
Адрес гр. Бургас, ж.к. „Зорница“ бл. 47 (партер)
Теменуга Колева (управител)
тел. 0879/656-652
е-mail: [email protected]
Център за социална рехабилитация и интеграция на хора със зрителни увреждания гр. Бургас е услуга в общността създадена през 2006 г. Екипът от специалисти включва трима социални работници, трудотерапевт, рехабилитатор, психолог, управител и хигиенист. Персоналът е преминал специфични обучения за работа с целевата група и ежегодно повишава професионалната си квалификация чрез вътрешни обучения, семинари и курсове. Работи се индивидуално и групово за придобиване на нови и възстановяване на стари умения за социално включване на потребителите.
През 2011г. се реализира проект за обурудване на работни места за зрително затруднени пред Агенцията за хора с увреждания. Бяха закупени – Брайлов принтер, Лиценз за JOWS и външен диск за фонобиблиотеката. През 2023 година ще реализира телемедицина -предоставяне на здравни консултации и наблюдение от разстояния от УМБАЛ град Бургас.
Дейности, които предлага Цeнтърът:
1. Информиране и консултиране.
Повишаване или придобиване на нови умения от потребителите да се справят в конкретна ситуация, личностна криза, проблеми в поведението, контакти с институции и т.н.
2. Застъпничество и посредничество.
Специалистите в социалната услуга са посредници между потребителите, попаднали в кризисна ситуация, в социална изолация или в условия на недостиг на основен ресурс за поддържане на качествен живот и обществени институции, имащи отношение, механизми и ресурс за справяне с инцидентно възникналите обстоятелства, негативно обществено мнение или общности, оказващи значителен и неоснователен отпор.
Застъпничество се осъществява чрез представляване пред различни институции, осигуряване на контакт с цел отстояване на права и други пред съответните органи и при констатирана нужда от даден вид помощ – правна, здравна, обучителна или друга.
3. Общностна работа.
Основните дейности на общностната работа свързани с превенцията и овластяването на потребителите и техните близки:
- превенция на насилието;
- подкрепа при жертви на насилие;
- превенция на отклоняващо се поведение;
- психологическо консултиране;
- рисковото поведение, включително зависимости от психо-активни вещества, хазарт, алкохол;
- информационни програми при настъпване на различни житейски кризи;
- възможност за сформиране на групи за взаимопомощ по констатиран общ проблем.
4. Терапия и рехабилитация.
Адаптиране към условията на средата, придобиване на нови умения, обучение на потребителя за увеличаване на възможността за участие в ежедневните активности.
- Готварство
- Групова психотерапия
- Изнесена беседа
- Арт-терапия
- Социална интеграция.
5. Обучения за придобиване на умения.
Практическо усвояване на умения, необходими за осъществяване на независим живот и предлагат всеобхватно обучение в фокусирани в някои конкретни аспекти като контролиране на симптомите на психичното заболяване, самостоятелно приемане на лекарствата, кулинарни, полезни, комуникативни, компютърни и социални и умения.
6. Придобиване на трудови умения.
Обучение в трудови умения и придобиване на общи (неспецифични) трудови навици, което да осигури подкрепа на потребителите на Центъра в процеса на активно търсене и намиране на работа, както и за задържане на работното място, включително чрез посредничество пред работодатели, социални, здравни, административни и други служби.
Ролята на социалната услуга до голяма степен е да улесни формирането на доброжелателно обкръжение, което да позволи на лицата/потребителите да рискува и експериментира с нови социални роли и да трупа опит в ролята на работещ.
Файлове: