
Адрес гр. Бургас, кв. Победа, ул. „Хан Омуртаг“ № 36Б
управител Павел Тодоров
тел. 056/84-85-33
е-mail:[email protected]
Център за социална рехабилитация и интеграция към Сдружение с нестопанска цел „Бизнес център Бургас” е делегирана държавна дейност.
От месец Май 2012 година с договор между Община Бургас и Сдружение „Бизнес център Бургас” е делегирано изпълнение и управление на “Център за социална рехабилитация и интеграция” с капацитет 15 потребители.
ЦСРИ притежава лицензии от АКСУ за предоставяне на комплекс от социални услуги включващи:
1. Информиране и консултиране
2. Застъпничество и посредничество
3. Общностна работа
4. Tерапия и рехабилитация
5. Обучение за придобиване на умения
6. Подкрепа за придобиване на трудови умения
Предоставяните социални услуги са насочени към следните целеви групи:
• Лица в риск от ромска етническа група – това са лица в неравностойно положение от ромската общност; живеещи в изолация, с ниско образователно равнище; без професионална квалификация или такава, която не е конкурентно способна на пазара на труда и безработни; непознаващи системата от институции и услуги; често с липсващи лични документи, здравни осигуровки, документ за образование, трудова книжка и други.
• Лица, изтърпели наказание „лишаване от свобода”. В преобладаваща си част това са хора с ниска степен на образование и грамотност; без професионална квалификация или с такава, която не е конкурентна на пазара на труда; след продължителна изолация- с нарушена връзка със семействата и социалното обкръжение; непознаващи системата от институции и услуги, които могат да ги подпомогнат, загубили социални и трудови навици, често с липсващи или непълни лични документи, здравна книжка, документ за завършено образование, трудова книжка и други.
• Младежи напускащи институции - Проблемите на лицата от тази целева група са: липса на връзка и приемственост от страна на семейството; липса на умения за социална адаптация; неконкурентност на пазара на труда поради дефицит на личностни и социални умения. Попадането в институция има своите последици по отношение на посочените по- горе характеристики, още повече то ги засилва и разширява, тъй като децата там, поставени в условия на изолация и ограничено общуване, развиват неадаптивни модели на поведение..
Характеристика и съдържание на предоставяните социални услуги.
За качествено предоставяне на социалните услуги в ЦСРИ са разработени съответни програми, съдържащи теми, дейности и цели. Те се прилагат в съответствие с идентифицираните нужди на потребителите, отразени в ИОП и ИПП.
В ЦСРИ се предоставят следните социални услуги:
- Информирането и консултирането на потребителите на социалната услуга е непрестанен процес, чиято цел е проследяване на случая, насърчаване личното развитие, мотивиране за придобиването на нови знания и умения и оказване на помощ за разрешаването на заявени от лицето нужди и проблеми, съдействие за обмисляне на възможностите за преодоляване на затрудненията.
- Застъпничество, посредничество и съдействие за решаването на социалните проблеми на потребителя. Най–общо дейността по застъпничество и посредничество включва насочване, ориентиране, съдействие за свързване или при нужда придружаване на потребителя на социалната услуга пред различни институции, свързано с реализирането на неговите права, правни възможности и задължения.
- Общностна работа - Центърът е разположен в квартал с преобладаващо малцинствено ромско население. Към настоящия момент предвид икономическото състояние в страната процентът на безработица сравнително е нараснал. Живеенето в изолация, ниското образователно равнище поставя ромите в неблагоприятно отношение на пазара на труда и засилва тяхната дезинтеграция в обществото. Ето защо нашата работа е насочена към прекъсване на порочния цикъл на бедност и социална изолация и възстановяване на надеждата за по-добро бъдеще. Дейностите и темите, на които се беседва с лицата от общността са насочени към осъзнаване влиянието на традициите (ранно отпадане от училище и ранни „бракове”), съдействие за преодоляване на проблемите на ромската общност, с цел по- успешно социално включване.
- Tерапия и рехабилитация включва консултации с рехабилитационна цел за споделяне, изслушване, разбиране и оказване на емоционална подкрепа на лицето в нужда. Включване в беседи и занимания за подпомагане възстановяване на потребителите и тяхната мотивация за социална самостоятелност и участие в живота на обществото в максимално възможната степен, според индивидуалните им ресурси.
- Обучение за придобиване на умения. Дейностите и заниманията по предоставяне на услугата най- общо целят придобиване на някакъв вид компетентност, завишаване на съчетанието от знания, умения и нагласи, които да приложат на практика. При достатъчна мотивация и лична активност за участие в предлаганите им дейности се повишават уменията, които са способността и възможността на човек да извършва процеси и да използва съществуващите знания, за да постигне резултати. В рамките на тази услуга се проучва образователния статус и потребностите на потребителите, и се оказва съдействие за включване в обучителни/ограмотителни дейности, съобразени с личния избор на лицето.
- Подкрепа за придобиване на трудови умения
В рамките на тази услуга се прави оценка на: трудовите навици, умения за работа, навиците за разпределение на времето, изпълнение на задачите, придържане към работно време и график; трудовия стаж и опит на лицето, заемани работни позиции и длъжности; отговорности на работното място. Търси се информация от потребителите относно придобитите знания и умения по време на трудовия стаж /при наличен такъв/, формални или неформални знания и умения, придобито образование, степен на завършено образование и квалификация. В резултат на това се определят ресурси и дефицити на лицето, областите, в които то се нуждае от подкрепа и доразвиване на определени компетенции. След изследването на тези области, се насочва към подходяща работна позиция, чрез различни източници. Съдейства се за придобиване на умения за подготовка на необходимата документация за кандидатстване за работа (автобиография, молба за работа, мотивационно писмо и др). Включване в ролеви игри за представяне пред работодател, подобряване на уменията за презентиране на трудовия стаж и опит. Оказва се съдействие, при изявено желание, за включване в курсове за придобиване на професионална квалификация при необходимост, както и в процеса на трудова адаптация и уменията за задържане на работно място.
• Мисия:
- осигуряване на включваща, приемаща, стимулираща развитието среда, при отчитане на рисковите фактори, влияещи на развитието;
- създаване на оптимални условия за корекционно – компенсаторна и интеграционна работа с потребителите на услугите;
- оказване на подкрепа на лицата и техните семейства.
• Ценности:
Услугите функционират при спазване на следните принципи:
- индивидуален подход;
- зачитане на човешкото достойнство, подкрепа към самостоятелност на индивида, включително свобода на личен избор и независимост;
- уважение към различния и приемане на хората, като част от човешкото разнообразие нетолериране на дискриминацията;
- пълноценно и ефективно участие и включване в обществото;
- равни възможности;
- достъп до всички услуги.
• Цели:
• Създаване на условия за подпомагане, взаимопомощ, ефективна защита и социална интеграция на потребителите;
• Осъществяване на дейности за постигане на социално включване;
• Осигуряване на пълноценен и самостоятелен начин на живот в подходяща среда, с възможност за подкрепа и изява;
• Предоставяне на социална услуга в общността, ориентирана към специфичните нужди на лицата и насочена към преодоляване на последиците от социалното изключване и подпомагане на тяхната реинтеграция в обществото, подобряване на взаимоотношенията в семейството;
• Подкрепа на лично, социално, професионално и образователно развитие на потребителя;
• Предоставяне на социална подкрепа, основана на методите на социалната работа.
• Да се подпомогне социалната рехабилитация и интеграция на лицата изтърпели наказание „лишаване от свобода”;
• Да се подкрепи развитието на рисковите групи в тяхната среда, като се предоставят възможности за непосредствена социална подкрепа;