
Адрес гр. Бургас, в ж.к. Меден Рудник, ул. „Кооператор“ № 34
Йоана Николова (управител)
тел. 0887/984-422
е-mail: [email protected]
"Защитено жилище за лица с психични разстройства" (ЗЖЛПР) като вид социална услуга в общността - резидентен тип, е делегирана от държавата дейност.
Старт на неговото разкриване на територията на гр. Бургас бе даден със заповед № РД01-362 от 28.02.2011г. на Изпълнителния директор на Агенция "Социално подпомагане".
Доставчик на социалната услуга е Община Бургас.
Доставчикът се съобразява с всички стандарти и критерии предвидени в Закона за социалното подпомагане, Правилника за прилагане на закона за социално подпомагане и Методиката за предоставяне на социалната услуга "Защитено жилище."
В ЗЖЛПР е осигурен 24-часов режим на работа.
Визия
Създаването на услугата е насочена към пациенти от психиатричните болници и принудително изолирани лица, чрез подобряване на битовата им среда, включване в програми за трудотерапия и в други психосоциални, образователни и здравни дейности, чрез създаването на условия, които да ангажират остатъчните човешки ресурси и да се доразвият потенциалните възможности, които психичноболните лица имат, за да бъдат в комфорт със себе си.
Изпълнението на рехабилитационните и лечебни програми ще повлияе изключително позитивно на потребителите, които ще получат стимул за преход от стационара към общество от извънболничен тип, с нов модел на поведение, а в последствие и шанс за пълна реинтеграция в предишната си семейна и работна среда.
Мисия
Осъществяване на дейности за повишаване на качеството на живот на лица с остри и хронични психични заболявания, възстановяване на тяхното здраве, контрол и стабилизиране на нарушенията, които не могат да бъдат отстранени, премахване или облекчаване на преживяванията на страдание и психичен дискомфорт.
Създаване на подкрепяща среда за предоставяне на услугата, както на крайните бенефициенти, така и сред ключовите институции и фигури на местно ниво.
- Основен приоритет при изграждането на тази среда, са рехабилитационните и ресоциализиращи програми (система от трудово-лечебни програми), които допълват конвенционалната фармакотерапия и психиатричните грижи.
- Такава програма е създаването и организацията за дейността на Защитеното жилище (общежитие за екс-пациенти на болници и потребители от социални заведения) с предоставяне на социални услуги, с цел реадаптиране на екс-пациентите в извънболнична и нова социална среда и същевременно освобождаване на стационарите и бившите социални заведения, от неприсъщи за тях ангажименти, към хора с психически разстройства.
Чрез изграждане на среда, близка до семейната и създаване на условия за подпомагане и взаимопомощ, чрез подкрепа от страна на професионалисти и обучение на потребителите, се цели: - подобряване качеството им на живот;
- стимулиране и развитие на личностовия им потенциал за справяне с предизвикателствата, пред които болестта ги изправя;
- изграждане на трайни социални умения и трудови навици;
- създаване на предпоставки за достойно и независимо съществуване;
- Увеличаване житейските перспективи на потребителя;
- учене в „здравословно боледуване” – в смислен живот с болестта и въпреки нея.
Промяна на нагласите и вярванията в общността, което да промени отношението към хората с психични разстройства, да им помогне да променят представата за себе си - от безполезни и безсперспективни, към хора, имащи и съхраняващи способности, които при необходимите условия могат да бъдат реинтегрирани в обществото.
Създаденият модел ЗЖЛПР, превръща човека в потребител на услугата, овластен да партнира в процеса на собственото си лечение и възстановяване, да поеме отговорност за себе си и контрола над собствения си живот. Той има значим лечебен ефект и за голям брой пациенти на стационарите, които ще имат мотив да преодолеят „синдрома на ескалация на неразбирателството” или „синдрома на институционализъм” и да напуснат стационара в приемливо за тях Защитено жилище, а в последствие – в предишното социално обкръжение.
Цели и задачи
- Подобряване на здравното състояние на психично болните, обслужвани в жилището;
- Интегриране на дейността му в здравната система и в психично здравни грижи, провеждани съвместно с държавни и неправителствени организации;
- Системен мониторинг на качеството и ефективността на провежданите профилактични, лечебни, рехабилитационни и социални дейности;
- Стриктно спазване на правата на пациентите и подобряване задоволяването на техните потребности; включване на техните близки и на общността като цяло в партньори на лечебния, рехабилитационен и социален процес и решаване на проблемите на душевното здраве;
- Здравно - просветна дейност сред населението по въпросите на промоция на психичното здраве, същността на психичните заболявания и намаляване на стигматизирането на психично болните в общността, чрез използване на всички възможности, предоставени от медиите.
Настаняването в ЗЖЛПР е свързано с усърдието на потребителя, но се съчетава с липсата на шансове за реинтегриране в обществото, независимо от промяната в нагласите на околния свят към тях.
Материална база
Защитеното жилище се намира в двуетажна сграда, с подпокривно пространство, разположена в к-с "Меден Рудник”. Районът е с добре изградена инфраструктура. Услугата е предоставена на достъпно и комуникативно място, съобразено с потребностите на потребителите. Сградата, помещенията, обзавеждането и оборудването са поддържани в добър вид и в добро функционално състояние.
Капацитет: 8 жени.
Критерии за настаняване в ЗЖЛПР
1. Жени на възраст между 18г. и 45г.;
2. Жени с ЕР на ТЕЛК с водеща диагноза – „Психични и поведенчески разстройства”, включително разстройства на психологичното развитие /умствена изостаналост/;
3. Жени напускащи специализирани институции;
4. Жени без подкрепа от биологичните си семейства за предстоящата им социализация и самостоятелен живот;
5. Жени, имащи изградени елементарни умения за самостоятелно хранене и хигиена;
6. Да са в дълги ремисии;
7. Без зависимост от алкохол и наркотици;
8. Без асоциални прояви.
Продължителността на престоя в Защитеното жилище е съобразена с индивидуалните възможности и нужди на потребителите.
Мултидисциплинарен екип
1. Управител;
2. Социални работници;
3. Медицинско лице.
Екипът е с опит в предоставянето на социалната услуга.