
Адрес гр. Бургас, ул. „Мария Луиза“ № 9
директор Женя Петрова
тел. 056/825 205
GSM: 0877858200
е-mail: [email protected]
„Център за превенция на насилието и престъпността“ е създаден през 2009г. по силата на тристранно споразумение между Община Бургас, ОД на МВР и Асоциация „Деметра“. През 2012г. на основание проведена конкурсна процедура беше сключен договор с Община Бургас за управление на социални услуги в общността – държавно делегирана дейност „Център за социална рехабилитация и интеграция” (ЦСРИ) на лица, пострадали от насилие в Община Бургас. Тази дейност се съвместява с дейността на Центъра за превенция на насилието и престъпността в гр. Бургас.
„Център за социална рехабилитация и интеграция” на лица, пострадали от насилие е с капацитет 15 потребители. Центърът разполага с приемна, стая за конфиденциални разговори, кабинет с две работни места и конферентна зала с 26 места.
ЦСРИ притежава следните лицензи от АКСУ по Закона за социалните услуги за предоставяне на комплекс от социални услуги:
1. Информиране и консултиране
2. Застъпничество и посредничество
3. Общностна работа
4. Tерапия и рехабилитация
5. Обучение за придобиване на умения
6. Подкрепа за придобиване на трудови умения
Предоставяните социални услуги са насочени към следните целеви групи:
- лица, преживели домашно насилие.
Основни дейности:
Социалната услуга представлява интегриран комплекс от социални услуги, които се предоставят краткосрочно и дългосрочно, и включва:
- Социално консултиране – провежда се с цел идентифициране на социалните потребности на клиента и оказване на помощ и подкрепа за удовлетворяването им. По време на социалното консултиране се обсъждат варианти за справяне със ситуацията и вземане на правилните решения, оценка на нуждите и насочване към релевантни служби и специалисти.
- Психологическо консултиране – провежда се с цел оказване на помощ и подкрепа за преодоляване на психо-травматичен проблем от преживяно насилие. В процеса на психотерапевтичната работа с пострадлите от домашно насилие се преминава през следните етапи:
- Разпознаване на насилието
- Назоваване на насилието
- Премахване на чувството за вина
- Повишаване на самооценката
- Поставяне на граници
- Анализ на собственото минало
- Борба срещу зависимостта от насилие
- Юридическо консултиране – включва предоставяне на информация за възможностите за защита по ЗЗДН, подготвяне и входиране на необходимите документи, с цел изискване на ограничителни мерки.
- Мобилна консултация и транспортиране до КЦ - целта на създаването на мобилния екип е да се достигне до по-голям брой пострадали от насилие, с цел предоставяне на компетентна помощ, подкрепа и защита на лица с невъзможност да посетят Центъра.
Специализирана програма за извършители на домашно насилие.
Програмата за работа с извършители е необходима за изпълнение на мярката, постановена от съда по чл.5 ал 1 т. 5 от Закона за защита от домашно насилие /ЗЗДН/ - задължаване на извършителя на насилието да посещава специализирани програми, с цел допълнителна и по-ефективна защита на пострадалите от насилие лица.
Цели на програмата:
- Да помогне на насилниците да прекратят насилието;
- Да постигне нова нагласа и разбиране за насилието над другия пол като неприемлив модел на поведение;
- Да се представят подходящи ненасилнически стратегии за разрешаване на конфликти.
Постигнати успехи:
През м.юли 2022г. юристите на ЦСРИ изготвиха и входираха своето становище по Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за защита от домашното насилие. Очакваните резултати, които ще се постигнат с въвеждане на предвидените нормативни промени в българското законодателство, са:
- Осигуряване на бърза, ефективна и адекватна защита и подкрепа на пострадалите от домашно насилие лица или лица в риск и упражняване на превантивно и възпиращо действие върху извършителя на насилието;
- Изпълнение на международните стандарти в тази област, вкл. и препоръки на Европейската комисия и на различни контролни и мониторингови механизми по конвенции на ООН в областта на правата на човека и имащи отношение към проблемите на насилието над жени, и в частност домашното насилие.
Кратък отчет за 2022г.:
За периода 01.01.2022г. до 31.12.2022г. „Център за социална рехабилитация и интеграция“ на лица, пострадали от насилие беше посетен общо от 152 нови клиенти /142- жени и 10-мъже/, търсещи помощ и съдействие от екипа от специалисти, работещи в него. С тях са проведени общо 412 консултации, от които социални- 157, с психолог- 140 и с юрист- 115. Обработени са 70 молби по ЗЗДН /Закон за защита срещу домашно насилие/, които са подадени в Районен съд – Бургас, всичките с искане за незабавна защита и съобразно случая налагане на следните ограничителни мерки:
1. Задължаване на извършителя да се въздържа от извършване на домашно насилие;
2. Отстраняване на извършителя от съвместно обитаваното жилище за срока, определен от съда;
3. Забрана на извършителя да приближава пострадалото лице, жилището, местоработата и местата за социални контакти и отдих на пострадалото лице при условия и срок, определени от съда;
4. Временно определяне местоживеенето на детето при пострадалия родител или при родителя, който не е извършил насилието, при условия и срок, определени от съда, ако това не противоречи на интересите на детето;
5. Задължаване на извършителя на насилието да посещава специализирани програма за извършители на насилие в „Център за социална рехабилитация и интеграция“ на лица, пострадали от насилие, гр. Бургас.
6. Насочване на пострадалите лица към програми за възстановяване.
От създаването на ЦСРИ до сега екипът му е взел участие в множество семинари, обучения, работни срещи, кръгли маси и други. Тези събития бяха организирани от Асоциация Деметра, от полицията, общината или други институции и организации, с които ЦСРИ си партнира успешно.
Екипът на ЦСРИ провежда обучения на студенти от висшите учебни заведения на територията на Община Бургас. От 2021г. ЦСРИ започна прием на студенти от цяла България, които желаят да проведат задължителната си практика в социалната услуга. Към настоящия момент над 50 студента от специалност Психология и над 10 студента от специалност Право са обучени от екипа на Центъра.
По време на пандемията от Ковид-19 ЦСРИ продължи своята работа, спазвайки законоустановените изисквания за хигиена, дезинфекция и пропускателен режим на работа. Екипът на Центъра оказа помощ на Община Бургас в раздаването на пакети с хранителни продукти до лица, които имат затруднения с придвижването.
Кратко представяне на организацията - доставчик:
Асоциация „Деметра” е регистрирана в Бургаски Окръжен съд през 1997 година като Сдружение с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност по ЗЮЛНЦ. След направените промени адреса на регистрация е гр. Бургас ул. “Шейново” 102А. Асоциацията се управлява от управителен съвет, състоящ се от трима членове, с председател Ана Димитрова Буриева – съгласно устав от 2010 г.
През годините на своето съществуване Асоциацията активно участва в лобирането и приемането на Закона за защита от домашно насилие, неговото прилагане, осъществява програми за обучение на специалисти, работещи в това направление / полицаи, прокурори, съдии, социални работници и др./, предоставя комплекс от услуги за пострадали и програма за работа с извършители на насилие.
Организацията активно работи по противодействие на трафика на хора, сексуалната експлоатация и насилие, основано на пол.
Сдружение „Асоциация Деметра” е част от Алианс за защита от насилие, основано на пол.