петия етаж) в сградата на ул. „Александровска“ №26.
ПРОЕКТ НА РАЗРЕШЕНИЕ
за отсичане на дълготрайна растителност
по чл. 63, ал. 2, от Закона за устройство на територията
№ …………./……………….год.
Подписаният, инж. Димитър Бакалов, Директор Дирекция „Строителство“ на Община Бургас, като разгледах преписката, образувана по постъпила Молба с вх. №ЕД-285/22.01.2021г. за премахване на растителност от “М и П МЕНИДЖМЪНТ“ ЕООД - концесионер с административен адрес ул. “Одрин‘‘ №15, гр. Бургас, на основание Заповед №2894/06.10.21г. на Кмета на Община Бургас с оглед изпълнение на задълженията по установяване състоянието на растителност и издаване на разрешение за отсичане и изкореняване на масиви от издънкова инвазивна растителност от вид Обикновен айлант (Ailanthus altissima), разположена в имот морски плаж „Сарафово“ ПИ 07079.820.883 гр. Бургас, установих следното:
Комисията, назначена със Заповед №376/11.02.2020г. на Кмета на Община Бургас e извършила оглед на място и след преглед на събраната документация по внесеното заявление е дала следното заключение за състоянието на растителността:
На територията на ПИ 07079.820.883 е изготвена подробна геодезическа снимка с нанесена регулация, граници на пясъчна ивица, буферна зона скат, нестабилизирани съществуващи пътища, подходи, стълбища, скатове, оврази, буни и масиви с растителност.
В имота липсва наличие на засадена дълготрайна декоративна растителност подлежаща на картотекиране и паспортизиране. На участъци по ската на плажната ивица попадащи в ПИ 07079.820.883 съществуват ниски дървета и масиви от издънки със случаен произход, без проведени грижи през годините. Масивите са от плодни дървета и храсти, както и от инвазивен вид Обикновен йлант /Ailanthus altissima/ и драка /Paliurus spina-christi/. На участъци наличната растителност е в не добро състояние със суховършие и наличие на болести и вредители. Предложено е същата да се премахне и подмени с нова декоративна. Съгласно направените констатации за премахване подлежат масиви с площ 950 м2 от: вид Обикновен айлант (Ailanthus altissima).
Масивите подлежащи на премахване са с номера № 22; № 23; № 24; № 27;
Номера на масивите са от санитарна експертиза, съгласно чл. 7, ал. 2 от Наредба за изграждане и опазване на зелената система на територията на община Бургас.
Дървесните масиви са проблеми с наличие на суховършие с паднали клони върху обслужващи постройки разположени на територията на плажа в рамките на имот морски плаж „Сарафово“ ПИ 07079.820.883, отдаден на концесия на “М и П МЕНИДЖМЪНТ“ ЕООД.
За провеждане на процедурата са представени следните документи:
Заявление за издаване на разрешение ЕД-285/22.01.2021г.; писмо на Областен управител ЕД-285/2/18.02.21г.; копие от договор за концесия морски плаж „Сарафово“ от дата 23.04.2020г.; писмо на Министерството на Туризма ЕД-285/3/05.03.2021г.; проект по част „Паркоустройство и балагоустройство“; Протокол №7 на ЕСУТ на Община Бургас; писмо на РИОСВ- Бургас ПД-1225/3/26.08.21г.
При това месторазположение, така описаната издънкова растителност е потенциално опасна поради близостта с подходите на плажа и обслужващите постройки разположени в плажната зона. Растителността няма декоративни качества и възпрепятства безпроблемното използване на зоната, създавайки предпоставки за нанасяне на материални и други щети на концесионерите и посетителите на плажа.
Като взех предвид констатациите на комисията, описани в протокол от 18.11.2021г., както и с оглед местоположението на дървесната растителност, считам за невъзможно нейното запазване.
Въз основа на събраната документация, на основание чл. 63, ал. 2 от Закона за устройство на територията, вр. с чл. 19, ал. 1, т. 2, т. 3, от Наредба №1/10.03.1993г. за опазване на озеленените площи и декоративна растителност и на основание чл. 23, ал.2, т.1, т.2, т.6 от Наредба за изграждане и опазване на зелената система на територията на Община Бургас, приета с решение на Общински съвет- Бургас, по т. 2, Протокол № 45/31.07.2018 г.
Р А З Р Е Ш А В А М :
Отсичането и изкореняването масиви с площ 950 м2 от: вид Обикновен айлант (Ailanthus altissima)
С номера № 22; № 23; № 24; № 27;
Номера на масивите са от санитарна експертиза, съгласно чл. 7, ал. 2 от Наредба за изграждане и опазване на зелената система на територията на община Бургас.
На основание чл. 23 (2) от Наредбата за изграждане и опазване на зелената система на територията на община Бургас не се дължи обезщетение за причинени вреди на озеленените площи и дълготрайната декоративна дървесна и храстова растителност, тревни площи и цветя на територията на Община Бургас.
Отсичането и изкореняването на дървото да се извърши след проведено маркиране на дървесната растителност от длъжностни лица от отдел „КИОБ”, Община Бургас, „ЦАУ Изгрев“, съгласно констатациите на Комисията. Манипулациите по отсичането на растителността да се извършат от специализирана фирмата, като се спазят всички изисквания за безопасност (нужна сигнализация, съдействие от КАТ и др.) и след приключване на всички дейности следва своевременно да се изнесе дървесният и коренищният отпадък и се почисти околното пространство.
Съгласно чл. 23 ал. 6 и ал. 7 от Наредба за изграждане и опазване на Зелената система на територията на Община Бургас, Приета с решение на Общински съвет - Бургас, по т.2, Протокол № 45/31.07.2018 год., след приключване на всички манипулации, касаещи премахването на дървесната растителност да се изготви приемно– предавателен протокол между служител в отдел „КИОБ“ към „ЦАУ Изгрев“ и представител на възложителя или собственика на имота, като се маркира добитата дървесина с марка на Община Бургас и се издаде транспортен билет. Добитият дървесен материал се предоставя на разпореждане на Общината.
За издадения административен акт се допуска предварително изпълнение на основание чл.60, ал.1 от Административнопроцесуалния кодекс.
Настоящият административен акт да се оповести по реда на чл.61, ал.3 от АПК, на интернет-страницата на Община Бургас и да се изпрати на РИОСВ за сведение.
ИНЖ. ДИМИТЪР БАКАЛОВ
ДИРЕКТОР ДИРЕКЦИЯ „СТРОИТЕЛСТВО“, ОБЩИНА БУРГАС