
ЦЕНТЪР ЗА СОЦИАЛНА РЕХАБИЛИТАЦИЯ И ИНТЕГРАЦИЯ НА ЛИЦА С ПСИХИЧНИ РАЗСТРОЙСТВА - ОБЩИНА БУРГАС
"Във всеки човек има слънце... само му позволете да свети!" (Сократ)
Адрес: гр. Бургас, ул. ”Иван Богоров” №19
Център за социална рехабилитация и интеграция на лица с психични разстройства" (ЦСРИЛПР), управляван от Община Бургас, отваря врати на 01.11.2017 г. с капацитет – 30 бр. места като делегирана от държавата дейност.
В следствие на повишаващия се интерес към него, в края на 2022 г. е разширена материалната база, а от 01.11.2023 г. е увеличен почти двойно броя места за потребителите.
Като доставчик, Община Бургас и респективно Центърът, се съобразява с всички стандарти и критерии, предвидени в Закона за социалните услуги, Правилника за прилагане на закона за социалните услуги, Наредбата за качество на социалните услуги и други нормативни наредби и документи.
Материална база: ЦСРИЛПР се намира в двуетажна сграда общинска собственост, разположена на адрес: гр. Бургас, ул. „Иван Богоров“ № 19.
Районът е с добре изградена инфраструктура. Услугите се предоставят на достъпно и комуникативно място в близост до спирки на градския транспорт, до здравни, образователни и социални услуги, морската градина и е съобразена с потребностите на потребителите. Районът е електрифициран, канализиран и водоснабден.
Центърът предоставя комплекс от следните видове социални услуги:
- Информиране и консултиране (като общодостъпна и като специализирана услуга),
- Застъпничество и посредничество,
- Общностна работа,
- Терапия и рехабилитация,
- Обучение за придобиване на умения (като общодостъпна и като специализирана услуга),
- Подкрепа за придобиване на трудови умения.
Социалните услуги могат да се ползват самостоятелно и като комплекс от различни или всички социални услуги.
Ползване на социалните услуги:
Общодостъпни социални услуги по чл. 12 от ЗСУ – за срок до два месеца могат да се ползват от всички лица, без договор, без Индивидуална оценка на потребностите (ИОП) и Индивидуален план за подкрепа (ИПП).
Специализирани социални услуги се ползват:
- Краткосрочно - за срок до шест месеца;
- Средносрочно - за срок до една година;
- Дългосрочно - за срок от една до три години.
Срокът за предоставяне на специализирани социални услуги се определя в зависимост от ИОП на лицето и резултатите за потребителя, които се цели да се постигнат.
Критерии за ползване на специализирани социални услуги в ЦСРИЛПР:
- Потребители на социалните услуги са пълнолетни лица с психични и поведенчески разстройства.
- От услугите могат да се възползват и техните родители, близки или настойници.
- Продължителността на ползваните социални услуги в ЦСРИЛПР е съобразена с индивидуалните потребности на потребителите.
Мултидисциплинарен екип, работещ пряко с потребителите:
1. Управител
2. Социални работници
3. Психолози
4. Трудотерапевт
5. Психиатър – консултант
Служители подпомагащи дейностите в Центъра:
1. Технически сътрудник
2. Счетоводител
3. Касиер
2. Хигиенист
Дейностите в Центъра се подпомагат и от други специалисти при нужда: компютърен специалист, преподавател по английски език, музикален терапевт, хореограф – български народни танци, доброволци и други.
Визия: Социалните услуги са насочени към пациенти от психиатричните болници и принудително изолирани лица, чрез предоставяне на подкрепяща среда, информиране, консултиране, терапия, обучение и подкрепа, включване в програми за трудотерапия и в други психосоциални, образователни и здравни дейности, чрез създаването на условия, които да ангажират остатъчните човешки ресурси и да се доразвият потенциалните възможности, които психично болните лица имат, за да бъдат в комфорт със себе си.
Изпълнението на рехабилитационните и домашни програми ще повлияе изключително позитивно на потребителите, които ще получат стимул за преход от стационара към общество от извънболничен тип, с нов модел на поведение, а в последствие и шанс за пълна реинтеграция в предишната си семейна и работна среда.
Мисия: Осъществяване на дейности за повишаване на качеството на живот на лица с остри и хронични психични заболявания, възстановяване на тяхното здраве, контрол и стабилизиране на нарушенията, които не могат да бъдат отстранени, премахване или облекчаване на преживяванията на страдание и психичен дискомфорт.
Основната цел на предоставяните социални услуги е да подобри качеството на живот на лицата в семейната, близка до семейна и социалната среда, като се предоставят качествено, достъпно и в отговор на идентифицираните потребности, отразени в индивидуалната оценка на потребностите от подкрепа и според индивидуалния план за подкрепа на всяко лице.
В това число създаването на подкрепяща среда за предоставяне на услугите, както на крайните бенефициенти, така и сред ключовите институции и фигури на местно ниво е изключително важна.
Основен приоритет при изграждането на тази среда са рехабилитационните и ресоциализиращи програми (система от трудово лечебни програми), които допълват конвенционалната фармакотерапия и психиатричните грижи.
Такава програма е създаването и организацията за дейността на ЦСРИЛПР (защитено пространство за екс-пациенти на болници и потребители от домашна среда и социални заведения), с предоставяне на социални услуги, с цел реадаптиране на екс-пациентите в извънболнична и нова социална среда за хора с психични разстройства.
- Чрез изграждане на подходяща и подкрепяща среда, създаване на условия за подпомагане и взаимопомощ, чрез подкрепа от страна на професионалисти и обучение на потребителите и техните семейства, се цели:
- Подобряване качеството им на живот;
- Стимулиране и развитие на личностовия им потенциал за справяне с предизвикателствата, пред които болестта ги изправя;
- Изграждане на трайни социални умения и трудови навици;
- Създаване на предпоставки за достойно и независимо съществуване;
- Увеличаване житейските перспективи на потребителя;
- Системен мониторинг на качеството и ефективността на провежданите профилактични, лечебни, рехабилитационни и социални дейности;
- Стриктно спазване на правата на психично болните лица и подобряване задоволяването на техните потребности;
- Подобряване на здравното състояние на психично болните, обслужвани в Центъра;
- Интегриране на дейността на Центъра в здравната система и в психично здравни грижи, провеждани съвместно с държавни и неправителствени организации;
- Учене в „здравословно боледуване” – в смислен живот с болестта и въпреки нея.
- Промяна на нагласите и вярванията в общността, което да промени отношението към хората с психични разстройства, да им помогне да променят представата за себе си - от безполезни и безсперспективни, към хора, имащи и съхраняващи способности, които при необходимите условия могат да бъдат реинтегрирани в обществото:
- Чрез включване на техните близки и на общността като цяло в партньори на лечебния, рехабилитационен и социален процес и решаване на проблемите на душевното здраве;
- Чрез здравно - просветна дейност сред населението по въпросите на промоция на психичното здраве, същността на психичните заболявания и намаляване на стигматизирането на психично болните в общността, чрез използване на всички възможности, предоставени от медиите.
Създаденият модел ЦСРИЛПР, превръща човека в потребител на услугите, овластен да партнира в процеса на собственото си лечение и възстановяване, да поеме отговорност за себе си и контрола над собствения си живот. Той има значим лечебен ефект и за голям брой пациенти на стационарите, които ще имат мотив да преодолеят „синдрома на ескалация на неразбирателството” или „синдрома на институционализъм” и да напуснат стационара в приемливия за тях Център, а в последствие – в предишното социално обкръжение.
Ползването на услуги в ЦСРИЛПР е свързано с усърдието на потребителя, но се съчетава с липсата на шансове за реинтегриране в обществото, независимо от промяната в нагласите на околния свят към тях.
Ред и условия за ползването на специализирани социални услуги:
1. Лицето, което желае да ползва специализирани социални услуги в ЦСРИЛПР се насочва от Дирекция "Социално подпомагане" (ДСП) в срок до 20 дни от заявяването на желанието за ползване на социална услуга.
За целта, лицето подава заявление в ДСП по настоящ адрес, както и придружаващи документи:
- ЕР на ТЕЛК или медицинска характеристика от лекар – психиатър
- Удостоверение за здравословно състояние от личен лекар
- Лична карта –за справка
2. Определен от директора на дирекция "Социално подпомагане" социален работник се свързва с лицето за среща на място, от разстояние в електронна среда или при желание на лицето на мястото, където то пребивава, в случай, че не може да бъде организирана среща по друг начин.
Информация по чл. 73, ал. 1, т. 1 и 2 от Закона за социалните услуги се предоставя на лицето в устен и писмен вид, чрез използване на подходящи за състоянието и възрастта му средства и начини за разбиране на съдържанието ѝ.
В случай че лицето, заявило желание за ползване на социална услуга, е поставено под запрещение, то представя становището на своя попечител или настойник по чл. 91, ал. 1 от Закона за социалните услуги.
В случай че лицето, заявило желание за ползване на социална услуга, не може да представи становището, социалният работник, определен от директора на ДСП, го изисква от попечителя или настойника.
Социалният работник определен от директора на ДСП, с участието на лицето изготвя Предварителната оценка на потребностите от социални услуги по чл. 73, ал. 1, т. 3 от Закона за социалните услуги.
Предварителната оценка се изготвя в писмен вид и се подписва от социалния работник и лицето.
В случай че лицето, заявило желание за ползване на социална услуга, не желае да ползва предложените социални услуги, това се отразява в предварителната оценка.
Предварителната оценка е писмен документ, удостоверяващ извършеното насочване от дирекция „Социално подпомагане“.
Предварителната оценка се представя от лицето на ръководителя на социалната услуга, финансирана от държавния бюджет и предоставяна от избрания от лицето доставчик.
Когато лицето е избрало да ползва различни социални услуги, финансирани от държавния бюджет, предоставяни от един или няколко доставчици на социални услуги, то представя оригинал на предварителната оценка на ръководителя на една от социалните услуги, а на ръководителите на останалите услуги предоставя копие от оценката.
3. Социални услуги в ЦСРИЛПР се ползват след предоставяне на Предварителна оценка на потребностите от социални услуги от лицето на управителя и изготвяне на график за посещения в социалната услуга. В 20-дневен срок се изготвя Индивидуална оценка на потребностите и Индивидуален план за подкрепа от мултидисциплинарен екип на ЦСРИЛПР и се сключва договор между доставчика и лицето/настойника, в съответствие с желанието и личния избор на лицето, и при спазване на чл. 39, чл.40 и чл.41 от Правилника за прилагане на закона за социални услуги.
4. Потребителите на ЦСРИЛПР заплащат такса, съгласно тарифа за таксите за социални услуги, финансирани от държавния бюджет, която се определя и утвърждава от Министерския съвет и представлява до 5 % от дохода на лицата, които ползват услугите на социалното заведение, но не повече от действителните месечни разходи за издръжката на едно лице. Такси не заплащат лицата, които нямат доходи, както и близките им.
Приложения:
- Кратка презентация, за социалните услуги и дейностите, предоставяни в ЦСРИЛПР;
- Документи, необходими за ползването на специализирани социални услуги;
- Вестник, издаден по случай 5-годишнината на Центъра;
- Участия на потребители в тържество, по случаи 5 години от създаване на Центъра, може да се види в специално подготвения за това трейлър.
За контакт:
тел: +359876656693, +359886656674, +359886656678 - ЦСРИЛПР
GSM: +359879656692 - Юлия Куцарова - управител
e-mail: [email protected]
Участия на потребители в тържество, по случаи 5 години от създаване на Центъра, може да се види в специално подготвения за това трейлър.
Файлове: