ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ, ПРЕВЕНЦИИ, СОЦИАЛНИ ДЕЙНОСТИ, ТРУДОВА ЗАЕТОСТ, СПОРТ
"Здравеопазване, Социални дейности, Превенции и Спорт”
Дейностите в тази сфера се основават на разбирането за достъпни, качествени и ефективни услуги, отговарящи на нуждите на потребителите, които с ангажираното участие на всички страни осигуряват социално включване, живот в подкрепяща общност и пълноценна реализация.
Основната цел е работа с всички граждани, жители на Община Бургас, гарантиране на социалната защита и интеграция на уязвимите групи чрез създаване на мрежа от социални услуги в общността и социално включване, чрез превантивни дейности и здравни програми и лечение, чрез физически занимания и спортна дейност.
В частта на социалните дейности и трудовата заетост
Основните области на работата са социални и административни дейности в специализирани институции и социалните услуги в общността за деца, за хора в риск, за хора с умствени, физически, психични, сензорни и др. увреждания, хора в риск, пострадали от насилия, възрастни и самотно живеещи хора.
Работата на експертите е основана на разбирането, че максималната полза за всеки и за общността се постига само чрез предоставяне на услуги, които помагат на хората да работят за справяне и преодоляване на собствените им затруднения, подкрепят ги в борбата със социалното изключване и подпомагат тяхното развитие.
През 2012 година Община Бургас получи много награди, плакети, грамоти, благодарствени писма от държавни институции, международни организации и юридически лица с нестопанска цел, за високото ниво на предоставяните социални услуги и професионалната работа на експертите.
Работата в дирекцията се основава на принципите на професионализъм, последователност, съгласуваност и партньорство с държавните институции, гражданския сектор и медиите. Взаимодействието между Община Бургас и държавните институции за социално подпомагане все повече се усъвършенства и се основава на професионално и етично взаимодействие с цел търсене реално законово решаване на общите проблемите в полза на гражданите.
Експертите от дирекцията работят с всички граждани на Община Бургас, като се осъществяват ежедневни срещи и консултации, обработване на заявления за индивидуално финансово подпомагане на физически лица в тежко материално, здравословно и социално положение, заявления и жалби на граждани, персонални и социални пенсии, работа с членовете на юридически лица с нестопанска цел за и на хора с различни целеви групи, клубове, съюзи и организации.
Община Бургас е сред малкото общини, които подпомагат финансово дейността на юридически лица с нестопанска цел, съюзи, организации, клубове на пенсионери, хора с увреждания и други нуждаещи се целеви групи.
Експертите на дирекцията осъществяват непрекъснат диалог с всички юридически лица с нестопанска цел работещи с различни целеви групи, оказват професионална, методическа, консултативна и техническа помощ на всички организации.
Община Бургас финансира юридически лица с нестопанска цел. В бюджет 2012 са финансирани 37 организации за сумата от 247 000 лв.
Средствата се предоставят за:
- Дейности, свързани с образование, обучение, квалификация, преквалификация, придобиване на умения, свързани с интеграцията и социалното включване;
- Дейности, свързани с развитието на културата и изкуството;
- Дейности, свързани с физическата активност и масовия спорт;
- Дейности, подпомагащи работата на организацията.
Финансирането се осъществява след сключване на договори между Община Бургас и съответните организации като след изразходване на средствата се изготвят подробни финансови отчети, осигуряващи възможност за контрол на начина на използване на целевото подпомагане.
И през 2011 година експертите от дирекция "Социални дейности и трудова заетост” работеха в изпълнение на приетия от Общински съвет Бургас Правилник за еднократни безвъзмездни финансови помощи в полза на физически лица. През 2012 година са подпомогнати 110 граждани за сумата от 80 000 лв.
За шеста поредна година се организира за всички хора с увреждания честване на международния ден на хората с увреждания – 3 декември. Празничната програма включва изпълнения от изявени деца от Бургас и талантливи хора с увреждания.
Отчитайки високата социална значимост на тези общински дейности, които осигуряват на хората с увреждания транспортна мобилност и възможност за социална адаптация и реализация, Община Бургас и през 2012 година предоставяше дейности – “Превоз на трудно подвижни лица” и “Превоз на деца и младежи с увреждания”. Община Бургас осигури и достъпност на транспортната услуга и облекчаване на пътните разходи за големи групи правоимащи граждани, ползващи намалени цени на абонаментните карти.
Петото издание на фестивала на пясъчните фигури показа желанието на Община Бургас да включи всички жители и гости на града в културния живот. За желаещите да посетят изложбата на анимационните и приказни герои бяха осигурени преференциални условия като за хора с увреждания и пенсионери входът бе безплатен. За потребителите на услуги в социалните звена на Община Бургас бяха организирани групови посещения и по този начин бе максимално улеснен достъпа на тези хора.
И петото издание на фесивала "Spirit ot Burgas“ показа социалната ангажираност на организаторите и участниците в уникалното за страната ни събитие.
На главния вход на фестивалното градче бе изградена рампа за достъп на хора с увреждания. Входът и на трите фестивални вечери за хората с увреждания и техните придружители беше напълно безплатен.
Отчитайки нарастналата необходимост от осигуряване на подслон за хора останали без дом и изпаднали в изолация от близки и познати, спящи в градинки, входове и под балкони, Община Бургас предприе необходимите действия за изграждане на Център за временно настаняване на бездомни лица.
Проект "Красива България“:
С Решение №1/12.03.2012г. на Управителния съвет на Проект "Красива България” е одобрено проектно предложение - Център за временно настаняване на бездомни хора – вътрешно преустройство на съществуваща сграда, находяща се в кв. Акациите, ул. «Китка» № 5, по Мярка 02-01 «Социални услуги от резидентен тип», на обща стойност 250 000 лева, в т.ч. 200 000 лева финансиране от МТСП и 50 000 лева съфинансиране от Община Бургас – т.е. /80% финансиране по проект "Красива България” и 20% съфинансиране от Община Бургас/.
На заседание на Общински съвет – Бургас от 31.01.2012г. с протокол № 6 по т.1 е взето решение за съгласие - Община Бургас да кандидатства по Проект «Красива България» за бюджет 2012г.
Мярка 02-01 «Социални услуги от резидентен тип», е насочена към подобряване на условията на живот на групи в неравностойно положение за деинституционализирането им.
На 29.03.2012г. е подписано Споразумение между Кмета на Община Бургас и Заместник-министъра на Министерството на труда и социалната политика.
Сградата, представлява полумасивна едноетажна постройка, с разгъната застроена площ от 525 кв.м. и попада в УПИ VIII в кв.11 по плана на кв. Акациите с АОС №2576/2000г. и идентификатор 07079.659.170.1. Същата се е ползвала за административно обслужване на "Петрол“ АД.
Повече от 20 години сградата е неизползваема и в нея не са извършвани ремонтни дейности.
По проекта са извършени следните строително-ремонтни дейности: основен ремонт на конструкцията на покрива, цялостно саниране на сградата; подмяна дървена дограма на прозорци с PVC дограма; цялостна подмяна на улуци, на ВиК и ел. инсталации, подмяна на дървени врати с нови; поставяне на фаянс и теракот; шпакловка и мазилка по стени, боядисване, смяна на подови настилки; изграждане на нов санитарен възел за хора с увреждания.
Основната цел на Проект «Красива България» е намаляване на безработицата, увеличаване на привлекателността и пригодността на градската и социална инфраструктура в Република България чрез: квалификационно обучение на безработни, регистрирани в ДБТ, и последващо създаване на условия за устойчива заетост на работната сила в общините и населените места;
В изпълнението на проекта участваха експерти от общинска администрация от Дирекция «Здравеопазване, социални дейности, превенции и спорт», Дирекция «Бюджет и финанси», Дирекция «Управление на общинската собственост» и Дирекция «Строителство», отдел «Инвеститорски контрол».
След приключване на ремонтните дейности, в сградата ще могат да бъдат настанявани до 52 бездомни лица, при осигурено финансиране на услугата като държавно делегирана дейност..
Поради изключително наложителното функциониране през зимните месеци на 2011 и 2012 година, Общината със собствени средства извършва предоставянето на услугата "Центъра за временно настаняване“ с капацитет до 22 човека.
Обществена трапезария
Експерти на Община Бургас за четвърта поредна година, работят по проект за предоставяне на социалната услуга “обществена трапезария” . Финансирането е от фонд “Социална закрила” към Министерството на труда и социалната политика.
Проектът се реализира на териториата на Община Бургас, където всеки работен ден 44 социално уязвими граждани получават топъл обяд в социалната трапезария находяща се в гр.Бургас, ул.”Оборище” 95 и в к-с “Меден Рудник” в бивша сграда на “Хлебозавода”, кухня “Аламинут”.
Обядът включва супа, основно ястие и хляб в размер на 2.20 лева. Проектът е на стойност 15 000 лв. и ще се осъществява за периода 09.10.2012г. до 30.04.2013г., при осигуряване на необходимият финансов ресурс от от фонд “Социална закрила” към Министерството на труда и социалната политика.
Със Заповед на Кмета е сформирана комисия с представители на Община Бургас и Дирекция “Социално подпомагане” гр.Бургас за подбор на бенефициенти по проекта от следните целеви групи:
- Лица и семейства на месечно подпомагане по реда и условията на чл. 9 от Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане;
- Лица с доказана липса на доходи и близки, които да се грижат за тях;
- Самотно живеещи лица и семейства, получаващи минимални пенсии /пенсии за осигурителен стаж и възраст; пенсии за инвалидност; наследствени пенсии; пенсии, несвързани с трудова дейност /;
- Скитащи и бездомни деца и лица.
Проекта се реализира с партньорството на Областната структура на Български Червен кръст–гр.Бургас.
С обединени усилия на Община Бургас и Областната структура на Български червен кръст - гр. Бургас, за есенно-зимния период се осигурява топла храна, на 115 социално слаби граждани на Община Бургас. С това се допринася за подобряване качеството на живот и осигуряване на помощ и подкрепа на уязвими лица, деца и семейства.
И през 2012 година Община Бургас изпълнява проект "Подкрепа за достоен живот”, по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси”, схема за безвъзмездна финансова помощ BG051PO001-5.2.09-Алтернативи. Договарящ орган е Агенция за социално подпомагане чрез Дирекция "Анализ, административно и информационно обслужване”, финансирането се осъществява от Европейски социален фонд 2007 -2013.
Дейностите по проекта гарантират предоставянето на социалната услуга "Личен асистент” за лица с трайни увреждания, които не могат да се самоослужват.
Дейностите се изпълняват от служители в дирекция «Здравеопазване, социални дейности, превенции и спорт», дирекция «Бюджет и финанси» и други експерти от общинска администрация. Проектът се реализира на три етапа. За първи етап за Община Бургас са определени 3000 часа за обслужване на дейността, за втори етап 4 800 часа.
Процесът на кандидатстване, оценка и класиране се реализира, съобразно «Методика за извършване на оценка на потребностите от услугата» и определяне на индивидуален месечен бюджет за "Личен асистент”. Този процес се извършва при условията на недопускане на дискриминация, основана на пол, увреждане, възраст, етническа принадлежност и т.н.
Съгласно одобрената часова квота за Община Бургас, бяха назначени 65 лични асистенти, обгрижващи същия брой потребители.
Община Бургас успешно реализира проект по схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по договор № BG051PO001-5.2.06-0130-C-0001. Наименование на проекта "Подобряване на социалните услуги за деца в риск на територията на Община Бургас чрез разкриване и предоставяне на социална услуга от резидентен тип "Център за настаняване от семеен тип””
Проектът приключи на 30.04.2012 година. Проектните дейности бяха на обща стойност 212 542,66 лв. Чрез проекта е изграден и функционира "Център за настаняване от семеен тип“ за 7 деца на възраст от 8 до 14 години, лишени от родителски грижи и отглеждани до момента в социална институция.
Експертите на Община Бургас успешно участват в мултидисциплинарните екипи по изпълнението на Координационен механизъм за взаимодействие при работа в случаи на деца, жертви или в риск от насилие и за взаимодействие при кризисна интервенция. С партньорството с държавните институции се постига обединяване на ресурсите и усилията между страните за осигуряване на ефективна система за взаимодействие при работа в случаи на деца, жертви на насилие или в риск от насилие и в случаите, при които е необходима кризисна интервенция, с оглед гарантиране спазване правата на децата.
Експерти от дирекцията разработиха и представиха за утвърждаване от Общински съвет План за развитие на социалните услуги за 2012 година.
В Община Бургас успешно функционира Комисия за детето. Тя е назначена със Заповед на Кмета на общината и обединява усилята на специалисти от общински дирекции и от държавни институции. Провежда редовни заседания на всеки 2 месеца, на които разглежда проблематика свързана със значими социални и образователни проблеми на всички деца живеещи на територията на Община Бургас. По инициатива на Комисията за детето бе изготвено предложение към Общински съвет Бургас, и в Бюджета на Община Бургас е гласувана сумата от 20 000 лв. за подпомагане на нови приемни родители. Изготвен е Правилник за начина на предоставяне на тази помощ в полза на нуждите на децата настанени в приемни семейства.
Беше разработена, приета и успешно реализирана Общинска програма за закрила на детето.
И през 2012 година успешно функционира и Обществен съвет по социално подпомагане. Като консултативен орган, съвета оказва съдействие и помощ при извършване на дейностите по социално подпомагане и упражнява обществен контрол върху тяхното осъществяване. Съветът провежда редовни заседания веднъж на 3 месеца.
Община Бургас, Център за социална рехабилитация и интеграция на хора със зрителни увреждания, продължава реализирането на проект към Министерство на труда и социалната политика, Агенция за хора с увреждания. Субсидията е в размер на 9 484 лв. и за нея общинският център закупи хардуер, софтуер и оборудване, съобразени с изискванията за достъпност на напълно незрящ човек, компютърна система и система за речеви съпровод и брайлов принтер.
В Център за социална рехабилитация и интеграция на хора със зрителни увреждания служителите ежедневно извършват голям обем административна дейност, включваща обработка на документи, изготвяни на списъци и друга справочна информация за вътрешно ползване. Двама от служителите са със зрително увреждане над 70 %, поради което се налага да използват Брайл и система за речеви съпровод, ориентирана към стандартен персонален компютър.
Дейностите по проекта се изпълняват изцяло от експертите работещи в Център за социална рехабилитация и интеграция на хора със зрителни увреждания.
Оборудването на работните места, на служителите със зрителни увреждания повиши качеството на тяхната работа и компенсира трудностите от зрителния дефицит, които те срещат при изпълнение на служебните си задължения, а това доведе до повишаване качеството на предлаганите социални услуги.
На 08.11.2012 г. Кмета на община Бургас подписа Колективен трудов договор със синдикалните организации на социалните звена, с личното участие на техни представители и постигане на истински социални придобивки за работещите в социалната сфера служители.
Община Бургас изпълнява проект за развитие на приемната грижа. На 08.12.2011 г. в Министерството на труда и социалната политика, бе връчено официално партньорско споразумение на Община Бургас, във връзка с изпълнение на Проект "И аз имам семейство” по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси” 2007-2013 г., схема за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG051PO001-5.2.11 "Приеми ме”.
В изпълнението на проекта Община Бургас е партньор на Агенция за социално подпомагане. Срока на изпълнение е до 31.10.2013 година.
Обща цел:
Да се подкрепи процеса на деинституционализация на деца като се създаде и реализира устойчив модел за развитие на заместваща семейна грижа за деца, настанени в специализирани институции и на деца, в риск от изоставяне.
Специфични цели:
- Прилагане в национален мащаб на нов подход за предоставяне на услугата "Приемна грижа”- доброволна, професионална и заместваща.
- Разширяване на възможностите за развитие на приемната грижа чрез нарастване на броят на приемните семейства и желаещите да предоставят тази социална услуга в национален мащаб.
- Създаване на условия за намаляване на бедността, особено в малките населени места, чрез създаване на заетост като приемни родители на безработни лица.
Децентрализиране на услугата "Приемна грижа” и разгръщането й на общинско ниво, като инструмент за превенция на настаняването в специализирана институция на децата от целевите групи и/или тяхната деинституционализация.
Основни дейности:
1. Организация и управление на проекта.
2. Сформиране на екипи по приемна грижа и специализирани комисии по приемна грижа.
3. Предоставяне на социалната услуга "приемна грижа”.
4. Индивидуална работа с децата, подготовка за настаняване и проследяване на всеки конкретен случай.
5. Обучение и подкрепа на семействата на роднини и близки, при които има настанени деца.
6. Провеждане на индивидуална и групова супервизия на приемните семейства. Създаване на групи за самопомощ.
7. Разработване на единен финансов стандарт за услугата "приемна грижа”.
8. Информиране и публичност.
Разходи за трудови възнаграждения на 2-ма специалисти, трудово възнаграждение на приемни родители, месечен бюджет за издръжка на децата, настанени в доброволни и професионални приемни семейства, организация и управление, са за сметка на проекта.
И през 2012 година, Община Бургас работи по национални и програми за насърчаване на заетостта и европейски програми за осигуряване на заетост както следва:
1. “Национална програма за заетост и обучение на хора с трайни увреждания”:
По програмата работят 3 лица с трайни увреждания. Две от тях са назначени на 07.06.2011 г. съответно в Културен център “Морско казино”, на длъжност “Организатор” и в кметство с. Рудник на длъжност "Деловодител“. На 15. 09. 2011 г. в Културен център "Морско казино“ е назначено още 1 лице с увреждане на непълно работно време – 4 часа дневно, на длъжност “Разпоредител”.
Съществува необходимост и готовност за осигуряване на още 5 работни места по Програмата. В тази връзка са извършени консултации с Дирекция “Бюро по труда”-Бургас, но към момента няма допълнително финансиране на Програмата.
2. Национална програма “Старт в кариерата”:
По посочената Програма се осигурява възможност за придобиване на трудов стаж и професионален опит на лица до 29 годишна възраст, завършили висше образование и не притежаващи професионален опит по специалността.
През отчетния период в Община Бургас работи 1 лице, назначено по посочената програма което е освободено от 24.07.2012 г. поради изтичане срока на трудовия договор.
От извършената от Община Бургас заявка за свободни работни места по процедурата за Програмата за 2012 г., беше одобрено 1 работно място за младши експерт в Дирекция “Здравеопазване, социални дейности и трудова заетост“. След проведеното събеседване с определените 3-ма кандидати за одобреното място е сключен трудов договор с класирания на 1-ва позиция кандидат, считано от 22.10.2012 г. за срок от 9 месеца.
3. Програма за полагане на общественополезен труд от безработни лица, обект на месечно социално подпомагане:
На база определен от Дирекция “Социално подпомагане” размер на месечна социална помощ, лица и семейства, отговарящи на условията, полагат общественополезен труд по 14 дни в месеца.
През м. януари 2012 г. Община Бургас сключи договор с Дирекция “Социално подпомагане” за оказване сътрудничество при осигуряване на участие на безработните лица, които имат право на месечна социална помощ и не са включени в програми за заетост, в обществено полезни дейности. Съгласно клаузите на договора Община Бургас разработи Програма и Механизъм за изпълнение, организация и контрол по изпълнението на дейностите по програмата, съгласно които трудът се полага в направление хигиенизиране и благоустрояване на обществени терени, не попадащи в обхвата на фирми и организации, извършващи същите дейности.
4. Проект “Нов избор-развитие и реализация” по ОП “Развитие на човешките ресурси”:
По Проекта са назначени общо 111 лица, от които 88 през м. август 2012 г. и 23 през м. септември 2012 г. Всички назначени лица са преминали в рамките на Проекта предварителен курс за професионална квалификация, съответсваща на заеманите длъжности "Работник, озеленяване“ и "Работник, поддръжка пътища“. съгласно проектните процедури.
Назначените по Проекта лица извършват дейности по поддръжка, озеленяване и смяна на пътна и тротоарна настилка на обществени терени, дворове на обществени сгради, паркови площи и междублокови пространства в 10 съставни селища на общ. Бургас, 8 териториални дирекции и квартали и 9 детски градини.
5. Проект “Подкрепа за достоен живот” по ОП “Развитие на човешките ресурси”:
Община Бургас е партньор на Агенцията за социално подпомагане” по посочения проект. Съгласно подписаното партньорско споразумение, Община Бургас извърши прием на документи, събеседване и подбор на кандидатите за лични асистенти и класиране на кандидат-потребителите. Съгласно одобрената часова квота за Община Бургас 65 лични асистенти работят по Проекта, като обгрижват същия брой потребители.
Целите на Проекта са:
- Да се приложи нов подход за предоставяне на услуги в семейна среда чрез въвеждане на принципа "индивидуален бюджет за личен асистент” в национален мащаб и да се разчупят създадените стереотипи за услугата "Личен асистент”.
- Да се децентрализира услугата "Личен асистент”, която до момента традиционно е предоставяна от Агенцията за социално подпомагане на територията на цялата страна.
- Да се създадат възможности лицата с трайни увреждания да участват активно в планирането на услугата, определянето на индивидуален бюджет и избора на личен асистент.
- Да се подкрепят семействата, в които има лице с трайно увреждане, като се даде възможност за професионално развитие на ангажираните с грижи за лицето с трайно увреждане членове на семейството.
- Да се постигане промяна в разбирането за дейността на личния асистент – потребителите и техните семейства да я възприемат като социална услуга, а не като дейност, извършвана от членове на семейството.
- Да се намали риска от зависимост от институционален тип грижи на хора, нуждаещи се от помощ за обслужване.
По Проекта се предоставя социалната услуга “Личен асистент”, включваща следните дейности:
Текущо и основно почистване на обитаваните помещения; поддържане на лична хигиена; подготовка и подпомагане при хранене, сервиране и отсервиране; закупуване на хранителни продукти, материали, лекарства и вещи от първа необходимост; заплащане на електрическа енергия, телефон, вода, данъци и др, придружаване до работното място, учебното заведение, рехабилитационни и др. процедури, разходки и др., помощ в общуването.
Прилагането на програмите за осигуряване работа на хора с увреждания и обслужване на лица с увреждания със затруднено самообслужване в Община Бургас е знак за загрижеността и вниманието на общинското ръководство към хората със специфични потребности.
Дирекцията осъществяваше съвместна партньорска дейност със следните институции: Министерство на труда и социалната политика, Агенция за Социално Подпомагане, Агенция по заетостта, Регионална Дирекция за Социално Подпомагане, Дирекция Социално Подпомагане Бургас, Отдел Закрила на детето, Областна администрация, Дирекция Контрол по Правата на Детето, отдел Бургас, Дирекции Бюро по труда и други ведомства.
Към Община Бургас, дирекция "Здравеопазване, социални дейности, превенции и спорт” функционират следните социални услуги в общността:
- Защитено жилище за лица с умерена и лека степен на умствена изостаналост
- Център за социална рехабилитация и интеграция на хора със зрителни увреждания
- Защитено жилище за хора в риск
- Домашен социален патронаж
- Дневен център за възрастни с увреждания
- Дневен център за работа с деца на улицата
- Център за настаняване от семеен тип "Ронкали”.
- Дневен център за деца с физически и множествени увреждания «Св. Николай Чудотворец»
- Кризисен център за деца и лица пострадали от насилие
- Център за настаняване от семеен тип
- Център социална рехабилитация и интеграция на лица пострадали от насилие
- Център за социална рехабилитация и интеграция на рискови групи лица
- Защитено жилище за хора с психични проблеми
- Център за обществена подкрепа, включващ:
Център "Спешен прием” и Работа с деца с увреждания
и институции:
- Дом за стари хора “Цвета и Анка Върбанови”
- Дом за деца лишени от родителска грижа “Ал. Г. Коджакафалията”
- Счетоводното обслужване се извършва от Обединено счетоводство на социалните заведения.
Принципите на които е подчинена социалната работа са качеството на живот, подкрепа, сигурност, самостоятелност.
"Защитено жилище за хора с умствена изостаналост”
Защитено жилище – Бургас предлага социални услуги за жени с лека и умерена степен на умствена изостаналост, на възраст между 23 и 38 години, изведени от специализирани институции.
Работният процес е по модел “Живот в малка група”. Основна цел е създаване на условия за преход от живот в специализирана институция към интеграция в обществото. Задачата на екипа е да подпомогне развитието на личностните ресурси на потребителите за водене на относително самостоятелен и пълноценен начин на живот в общността.
Процесът на социална интеграцията включва реализация на програми и дейности, съобразени с конкретните потребности на бенефициентите за изграждане на нови умения и компетентности за ефективно включване в общността; изграждане на подкрепяща среда от приятели и партньори; образование и трудова реализация на хората с умствени увреждания.
Продължителността на престоя в Защитеното жилище е в пряка зависимост от ресурсите за усвояване и надграждане на умения, индивидуалните способности за справяне и нужди на клиентите ползващи услугата.
Състав и квалификация на персонала на Защитено жилище: Екипът се състои от петима специалисти –управител, социален работник, медицинска сестра, педагог,
социален асистент.
Членовете на екипа осигуряват 24 – часови дежурства с оглед ефективна защита на потребителите.
За подпомагане социалната интеграция на ползвателите се реализира Програма за социална интеграция на лица с умствена изостаналост. Основните цели, на която са съобразени с индивидуалните особености и степента на дефицит на всеки един потребител. Дейностите са насочени към усвояване на умения за:
- отговорно отношение към личната хигиена и участие в ежедневното почистване на жилището;
- грижа за собственото здраве и ориентиране към здравословен начин на живот;
- повишаване на индивидуалното ниво на грамотност и познания за околния свят;
- планиране и организиране на свободното време;
- себеизразяване чрез средствата на изкуството;
- формиране на умения за живот в групата – толерантност, обсъждане и решаване на важни въпроси, изготвяне на общи правила, поемане на отговорност;
- разширяване на контактите със съседската общност, създаване на по–широк кръг от познати и приятели, изграждане на подкрепяща среда;
- адекватно поведение на обществени места;
- запознаване с правилата за безопасно движение по улиците, самостоятелно придвижване, вкл. и с обществен транспорт, в рамките на населеното място;
- ориентиране в градската среда – разпознаване на ключови места, местонахождението на важни институции и др.
За постигане целите екипа използва индивидуален и групов подход в работата си с потребителите. Методите на работа бяха:
- интерактивно обучение;
- дискусии;
- беседи;
- симулации;
- нагледни методи и практическа дейност;
Стимулира се активността на всеки потребител за индивидуална изява и самостоятелен избор на решение в различни ситуации.
В периода 01.01.2012 – 30.11.2012г. насоките за работа бяха към следните направления:
Програма "Кухня” – поддържане на хигиена в кухненското пространство, дезинфекция на плотове, уреди, съдове и др. Приготвяне на храна, чрез топлинна обработка на продуктите, надграждане и затвърждаване на уменията за сервиране, отсервиране, почистване след хранене.
"Бюджет” – преподаване на знания, чрез разговори и дискусии за определяне на приоритети и планирано разпределение на паричните средства.
"Пазаруване” – на ротационен принцип всяка от потребителките отговаря в рамките на една седмица за текущите покупки от кварталния магазин. Задачата е да проследява разхода на почистващи препарати, тоалетна хартия, сапун, шампоан и др. необходими продукти и своевременно да ги допълва.
"Хигиена и битови навици” – затвърждаване и надграждане на навиците за лична хигиена: миене на ръце, спазване правилата за хигиена на устната кухина и зъбите; къпане и пране; оформяне на маникюр, педикюр и прическа, грижа за добър външен вид, подбор на подходяща дреха, според повода на излизане от жилището. Подреждане на дрехи и бельо, сортиране според промяната на сезона. Поддържане на ежедневна хигиена: спални и общи помещения, площадките в и пред жилището, както и дворното място.
"Здравеопазване и здравно образование”- информиране и поддържане на знанията за различни видове чести заболявания и употреба на медикаменти без рецепта, при главоболие, зъбобол, повърхностни рани по кожата и др .
"Образование”- поддържане на степента на усвоените умения за четене, писане и езикова култура, съдействащи за постигане на определено равнище на комуникативна компетентност и ориентация в пространството.
"Култура и спорт” – Посещение на разнообразни културни мероприятия – театрални постановки, концерти, циркови спектакли. Усвояване на модели за приемливо поведение на обществени места, спазване на утвърдени правила при посещение на културни събития. Стимулиране на активна двигателна дейност у потребителите чрез организиране на състезания по скачане на въже, бягане на къси разстояния, игри с топка и др.
"Движение по улиците и ориентиране в градска среда” – правила за безопасност при пресичане на улици и кръстовища, изграждане на умения за преминаване през кръстовище със светофар, през пешеходна пътека. Придобиване на увереност при самостоятелно ползване на градския транспорт чрез определяне на "водач на групата” по време на разходка, стимулиране на самостоятелно излизане на потребителите по двойки в централната част на града и др. Две от жените вече свободно се ориентират в централната част на града.
"Свободно време” – създаване на умения за индивидуален избор на дейности за оползотворяване на свободното време в студените месеци – предимно занимания в жилището /рисуване, слушане на музика, гледане на телевизия, разговори в спалните помешения/, през топлите месеци – разходка в квартала, централната част на града, морската градина. Игра в района на жилището, срещи с приятели от съседската общност.
"Социално обкръжение” – доусъвършенстване на комуникативните умения за сътрудничество по между им; надграждане на уменията за отстояване на собствената позиция и търпимост към различията; умения за вземане на самостоятелни решения.
"Социална мрежа” – умения за разширяване на социалните контакти; поддържане на позитивни отношения със съседите, близки и познати. Добри приятелски и партньорски отношения с ГНЕ ”Гьоте” – гр. Бургас.
"Общество” – разпознаване на обществени институции и тяхното предназначение – банки, общински административни институции, районни дирекции "Социално подпомагане”, Полиция, поликлиники и др.
"Арттерапия” – Затвърждане на уменията за изразяване чрез творческите възмоности. Изработка на сувенири и украси свързани с отбелязването на празниците през годината.
"Индустриална трудотерапия” – работа в градината – подготовка на почвата и посаждане на различни зеленчуци и цветя, поливане, окопавате, обработка с препарати против вредители и болести, поддръжка на дворното място.
"Трудова заетост” – съобразно индивидуалните ресурси потребителите се насочват към професионално ориентиране, запознават се с различни професии, учат се да разпознават силните си страни с оглед самостоятелна преценка на възможностите за реализация на пазара на труда.
ЦЕНТЪР ЗА СОЦИАЛНА РЕХАБИЛИТАЦИЯ И ИНТЕГРАЦИЯ НА ХОРА СЪС ЗРИТЕЛНИ УВРЕЖДАНИЯ
Център за социална рехабилитация и интеграция на хора със зрителни увреждания предлага комплекс от социални услуги, свързани с извършване на рехабилитация, социални консултации, обучения и ориентиране, осъществени по индивидуални програми за социално включване на незрящи.
Центърът е разположен на площ от 200 кв.м. в общинска собственост-партера на бл.47,вх.7-партер, к-с”Зорница”. Дейноста се обезпечава с финансиране от държавния бюджет на основание, държавни стандарти и критерииза издръжка. Капацитета на ЦСРИХЗУ е 40 потребители в съотношение към момента 19 мъже и 21 жени.
Предлагани социални услуги в ЦСРИХЗУ:
В Центъра се редлагат социални услуги на пълнолетни лица със зрителни увреждания над 71%. ЦСРИХЗУ осигурява включваща, приемаща и стимулираща среда и специализирано оборудване и обзавеждане съобразено с конкретните нужди на зрително затруднените лица.
Социалните услуги, които се предоставят на потребителите са описани в предмета на договора, сключен между клиента и Община Бургас при постъпване в Центъра.
Всички услуги са съобразени със стандартите и критериите за предоставяне на социални услуги.
ЦСРИХЗУ осигурява:
СОЦИАЛНО- ПРАВНИ КОНСУЛТАЦИИ:
Екип от специалисти консултира и подпомага потребителите и близките им с информация за права и придобивки регламентирани в Закона за социално подпомагане, Закон за интеграция на хората с увреждане и правилниците на съответните закони. Поради естеството на зрителното увреждане се оказва и чисто техническа помощ при попълване на документи, при заявка от страна на потребител.
ЗДРАВНА ПРОСВЕТА : Промоция и превенция на здравето.
Програмата от беседи за профилактика на здравето е съставен изцяло по актуални за сезона и интересни за потребителите теми.
беседи на теми:
"Превенция и контрол на туберкулозата”-20.02.2012г.
"Кърлежите и болестите, които те пренасят-профилактика и лечение.”-15.05.2012г.
"Летни хранителни разтройства”-19.07.2012г.
"Промените във времето реално влияят на здравето”-27.09.2012г.
"Традиционната медицина: забравените знания, които отново търсим.”-04.10.2012г.
"Как да боледуваме…правилно.”- 01.11.2012г.
"Грипът напада през януари.”- 08.11.2012г.
"Витамин С и настинките.”- 15.11.2012г.
"Кратките тренировки подобряват работата на сърцето.”- 22.11.2012г.
"Как да излекуваме болното гърло без лекарства.”- 29.11.2012г.
"Храненето влияе върху настроението.”- 06.12.2012г.
"Обезболяващите могат да причинят главоболие.”- 13.12.2012г.
"За да сте здрави и стройни яжте девет пъти на ден.”- 20.12.2012г.
ОБУЧЕНИЯ: БРАЙЛОВА И КОМПЮТЪРНА ГРАМОТНОСТ.
През 2012г. се проведе курс по начални компютърни умения с четирима потребители. Обучаваните усвоиха минимума знания и умения необходим за самостоятелно изпълнение на най-често изпълняваните задачи на PC компютър. След проведеното обучение споменатите потребители са в състояние да:
- да използват базовите възможности на системата за речеви съпровод JAWS,
- да работят със синтезатора на българска реч,
- да въвеждат и редактират несложен текст с приложението Microsoft Word,
- да разглеждат съдържимото на папка с приложението Windows Explorer,
- да копират, преместват, изтриват и преименуват файлове и папки, както и да създават нова папка.
Те се справиха успешно с учебния материал, поради което не се налага повторно разглеждане на споменатите теми.
През 2012 г. двама потребители преминаха курса по компютърни умения за напреднали – второ ниво. Бяха разгледани темите:
- работа с WEB базирана електронна поща,
- навигация по несложен сайт,
- работа с приложението Skype,
- работа с торенти.
Обучаваните придобиха необходимите знания и умения за самостоятелно изпълнение на несложни задачи свързани с работа в Интернет. Справиха се успешно с преподадения материал.
През споменатия период с един потребител беше проведено обучение по WEB разработка. Той се запозна с основите на създаването на несложен WEB сайт. Бяха разгледани елементи на езиците HTML, CSS и JavaScript. Обучаваният придоби начална представа за подходите и техниките за изграждане на несложен сайт, както и за средствата за WEB разработка. Целите на обучението бяха постигнати.
Много от потребителите се интересуват и бяха консултирани по проблеми свързани с копирането на музикални файлове от Интернет и записването им на CD. След проведените консултации повечето от тях не успяват да извършват самостоятелно всички необходими процедури в споменатата област. Препоръчва се консултирането да продължи, или да бъде проведен обучителен курс през 2013г.
Компътърният специалист консултира потребители по въпроси свързани с инсталирането и настройката на системата за речеви съпровод JAWS. Установи се, че потребителите не придобиват трайни знания и умения необходими за самостоятелно извършване на споменатите процедури. При проявен интерес от страна на потребители, ще бъде проведен специален курс за изучаване на темата.
През 2012 г. потребителите бяха консултирани с инсталиране и настройка на система за речеви съпровод предназначена за работа на мобилен телефон с OS Symbian. Един потребител придоби базови познания за настройката на системата, но не и за нейното инсталиране. Консултациите по тези теми ще продължат и през следващата година. През споменатия период един потребител се обучава да работи с WEB базирана електронна поща. Потребителят придоби необходимите знания и умения за извършване на основните процедури по изпращане и получаване на електронна поща.
Изключително слаб е интереса към изучаване на Брайл. Брайловото обучение през 2012г. се състоя главно в упражняване на вече придобити умения за писане.Основно водене на кратки записки и бележки от студентите и писане на кратки текстове – съдържание на песни и стихове по конкретни поводи. За по големи текстове или материали част от потребителите се обучаваха да работят с Брайловия принтер – повечето не са готови за самостоятелното му използване по предназначение. Обучението ще продължи и през следващия период.
Към зрителната рехабилитация, чрез използване на затворена телевизия /телевизионен увеличител/ , интерес проявяват главно потребители с по ниска степен на увреждане и остатъчно зрение, главно за четене на лични документи, писма от институции и сметки.
ДВИГАТЕЛНА ТЕРАПИЯ И МОБИЛНОСТ.
Двигателна терапия: През топлата част на годината се проведоха 14 излета в Морската градина-посещения на площадката с фитнес уреди на открито в района на парк "Езеро”;
Групови форми: Адаптирани за слепи игри: група по шах, група по танци
МОБИЛНОСТ:
ФУНКЦИОНАЛНА ТРУДОТЕРАПИЯ: Готварство и полезни умения
"Готварство”
Курса се провежда ежеседмично с 15 потребителя .Обучението се извършва по утвърдена Учебна програма и тематичен план.
През периода се проведоха здравни екскурзии, за да могат потребителите да придобият нови и възстановят предишни умения за самостоятелен живот и подобряване на психическото и емоционално състояние.
"Полезни умения”
Курсът е целогодишен, ежеседмичен с 13 потребителя. Провежда се по утвърдена Учебна програма и тематичен план включващ темите: грижи за себе си, всекидневни умения у дома, грижи за здравето, формиране на общопознавателни умения, формиране на социални умения. Основните цели на курса са социална интеграция на участниците и подобряване на качеството на живота им.
ТРУДОТЕРАПИЯ: Цветарство и плетиво.
АРТТЕРАПИЯ:
Арттерапия: требители взеха участие в занимателна трудотерапия. Потребителите придобиха знания и умения, изпитаха удоволствие от постигнатото и от възможността за самостоятелност, активност и участие в социалния живот. През следващата година ще продължи работата с природни , пластични материали и ще се наблегне на творческата изява на хората с увреждания - участие с изработените предмети в изложби и благотворителни базари.
ФОНОБИБЛИОТЕКА НА ЦСРИХЗУ:
ЦСРИХЗУ разполага с над 500 заглавия художествена литература в говорящ вариант, Брайлови периодични издания и електронни учебници. Осъществяваме посредническа дейност при снабдяване с помощно технически средства на всички потребители или включване в професионални курсове в НЦСР- Пловдив.
СПОРТНА ДЕЙНОСТ НА ЦСРИХЗУ
Спортната дейност е част от двигателната терапия- фитнес на открито и в Центъра -под ръководство на рехабилитатор, разходки и походи в Морска градина и елемент от всички проведени екскурзии. Хората със зрителни увреждания трудно намират свободен за разходки и туризъм придружител, затова тази дейност за нас е приоритетна.Част от дейността е съвмесна със СК”Вая”, тъй като почти всички потребители са членове на някоя от спортните секции.
ПАРТНЬОРСКА ДЕЙНОСТ:
ЦСРИХЗУ поддържа близки контакти с организациите на и за хора с увреждания- ТСО и РСО на слепите Бургас.
"Защитено жилище” за хора в риск
С настанените младежи освен индивидуална работа, се провежда и групова такава. Организират се празничните и почивни дни, за да имат активен социален живот.
Съвместно с Асоциация "Деметра” по проект "Умения за успешна социална интеграция след институционална грижа”, младежите проведоха редица обучения и семинари. Съобразно различните празници, участваха в различни мероприятия. Участваха в обучения, за придобиването на професионални умения. В бъдеще, когато бъдат изведени от Защитеното жилище ще трябва да имат професия , чрез която да се реализират на трудовия пазар, което ще допринесе за тяхната социална адаптация и интеграция.
Екипът на "Защитено жилище за хора в риск” е доволен от сътрудничеството си с Асоциация "Деметра” за усилията, които полагат в посока обучение на младежите, за професионалните съвети които им дава и за подкрепата , която им оказва. Надяваме се нашето сътрудничество с тази Асоциация да продължи и за в бъдеще, като също така сме отворени за нови партньорства и включване на младежите в подобни проекти, които да са им от полза в тяхното развитие.
Проблемите, които имахме в този период отново бяха свързани със срока за пребиваване в институцията. Имайки предвид, че младежите настанени тук са с диагноза ЛУИ, това води след себе си въпроси свързани с постигането на целите в ЗЖ за толкова кратък срок. Липсата на трудови навици и образование са голям проблем при намирането на постоянна работа, което пък от своя страна възпрепятства ефективността на процеса по извеждане в срок. Определено потребителите с такава диагноза имат нужда от по-дълъг престой тук. Работата с тях води до положителни резултати, но е нужно повече време.
Д О М А Ш Е Н С О Ц И А Л Е Н П А Т Р О Н А Ж
Социалните услуги са дейност, които подпомагат и същевременно разширяват възможностите на лицата да водят самостоятелен начин на живот.
Домашен социален патронаж е комплекс от социални услуги, предоставяни в домовете на възрастни, самотни хора и хора с увреждания, с намалена социална адаптация, като ги подпомага в тяхната естествена среда.
Домашен социален патронаж обслужва възрастните хора от града, 8 квартала и 5 села в Община Бургас.
Капацитета на социалния патронаж за 2012 год. е 680 места.
Социалните услуги, които се предоставят на потребителите в обичайна домашна среда са:
Ежедневно доставяне на топла питателна храна;
Поддържане на хигиена на жилището, което обитава обслужваното лице;
Подпомагане и разширяване на възможностите на потребителите на социални услуги да водят самостоятелен живот;
Съдействие за снабдяване с необходимите технически помощни средства за болни хора с увреждания;
Помощ в общуването и поддържане на социални контакти;
Организиране на културни мероприятия, излети и екскурзии;
Взаимодействие със социални, здравни и други институции;
Битови услуги-закупуване на стоки и вещи от първа необходимост, заплащане на телефон, вода, електрическа и топлинна енергия и други със средства на потребителят.
Основен приоритет на Домашен социален патронаж е да предоставя високо качествена храна , доставена на време.
От м. май 2012 год., храната за Домашен социален патронаж се приготвя в новооборудваната съвременна кухня в сградата на "Хляб и хлебни изделия” ЕООД в к/с "М.Рудник”.
Изготвеното меню е съобразено със здравословното и рационално хранене, с възрастовите особености на потребителите, със сезонността, и техните предложения. Стриктно се съблюдават вкусовите качества, грамажа и добрият вид на приготвената храна.Потребителите получават храна за обяд, вечеря, половин хляб, шест дни в седмицата и десерт веднъж седмично.
За големите християнски празници се изготвят менюта съобразени с българските традициите. Седмичното меню се обявява ежеседмично в официалният сайт на Община Бургас, раздел "Социални дейности и трудова заетост“, както и на информационно табло в сградата на патронажа. При заявено желание от страна на потребителите, менюто им се изпраща по електронната поща.
Стриктно се следи за сроковете на годност и качество на доставените хранителни продукти.
Ежедневно екипа обменя информация с потребителите относно качеството на храната, нейното разнообразие, обслужване от страна на социални работници и санитари, както и препоръки и предложения от тяхна страна.
През м. септември, съвместно със социалните работници бяха анкетирани потребителите на социалната услуга. Анкетата съдържаше въпроси, относно качеството на храната, нейното разнообразие, обслужване от страна на социални работници, санитари, и обслужващ екип, както препоръки и предложения от страна на потребителите.
Анкетираните лица са доволни от обслужването, предлаганата храна и имат предложения за по-разнообразно меню включваща месо, риба, пресни зеленчуци и плодове.
Потребителите са районирани съобразно местоживеене в осем района, като разноса на храна се осъществява от осем автомобили.
Разнообразната, добре приготвена питателна храна е нашата атестация и от тук големият интерес към предлаганата услуга "Домашен социален патронаж“. Броят на желаещите да ползват тази услуга непрекъснато се увеличава и към настоящият момент има подадени 86 заявления.
Създаде се традиция съвместно с потребителите на големите християнски празници да организираме мероприятията с участието на ученици от бургаски училища, детски градини, социални заведения, пенсионери от пенсионерски клубове, Ансамбъл Странджа, ВГ ”Морски песъчинки” и др.
Социалните работници изработват и изпращат на всички потребители поздравителни картички с пожелание съобразно празника.
С цел подобряване дейността на Домашен социален патронаж управителя стриктно следи за:
Финансовата дисциплина,
100 % събираемост на таксите и своевременно внасяне по сметката на Община Бургас.
Ежемесечен контрол в хранителните складове, горивата, телефонни разговори и материали.
Търсене на дарители и организации съпричастни към дейността на патронажа.
Социалните услуги предоставяни от Домашен социален патронаж покриват голяма част от нуждаещото се население , но не са достатъчни за да обслужат всички лица имащи тази потребност. И в отговор на тази потребност, предстои разкриването на нова услуга "Помощ в дома” по оперативна програма "Развитие на човешките ресурси”
С разширяването и разкриването на нови социални услуги ще бъдем полезни за по-голям брой хора, с цел подобряване условията им на живот, качеството и вида на грижите полагани за тях, което от своя страна ни задължава да поемем конкретни ангажименти и отговорности като общинска дейност.
Дневен център за възрастни хора с увреждания
ДНЕВЕН ЦЕНТЪР ЗА ВЪЗРАСТНИ ХОРА С УВРЕЖДАНИЯ предлага комплекс от социални услуги, които създават условия за цялостно обслужване на възрастните през деня, свързани с предоставянето на храна, задоволяване на ежедневните, здравните, образователните и рехабилитационните потребности, организация на свободното време и личните контакти, изграждане на умения за самостоятелност, като по този начин се подобрява качеството им на живот и се предотвратява социалната им изолация.
В социалното заведение работят добре подготвени, квалифицирани и мотивирани кадри.
Предлагани социални услуги в Дневен център за възрастни хора с увреждания
Предоставяните услуги са съобразени със стандартите и критериите за предоставяне на социални услуги. За всеки потребител е разработена програма за индивидуална социална работа според възможностите и интересите му. Тези услуги подпомагат реализацията на личностния потенциал на потребителите и изграждането на отговорно поведение към себе си и другите; дава им възможност да придобият и затвърдят битови и хигиенни умения чрез ангажирането им в социално-позитивни дейности, развитие на самостоятелност, знания и умения за ориентиране в околната среда.
Дейностите, извършени за периода 01.01.2012 г.-31.12.2012 г. са изцяло заложени в Програма за социална интеграция на лица с умствена изостаналост. В нея са включени следните подпрограми за развитие на социални умения:
Програми: “Музикотерапия”, “Свободно време”,“Здравеопазване и здравно образование, “Хигиена и общественополезен труд”, ”Изграждане на умения за самостоятелност”, ”Цветарство”, ”Занимателна трудотерапия”, "Функционална трудотерапия“, Образование”, "Природознание и култура”, ”Битов труд“, Рехабилитация, “Социална мрежа”
ДНЕВЕН ЦЕНТЪР ЗА РАБОТА С ДЕЦА НА УЛИЦАТА
През 2012г. работата по социалната интеграция на деца на улицата осигурява услуги за посрещане на основните нужди и дневни грижи на 17 деца (9 момчета и 8 момичета) и техните семейства. Петнадесет от децата са насочени с направления, а две от децата са насочени със заповеди от Отдел "Закрила на детето” към Дирекция "Социално подпомагане”- Бургас.
Предлаганите в ДЦРДУ дневни грижи включват следните дейности:
- Посрещане на базисни нужди, като безопасен подслон през деня, топла храна на обяд, ежедневни хигиенни грижи, дрехи и обувки. Ежедневно екип на КСУДС посещава домовете на децата в кв. "Г. Езерово” и кв. "Победа” и ги придружава до сградата на ДЦРДУ. Всекидневно се изнасят беседи за речева етикеция на общуване помежду си и околните в автобуса и на спирката. Всички деца ползващи дневни грижи са подпомагани в къпането и организирането на обяда. Екипа продължи да подпомага семействата, като периодично предоставя на адреса чисти дрехи за децата и останалите членове на семейството, осигурени от ДЦРДУ. През 2012г. са предоставени дрехи и обувки на клиентите на ДЦРДУ и техните семейства, дарени от учениците в ОУ "П. К. Яворов”, ОУ " В. Априлов” и НУМСИ "Проф. Панчо Владигеров".
- Профилактика и медицински услуги: Основната задача на екипа на ДЦРДУ е информиране, консултиране и съдействие за извършване на профилактика –насърчаване на децата и техните семейства за спазване на лична и обществена хигиена. При всяко посещение в ДЦРДУ, децата се хигиенизират.Ежемесечно се измерват антропометрични показатели на децата. При извършените от медицинска сестра и социален работник посещения в домовете на децата от кв. "Г. Езерово” и кв. "Победа” родителите са консултирани в домашни условия. Засегнати теми в провежданите консултации са: осигуряване на сигурна и безопасна среда за децата по отношение игрите им на улицата; хранително дневният режим; консумирането на подходящи храни и предпазване от стомашно-чревни инфекции; предпазване от паразити и предприемане на адекватни мерки след ухапване от насекоми, кърлежи и др.; лична хигиена на децата /изрязване на нокти, почистване на уши, грижа за устната кухина, обработка и поддържане на косата и др./. Непрекъснат акцент се поставя върху въпроса за тютюнопушенето, инхалантите /бронз, лепило/ и последиците от честата им употреба.
- Индивидуална социална работа и работа със семейството: Услугите по социално консултиране се предоставят предимно в общността в която живеят децата, клиенти на услугата. Работата е изнесена в центъра на града и в квартали "Победа” и "Горно Езерово”, където живее предимно ромско население. Почти ежедневно се извършват домашни посещения и консултиране на семействата на насочените деца относно използване на социално приемливи модели на родителстване, повишаване и развиване на родителския капацитет, справяне със специфични проблеми и рискови фактори като бедност, сериозни заболявания, трайна безработица, финансово съветване и предоставяне на информация и посредничество за получаване на социални помощи, помощ при планиране на бюджета. Оказана е подкрепа на родителите на насочените деца, като са предоставени дрехи и обувки за всички членове на семействата на децата. На майките на 13 от насочените деца, с които екипа на ДЦРДУ работи, на 10.04.2012г. са предоставени хуманитарни помощи в натура /хранителни продукти/, осигурени от БЧК- Бургас по случай Великден. През месеците октомври и ноември 2012г. майките на 15 от насочените деца с които екипа на ДЦРДУ работи, получиха хранителни продукти от БЧК- Бургас, предоставени по програма финансирана от Европейския съюз. На всички майки е оказано съдействие от ключовите специалисти в попълването и подаването на Молба-декларация за получаване на месечни помощи за дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст в Дирекция "Социално подпомагане”-Бургас, Отдели "Социална закрила” в кв. "Горно Езерово” и кв. "Победа”, на по- голямата част от майките е оказано съдействие й при подаване на Молба-декларация за отпускане на целева помощ за отопление за предстоящия зимен сезон, а на една от майките е оказано съдействие при попълването и подаването на Молба-декларация за получаване на целева помощ за първокласник.
- Образователни и ограмотяващи занимания: Дневният престой на децата в ЦРДУ се организира по график. Учебните занимания в Центъра обхващат основните предмети. Всички педагогически занимания са съобразени с образователното им ниво, след провеждане на интервюта с децата с цел определяне степента на владеене на български език и осъществяване на оценка за нивото на грамотност и нуждата от образование. Въпреки, че се работи в група, към всяко дете се прилага индивидуален подход, според възрастта и уменията му. Основната тежест в работата на възпитателите е насочена към развиване на нагласи и мотивация за учене у децата, както и преодоляване на изоставането в образователното ниво. Обучението на децата се провежда според възрастта и потребностите им, като усилията са насочени по основни учебни предмети: български език и математика. Най-голям успех от образователната работа е отчетен, когато материала се поднася във вид на игра, стимулираща мисловната дейност.
- Посредничество при подобряване на връзката на детето и училището: От страна на ключовите специалисти са провеждани периодични посещения в ОУ "В. Левски” кв. "Г. Езерово” и ОУ "Христо Ботев” кв. "Победа”, където са осъществявани срещи с класните ръководители на децата за установяване посещенията, трудностите и успехите им в училище. Установено е, че повечето деца се включват в учебния процес, но мотивацията им е неустойчива.
- Пълноценно прекарване на свободното време и развиване на творческите способности на децата: Организират се занимания по интереси, спортни дейности, занимания с компютър и др. Децата активно участват в сформираното в ДЦРДУ художествено ателие, където се осъществяват занимания с изобразителна дейност, апликации, моделиране с пластелин и глина, работа с природни материали и изработване на оригами, оцветяване на гипсови фигурки, порцеланови и стъклени чаши и чинии.
Резултати:
Изготвени и предоставени на ОЗД-Бургас са общо 57 социални доклада, като от тях: 42 социални доклада относно процеса на предоставяне на социални услуги, 14 социални доклада относно прекратяване предоставянето на социални услуги и 1 социален доклад за отчетен риск за живота и здравето на насочено дете.
В резултат от осъществената работа с децата и техните семейства бе постигната частично поставената цел – превенция на просията, и насочените към ДЦРДУ деца до някаква степен са намалили проявите си на просия. Основен фактор при този социален проблем се явяват нагласите на родителите чрез подтикване на децата към просия да осигуряват лесно изхранване на многодетните си семейства. Това бе причината в приключващите социални доклади към ОЗД да се предлага продължаване предоставянето на социални услуги с цел постигане на устойчиви резултати.
През отчетния период е прекратено предоставянето на социални услуги на 2 деца, от които за едно дете успешно са постигнати заложените цели в индивидуалния план за предоставяне на социални услуги. Момичето е изведено от рисковата среда в кв. "Горно Езерово” и живее при своите баба и дядо в с. Шивачево. В един от случаите не е постигната планираната в индивидуалния план на детето цел. Въпреки предложеното в социалния доклад от екипа на ДЦРДУ, работата с момчето да продължи, от ОЗД- Бургас не е подадено ново направление.
Работа на терен (мобилна работа)
В периода месец Януари- Октомври 2012г. екип на ДЦРДУ проведе 117 улични обходи в района на Централна градска част: църквите "Св. Св. Кирил и Методий”, "Св. Иван Рилски”, "Св. Богородица”; ул.”Александровска”; района на Театър за драма, опера и балет; Централна ж.п. гара и ДКЦ -2 (бивша Трета поликлиника). След всеки обход се изготвя протокол, в който се вписват данните за децата, с които е установен контакт, местата, на които са открити да просят и предприетите действия.
Основна цел е превенция на просията – установяване на контакт с просещите деца и родителите им, картографиране на местата, където се събират и просят децата на улицата. Създава се доверителна връзка между екипа и детето; провежда се работа с общността и при нужда се осъществява посредничество с различни институции; децата се насърчават да се включат в дейностите и програмите на ДЦРДУ след насочването им от ОЗД- Бургас, а също така и информиране на институциите имащи ангажимент към конкретните деца. Родителите са информирани за незаконността на действията им спрямо използването на децата си за просия и са мотивирани да прекратят това.
Резултати:
Всеки месец се изготвя социален доклад, отразяващ резултатите от извършената мобилна работа за месеца, и заедно с протоколи от уличните обходи се предоставя на ОЗД- Бургас.
Информацията от извършените обходи ежемесечно писменно се предоставя и на I –во и IV- то РУП на ОД на МВР- Бургас. Предоставя се на I –во РУП на ОД на МВР- Бургас, тъй като децата просят на територията му, а една част от тях живеят в кв. "Победа” и се предоставят на IV- то РУП на ОД на МВР- Бургас, тъй като друга част от децата живеят в кв. "Горно Езерово”. Една от майките на трима братя с които работи екипа на ДЦРДУ подписа предупредителен протокол при г-жа Проданова- инспектор "Детска педагогическа стая” в I –во РУП на ОД на МВР- Бургас по чл. 189 от НК.
Кампании за повишаване на обществената чувствителност
Разпространяват се изработени от ДЦРДУ брошури с послание и призив към всеки гражданин да сигнализира незабавно ОЗД и/или РПУ на ОД на МВР, когато идентифицира просещи или безнадзорни деца на улицата.
Подготвените от екипа на КСУДС брошури, с които обществеността се приканва да промени нагласите си спрямо децата на улицата и просията, са преведени на английски, немски и руски език и се разпространяват в града.
Център за настаняване от семеен тип ”Ронкали”
Център за настаняване от семеен тип ”Ронкали” функционира като социална услуга в общността и се финансира като държавно делегирана дейност.
Основната цел на Център за настаняване от семеен тип е осигуряване на качество на живот, което гарантира пълноценното физическо, емоционално и познавателно развитие и социално включване на всяко дете в естествената за него среда. Задачите които се изпълняват в центъра са:
-Задоволяване на основните жизнени потребности на децата от храна, подслон, сигурност и развитие.
-Осигуряване на равно поставено участие в живота на местната общност чрез равен достъп на децата до училище, читалища и общински центрове за работа с деца, спортни клубове, детски площадки.
-Оказване на съдействие на децата за поддържане на връзки с родители и близки или при възможност за приемна грижа или осиновяване.
-Предоставят се набор от услуги, грижа и занимания за формиране и развитие на хигиенни навици, умения за общуване, упражняване на различни социални роли и тяхното овладяване. Всяко дете получава услуги, съответстващи на неговите потребности и на заложените в Плана за действие дългосрочни цели.
Децата настанени в ЦНСТ”Ронкали”са 14.
9 момичета между 9 и17години.
5 момчета между 9 и 15 години.
ГРИЖИ ЗА ЗДРАВЕТО:
В началото на 2012 година се подновиха договорите със здравната каса за личен лекар и личен стоматолог на децата. Децата бяха водени на профилактични прегледи извършени от специалисти насочени от личната лекарка на децата д-р Ангелова. През годината им бяха поставяни и необходимите имунизации.
Също така се поднови и договора ни със Службата по трудова медицина. През календарната 2012г. всеки член от екипа на ЦНСТ”Ронкали”имаше право на два безплатни медицински прегледа по избор.
ПОСЕЩЕНИЯ НА БЛИЗКИ И РОДНИНИ:
През 2012 година бяха сключени договори за предоставяне на социални услуги между ЦНСТ”Ронкали” и Център за обществена подкрепа към Община Бургас. Целта на договорите – Подготовка и подкрепа за реинтеграция в биологично семейство. Служителите от ЦОП организираха периодични прегледи на изпълнението на Плана за предоставяне на услугите. Продължителността на договорите бе шест месеца. Постигане на договорената цел не бе изпълнена поради неспазване на договорните отговорности от страна на родителите .
ОБРАЗОВАНИЕ:
През новата учебна 2012/2013г. децата ни са записани в следните училища:
Спортно училище- 4деца
-2 /две / със спорт -плуване-6 клас
-1/едно/със спорт- плуване 7 клас
-1 /едно/със спорт -женска борба 7 клас
Немска езикова гимназия
-1/едно/ момиче -9 клас
Основно училище ОУ”П.Р.Славейков”
2 /две /деца-7 клас
1/едно/дете-5 клас
2/две/деца в 3 клас
1 /едно/дете в 4 клас –ИНДИВИДУАЛНО ОБУЧЕНИЕ
Помощно училище
3 /три/деца -3клас, 8 клас,9клас
Директорът на ЦНСТ "Ронкали” посещава всяка родителска среща и мероприятията организирани от училищата им. При всеки сигнал за възникнал проблем или за съдействие срещите с класните ръководители се извършваха от директора или социалният работник на дома.
ДНЕВЕН ЦЕНТЪР ЗА ДЕЦА С УВРЕЖДАНИЯ “ СВ. НИКОЛАЙ ЧУДОТВОРЕЦ “
Услугата която предоставя ДЦДУ”Св.Н.Чудотворец” е дневна грижа за деца с увреждания
За периода януари - декември 2012г. са обслужени 24 деца. Разпределени в три групи на възраст от 6г до 16г. Работата в центъра е индивидуална и в група в зависимост от потребностите на децата. Дейностите които се предлагат са: социална работа по групи, индивидуални логопедични, рехабилитационни, арттерапевтични и учебни занятия. Педагози от помощно училище обучават 14 деца, а от масово 7.
На децата се предлагат разнообразни социо културни мероприятия, срещи с техни връсници от масови детски градини и училища, разходки на открито. Също така получават и хранене съобразено с изискванията на РЗИ.
Голяма част ползват безплатен специализиран транспорт на Община Бургас.
Социалната работа се извършва по групи от социалните работници. Всеки един от тях предлага индивидуална програма, съобразена с възможностите и потребностите на децата.
За изтеклата година социалната работа на трите групи включва:
- Работа по трениране на дейности от ежедневието в зависимост от задачите заложени в индивидуалния перспективен план на всяко от децата
- Тематични обучителни занимания в групата заложени през месеца
- Общообразователни занимания
- Компютърни занимания, детски видеофилми, слушане на музика
- Сюжетно ролеви игри пресъздаващи социално-битови модели на поведение и обогатяващи социалния опит на децата
- Отработване на задачи за работа в група,поставени от логопеди, педагози, рехабилитатори, арттерапевт.
- провеждане на текущи мероприятия :
Логопедичните кабинети сe посещават седмично от 24 деца.
Логопедите работят по седмичен график. Броя на занятията се определя от спецификата на езиково-говорното нарушение и индивидуалното развитие на лицата.
За целта са проведени специфични логопедични упражнения за развитие на: гнозиса, праксиса и речта. Праксичните функции включват развитие и усъвършенстване на: артикулационната моторика, мануален, динамичен, конструктивен праксис и фината моторика на ръката, графична моторика. Праксичните функции се развиват и усъвършенстват чрез използване на различни методи като: моделиране с пластелин, оцветяване на шаблонни картинки, изрязвани на шаблони за изработване на апликация. Развитието на движенията и възприятията са пряко свързани. Гностичните функции за цветове, форми и големини се затвърждават в процеса на ръчната дейност. Развиват се възприятия за части на тялото, пространствена ориентация, слухова перцепция, буквен и цифров гнозис. За целта се използват разнообразни дидактични материали със сензорна насоченост.
Преобладаващите заболявания в дневния център са детска церебрална парализа, генерализирано разстройство на развитието, умствена изостаналост, синдром на Даун.
Дихателните и фонационните процедури са водещи за провеждане на прозодическа терапия при деца с ДЦП. Следва значително двигателно обучение-артикулационен праксис, който цели раздвижване на устни, език, горна, долна челюст и т.н. Провеждането на мануална и орална гимнастика, статични и динамични пози на пръстите, съчетани с реч. Общата моторика се развива и усъвършенства чрез използване на различни прийоми , които включват движения в игрова ситуация или сюжет, както и упражнения с уреди – топки , дрънкалки и въжета.
Аутистите се обучават по специална програма, която съдържа не толкова образователен смисъл, колкото стремеж към формиране на социални стереотипи на поведение.
Логопедичната терапия при интелектуална недостатъчност, слуховата недостатъчност и детски психози също има своята специфика. Езиковата терапия е семантична и с изразен когнитивен компонент.
Гностичните функции за цветове, форми и големини се развиват и затвърждават в процеса на ръчната дейност и развиват възприятието,мисленето и паметта. Следи се за дисхармония и нелогичност при различаването признаците на предметите. Акцент се поставя при пропорционалното натоварване с цел развитие на дългосрочна памет.
Логопедичните занятия са насочени главно към обогатяване на пасивен и активен речник.Терапията е насочена към фонетичната и фонологичната страна на речта използвайки : смислово различителни процедури, сегментационни и процедури за творческо опериране с думи.
Терапевтичната работа по развитие на експресивната, импресивната реч и писмената комуникация следва индивидуалните планове за развитие на всяко дете.
Главните цели при липса на вербална реч са натрупването на пасивен и отчасти на пасивен речник,провокиране на речевата активност,създаване на мотивация за участие в комуникация, на елементарни умения за общуване и развитие на когнитивната сфера.
За развитие на експресивната страна на речта, се поставят задачи, свързани с овладяване на нормата и развитието на фонематичния слух и точното осъзнаване мястото на звуковете и тяхната затруднена диференциация.За усъвършенстване на уменията за свързано устно изказване се работи над стимулиране самостоятелните разсъждения чрез словесни методи – преразказ – описание, преразказ на серия от картини, преразказ на текст, преразказ на сюжетна картина.
Рехабилитацията при децата се прилага с цел да се подобри тяхното двигателно развитие. На всяко дете се снема рехабилитационния потенциал, с цел да се изработи оптимална индивидуална кинезитерапевтична програма. Всяка такава програма има определени задачи и цели, които детето трябва да постигне.За постигането на определените цели си служим с най-различни средства на кинезитерапията: масаж, аналитични упражнения, подвижни игри, упражнения на и с уреди и др.
През кабинета са преминали 21 деца. С десет от тях е работено индивидуално, а с останалите групово.
Целта на работа при ДЦП е постигането на оптимална функция, т.е. превантивно отношение към вторичните изменения; създаване на компенсаторни механизми в рамките на засегнатия крайник; терапия на вторичните изменения; упражнения за изграждане на компенсаторни възможности на незасегнатия крайник; упражнения за максимална физическа кондиция. При децата със спастична форма е необходимо да се понижи тонусът на мускулите и да се създадат условия за добро изпълнение на движенията , да се нормализира дишането да се подобри координацията и обучение в жизнено необходими дейности В комплекса по ЛФК освен общоразвиващи физически упражнения включваме специални физически упражнения: обръщане от гръб по корем, обучение в изправяне в колянна опора, обучение в самостоятелно седене, упржнения за гръдните и шийните мускули, обучени в пълзене и накрая обучение в ходене. Включваме упражнения за реципрочно движение на долните крайници, упражнения за изправяне с разгънати в коленните стави долни крайници, упражнения за преодоляване спазъма на екстензорите на трупа, коригиращи порочните, патологичните положения за долните и горните крайници, упражнения за правилно положение на главата.
При децата с гръбначно изкривяване се работи за възстановяване на равновесието на гръбначния стълб в сагиталната и фронталната равнина, създаване на симетрия на отделните части на сколиотичната крива. Задачите ни са да спрем развитието на процеса, да постигнем максимална корекция, да възстановим максимално функционалната пълноценност на гръбначния стълб. За целта се използват общоразвиващи и специални упражнения: упражнения за гръбната и коремната мускулатура , упражнения за изтегляне на скъсените мускули и коригиране на изкривяването, упражнения, възтановяващи нормалната подвижност на гръбначния стълб, модификации на Мошков.
Игровия метод се използва за работа в група . Включват се упражнения за внимание, ловкост, координация, дихателни упражнения. Целта е децата да укрепнат физически и психически.
До месец август в центъра работеше арттерапевт, който занимаваше децата с техники от приложното изкуство , подпомагащи за подобряване на финната моторика, сетивноста и цветовото усещане на децата.
След преструктуриране на Дневния център, бройката е съкратена съгласно изискванията по методологията на АСП.
За периода Арт -терапевта работи индивидуално и групово.
В зависимост от диагнозата и моментното състояние на децата са се водили и занятията.
1. При ДЦП спастична квадрипареза, се работи по образец, както и само по словестно обяснение. Поради нарушени двигателни способности, както и нарушена зрителна кординация, за подобряване финната моторика и пространствената ориентация се работи с пластичен материал (моделиране с пластелин).
- Изрязване колкото е възможно, апликация на елементи изграждане с тях на образи, следене за равномерно нанасяне на лепило, следва точно композиране върху листа.
- Стремеж за правилен захват на молива и четката.
- Създаване на рисунка чрез техника не изискваща деликатни движения и лесно прилагане на изобразителна способност - точкуване, отпечатване, разтичане с акварелната боя.
Работата чрез моделиране влияе върху спастиката и помага за отпускане на мускулите.
2. При умерена умствена изостаналост се използват упражнения за цветознание, постепенно усложняване, рисуване на геометрични форми, създаване на образ от тях.
- Възможност за сюжетна рисунка - трениране на трайността на паметта.
- Стилизиране на образ, после рисунка на декоративно стилизирана композиция. Рисуване по шаблон - очертаване на форма и оцветяване.
- Апликиране - с готови елементи .
3. При запазено интелектуално състояние се поставят по сложни задачи. При тях се проявява любознателност, желание за работа, отзивчивост, добра моторика на ръчичките.
- Тренинг за задълбочено познаване на цветовете .
- Ръчна дейност: низане на различни по големина, цвят, форма мъниста.
- Сюжетна рисунка: първо сам, после с помощ, като се подчертават грешките от първият път. Оцветяване, опити за детайлна разработка на отделните елементи.
- Апликиране на готови елементи върху 3 измерен предмет.
- Рисуване по асоциация.
Образование
В Дневния център 21 деца се обучават в помощно и масово училище по програми на МОН. Всяко дете участва в общообразователния процес и постига развитие съобразно индивидуалните си възможности.
През настоящата учебна година към ПУ " Отец Паисий” се обучават 14 деца в различни класове.
В масово училище са 7 деца. Учители от ОУ "П.Яворов”, ОУ ”В.Априлов”, СОУ "А.Страшимиров” посещават всекидневно центъра.
Учителите спазват и следват определените часове по график за обучение.
Веднъж месечно се провежда екипна среща със служителите на ОЗД в ДЦДУ относно грижите и развитието на децата. Обсъждат се всички проблеми и се планират нови цели и задачи.
На всеки три месеца се прави социален доклад за всяко дете, относно изпълнението на поставените цели в разработените индивидуални планове. Подават се в ДСП-ОЗД. Работи се в тясно сътрудничество с колегите от ОЗД.
През текущата година благодарение на г-н Николов и Община Бургас бе направен нов покрив, който реши много проблеми и неудобства.
Кризисен център за лица, претърпели насилие или жертви на трафик
Настоящият отчет включва дейностите и резултатите от предоставените услуги за деца и лица жертви на насилие и трафик за периода месец 01.01.2012г до 20.11.2012 година.
Кризисния център е с общ капацитет - 8 места. За отчетния период в Кризисния център са били настанени общо 27 лица, всички те със заповеди и направления на Дирекция " Социално подпомагане "
Дейности в Кризисен център – гр. Бургас за лица, претърпели насилие или жертви на трафик:
Социалната услуга "Кризисен център” включва комплекс от дейности, насочени към овладяване на кризата от претърпяното насилие, осигуряване на защита и базисни потребности на клиентите, редуциране на негативните последствия и провокиране на личностни ресурси, с оглед социалната реинтеграция на пострадалото лице. Целите на директната работа с клиентите е ориентирана в две посоки: Възстановяване от травмата и осигуряване на социална и правна защита и превенция на насилието след прекратяване на престоя в Кризисния център. Основната цел на Кризисния център е да предложи компетентна и професионална помощ на децата и лицата, жертви на насилие и трафик, като им осигури безопасна и защитена среда за възстановяване и комплекс от социални, психологически, медицински, юридически и фамилни консултации.
Тези цели се осъществявани чрез разгръщане на пакет от дейности, които отговарят на заданието и характера на социалната услуга.
В Кризистния център се предоставят социални услуги по задоволяване на:
- ежедневни потребности;
- здравни потребности;
- образователни потребности;
- рехабилитационни потребности;
- потребности в свободното време;
- потребности от контакти със семейството, приятелите, близки и други лица;
- социални и психологически консултации;
- правни консултации;
- придружаване от и до училище, медицински заведения и други институции;
- подкрепа и помощ в процеса на обучение и училищна подготовка;
- кризисно настаняване.
Дейност 1 - Кризисно настаняване
Кризисното настаняване е предназначено за деца и лица, жертви на насилие, които са в криза в следствие на травматично събитие, застрашени са от рецидив на насилието или са лишени от подкрепа на социалното си обкръжение. Целта на тази мярка е осигуряването на 24 часова защитена среда, с оглед предотвратяването на рецидив на насилието. За клиентите се осигурява временен подслон /от три до шест месеца/, спешна психосоциална помощ и юридическо консултиране. Настаняването се извършва с административен акт от "Дирекция "Социално подпомагане”, съгласно разпоредбите на ППЗСП и ППЗЗД. За периода на престоя се задоволяват ежедневните потребности на клиентите. Пребиваването им е организирано в дневен режим на настанените лица, включващ индивидуални и групови занимания, училищна подготовка, консултации, посещения на институции, дейности по организация на свободното време, време за храна, почивка, социални контакти и др. В рамките на периода за настаняване се оказва необходимата подкрепа и съдействие за преодоляване на кризисната ситуация. Удължаване на срока на престоя се допуска по предложение на екипа, работещ по случая и на база на административен акт от страна на Дирекция "Социално подпомагане”. Целта на удължаването на престоя е свързана с потребността от финализиране на конкретни дейности, свързани с удовлетворяването на базисните нужди на клиентите. Кризисното настаняване е 24 часово. В случаите на настаняване на клиенти през нощта или в почивните дни, същото се осъществява чрез приемно-предавателен протокол между полицейски служител и дежурен социален работник. В началото на следващия работен ден се уведомява Дирекция "Социално подпомагане” за приемане на действия за настаняване / отказ за настаняване в Кризисен център.
Социалният работник, определен за водещ случая изготвя оценка на риск и потребности и съвместно с клиента изготвя индивидуален план за предоставяне на услугата. Този план включва релевантни на потребностите на клиента дейности. В процеса на работа по плана се оползотворяват максимално всички институционални ресурси за подкрепа, като същевременно се мобилизират и личностните ресурси за самопомощ. Водещият случая отговаря за оформянето на необходимата документация и архивиране.
Дейност 2 - Психологическо консултиране.
Психологическото консултиране, както и всички останали дейности се базира на Плана за действие от Дирекция "Социално подпомагане”. Акцентите на консултативния процес са зависими и от оценката на нуждите, имплицитната и експлицитната заявка на клиента (родителя/настойник). В най- общ план психологическото консултиране цели изграждане на нови и по-ефективни поведенчески стратегии за справяне с актуалната житейска ситуация. То е ориентирано към вземане на решения и мобилизация на ресурси за автономно и пълноценно функциониране. В работата с клиенти с девиантно поведение, консултативния процес е насочен към управление на агресивните импулси, канализирането на агресивната енергия в социално приемливи дейности и зачитане на граници и норми на поведение.
Броят на сесиите се определя в зависимост от положените цели и посоката на консултативния процес. Използваните методи и техники са разообразни /дублиране, конструктивна конфронтация и др./. Могат да се използват арт-подходи. Задават се "домашни” за самонаблюдение и саморефлекция. Използват се още позитивното претълкуване на проблемната ситуация, траскултурен подход и др. Привличането на членове на разширеното семейство е важно, с оглед затвръждаването на постигнатото в консултативния процес. Психологическото консултиране може да има индивидуален или фамилен формат. Провежда се от психолог с опит в областта на консултативната психология. В случаите, в които е необходим дълбинен подход, интервенцията е продължителна и има за цел изследването и преработване на вътрешни конфликти на личността.
Психотерапевтичната работа е ориентирана към:
1. Укрепване самооценката за собствените способности за родителстване;
2. Интегриране на опит от минали макротравматични събития (изоставяне, малтретиране, отхвърляне и др.);
3. Преструктуриране на ценности и фамилни модели. Характера на положените цели, предопределят и броя на сесиите. Целите на процеса, съдържанието на всяка от сесиите и резултатите се описват в предназначени за целта формуляри. След приключване на консултативния/терапевтичен процес, специалистът изготвя доклад за постигнатите резултати, който се прилага към съответното досие. Психологът взаимодейства с екипа, ангажиран в работат по случая, както и със социалния работник при Дирекция "Социално подпомагане”.
Дейност 3 - Фамилно консултиране.
Резултатът от дейността е реконструиране на връзката между жертвата на насилие с разширеното семейство и с деца, които често са били обект на неглижиране в следствие на малтретиране/експлоатация. Дейността е предназначена за семейства и деца, засегнати от криза на отношенията, следствие на насилието. Първият етап от фамилната работа е провеждане на информационно-разяснителна среща за запознаване със същността, целите на процеса и правилата на участниците. Определя се броя на сесиите, начина на провеждане им, времевата рамка и тематичните области, които ще бъдат засегнати. В заключителния етап на процеса се постига взаимна договореност между участниците в процеса относно бъдещите им отговорности, права, лични граници и ангажименти. Фамилните сесии се провеждат по график. Консултациите съдействат за отговорностите в отглеждане и възпитание на детето; конфликти между деца; отношенията на децата с новите партьори на майката/бащата.
Дейност 4 - Юридическо консултиране.
Юридическото консултиране включва разясняване на процедурите за водене на дело по Закон за защита срещу домашното насилие и подпомагане на клиента при изготвяне и депозиране на необходимия пакет документи. На клиентите на Кризисен център се издава удостоверение/препис от регистър на потребителите като част от доказателствения мателиал по делото. В процеса на работа по случая, клиетите ще могат да получат адекватни насоки и консултации по ГПК.
Дейност 5 - Социална работа
Социалната работа е съществен аспект от дейностите на Кризисен център. Изразява се основно в социално посредничество и застъпничество: придружаване до институции, съдействие за намиране на работа, промяна на постоянен адрес, избор/промяна на личен лекар, съдействие за подобряване контакта и комуникацията с близки/членове на семейството, които са ресурс за подкрепа, насочване към ревалентни на потребностите на клиента услуги, служби, институции, съдействие при регистрация в Д”БТ”, предоставяне на хуманитарна помощ, съдействие при получаване на лични документи и др.
Друг аспект на социалната работа е съдействието за получаване на медицински услуги и придружаване до здравни заведения. Социалната работа се извършва на база идентифицираните потребности и индивидуалния план за предоставяне на услугата. Отговорен за дейността е определеният за водещ случая социален работник.
Дейност 6 - Организация на свободното време
Дейностите по организация на свободното време включват занимания по приложни изкуства, беседи по социално значими теми, честване и отбелязване на национални и религиозни празници, рожденни дни. Предвиждат се организирани посещения на настанените лица на концерти, изложби, спортни мероприятия, извеждане на разходки сред природата. Свободното време на клиентите се оплатнява и чрез провеждане на различни курсове по интереси с цел обучение в различни дейности и развиване на вече създадени такива и др.
В контекста на дейностите по организация на свободното време се вписва и отбелязването на лични празници на клиентите, както и удовлетворяване на потребностите им от социални контакти, развлечение и разнообразие на ежедневието. Дейностите по организация на свободното време са различни по характер, като мероприятията се планират в началото на всеки месец и са съобразени с предпочитанията и възрастта на клиентите.
Дейност 7 - Превантивно-обучителна програма , предназначена за потребителите на центъра.
Програма е ориентира към следните цели:
1. Повишаване на нивото на информираност относно рисковете от насилието и трафика на хора, правата на защита от тези явления и отговорните институции;
2. Изграждане на умения за разпознаване и адекватно реагиране в рискова ситуация (попадане в ситуация на насилие и/или трафик);
3. Изграждане на нагласи на нетърпимост към насилието и подкрепящо и неосъдително отношени към жертвите;
4. Стимулиране на нагласите за търсене на професионална и институционална помощ.
III. Методика на предоставяне на социалните услуги:
- Кризисна интервенция - целта е (като минимум) да се намалят вредите и негативните последици до възможно най-ниското ниво и (като максимум) да се постигне положителна промяна. - (Тази дефиниция поставя кризисното интервениране в графата на профилактиката (превенцията) на развитието на по-сериозни психични или психо-соматични заболявания, както и на промяна на социалната ситуация на клиента към по-лошо. Ако кризата не е решена по здравословен начин, преживяването може да предизвика по-продължителни психологически, социални и медицински проблеми). Кризисните интервенции и социална работа целят да подобрява благосъстоянието на хората и да помага на всички свои клиенти да посрещат базисни свои човешки потребности. Особено внимание се отделя на потребностите и овластяването на уязвимите, потиснатите и живеещите в бедност групи.Социалната работа фокусира върху добруването на индивида в социалния контекст и върху добруването на обществото.Кризисната интервенция се стреми да минимизира негативните последици от кризата и да възстанови предкризисното ниво на функциониране – или да го повиши;
- Метод на индивидуално психосоциално консултиране, което отговаря на съвременните критерии за интензивна връзка с клиента, - формиране на психично пространство в дискусия и поведенчески експеримент за разбиране на дълбоката същност на собствения проблем, дефицити и провал; създаване на възможност за споделяне и облекчаване на емоционалната болка, получаване на емоционална и психична подкрепа и мобилизиране за промяна; създаване на възможност за изграждане на умения за дискусия, експериментиране под супервизия на адаптивни решения и формиране на умения за мениджмънт върху собственото поведение;
- Метод на групово консултиране и тренинг. Този метод се основава на теоретичните и научноизследователски данни за груповия процес, груповата кохезия и подкрепа; решаване на проблем в група за постигане на алтернативни решения, подпомагане в изпълнението и оценка на резултатите. Този метод дава възможност за разпознаване и обучение в разбиране на сложните психични компоненти на поведението, свързано с насилие, като проявление на посттравматично разстройство и дефицит на стратегиите за решаване на проблеми. Групата предоставя възможност за разпознаване и разбиране на функционирането в позиция на жертва и зависимост към психоактивни вещества, като емоционална незрялост, дефицит на личностовите възможности за преодоляване на емоционалните проблеми и псохотравми, дефицит на уменията за себеотстояване и автономност. Групата предоставя възможност за провеждане на тренинги, където се дискутират знания, специфична информация за психосоциални проблеми, модели на адаптивни решения и превенция на социалнонеприемливо поведение и кризи. По време на груповия тренинг се създават условия за безопасно експериментиране за реализиране на собствените решения, комуникация с авторитети, лидерска позиция, справяне с гняв и агресивна готовност. По време на тренингите се осигурява консултиране и подпомагане за разбиране на провалите, собственото поведение и ответната реакция на другите, промяна в изборите и ценностите, формиране на умения за адаптивни решения и ефективен мениджмънт над собственото поведение;
- Метод на семейното консултиране. Този метод е основан на дългогодишния опит на социалните работници и психотерапевти за анализ на семейната динамика и взаимовръзки, (за индивидуалните предразположения към специфични поведенчески модели, за културовите и манталитетни различия на семейната динамика, за връзката дете-родител на равнището на емоционалните преживявания и съдържателни цели; за семейната тайна и нейното деструктивно влияние върху съзряването при децата и "изкривяване” на психичните възприятия към света и себе си, за дезадаптивните модели на практикуване на родителски авторитет и наказание;) за късните и трайни увреждания на психични живот и поведение и деца, преживели физически, емоционално и сексуално насилие и злоупотреби. Този модел дава възможност за прилагане на психосоциално въздействие и промяна при работа с фамилната система, диференциран и едновременен – системен - подход към насилника и жертвата, който дава възможност за ефективна промяна;
- Анкетни проучвания – тестове – кратко и стандартно писмено "изпитване” или даване на конкретна информация, която служи за установяване на степен и качество на развитие на определени психични процеси, знания и личностни характеристики. Тестовете се провеждат индивидуално, за обследване на отделна личност. В работата на центровете те се ползват при изработване на индивидуална оценка по случай;
- Тренинги, беседи, дискусии – социално-психологически тренинг представлява социално-психологическа технология за корективно формиращо въздействие. Целта е корекция на определени личностни качества или формиране на нови. Личността не се променя изцяло, а само в определени аспекти. Чрез краткотрайно психологическо въздействие по време на тренинга се постига личностно усъвършенстване.
- Метод на работа с доброволци и общността. Този метод отчита съвременните модели на социална работа за повишаване на специфичните знания и умения на общността за подпомагане на деца в риск и дезадаптивно поведение. Тези модели дават възможност за формиране на нагласи и умения за подпомагане при доброволци от "групата на равните” или родители.Тези методи на работа създават възможности за непосредствено емоционално взаимодействие между индивидите с потенциал и нуждаещите се от специфични грижи, което осигурява възможност за емоционална подкрепа, разбиране и спонтанно откликване. Съвременните модели на тези методи за социална работа, ангажират възможностите на медиите за подкрепа на социалния процес на позитивна промяна и преодоляване на съпротивите в общността към модерните подходи на въздействие.
- Метод на мултидисциплинарно взаимодействие. Този метод на работа осигурява чрез поетапни стъпки, осъществяване на връзки между професионалистите в различните институции, координиране и колабориране при работа с клиенти. Този метод на мултидисциплинарно взаимодействие спестява психични и финансови ресурси,) дава възможност за едновременно и еднопосочно професионално въздействие към клиента, синхронизиране на стратегии на работа от различните професионалисти и институции и гарантиране на ефективност на професионалните дейности. Този метод се реализира чрез съвместни професионални срещи, дискусии, тренинг групи за разбиране същността на междуинституционалното сътрудничество и изграждане на умения за работа по този модел. Предвижда се ангажиране на медиите за популяризиране на модерните форми на работа между институциите, подпомагане на процесите на лобиране за промяна на затворените и ригидни форми на институционално взаимодействие.
Полуструктурирано интервю, анкети и скринингови методи за оценка на специфичните нужди, дефицити и видове риск при децата - тези методики отговарят на професионалните стандарти за психо-социална работа и са създадени в съответствие със съвременните научни подходи на работа в помагащите професии. При тези методи се изготвя формулировка за всеки конкретен случай, която дава анализ на причините за разстройства в развитието при децата, индивидуална оценка на потенциала и специфичните нужди; индивидуална оценка на вида и степента на риск от разстройства на поведението и социалното функциониране. Тази формулировка става основа за определяне на необходимата програма от грижи, в която да бъде включено детето и избор на подход за работа-индивидуален, семеен или групов. Анкетите и скрининговите медоди дават възможност за финална оценка на ефективността на програмите и постигната психо-социална реадаптация.
V. Резултати от предоставена социална услуга Кризисен център за лица, претърпели насилие или жертви на трафик на хора:
С Договор № 6300166/21.10.2010 г. между Община Бургас и Асоциация "Деметра” се делегира за изпълнение предоставянето на социална услуга в общността "Кризисен център за деца и лица пострадали от насилие”. През отчетния период се извърши козметичен ремонт с цел освежаване на помещенията. Периодично се почистваше и обработваше дворното пространство, подменени бяха източниците на отопление. Част от персоналът бе променен, като са спазени изискванията по длъжности за изпълнение на стандартите и критериите за персонал в Кризисен център. В момента на стартиране на центъра на трудов договор са 5 лица, както следва: директор, 3-ма социални работници, 1 касиер-домакин, обезпечаващи 24 часовото дежурство. За консултативни услуги се привличат външни специалисти, като психолог и юрист от Центъра за превенция на насилието и престъпността.
В Кризисен център гр. Бургас, работят социални работници на 12 часа - денонощно. Те работят на база идентифицираните потребности и индивидуалния план за предоставяне на услугата. Аспектите в работата с клентите от страна на социалния работник са насочени към осигуряване на образователните потребности и подкрепа при подготовката по дисциплините по които срещат затруднения: повишаване здравната и сексуалната култура на клиентите, в зависимост от възрастовото развитие; придружаване до училище, личен лекар, стоматолог и други здравни заведения; следене за спазване на дневния режим, личната хигиена, реда и хигиената в Кризисния център. Социалния работник съдейства при контактите и комуникацията с близките/членове на семейството. Консултиране на клиентите съобразно степента им на развитие и проучване на нагласите и желанията им към съответния период. Всеки социален работник води досие на потребителите в Кризисния Център.
За изминалата година в Кризисен център Бургас със заповеди и направления на ДСП – Бургас, в центъра са настанени 17 непълнолетни лица и 10 пълнолетни лица.
За всеки от клиентите е отворено досие, което се комплектова съгласно Наредбата за критерии и стандарти за услуги за лица, ползващи социална услуга в общността и влязлата от 2012 година Методика за Кризисен Център. Социалните работници са изготвили индивидуален план, съответстващ на потребностите. За всеки случай е оформена необходимата документация и архивиране. Пребиваването на клиентите в центъра е организирано в дневен режим, включващ: групови и индивидуални занимания, редовно придружаване към и от училище, училищна подготовка, консултации, време за храна, уплътняване на свободното време, почивка, социални контакти. Оказва им се подкрепа и съдействие за преодоляване на кризисната ситуация.
Психологическото консултиране в Кризисен Център – гр.Бургас се осъществява според индивидуалния план на всеки клиент. Консултациите се предоставят от психолог с опит в областта на консултативната психология от "Центъра за превенция”, който провежда индивидуални сесии в определен график. Психолога взаимодейства с екипа ангажиран с работата по случая и социалния работник при Дирекция "Социално подпомагане”. От стартирането на услугата до края на годината психолога е провел консултации с всички потребители на центъра.
Провежданото психологично консултиране е заложено в индивидуалните планове на всички настанени в КЦ с интензивност и тематика, съобразно техните потребности и актуална ситуация.
През изминалата година, два пъти седмично се провежда среща с психолог, която цели повишаване на доверието, изграждане на комуникативни умения, изграждане на умения за решаване на конфликти и др.
С всички децата е проведено психологическо консултиране за оказване подкрепа на децата за преодоляване на емоционалните травми, психотерапевтична работа за развиване на обективна самооценка. Работата на психолога също е насочена към повишаване здравната и сексуалната култура на детето, съобразно степента на възрастовото му развитие, психотерапевтична работа за изграждане на подходящи модели на поведение при общуване с противоположния пол и изграждане на система от норми за живот в обществото, за междуличностно общуване и мотивация за поддържане на просоциално поведение;
Юридическо консултиране - Юридическите консултации са насочени основно към възможности за защита по "Закона за защата от домашно насилие”. В съдържателен аспект те са свързани предимно с информиране и разясняване на механизмите за подаване на молба по ЗЗДН, мерките за защита и действията при евентуално нарушаване на съдебната заповед.
Юридическа консултация и подкрепа получиха всички клиенти на Кризисния център, имащи нужда от такава.
Социална работа - През отчетения период са осигурени образователните потребности на децата съобразно отчетените за тях конкретни нужди
- Осигуряване на учебници и учебни пособия;
- Осигуряване на подкрепа при подготовката по дисциплините, по които срещат затруднение;
- Проследяване редовността на посещенията на учебните занятия и наличието на проблемни отношения с други деца;
- Редовно придружаване към и от училище;
- Поддържане на взаимоотношения с класни ръководители и педагогически съветници;
Друг аспект на социалната работа е съдействието за получаване на медицински услуги и придружаване до здравни заведения, придружаване до други институции имащи отношение по-проблема на потребителите и съдействие за по-доброто му разрешаване. Социалната работа се извършва на база идентифицираните потребности и индивидуалния план за предоставяне на услугата. Отговорен за дейността е определеният за водещ случая социален работник.
За периода на престоя в КЦ, на клиентите са предоставени всички необходими условия за задоволяване на ежедневните потребности (подслон, храна, консумативи от първа необходимост). Грижите за клиентите се споделят от екип, вкючващ психолог, социален работник-водещ случая, юрист, супервизор на случая .
Пребиваването на клиентите в центъра е организирано в дневен режим, включващ: групови и индивидуални занимания, редовно придружаване към и от училище от социалния работник на смяна, училищна подготовка, консултации, уплътняване на свободното време, почивка, социални контакти. Осигурена е защитена и спокойна среда за живот, както и здравословна храна 3 пъти дневно. Оказва им се подкрепа и съдействие за преодоляване на кризисната ситуация.
В рамките на ежеседмични интервизии се проследява развитието по случаите на всеки един от клиентите.
Във връзка с Превантивно-обучителната програма в Кризисния център ежеседмично се провеждат беседи с потребителите на центъра на теми, които са предварително зададени, базирани на “Програмата за обучение на потребителите в КЦ”.
Програмата е ориентира към следните цели: (1) повишаване на нивото на информираност относно рисковете от насилието и трафика на хора, правата на защита от тези явления и отговорните институции, (2) изграждане на умения за разпознаване и адекватно реагиране в рискова ситуация (попадане в ситуация на насилие и/или трафик), (3) изграждане на нагласи на нетърпимост към насилието и подкрепящо и неосъдително отношени към жертвите, (4) стимулиране на нагласите за търсене на професионална и институционална помощ.
През отчетният период във връзка с Превантивно-обучителна програма , с клиентите на КЦ се провеждат периодично беседи относно домашното насилие, трафика на хора, начините на разпознаване, адекватни начини за реагиране и поднасяне на информация, относно институциите оказващи подкрепа.
Участниците в превантивно-обучителната програма изградиха умения за разпознаване и адекватно реагиране в рискова ситуация (при попадане в ситуация на насилие и/или трафик). Въздейства се върху нагласи на нетърпимост към насилието и подкрепящо и неосъдително отношение към жертвите. Стимулираха се нагласите за търсене на професионална и институционална помощ.
ЦЕНТЪР ЗА НАСТАНЯВАНЕ ОТ СЕМЕЕН ТИП
Център за настаняване от семеен тип е изграден в резултат от изпълнението на проект "Подобряване на социалните услуги за деца в риск на територията на община Бургас“ по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси“.
От 01.05.2012г. дейностите в Центъра се финансират като делегирана държавна дейност.
Център за настаняване от семеен тип /ЦНСТ/ е социална услуга от резидентен тип, която предоставя жизнена среда за пълноценното израстване и развитие на деца, лишени от родителска грижа, за които към момента на настаняване в него са изчерпани възможностите за връщане в биологичното семейство, настаняване при близки и роднини, приемно семейство или осиновяване.
Тази социална услуга е създадена с цел подкрепа на деца и младежи, напускащи Домовете за деца лишени от родителска грижа. ЦНСТ е с капацитет 7 места. Настанени са 4 момичета и 3 момчета, които са на възраст 10 и 14 години. Престоят на децата в ЦНСТ е до навършване на 18 годишна възраст.
Центъра е разположен в апартамент, частна общинска собственост от 120 кв.м. намиращ се в к/с "Славейков“, един комплекс с изградена много добра инфраструктура. Жилището разполага с три спални помещения, хол, трапезария, кухня , баня и тоалетна. В Центъра има всичко необходимо за пълноценен живот на децата.
Основна цел на Център за настаняване от семеен тип е не само предоставяне на подслон а и осигуряване на среда, близка до семейната. Осигурен е плавен преход от институцията към услуга в общността, както и изграждане на взаимоотношения с институции, съседи и общността в подкрепа на процеса на социална интеграция на децата.
С децата се работи индивидуално и групово, като насоките за работа са съобразени с нуждите и потребностите на всяко от настаните деца. Работата на специалистите е насочена към изграждане, развитие и усъвършенстване на умения у децата за самостоятелен живот след напускане на социалната услуга.
Услугата е 24 часова и се обезпечава от екип от специалисти: Управител, Психолог, Социален работник, Педагози и Асистент.
Основни дейности по предоставяне на услугата:
1. Осигуряване на сигурна и безопасна среда за живот и задоволяване на базовите потребности на децата.
2. Осигуряване на всяко дете достъп до здравна профилактика, здравни грижи, лечение и рехабилитация;
3. Консултиране и информиране - социално; психологическо; педагогическо; здравно; професионално; друго. Осигуряване на индивидуална подкрепа и придружаване за преодоляване на проблемите във всекидневния живот;
4. Задоволяване на образователните потребности. Оказване на подкрепа от страна на екипа в процеса на обучение; Поддържане на постоянен контакт с училищата; Създаване на възможности за професионална ориентация и качествена подготовка. Създаване на условия за планиране и организиране на свободното време;
5. Осигуряване на условия и подкрепа на всяко дете за придобиване на знания и развиване на умения и готовност за самостоятелен и независим живот;
6. Създаване на условия за свободно изразяване на мнения и взимане на самостоятелно решение от децата, както и участие при обсъждането на въпроси, свързани с ежедневието.
Екипът повече от година работи усилено с децата настанени в Центъра. Благодарение на професионалния опит и най– вече на опита, като Майки преминали през почти всички етапи на развитие на децата си, даде изключителни резултати в поведението и нравите на децата от ЦНСТ. Успяхме да премахнем много отрицателни навици и изрази придобити у децата следствие продължителното институционално отглеждане, както и да ги научим да живеят в семейна среда.
Децата отлично се интегрираха в училищата, които посещават. В следствие на това успешно завършиха учебната година 2011-2012. С нетърпение очакваха започването на новата учебна година и с удоволствие ходят на училище. Имат много приятели с които подържат връзка както на вън така и в къщи. Ходят на гости и им идват гости. Без проблемно е и отношението на съседската общност към децата. Център за настаняване от семеен тип е идеалния случай, децата да растат в близка до семейната среда, да се чувстват полезни и ценени. Те научават, че техните чувства и нужди са важни и могат да бъдат изразени. Деца, които израстват в такава благоприятна среда, има вероятност да създават здрави и открити взаимоотношения в зряла възраст.
Център за социална рехабилитация и интеграция на лица пострадали от насилие
На основание Заповед №РД 01-224/16.02.2012г. на Изпълнителния директор на Агенция за социално подпомагане и Договор с рег.№ 46-00-32/1 за управление на социални услуги в общността между Община Бургас и Асоциация «Деметра» от 16.05.2012г. «Център за социална рехабилитация и интеграция на лица, пострадали от насилие» гр. Бургас стартира дейността си.
"Център за социална рехабилитация и интеграция на лица пострадали от насилие” е интегриран комплекс от социални услуги, които се предоставят краткосрочно и дългосрочно и включват социални и правни консултации, индивидуални психологически и фамилни консултации; оценка, планиране и управление на случай; посредничество с институции и социални системи; обучения за придобиване на базови поведенчески умения; програми за образование и професионално обучение и ориентиране; изготвяне и осъществяване на индивидуални и групови корекционни програми, и програми за социално включване. Основната цел на услугата "Център за социална рехабилитация и интеграция на лица пострадали от насилие” е да предложи компетентна и професионална консултативна помощ на лица, жертви на насилие, да работи с цел превенция насилието над уязвими групи, да намали насилието и институционализирането на деца, да намали правонарушенията и асоциалните прояви и по този начин да намали престъпността и предпази обществото. Целите на директната работа с клиентите са ориентирани в две посоки: възстановяване от травмата, осигуряване на социална, психологическа и правна защита, както и превенция на насилието. Тези цели са осъществявани чрез разгръщане на пакет от дейности, които отговарят на заданието и на характера на социалната услуга.
Целевите групи: лица, преживели насилие, както и техните семейства/близки. Услугата е насочена по специално към:
- лица, жертви на домашно насилие;
- лица, жертви на трафик
- извършители на домашно насилие.
Основни дейности:
- социално консултиране- кризисна интервенция и социална рехабилитация, с цел обсъждане на варианти за справяне със ситуацията и вземане на правилните решения.
- психологическо консултиране- с цел преодоляване на травматизиращото събитие; формиране на умения за вземане на адекватни решения; повишаване на самооценката и справяне със стреса;
- юридически консултации- предоставяне информация за възможностите за закрила по Закона за защита от домашно насилие и съдействие при изготвяне на документация за изискване на мерки за защита и стартиране на гражданско дело по ЗЗДН.
- фамилно консултиране- семейна терапия след проведена индивидуална терапевтична работа с жертвата на насилие, и след приключила корекционна програма с насилника за справяне с гнева и преодоляване на негативните емоции.
- специализирана програма за работа с извършители на насилие- дългосрочна групова терапия на извършители на насилие, с цел изграждане на алтернативни модели на ненасилнически взаимоотношения и промяна на нагласите за осъзнаване на собственото агресивно поведение по отношение на близките хора.
Основни принципи:
- Разбиране и уважение към възрастовите, религиозните, етническите, културните, физическите, психическите, половите и сексуалните различия на потребителите, техните близки, роднини или законни представители;
- Зачитане правата на потребителя и неговото лично достойнство;
- Акцентът на работата с потребителя се определя от неговите позитивни страни и налични ресурси.
- Поверителността на личните данни е гарантирана в съответствие с изискванията на Закона за защита на личните данни и етичните принципи в дейността на помагащите професии. Всеки специалист, работещ по предоставяне на услугата, спазва конфиденционалност по отношение на своя клиент или клиентите, чиито случаи се обсъждат по време на екипни срещи или супервизия. Той е длъжен да не разпространява лична информация, станала му известна в хода на предоставянето на услугата. Този принцип се нарушава само в случаите, когато това е необходимо, за да се защитят живота и здравето на потребителя;
В "Център за социална рехабилитация и интеграция на лица пострадали от насилие” работен екип със следната дневна часова заетост:
Директор- 8ч.,Социален работник- 8ч., Психолог- 8ч., Юрист- 4ч., Педагог-обучител- 4ч.
Екипът притежава необходимия професионален опит и стаж да работи по проблемите на целевата група.
Услугата се предоставя на адрес: гр. Бургас бул.»М. Луиза» №9 , тел. 056/ 825205
Капацитът на "Център за социална рехабилитация и интеграция на лица пострадали от насилие”- 15 лица месечно, ползващи услугите със заповед от Дирекция ”Социално подпомагане” гр. Бургас.
За периода 17.05.2012г. до 20.11.2012г. "Център за социална рехабилитация и интеграция на лица, пострадали от насилие” беше посетен общо от 140 нови клиенти /123- жени и 17-мъже/, търсещи помощ и съдействие от екипа от специалисти, работещи в него. С тях са проведени общо 270 консултации, от които социални- 132, с психолог- 59 и с юрист- 79. Обработени са 48 молби по ЗЗДН /Закон за защита срещу домашно насилие/, които са подадени в Районен съд – Бургас, всичките с искане за незабавна защита и съобразно случая налагане на следните ограничителни мерки:
1. Задължаване на извършителя да се въздържа от извършване на домашно насилие;
2. Отстраняване на извършителя от съвместно обитаваното жилище за срока, определен от съда;
3. Забрана на извършителя да приближава пострадалото лице, жилището, местоработата и местата за социални контакти и отдих на пострадалото лице при условия и срок, определени от съда;
4. Временно определяне местоживеенето на детето при пострадалия родител или при родителя, който не е извършил насилието, при условия и срок, определени от съда, ако това не противоречи на интересите на детето;
5. Задължаване на извършителя на насилието да посещава специализирани програма за извършители на насилие в "Център за социална рехабилитация и интеграция на лица, пострадали от насилие” гр. Бургас.
6. Насочване на пострадалите лица към програми за възстановяване.
От потребителите на услугата, 21 лица са настанени със Заповед на Дирекция "Социално подпомагане" – гр. Бургас.
20 от лицата, настанети със заповед, са насочени за дългосрочна /6 месечна/ рехабилитационна дейност и 1 лице за краткосрочна- /3 месечна/. Това включва почасови консултации със социален работник, психолог и юрист. За отчетния период има прекратена една заповед- на ВИБ- Заповед № РД 03/ 374/ 20.07.2012г. поради внезапната смърт на потребителя на услугата. Грижите за клиентите се споделят от екип, вкючващ- психолог, социален работник и юрист - водещ случая и супервизор на случая. В рамките на ежеседмичните интервизии се проследява развитието по случаите на всеки един от клиентите. Оказва им се подкрепа и съдействие за преодоляване на кризисната ситуация, с цел снемане на напрежението, повишаване на доверието, изграждане на комуникативни умения, преодоляване на преживяното, изграждане на умения за решаване на конфликти и др. Предоставя им се помощ и посредничество при взаимодействието им с други институции имащи отношение по проблема. При необходимост и потърсена помощ, екипът на Центъра съдейства и насочва потребителите в процеса на разрешаване на възникнал проблем. Веднъж месечно се събира мултидисциплинарният екип включващ всички ключови специалисти на екипна среща за всеки един от клиентите, на които срещи се обсъжда плана за грижа, предоставените услуги и постигнатите резултати за съответния период. Извеждат се насоките за работа с всеки един от клиентите.
През периода в конферентната зала на Центъра се проведоха шест супервизии с представители от ЦОП гр.Карнобат, ЦОП гр. Поморие, ЦСРИ /Център за социална рехабилитация и интеграция/ гр.Карнобат, ЦОП- гр.Средец, Кризисен център гр.Бургас, ЦНСТ-1 и ЦНСТ-2 гр. Средец, ДВУИ с. Факия и "Център за социална рехабилитация и интеграция” гр. Бургас. Супервайзор на срещата беше г-жа А. Буриева– председател на Асоциация "Деметра”. Всеки участник презентира сложен казус от практиката си. Водещият и останалите участници набелязоха конкретни стъпки и действия за решаване на случая.
На 14.09.2012г. в "Център за социална рехабилитация и интеграция на лица, пострадали от насилие” стартира първата по рода си в гр. Бургас- "Специализирана програма за извършители на домашно насилие”, с цел допълнителна и по-ефективна защита на пострадалите от насилие лица. Основната й цел е да помогне на насилниците да прекратят насилието, да постигне нова нагласа и разбиране за насилието над другия пол, като неприемлив модел на поведение, да се представят подходящи ненасилнически стратегии за разрешаване на конфликти. Настоящата програма цели промяна на нагласите , ценностите и поведение на лица с агресивно поведение. Основните й задачи са създаване на мотивация за промяна в участниците, въвеждане в съзнанието на насилника , какво е насилието, подпомагане за осъзнаване на собственото агресивно поведение по отношение на близки хора, придобиване на нови навици за решаване на конфликти и спорове, без използване на агресия. Придвиждат се следните форми на работа: първоначални индивидуални оценъчни сесии включващи 2 срещи с всеки участник, както и групов тренинг с времетраене два часа, като общия брой на груповите срещи е 24; Основните теми заложени в програмата са:
1. Законодателна и правна рамка на случващото се насилие- Харта на човешките права , права на жените и децата;
2. Формите на насилие на полова основа;
3. Факти за насилствени взаимоотношения и тяхното развитие;
4. Социалния контекс в който се случва насилието;
5. Алтернативни модели на ненасилнически взаимоотношения;
За отчетния период са проведени общо 5 срещи от "Специализирана програма за извършители на домашно насилие”. На тях присъстваха 8 лица, с наложена мярка от Районен съд- Бургас по ЗЗДН/Закона за защита от домашно насилие/- "да посещава специализирана програма за извършители на насилие”, и един доброволно желаещ да се включи в нея, осъзнал необходимостта от провеждането й.
В началото на годината екипът на Центъра разработи програма по подхода "Връстници обучават връстници”. В нея се включиха 11 ученика от 8 до 11 клас на ПМГ "Н. Обрешков”. Целта на инициативата е обучение на деца– различни възрасти и класове по теми, свързани с превенция на насилието, които впоследствие ще обучават свои съученици. На 17.05. и 22.05. се проведоха поредните срещи от програмата в залата на "ЦСРИ на лица, пострадали от насилие”, като след представянето на темите и дискусиите след тях, децата изгледаха тематични филми и заедно с менторите коментираха видяното.
На 30,31.10. и 14,15.11.2012г. екипът на "Център за социална рехабилитация и интеграция на лица, пострадали от насилие” съвместно с полицейски инспектори от РУП, проведоха информационни беседи с ученици от 5, 6 и 7 клас на ОУ ”В.Априлов” и СОУ ”П.Росен” гр. Бургас. Темата на проведените срещи бе: "Видове насилие. Начини за справяне с агресивното поведение и овладяване на негативните емоции”. На децата бяха предоставени рекламни материали - плакати, флайери и брошури.
През отчетният период в конферентната зала на Центъра бяха проведени пет семинара и обучения:
- 15 и 16.05.2012г.- семинар по проект "Социално компетентни полицейски служители в близост до обществото” със служители на ОД на МВР и представители на "ЦСРИ на лица, пострадали от насилие” гр. Бургас.
- 19.06.2012г.- семинар- обучение на тема: "Кризисно- психологическо консултиране при бедствия” с водещ- г-жа Хенриета Илиева- психолог, преподавател в Софийски Университет "Св. Климент Охридски” и дългогодишен член на БЧК. Участници в мероприятието бяха психолози, социални работници и педагогически съветници- доброволци на БЧК.
- 27 и 28. 07. 2012г.- работна среща на Алианса за защита срещу домашно насилие. Участници в нея бяха неправителствени организации от цялата страна, членуващи в националната организация. На срещата се обсъдиха вътрешно- организационни стратегии, планираха се бъдещи действия и инициативи на Алианса.
- 18.09.2012г. - обучение на студенти от 3 курс на Бургаски Свободен Университет – специалност "социални дейности”. Студентите се запознаха с дейността на Центъра за превенция от специалистите в него. Изгледан беше обучителния филм, върху които бе проведена дискусия.
- На 03, 05, 10 и 26.10.2012г. се проведоха семинар- обучения на полицейски инспектори от сектор "Охранителна полиция” към ОД на МВР на тема: "Превенция на суицидния риск”.
- 15.11.2012г. се проведе среща с представители от различни френски организации, работещи с младежи, и екипът на Центъра. Инициативата е във връзка с изпълнението на проект Double Face от Сдружение за Демократично образование "Фар” в партньорство с организация IPEICC гр. Монпелие- Южна Франция. Целта му е да благоприятства създаването на партньорство между организации, работещи с младежи, с цел обсъждане на проблеми в работата с младите хора и споделянето на добри практики.
Център за социална рехабилитация и интеграция за лица от рискови групи
гр. Бургас 8000, кв.”Победа”,ул. “Хан Омуртаг” № 36Б
тел/факс: +359 / 56 / 84 85 33, e-mail: [email protected]
Център за социална рехабилитация и интеграция за лица от рискови групи /роми, затворници, бивши затворници, младежи от институции/ е делегирана държавна дейност, регламентирана с договор № 6300181/1/ от 17.05.2012г. .
Това е нова форма на социална услуга, насочена към удовлетворяване потребностите на тези групи от професионално обучение и повишаване на адаптивността и интеграцията им в общността, чрез подкрепа на тяхното лично, социално, професионално и образователно развитие, към Сдружение Бизнес Център Бургас, с адрес гр. Бургас кв. Победа ул. Хан Омуртаг”№ 36Б.
Сдружението е неправителствена организация в обществена полза учредена на 15.10.2004 г., създадена с финансиране от Шведската агенция за международно развитие в рамките на инициативата "Заетост за ромите” по проект JOBS (2004 – 2007). Бизнес Център Бургас е разположен в Община Бургас, в квартал «Победа».
ЦСРИ е комплекс от социални услуги, свързани с извършване на рехабилитация, социално-правни консултации, образователно и професионално обучение и ориентиране, изготвяне и осъществяване на индивидуални програми за социално включване на следните социални групи:
- Лица в риск от ромската етническа група – това са лица в неравностойно положение от ромската общност; живеещи в изолация, с ниско образователно равнище; без професионална квалификация или такава която не е конкурентно способна на пазара на труда и безработни; непознаващи системата от институции и услуги; често с липсващи лични документи, здравни осигуровки, документ за образование, трудова книжка.
- Лица, изтърпяли наказание "лишаване от свобода” и лица лишени от свобода в периода преди и след освобождаването им. В преобладаваща си част това са хора с ниска степен на образование и грамотност; без професионална квалификация или с такава, която не е конкурентна на пазара на труда; след продължителна изолация, с нарушена връзка със семействата и социалното обкръжение; не познаващи системата от институции и услуги, които могат да ги подпомогнат, загубили социални и трудови навици, често с липсващи или непълни лични документи, здравна книжка, документ за завършено образование, трудова книжка.
- Младежи напускащи институции – Проблемите на лицата от тази целева група са: липса на връзка и приемственост между семейството и институциите; липса на умения за социална адаптация; неконкуретност на пазара на труда поради дефицит на личностни и социални умения. Попадането в институция е доказало своята непродуктивност по отношение на преодоляването на посочените негативни характеристики, още повече то ги засилва и разширява, тъй като децата там, поставени в условия на недостатъчно професионална грижа и на неконтролирано и ограничено общуване, развиват неадаптивни модели на поведение и биват маргинализирани.
Материалната база включва: Приемна; 2 офиса за социална работа; Зала за групови обучения- оборудвана с компютри, дъска за изложение на теоретичен материал, мултимедиен проектор; Санитарен възел; Място за почивка с кафеавтомат, диспенсър за вода и автомат за пакетирани хранителни продукти.
Щатно разписание - ЦСРИ разполага със следните специалисти:
Управител ЦСРИ, той и социален работник- работи на петдевна работна седмица по 8 часа на ден; Задължения и отговорности- спазва всички правила и процедури регламентиращи работата на ЦСРИ; планира работата си и тази на персонала ,като възлага задачи и отговорности по дейностите; осъществява контрол върху функционирането на услугата и спазването на критериите и стандартите;популяризира дейността на ЦСРИ и го представя пред държавни и неправителствени организации и институции.;изготвя отчети за дейността; участва в съвещания и семинари
Двама социални работници, които работят на петдевна работна седмица по 8 часа на ден; Задължения и отговорности - Изготвят годишен план, оценки, индивидуални планове и отчетни документи, поддържа регистри, списъци, досиета, съобразно Методиката за дейността на ЦСРИ; Проучват индивидуалните особености и потребности на клиентите и техните семейства и вписват информацията в индивидуалните карти;Осъществяват работа на терен – откриване на случаи, установяване на първоначален контакт, поддържане на връзка, информиране, ориентиране, посредничество;Насочват и/или придружават клиенти до други социални и/или здравни институции и организации в общината;Осигуряват консултации и подкрепа на семействата на клиентите;Участват в обсъждането и планирането на дейности и мероприятия в ЦСРИ;
Трудотерапевт- работи на петдевна работна седмица по 4 часа на ден; като изготвя годишен план, подпрограми за дейностите, седмичен график, оценки, индивидуални планове за работа и отчетни документи съобразно Методиката за дейността на ЦСРИ, като има свобода да проявява инициативност и съгласува работата си с други специалисти в и извън Центъра; Изработва оценки за възможностите на клиентите; Организира трудотерапевтична дейност съобразно индивидуалните възможности и личния избор на всеки клиент; Работи по изготвени от него годишна програма, програми за индивидуална и групова работа и седмичен график; Сформира групи за клиенти с общи интереси;Работи индивидуално и групово с клиенти;Води необходимата документация и отчетност;
Към екипа на ЦСРИ през месец юли се присъеди психолог. Той работи на петдевна работна седмица по 4 часа на ден. В основните му задължения са включени- изработване оценки за възможностите на клиентите и оценка на риска, провеждане на консултации по график и при възникнала необходимост, провеждане на мотивационни обучения, като работи по изготвена от него годишна програма.
Веднаж седмично се провежда екипна среща на специалистите от ЦСРИ за представяне на работата с клиентите, разглежда се всеки случай по отделно и се обсъжда планът за грижи.
През изтеклия период информация за услугите на ЦСРИ са потърсили общо от 375 лица.
Заповед за настаняване от ДСП-Бургас са получили общо 22 лица. С всеки е проведена индивидуална консултация за да бъде запознат с услугите, които центъра предлага. Изготвени са индивидуални планове за грижи. Дефинирани са проблемите, които поставят клиентите. Получили са план- предложение за дейностите, които могат да се предприемат за решаване на проблемите.
Лицата потърсили помощ в ЦСРИ са на възраст от 18 години до 42 години, от които 10 жени и 12 мъже.
Молба за прекратяване на договора за ползване на социална услуга в ЦСРИ са подали 3 потребители.
По дейност 1 - Консултиране на лица и семейства са извършени 375 индивидуални срещи на място в ЦСРИ с лицата, ползватели на услугата и техните семейства. Предимно са индивидуални консултации за оценка на нуждите на лицата и изготвяне на програма от грижи. Консултации проведени за периода са:
- от социалните работници общо 263,
- от психолога общо 81,
- от трудотерапевта общо 31,
като се работи по метода "управление на случай.” Проследява развитието на всеко лице, като се изработва досие на клиента, в което се съхранява цялата тази информация.
Изготвени са 22 индивидуални оценки на нуждите за няколко ключови области на изследване: първоначално се изготвя социална оценка на лицето. Тя се прави с оглед реалните възможности и ресурса на клиента за интеграция в общността. Прави се оценка най-вече на: психологичните особености /как тези хора ще бъдат интегрирани в динамично променящата се социална среда/; рискови фактори; възможност за осъществяване на социални контакти; практически умения и навици /възможност за придобиване на умения и навици, възможност за започване на работа, възможнст за реинтеграция/; възприятия, познавателни потребности и възможности /възможност за включване в подходящо обучение или психологична работа и рехабилитация/.
Индивидуален план за грижи и проследяване са изготвени на 22 лица: след изготвянето на индивидуалната оценка се съставя и индивидуален план за грижи за изпълнение на краткосрочните и дългосрочни цели от плана за действие, в зависимост от възможностите на лицето, да развие потенциала си /физически, социален, емоционален, интелектуален/. Индивидуалният план включва: обучение според възможностите на лицето за придобиване на знания и умения в различни сфери на обучения; индивидуални и групови дейности; различни ателиета; работа със семейството и др.дейности.
По дейност 2: Съдействие за решаването на различни социалните проблеми са получили всички клиенти на ЦСРИ, включващо придружаване пред различни институции за изваждане на лични документи, включване в системата на общественото здравеопазване, и социално подпомагане, продължаване на образованието, професионални курсове и включване в програми за ограмотяване. Оказвано им е индивидуално съдействие пред съответни институции с оглед реализирането на правата им и социалната им интеграция.
По дейност 3 - Възпитателни и корекционни дейности са организирани в програми за обществено въздействие за лишени от свобода и лица след освобождаване от местата за лишаване от свобода. При включването в програми за обществено въздействие се взема предвид оценката на риска, квалификацията и дефицитите в поведението, личностните особености, степента на образование, необходимостта от снижаване на риска от повторно извършване на правонарушение и желанието на ползвателя.
Корекционните програми се провеждат веднаж седмично като се канят лектори от различни институции и организации. Под формата на групова работа се цели постигане промяна на нагласите, ценностите, поведението на осъдените и излезлите на свобода за преодоляване на зависимости.
Обучителни дейности: В рамките на тази услуга се прави оценка на образователния статус и потребностите на всеки един от клиентите. Наблюдава се пълна неграмотност при лицата изтърпяли наказание. На тях се помага индивидуално с учене на буквите и числата . Търси се възможност за включване в програмите за ограмотяване.
По дейност 4 – Организират се обучения за придобиване на ключови компетенции като компютърни умения. Провеждат се два пъти седмично в компютърния клуб на Сдружение. В тази дейност са включени потребителите, които могат да четат и пишат. С елементарни техники се запознават участниците в обучението с компютъра, клавиатурата, мишката, екрана на монитора, как се ползват и за какво служат. В компюрния клуб имат възможност да упражняват показаните им техники.
По дейност 5 – Провеждат се обучения за търсене и намиране на работа, които включват изработване на СV, представяне пред работодател, с цел развиване на умения за търсене на трудова заетост и респективно по-успешна интеграция.
По дейност 6 – След извършване на оценка на потребностите на ползвателите на услугата, се насочват от специалистите в екипа най-често към продължаване на образованието, съдейства им се да се включат в професонални курсове.
По дейност 7– В трудотерапевтични дейности до този момент са се включили само жените, като "Група за ръчен труд” с 5 участнички. Целта е да придобият социални умения, като правилно общуване и научаване на нови техники за организиране на самостоятелен живот. Екипа се опита да стимулира участничките с изпълнение на плетива за коледни подаръци на децата, но до този момент не среща нужното желание. Организира се и клуб за представяне на "успехите”. Всеки клиент може в подкрепяща среда да се похвали какъв е неговия "успех". Дейността се организира от трудотерапевта и се предлага като групова работа.
През изтеклия период, чрез дейността на ЦСРИ са постигнати следните резултати:
- Проведени са 375 косултации с лица, потърсили социална услуга.
- На 25 клиента е помогнато да дефинират проблемите си и да подадат молба-декларация в Дирекция”Социално подпомагане” за ползване на социална услуга в общността.
- На 4 клиента е помогнато да получат удостоверение за адресна регистрация .
- На двама клиента е съдействано пред "Паспортна служба” за издаване на лични карти.
- На трима от потребителите е прекратен договора за социални услуги.
- 6 лица са включени в група за придобиване на умения по компютърна грамотност.
- На 6 клиента е помогнато да подадат молби за отпускане на помощ за отопление.
- 2 клиента са записани да продължат средно образованието.
- На 6 клиента екипът на ЦСРИ е посредничил пред работодатели за наемане на работа.
- 2 клиента са назначени на работа със съдействието на екипа на ЦСРИ.
- Осъществени са 6 посещения на културни мероприятия.
- Проведени са 2 групови беседи на теми превенция на криминалното поведение -"Общуване и конфликти, които могат да бъдат в разрез със Закона.”.
- На 2 клиента е помогнато да изготвят документи за общинско жилище.
- На един клиент е помогнато да набави изгубени документи, актуализиране на ТЕЛК-решение,регистрирация в БТ.
- Проведени са 6 отворени групови дискусии по теми избрани от клиентите.
- Един клиент продължава образованието си във вечерна гимназия.
- Сформирана е "Група за ръчен труд”.
- Проведени са две групови дискусии с външни лектори.
- Презентиран е пред групата видео клип на клиент от ЦСРИ, изготвен с помощта на релиозната общност към която принадлежи.
- Двама от младежите са регистрирани за участие в младежки семинар ” За младите хора и борбата срещу речта на омразата "он-лайн”срещу ромите
"Защитено жилище за лица с психични разстройства”
гр.Бургас ул.”Кооператор”№32
“Защитено жилище за лица с психични разстройства”
е услуга в общността, чиято цел е създаване на условия за подпомагане, взаимопомощ, и социална интеграция на младежи и девойки с психични разстройства.
Услугата се ползва от потребители, на възраст между 18 и 45 г., лица с ТЕЛК решение с водеща диагноза – Психични и поведенчески разстройства, включително разстройства на психологичното развитие /умствена изостаналост/, които са без подкрепа от биологичните си семейства и напускащи институция. С предимство се ползват лицата родени в Община Бургас.
Критерии за настаняване:
1. Лица на възраст между 18г. и 45г;
2. Лица с ТЕЛК решение с водеща диагноза – Психични и поведенчески разстройства, включително разстройства на психологичното развитие /умствена изостаналост/;
3. Лица напускащи специализирани институции;
4. Лица с психични увреждания или с умствена изостаналост;
5. Лица без подкрепа от биологичните си семейства за предстоящата им социализация и самостоятелен живот;
6. Лица, имащи изградени елементарни умения за самостоятелно хранене и хигиена.
7. Без зависимост от алкохол и наркотици.
8. Без асоциални прояви.
Материална база:
Защитеното жилище се намира в двуетажна сграда разположена в кв "Меден Рудник. Има изградена добра инфраструктура. Съвсем близо до жилището има автобусна и тролейна спирка, Бюро по руда, болница, две гимназии и пощенска станция.
На първия етаж се намират кухненския блок с всекидневната за свободно време, в която има телевизор, музикална уредба и фитнес уреди. Две потребителски стаи и складово помещение, баня с тоалетна.
На втория етаж има още една всекидневна оборудвана с телевизор, музикална уредба и компютър, две потребителски стаи и социално помещение. На етажа има баня и санитарен възел. Всяка стая има тераса към нея.
Иновации:
- През 2012г. сградата се сдобива с чисто ново, външното ВИК-трасе, което се свързва към жилището, чрез подземна бетонова шахта.
- Подновено е и външното трафопостово захранване, което намаля възможността от токови аварии в сградата.
- Сградата има прилежащ тавански етаж, който към настоящият момент се подготвя за употреба. Може да се ползва, като леглова база с цел увеличаването на капацитета на жилището или за трудотерапевтичен и рехабилитационен център.
Капацитета на жилището е осем човека:
- четири момчета
- четири момичета
Нормативната база регламентираща статута на ЗЖ за лица с психични разстройства е:
* Заповед за разкриване на МТСП-АСП № РДО1-362 от 28.02.2011г.
* Закон за социално подпомагане.
* Правилник за прилагане на Закона за социално подпомагане.
* Тарифа за таксите за социалните услуги финансирани от републиканския бюджет.
* Закон за месните данъци и такси.
* Кодекс на труда.
* Методика за социалните услуги.
* Методика за работа за социалните услуги в общността.
* Правилник за Вътрешния ред.
* Длъжностни характеристики на персонала.
Екип:
Работният екип в Защитеното жилище е с променена структура:
1 Управител, 2-ма Социални работници, 1 Педагог, 1 Медицинско лице.
Бенефициенти: на социалната услуга са младежи и девойки от различни градове и общини на България, израснали и отгледани в домове.
Становище за работата с група 2012 година
През тази година се обособи нова група ползваща услугите на Защитеното жилище, което е етап от процеса на пребиваване в "Защитено жилище за лица с психични разстройства”. Към момента се работи в насока за доразвиване на вече придобити и нови умения и стиковане на взаимоотношенията между потребителите.
Създадени са програми за интеграция, въвеждане в социална дейност и трудотерапия, съобразени с индивидуалните възможности на всеки потребител.
Преди настаняване на потребител в жилището, екипът организира интервю с него, откъдето черпи информация, отностно физическия и психологически му статус. Запознава го със социалната услуга в общността "Защитено жилище за лица с психични разстройства” – предлаганите услуги и възможности.
През 2012 г. са проведени множество програми, като някой от темите са:
"Превенция на ХИВ” и "Хигиена и хигиенни навици”, "Хепатит, видове и как да се предпазваме”. Планирани са теми и в следващите месеци на календарната 2013 год.
Програма " Превенция и контрол на ХИВ/СПИН” е една от най-мащабните превантивни здравни програми у нас, която работи в партньорство с държавни институции, общински власти и НПО. Тя се финансира от Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария. Дейностите и услугите на програмата са реализирани в 9 компонента и се реализират на територията на Община Бургас.
Програмата "Хигиена и хигиенни навици” е свързана освен с теоритична част и с превенция и обратна връзка на здравословното състояние - физическо, емоционално и психическо здраве на потребителите, през своя поглед.
ДОМ ЗА ДЕЦА ЛИШЕНИ ОТ РОДИТЕЛСКА ГРИЖА
"АЛ. Г. КОДЖАКАФАЛИЯТА”- ГР. БУРГАС
ДДЛРГ "Ал. Г. Коджакафалията” е специализирана социална институция за деца от 7 до 18 годишна възраст.
Редът и начинът за настаняване са регламетирани в Закон за закрила на детето, Закон за социално подпомагане, Правилиници и други нормативни документи. Настанените деца в ДДЛРГ са на постоянна грижа.
Социалните услуги, които се предоставят на децата от ДДЛРГ са:
- осигуряване на подслон, храна и безопасна и сигурна среда на живот;
- опазване живота и здравето на настанените деца;
- отглеждане и възпитание на настанените деца;
- осигуряване на необходимите условия за живот съобразени с индивидуалните потребности на настанените деца;
- осигуряване на здравни и медицински грижи на настанените деца;
- осигуряване на здравословна храна съобразена с изискванията за хранене на деца;
- включване на децата в образователния процес и подпомагане на подготовката им;
- осигуряване на социално и психологическо консултиране на децата;
- осигуряване на дейности за подпомагане на творческите умения и таланти на децата;
- осигуряване на закрила от насилие, злоупотреби и тормоз;
- обгрижване и оказване на подкрепа на децата с увреждания;
- посредничество между семейство и дете;
- организиране на свободното време на децата;
ДДЛРГ "Ал. Г. Коджакафалията” е социална институция, чието местоположение и материална база съответстват на целите и функциите на услугата. Децата ползващи услугата са настанени в Пространство близко до семейната среда съобразени с възрастта и пола им. Стаите на персонала са разположени в близост до спалните помещения на децата с оглед посрещане на нуждите им. Всяко спално помещение разполага със санитарен възел, който е устроен съобразно нуждите на децата. Спалните и общите помещения са разпределени по начин близък до семейната среда. Местоположението на институцията е съобразено с потребностите от интеграция в общността и задоволяване на потребностите на настанените деца от образование, здравеопазване, транспорт, развлечения и др. Към настоящия момент в ДДЛРГ са настанени 25 деца, като 24 деца ползват услугата, а 1 дете ползва социална услуга СУПЦ – гр. Банско в специалност дървообработване и мебелно производство.
По възрастов и полов признак настанените деца са както следва:
- 10 години – 3 деца, от които 2 момчета и 1 момиче;
- 12 години – 1 дете – момче;
- 13 години – 1 дете – момче;
- 14 години – 4 деца, от които 2 момчета и 2 момичета;
- 15 години – 3 деца – момчета;
- 16 години – 3 деца – момичета;
- 17 години – 9 деца, от които 4 момчета и 5 момичета.
Осигуряване на безопасна и сигурна среда за живота и здравето на децата:
- действия за предпазване на децата от природни бедствия и аварии;
- запознаване на децата с правилата за евакуация и действия при възникване на критични ситуации;
- провеждане на евакуационни упражнения на всеки 12 месеца;
- осигурен е пропусквателен режим и невъоръжена 24-часова физическа охрана;
- разработена е процедура за посещение на външни лица;
Осигуряване на условия за живот, съобразени с индивидуалните потребности на децата:
- осигуряване на настанените деца условия за живот съобразени с индивидуалните им потребности:
- лично пространство – легло, скрин, учебници и учебни помагала;
- право на избор на лични дрехи и вещи;
- собственост на санитарни средства;
- право на потребителите да разполагат с лични пари;
Правилата за организация на живот, отговорностите и задълженията на децата настанени в ДДЛРГ, както и правата им са описани в Правилник за вътрешния ред на институцията.
Всяко дете настанено в ДДЛРГ има разработен план за действие и план за грижи съобразно индивидуалните му потребности, като ключовият социален работник на детето води досие, в което прилага всички негови документи.
Осигуряване на здравословни грижи
На всички настанени деца в ДДЛРГ е осигурен личен лекар – д-р Николай Ненчев с лекарска практика в МЦ "Св. Георги Победоносец”и стоматолог – д-р Нуртен Ахмед с практика в "Стоматологичен център I” ЕООД. Към щатните бройки персонал в дома има назначена и медицинска сестра. Всеки от тях работи всекидневно, като са регламентирани посещения на личния лекар в ДДЛРГ два пъти седмично / понеделник и петък /.
Осигурени са достатъчно на брой и вид лекарства предназначени за леки наранявания, като децата нямат достъп до тях. При заболяване на някое от децата се назначава терапия предписана от личния лекар, като това се отбелязва в Книга за назначения и наблюдения на здравословното състояние на децата. Рецептите за лечение на дете, изписани от личния лекар се предостявят на Директора на ДДЛРГ или на упълномощено от него лице, който я подписва и подпечатва, след което се закупуват предписаните лекарствата. Изписаните лекарства се дават само на детето, на което са предписани, от медицинската сестра или от дежурния възпитател на смяна.
В здравния картон на детето, воден от медицинската сестра, се вписват всички проведени лечения, датата, видът и причината за лечението.
В ДДЛРГ "Ал. Г. Коджакафалията” са създадени условия за здравна профилактика, както и разработени процедури:
- за прилагане на практики по отношение на здравето на децата;
- обгрижване на деца с увреждания и специални потребности;
- за даване на лекарства;
- достъп до Спешен шкаф;
- обучение и контрол на личната и полова хигиена, употреба на алкохол и наркотични вещества, тютюнопушене и предпазване от ХИВ/СПИН;
На децата със специални потребности е осигурена индивидуална подкрепа с цел избягване на възможни притеснения или негативни реакции от страна на останалите настанени деца. Към децата със специални потребности се подхожда деликатно относно личната и полова хигиена, комуникативни умения, образование. Осигуряват се възможности за изразяване и зачитане на мнението им.
Хранене
В ДДЛРГ "Ал. Г. Коджакафалията” са осигурени условия за балансирано петразово хранене на настанените деца. Доставя се готова храна от "Хляб и хлебни изделия” ЕООД – гр. Бургас, като в ДДЛРГ е разливочна. Здравословното хранене е в съответствие с изискванията на съответните законови разпоредби и е съобразено с възрастта на децата.
Образование
На всяко дете е осигурен достъп до учебно заведение в зависимост от потребностите, интересите и възможностите му. Осигурени са учебни материали и пособия за съответните класове, в които са децата.
Децата са записани в следните училища както следва:
1. ОУ " Св Княз Борис I " – 1 дете;
2. ОУ " П. Яворов " – 1 дете;
2. ОУ " Любен Каравелов” – 1 дете;
3. СОУ "Св. Св. Кирил и Методий” – 1 дете;
4. СОУ " Иван Вазов” – 5 деца;
5. СОУ " Константин Преславски " -4 деца;
6. НУМСИ "проф. Панчо Владигеров” – 1 дете;
8. ПГМКР " Св. Никола” – 1 дете;
9. ВГ "Захари Стоянов” - 4 деца;
10. ПУ "Отец Паисий” -3 деца;
11. СОУ "Димчо Дебелянов” – 1 дете;
12. СОУ " Йордан Йовков” – 1 дете;
13. Социална услуга СУПЦ – гр. Банско – 1 дете.
Организация на свободното време
ДДЛРГ "Ал. Г. Коджакафалията” насърчава и подкрепя настанените деца да участват в подходящи дейности през свободното си време и да развиват своите умения и таланти. Менторите са ангажирани с организирането на рождените дни на децата, именни дни, културни и религиозни празници.
Към настоящия момент организирането на свободното време на децата е насочено към участие в Танцова формация "Петлите” към Сдружение "Танц БГ“, танцова формация "Веспа крю” и арт терапия към МКБППМН. Две от децата тренират бойни изкуства в СК "Аякс”. По проект на Асоциация "Деметра” 6 от децата на възраст 16-17 години са включени в професионални и квалификационни курсове по готварство, бармани и сервитьори към ПГТ "Проф. д-р Ас. Златаров”, камериери, курс по английски език I ниво към Бизнес център –гр. Бургас, курс за климатични техници към обучителен център "Девитоз”и курс за компютърна грамотност – I ниво към езиков и професионален център "Фохел”. Всички участия на децата са регламентирани така, че да не нарушават учебния процес.
Посредничество между настанените деца и роднини , близки и приятели
ДДЛРГ като социална услуга осигурява възможност за осъществяване на лични контакти с родители, близки и роднини. Разработена е процедура за начинът, по който се осъществяват контакти, като е осигурено помещение, в което да се осъществяват срещите в присъствието на социален работник от ДДЛРГ. При посещение на родители и близки в журнал се записват: трите имена на посетителя, датата и часът на посещение, адрес и продължителността на срещата.
Умения за самостоятелен живот
В ДДЛРГ е разработена процедура за подготовка за самостоятелен живот. За децата навършили 16-годишна възраст е разработена план-програма съобразена с потребностите и възможностите им с цел подготовка за самостоятелен живот. Организират се срещи с представители на Агенция по заетостта, Бюро по труда Бургас, относно възможностите за професионално ориентиране и реализация на децата, на които им предстои излизане от институцията.
Екипът на ДДЛРГ мотивира настанените деца за придобиване на практически умения за самостоятелен живот.
Персонал
Поради намаляване на бройката на настанените деца в ДДЛРГ и съгласно Методика за определяне на числеността на персонала от 01.01.2012 година щатното разпределение на длъжностите в ДДЛРГ е за 15 служители разпределени както следва:
1. Директор – 1 бр.
- Възпитател -6 бр.
- Социален работник -2 бр.
- Психолог -1 бр.
- Домакин – 1 бр.
- Чистач – 1 бр.
- Работник кухня – 1 бр.
- Огняр – 1 бр.
- Медицинска сестра – 1 бр.
Участие на децата в организирани мероприятия
- 1-ви март участие на децата в концерт в кулутурен център Морско казино – зала Георги Баев.
- 4- март среща с футболисти от ПФК ЦСКА- гр. София.
- Месец април - подготовка за посрещане на Великденските празници. Боядисване на великденски яйца в Дома съвместно с членове на Сдружение "Младежки глас”.
- Месец август - организиран летен отдих на децата в Почивна база "Сливенски минерални бани” от 13.08.2012 г. до 02.09.2012 г.
- Организирано посещение на постановка на Цирк "Балкнски” на 26.09. 2012 г.
- Посещение на кинопрожекция в Синема сити – гр. Бургас на 2410.2012 г.
ДОМ ЗА СТАРИ ХОРА " ЦВЕТА И АНКА ВЪРБАНОВИ”
8000 гр. Бургас, обл. Бургас, ул. " Цар Самуил” № 117
І. Обща характеристика
ДОМ ЗА СТАРИ ХОРА “ЦВЕТА И АНКА ВЪРБАНОВИ”-БУРГАС е специализирана институция, осигуряваща условия близки до обичайната домашна среда.
Социалното заведение е с адрес на управление Цар Самуил № 117. Дома за стари хора има удобни транспортни връзки, свързващи го с останалите части на града. На разположение е телефон - 056/813 984.
Институцията е с капацитет 32 жилищни места за мъже и жени в съотношение, отговарящо на необходимостта, към момента са 11 места за мъже и 21 за жени.
Предлаганите социални услуги са за физически и психически съхранени възрастни хора, които са в състояние напълно самостоятелно да се обслужват.
Към 30.11. 2012г. в ДСХ заетите места са 28 в съотношение 20 жени и 8 мъже. За периода от м. Януари 2012 – ноември 2012г. в ДСХ са постъпили общо 6 лица, изписани 8 лица, от които ресоциализирани 4 лица.
ІІ. Материална база на социалното заведение
Социалното заведение е разположено в масивна 4-етажна сграда с мансарден етаж и сутерен. Сградата разполага с асансьор. Предлага отлични битови условия на възрастните хора в жилищни стаи с 2 и 3 легла и необходимите битови и обслужващи помещения.
Дома за стари хора е с изцяло обновена материална база, сградата на заведението е санирана, а също така разполага с целогодишна слънчева система, благодарение на които се постига ефект на енергийна ефективност.
ІІІ.Финансиране на социалното заведение
Дом за стари хора "Цвета и Анка Върбанови” е собственост е на Община Бургас и се стопанисва и управлява от нея. Социалното заведение функционира като държавно делигирана дейност и е второстепенен разпоредител с бюджетни кредити, съгласно Закона за държавния бюджет на Република България.
Бюджета на социалното заведение се формира на базата на единен разходен стандарт, който при капацитет 32 места за отчитаният период е 5369лв. х 32 лица – 171808лв.
За 2012 година бюджета на ДСХ се равнява в размер на 171808лв, кото през месец януари 2012г. Община Бургас възтанови като преходен остатък към бюджета на социалното заведение сумата от 12427лв, които преоритетно се разпределиха в § 10 11/ храна/ и §10 16 / вода, горива и ел. енергия/.
ІV.Екип, ангажиран с обслужване потребителите на социална услуга
Щатната численост на персонала, ангажиран за обслужването на потребителите на социалната услуга, е 14 щатни бр., като към края на отчитания период заетите работни места са 14.
В заведението работи висококвалифициран персонал, състоящ се от :
- Директор – с образование висше-магистър по специалността “Социални дейности”, следдипломна специализация по специалността “Публична администрация”.
- Психолог – с образование висше – магистър по специалност “Психология”;
- Социален работник с образование висше-бакалавър “Социални дейности”;
- Медицинска сестра- 2 бр. с образование висше-специалист
- Касиер-домакин с образование висше-специалист.
- Трудотерапевт с образование висше-специалист;
Нискоквалифицираният персонал, полагащ грижи за благосъстоянието и комфорта на възрастните хора се състои от:
- Санитари – 5 броя, осигуряващи 24 – часово дежурство в институцията ;
- Работник-кухня – 1 брой;
- Техник по ремонт и поддръжка – 1 брой.
Числеността на персонала в ДСХ към 30.11.2012г.е съобразена с “Методиката за определяне числеността на персонала в социалните заведения” на МТСП.
V. Предлагани социални услуги в ДСХ
Социалните услуги, които се предоставят на потребителите са описани в каталог, приложен към договора сключен между потребителя и Община Бургас при постъпване в институцията.
ДСХ осигурява битови, медицински, обичайни и други услуги, разнообразяващи свободното време на потребителите.
Предоставяните услуги са съобразени със стандартите и критериите за предоставяне на социални услуги.
Санитарно-хигиенното състояние на спалните и всички използвани помещения е много добро.
Ежедневното медицинско обслужване се извършва от 2-те щатни медицински сестри на социалното заведение. Квалифицирано медицинско обслужване е оситурено от лекар общопрактикуващ - по ежегодно подписван договор за медицинско обслужване, който координира съвместната работа и с личните лекари.
За отчитания период по стандарта "Здравни грижи” на потребителите са проведени профилактични прегледи за Остеопороза, пълна кръвна картина и урина, направена е противогрипна ваксина.
До м. ноември 2012год. настанявани за стационарно лечение са 8 лица, и 3 лица за профилактика и рехабилитация в с. Баня и к-с "Свети Мина” кв. Ветрен.
Дома за стари хора получава готова храна от външен доставчик
" Хляб и хлебни изделия” гр. Бургас, ежедневно от понеделник до петък със специален транспорт по предварително уточнено и съгласувано седмично меню.
VІ. Начин на определяне и заплащане на таксите в ДСХ. Начислени и събрани такси в ДСХ
Всеки домуващ в ДСХ заплаща месечна такса съгласно "Тарифа за таксите за социални услуги, финансирани от Републиканския бюджет”. Размера на таксите се определя в проценти в зависимост от дохода на лицата.
VІІ. Социална работа за периода 01.01. 2012г-30.11.2012г.
За всеки домуващ, настанен в ДСХ е изработена програма за индивидуална социална работа според възможностите и интересите.
Утвърдена през годините традиция на социалното заведение е работата с училища и детски градини от гр. Бургас. Съвместно с тях се отбелязват празници, осигурява се участия в мероприятия и събития от Календара на Дома и такива от културния календар на Община Бургас.
Социалното заведение успешно работи с организации от неправителственият сектор - Сдружение "Слънце и деца”, Фондация "Ейнджълс”, Клубове на пенсионера, Тракийско дружество "Антим І” и др..
Съгласно стандарта " Организация на свободното време” екипа на дома е разработил, внедрил и успешно работи по следните програми:
VІІ.1. Трудо и арт-терапия.
Новост в ДСХ за този период са арт - терапевтичните програми и музикотерапиите, които се провеждат с домуващи и персонал, което се осъществи с назначаването на трудо- арт терапевт през месец март 2012г.
За отчетения преиод по тази програма в социалното заведение са осъществени следните дейности:
Изработка на поздравителни картички с различна тематика, с които отправихме поздрав към общинска администрация, училища, детски градини и социални заведения;
Изработка на мартеници за общинска и областна администрация, както и за децата от детски и учебни заведения. Участие в изложба на Етнографски музей със съвместното участиена на деца от ЦНСТ в ж.к "Славейков“.
В Дома се изработват тематични пана, картини и сувенири.
По тази програма домуващите активно участват в програми за градинарство и цветарство в градина собственост на дома.
През месец октомври по случай "Международния ден на възрастните хора”, домуващите със съвместното участие на доброволци от БМЧК откриха своята първа самостоятелна изложба – базар за изработените през годината материали, като събраните средства Български червен кръст дари на социалното заведение за организиране на свободното време извън институцията. Организира се екскурзия по маршрут с.Медвен – с.Жеравна – гр. Котел.
От м. октомври се стартира изработването на Никулденски и Коледни сувенири, които ще се изложат на благотворителна изложба базар с участието на доброволци от БМЧК, като събраните средства ще се дарят на дете нуждаещо се от лечение. Към благотворителната акция ще се включат и потребителите от Дневен център за възрастни хора с увреждания гр. Бургас със собствено изработени сувенири в часовете по трудо – арт терапия.
По тази програма домуващите взеха активно участие в посещението на изложби, прожекции на филми, разходки на открито и др.
Целта на трудо и арт – терапевтичната програма е да се приложи двигателна активност под формата на трудова дейност за лечебни и трудови резултати, подпомагащи цялостното възстановяване на организма. Редуват се различни трудотерапевтични дейности от занимателната и функционалната трудотерапия.
VІІ.2 .Програма "Връстници”
По тази програма социалното заведение успешно работи с пенсионерските клубове на територията на гр.Бургас, неправителствени организации и Тракийско дружество "Антим І”. Осъществяват се мероприятия на територията на ДСХ и участие в екскурзии с горе изброените.
VІІ.3.Програма "Православие и християнство с другите религии”
По тази програма социалното заведение отбелязва всички християнски празници от православния календар, посещават се християнските храмове и се провеждат тематични беседи.
VІІ.4.Програма "Заедно”-студенти и доброволци“
По тази програма успешно се работи с Български Червен Кръст; студенти-доброволци от Бургаски Свободен Университет; деца и ученици от учебни заведения на територията на гр. Бургас.
В ДСХ се провеждат практически обучение на бъдещи социални работници и медицински сестри, с оглед тяхното въвеждане в работно поле.
VІІ.5.Програма "Мост между поколенията”
По тази програма традиция е отбелязването на празниците " Деня на родилната помощ” – "Бабин ден”, "Баба Марта”, "Първа пролет”, Лазаровден”, Цветница”, Великден”, Еньовден”, Никулден”, Бъдни вечер” и "Коледа” с възпитаници от детски и учебни заведения от град Бургас, с цел запазването и предаването на християнските нрави и обичаи, съхраняване на традицията и добродетелите от баба на дете, подържане на връзката между поколенията.
VІІ.6. Програма "Културен календар на Община Бургас
По тази програма социалното заведение взима активно участие във всички организирани мероприятия от Община Бургас:
- участие във Флора Бургас;
- Спасовден-кулинарен фестивал и други.
VІІ.7.Програма "Фамилно консултиране, включване на семействата на домуващите”
Целта по тази програма е постигане на заложените в индивидуален план за социална работа дългосрочни цели - социализация и реинтеграция на възрастните хора в домашна среда, чрез индивидуална работа с потребители, лица и семейства.
През 2012г. екипа от специалисти работещи по проекта е успял да реитегрира в домашна среда 4 лица.
VІІ.8.Програма "Кинезитерапия”
По тази програма се провеждат открити мероприятия в Морската градина с цел ерго- и кинезитерапия на потребителите, успешно се използват музикотерапевтични занятия както с домуващите така и с персонал.
VІІІ. Психологическа работа в Дом за стари хора " Цвета и Анка Върбанови”
За отчитания период усилията на психолога на социалното заведение бяха насочени към превенция и психопрофилактика на ежедневния и професионален стрес, посредничество при конфликтни ситуации, отработване на реакции от постравматични стресови разтройства при домуващите и обслужващия персонал.
Психологическата работа, бе в посока развитие и доразвитие на компетентностите за управление на собствените им ресурси на потребителите на социалната услуга и персонала на социалното заведение в т.ч.:
- Емоционално състояние и реакции
- Социално поведение
- Вземане на решения
- Управление на времето
- Предотвратяване на различни форми на рисково поведение
- Развитие на личността
- Постедничество при конфликтни ситуации
- Водене на преговори при междуличностови взаимоотношения.
Консултациите се провеждаха на индивидуално и групово ниво. Друг метод на работа беше психодинамичното интервю и групи за взаимопомощ.
Стремежа на ръководството и целия обслужващ персонал към установяване на позитивна социално – психологическа нагласа в Дома и в ежедневието на потребителите на социалната услуга продължава и за в бъдеще.
Приложено: Таблично изображение на психическото здраве на домуващите в Дом за стари хора " Цвета и Анка Върбанови гр. Бургас за отчитания период.
№
|
ПОКАЗАТЕЛИ
|
БРОЙ ЛИЦА
|
1
|
Консултирани лица общо
|
144
|
2
|
В оптимално психично състояние
|
13
|
3
|
Със затруднение в адаптацията
|
7
|
4
|
Със суецидна зареденост
|
1
|
5
|
Употребяващи ПАВ и алкохол
|
0
|
6
|
Проблеми в интелектуалното развитие
|
2
|
7
|
С психиатрична проблематика
|
2
|
8
|
Със семейно социална проблематика
|
144
|
9
|
Планирана следваща консултация
|
118
|
10
|
В състояние на психологичен дискомфорт
|
89
|
11
|
Потенциален риск след консултирането
|
128
|
ІХ. ЗАКЛЮЧЕНИЕ.
Дом за стари хора "Цвета и Анка Върбанови” Бургас е специализирана институция за социални услуги, съобразена и отговаряща на Европейските стандарти за подобен вид институция. Предлаганите социални услуги в Дома целят гарантиране на равноправно положение преодоляване на изолираността, чрез създаване на условия за интегриране в обществото. Това екипа на ДСХ постига чрез пълно зачитане на достойнството, убежденията, както и правото на потребителите да вземат решения за качеството на пълноценен начин на живот и предоставяни грижи.
Център за обществена подкрепа
През 2012 г. ЦОП продължи да развива дейността по предоставяне на социални услуги в общността, като затвърди установената положителна практика и въведе нови механизми за ефективна и качествена работа.
Дейности по предоставяне на социалните услуги в ЦОП:
- Социално консултиране – подкрепа за изграждане на умения за автономност и развиване на социална мрежа; планиране и осъществяване на различни дейности за повишаване на социалната компетентност на потребителите.
- Психологическо консултиране – предоставяне на специализирана консултативна помощ, която цели постигане на промяна в способностите за учене, вземане на решения и тяхното реализиране, използват се методи както от когнитивно-поведенческата, така и от психоаналитичната теория.
- Семейно консултиране – предоставяне на специализирана помощ, която цели постигане на промяна в способностите за учене, вземане на решения и тяхното реализиране в контекста на семейните отношения.
- Посредничество – предоставяне на информация и оказване на съдействие чрез директно социално, фамилно и трудово посредничество, попълване на документи, ориентиране в учреждения, изясняване на отношения с членове на семейството и др.
- Придружаване/съпровождане – част от процеса на овластяване, при който първите взаимодействия с институции и организации (специализирани заведения, жилище на близки или роднини, др.) като се определят областите, начинът и средствата, чрез които се осигурява придружаването, границите на неговата продължителност, функциите на специалистите; помощ при интегриране в детски заведения и училища.
- Образователна подкрепа – мотивиране и подкрепа при включване в или предотвратяване на отпадането от образователната система.
- Социална работа с деца от специализирани институции – социална работа по реинтеграция и приемна грижа на децата; развитие на социални услуги от неинституционален тип и улесняване достъпа до тях.
- Изграждане и развиване на работа в ателиета и клубове по интереси; организационни дейности по включване в други терапевтични, рехабилитационни, социални и образователни програми; организиране и провеждане на дейности за социално включване на децата.
- Групово обучение на кадидати за осиновители и кадидати за приемни родители и оказване на подкрепа при отглеждане и възпитание на детето.
- Дневна грижа за деца с увреждаия от 6 г. до 18 г.
- Амбулаторна грижа за деца с увреждания – рехабилитация от 0 г. до 18 г.
- Логопедична рбота с деца от 4 г. до 18 г.
- 24- часова грижа за деца от 4г. до 18 г. за деца в риск в Цетър "Спешен прием”.
Приорететите на ЦОП през годината бяха заложените в Стратегическия план за развитие на ЦОП за периода 2012 – 2014 година, разработен с оглед предоставяне на достъпни, разнообразни и качествени социални услуги, които да допринасят за подобряване качеството на живот, максималната самостоятелност, пълноценната реализация и грижа за децата, семействата и общностите в риск. Приоритетите на Стратегията са изцяло съобразени с Областна стратегия за развитие на социалните услуги в Община Бургас (2010 г. - 2015 г.).
През изтеклия период, особено важно за екипа на ЦОП е популяризирането на видовете услуги в общността, повишаването и поддържането на високо ниво на професионализъм на служителите и привличане на клиентите за партньори в процеса на работа. Отчетено е, че от изключително значение за ефективността, на предоставените социалните услуги от ЦОП е високата мотивация, професионализъм и отдаденост в работата на служителите на ЦОП. През отчетния период част от специалистите се включиха в надграждащи обучения, методически работни срещи и такива за обмяна на опит. През месеците юли и септември ЦОП е домакин на две работни срещи за обмяна на опит и добри практики, съответно на ЦОП "Усмивка”- Ямбол и ЦОП- Свищов.
На база данните получени от извършените междинни срещи от годишните атестации, реализирани в периода юни – юли 2012 година, може да се обобщи, че човешкият ресурс в ЦОП е постоянен, мотивиран за подобряване и усъвършенстване на уменията си за директна работа с клиенти, аналитично мислене, креативност и творчески дух. Водещи в работата на служителите са етичните взаимоотношения и екипността като оптимална формула за постигане на добър психоклимат на работното място. През месец ноември 2012 г. във връзка с оценката на безопасността на средата и условията на труд е извършен скрининг за стрес по време на работа. При анализ на получените резултати като водеща проблемна зона се откроява фактът, че 90 % от служителите на ЦОП са отговорили, че им се налага (обикновено или понякога) да работят под голямо напрежение (високо темпо на работа, кратки срокове) с високо работното натоварване. Относно социалната среда на работното място, 90 % от служителите са посочили, че получават необходимата подкрепа от ръководители и колегите си и са удовлетворени от средата и взаимоотношения между членовете на екипа.
За подобряване на материалната база в ЦОП и с оглед по-функционалното използване на пространството от управителя на ЦОП са предприети действия за включване на ЦОП в Капиталовата програма на Общината за 2013 година. От М. Иванова – гл. специалист "Строителство” в Община Бургас е изготвена количествено стойностна сметка за необходимите средства /15 967, 77/ за ремонт на помещения в сутерена на ЦОП.
През 2012 година са реализирани икономии от бюджета на ЦОП, които е планирано да се използват за закупуване на оборудване и материали, необходими за предоставяне на качествени и пълноценни социални услуги, адаптирани към потребностите на клиентите. Планирано е закупуване на фитнес уреди и използването им в рехабилитацията на деца с увреждания; оборудване на залата за групова работа с необходимата техника -мултимедиен проектор и лаптоп с цел в процеса на обучение да се използват мултимедийни презентации, тематични филми и др.; обособяване на част от прилежащата площ на ЦОП като детски кът с люлка, пързалка и тематични игри; закупуване на мебели и други необходими пособия за подобряване на интериора в сградата и създаване на уютна и приятна обстановка; организиране на обучения на екипа по актуални теми, имащи отношение към предоставяните социални услуги.
През годината наши най-активни партньори бяха членове на Движение на българските майки - Бургас /ДБМ/, с помощта на които многократно са подпомогнати нуждаещи се деца и семейства. През месец декември 2012 г. от ДБМ- Бургас ще се осъщстви благотворителен базар, като част от средствата, събрани в инициативата, ще бъдат за подпомагане на деца, клиенти на ЦОП.
Реинтеграция и деинституционализация на деца от специализирани институции
Реинтеграция в семейна среда
През отчетния период услугите по реинтеграция в семейна среда са предоставени на 16 деца (11 момичета и 5 момчета) и техните семейства. От тях 7 деца са насочени за "Подготовка и подкрепа за реинтеграция в биологичното семейство” и 9 деца - за "Наблюдение и подкрепа след осъществена реинтеграция”. Всички са насочени от Дирекция "Социално подпомагане”, Отдел "Закрила на детето”- Бургас.
Подкрепа и консултации на семейството в периода преди, по време и след завръщането на детето. Много често връзката между биологичното семейство и детето е съхранена, но е неустойчива. Родителите са с нисък капацитет от родителски умения и жвеят в условия, които са неподходящи за отглеждане на дете. В хода на работа от страна на родителите е изразявано мнение, че приемат настаняването на детето в институция като най-доброто решение за него, аргументирайки се с факта, че институцията задоволява основните потребности на детето от храна, дрехи, подслон, здравна грижа и образование. Преодоляването на тази нагласа е основна цел в работата с тези семейства. Работата с биологичните семейства на деца, напускащи специализирана институция, е структурирана върху няколко основни зони: информиране, консултиране и оказване на подкрепа на семейството за осъзнаване на последиците от институционализацията върху развитието на детето, за опознаване на особеностите му; работа за оценка и повишаване родителския капацитет - умения за полагане на грижи за детето, способност да се осигури безопасна и сигурна среда за детето, да се предотврати рискът от насилие и/или повторно настаняване на същото и/или на друго дете от семейството в институция; оказване на подкрепа при реализиране на съвместни срещи между детето и семейството. Срещите са провеждани в специализираната институция. Социалният работник съдейства и подпомага провеждането на срещи, улеснява общуването между детето и родителите, наблюдава протичането им и развитието на отношенията между детето и семейството. Родителите и разширеното семейство са насърчавани за създаване и/или възстановяване на връзките родител – дете. Планът за реинтеграция включва, от една страна, работа със семейството и близкото обкръжение с цел приемане на детето, повишаване на информираността за нуждите му и повишаване на родителския капацитет. От друга страна, работа със самото дете по посока създаване на връзка с родителите и адекватни очаквания за съвместното съжителстване. Услугите са планирани в зависимост от възрастта на детето, срока на неговия престой в институцията, диагностика на причините за нарушаване на връзката между семейството и детето. В повечето случаи работата в това направление се извършва на терен. Практиката показва, че работата със семействата е ефективна, когато е извън пределите на ЦОП, т.е. в дома на клиента, като активната страна в процеса е предоставящият услугата, което "изнася” работата на социалните работници извън ЦОП. За да е оптимална работата, специалистите от ЦОП работят съвместно с всички професионалисти, въвлечени в този процес: представители на специализираната институция, лични лекари, педагози от училища или детски градини, които децата посещават, социалните работници от ОЗД и Отдел "Социална закрила” на ДСП- Бургас, трудови посредници. Формирането на действаща мрежа от помагащи професионалисти и близки и роднини е необходимо за да бъде устойчиво отглеждането на децата от институциите в семейната им среда.
Психологическо консултиране на деца от специализирани институции
През отчетния период услугите са предоставени на 15 деца (11 момчета и 4 момичета). Всички се отглеждат в семейна среда; 12 от децата са насочени от Дирекция "Социално подпомагане”, Отдел "Закрила на детето” с направления, 1- със заповед от ДСП Бургас и за 2 деца е предоставяна социална услуга по лична заявка на родител.
За отчетния период ЦОП предоставя услугата за деца в риск, жертва на насилие, родителско отчуждение, за деца, загубили значим възрастн и за такива с поведенчески и емоционални проблеми. Индивидуалното психологическо консултиране с децата и родителите е насочено към идентифициране и интерпретация на несъзнавани конфликти с цел преодоляването им; психологическо консултиране по посока придружаване в процеса на преминаване през кризи на развитието и консултиране, ориентирано към възприемане на ефективни родителски стратегии за взаимодействие с подрастващите.
През 2012 година в психологическата работа с деца при много от случаите е установен синдром на родителско отчуждение, с оглед на което индивидуалната психологическа работа е насочена към адекватно обговаряне на наличната семейна ситуация, предоставяне на пространство за преработване на емоционални, травматични за детето ситуации, подобряване на контакта на детето с двамата родители. Успоредно с това се провеждат индивидуални и съвместни срещи с родителите с цел осъзнаване на личния принос на всеки един по отношение създадената семейна ситуация, внасяне на информация относно негативните ефекти върху психиката на детето, които оказват наличните родителски отношения.
Извън заявените случаи на отчетено родителско отчуждение психолозите на ЦОП, привлечени в екипите на други специалисти, работят по посока превенция на този зачестил психологически феномен. По време на реализирани консултации с родителите се коментират теми, свързани с взаимоотношенията между системата на възрастните и тази на децата, като акцент се поставя върху несъзнаваното поставяне на детето в позицията на обект и последиците, които това отношение крият.
Работа с деца с отклоняващо се поведение
Превенция на отклоняващото се поведение при децата и работа с деца с отклоняващо се поведение
През отчетния период услуги са предоставени на 3 деца (3 момчета). Две от децата са отглеждани в ДДЛРГ "Ал. Г. Коджакафалията” и едно -
в семейна среда. Всички са насочени от ОЗД- Бургас.
Осъщественото социално и психологическо консултиране за деца с отклоняващо се поведение е насочено към репариране на просоциалните модели на поведение, ако има интегрирани такива, възпитателно-аксиологични интервенции, насочени към формиране на ценностна система, адекватна на социалните норми, а при асоциални прояви с патологична етимология – насочване към външни специалисти.
Превенция на отпадане от училище
През отчетния период е предоставяна социална услуга на 9 деца /4 момичета и 5 момчета/ и техните семейства. Децата са на възраст от 7 до 16 години. Всички се отглеждат в семейна среда, като 8 деца са насочени от ОЗД - Бургас и на 1 дете се предоставя социална услуга по лична заявка на родителя. Екипът, работещ с децата, е мултидисциплинарен, включващ различни специалисти – социален работник, възпитател и психолог при необходимост. При първоначалните срещи е извършвана и оценка на риска от отпадане от училище. За всяко дете е изготвен индивидуален план за предоставяне на услугите, съобразен със субективните възможности и потребности. Дейностите в индивидуалния план се осъществяват ежеседмично по индивидуален график. Провежданите консултации с децата и родителите са с цел повишаване на чувствителността към потребностите на детето, особеностите на неговото развитие, формиране на реалистични очаквания за училищна успеваемост и т.н., в зависимост от индивидуалните особености. Основен момент в работата по това направление е преодоляване на причините, довели до отпадане от училище, и подпомагане на детето за формиране на мотивация за учене и успех. Предвид липса на съдействие от страна на директорите на конкретни училища и отказа да запишат децата като ученици в повереното им училище, при повечето от случаите по това направление е оказвано посредничество при записване на детето в учебно заведение. За целта от ЦОП е търсено писмено съдействие от РИО на МОМН - Бургас за посочване към подходящо училище.
През изтеклия период, с оглед оказване подкрепа на децата в училищна среда, от страна на екипа на ЦОП периодично се осъществяват посещения в учебните заведения и се провеждат срещи с директори, зам. директори, класни ръководители, ресурсни учители, педагогически съветници. Индивидуалната социална работа с децата по това направление е насочена към постигане устойчивост на мотивацията им за полагане на учебен труд и постигане на положителни резултати; проследяване участието на децата в учебния процес; придобиване на социални умения и усвояване на социални норми на поведение. На база оценка нивото на грамотност и образователните потребности на децата с две от насочените са осъществявани индивидуални педагогически занимания в сградата на ЦОП с цел преодоляване на образователни пропуски от предходни години, подпомагане формирането на система за учене и усвояване на текущия учебен материал.
Добри практики:
На 22.10.2012г. от управителя на ЦОП е осъществена работна среща с г-жа В. Илиева - Началник на РИО на МОМН - Бургас за обсъждане на зачестилите случаи на деца, които са на възраст между 7 и 12 години, но никога не са посещавали учебно заведение. Обсъдени са актуални проблеми, свързани с предоставянето на социални услуги в ЦОП, и възможностите за съвместна работа. По време на срещата от г-жа Илиева е поет ангажимент за оказване на съдействие на ЦОП и обединяване на усилията за овладяване на риска от отпадане от училище на насочените към ЦОП деца. Непосредствено след срещата е оказано посредничество от РИО на МОМН - Бургас и 4 от децата са записани в първи клас на СОУ "К. Петканов”. В последвали регулярни индивидуални срещи на социален работник с децата, усилията са насочени към мотивирането им за редовно и отговорно участие в учебния процес, усвояване на социални норми на поведение и общуване, създаване и избор на подходящ социален /приятелски/ кръг. Същите споделят за създаване на приятелски отношения със съученици и желание за успешно завършване на учебната година. В отчетния период от страна на РИО - Бургас е оказвано пълно съдействие в процеса на работа.
Семейно консултиране
През месеците услугите са предоставени на 89 деца и техните семейства. Всички се отглеждат в семейна среда. С направления от ДСП Бургас са насочени 86 деца, за 2 деца е предоставяна социална услуга на основание запевед, издадена от директора на ДСП Бургас, а с 1 дете се работи по лична заявка на родител.
При извършените консултации по това направление приоритет в индивидуалните психологични и социални консултации е подпомагане на родителите за справяне с проблеми, възникващи при възпитанието на детето, при семейни конфликти и трудности при справяне с ежедневните задължения, свързани с детето. При консултиране на родителите фокусът е върху справянето със специфични проблеми и рискови фактори, включително бедност, сериозни заболявания, трайна безработица, физически или умствени увреждания и т.н.; справяне с конфликтите между родителите и възможност за осъществяване на лични отношения с децата си. При много от случаите се налага подкрепа в домашни условия, реализирана чрез посещения на адреса и даване на конкретни насоки за подобряване на хигиенно-битовите условия, обособяване на подходящ за възрастта и потребностите на детето кът, помагане на родителите да развиват умения, необходими за поддържане на позитивни семейни взаимоотношения, заздравяване на връзките в семейството и др. При голяма част от случаите се налага консултиране, насочено към надграждане на родителски умения и предоставяне на информация по различни въпроси, свързани с родителствуване: родителски умения, грижи за детето – съобразена с възрастта и потребностите му, грижи за дете с увреждания, умения за решаване на проблеми и справяне с конфликти. От страна на специалистите на ЦОП е оказвано и финансово съветване: консултиране относно възможности за социално подпомагане и отпускане на детски надбавки, оказване на помощ при планиране и управление на бюджета. При необходимост се осъществява и посредничество при свързване с институции с цел решаване на различни въпроси, свързани със социални, материално-битови или здравни проблеми в семейството, вкл. избор на личен лекар и осъществяване на специализирани медицински прегледи.
Работа по случай:
При много от случаите по това направление децата се отглеждат в непълни семейства или са настанени по чл.26 от ЗЗД /в семействата на роднини и близки/. Водещ проблем при тези семейства е наблюдаваната промяна в семейната структура, функции, размяна на ролите, което се явява причина за дисбаланс в отношенията между членовете на семейството. В тази връзка екипът на ЦОП съдейства за организиране и реализиране на семейни конференции между тях. На срещите, взависимост от естеството на заявения от клиентите проблем, екипа на ЦОП привлича и водещия на случая от ОЗД. Ролята на специалистите е да съдейства за иницииране на диалог между членовете на семейството и договаряне на задълженията и отговорностите на всеки един от тях, използване на приемливи форми на общуване и постигане на баланс във взаимоотношенията.
Превенция на изоставането
Пренатална и постнатална грижа
През отчетния период са предоставени социални услуги на 4 деца /2 момичета и 2 момчета/. Децата са насочени от ОЗД – Бургас. Те са на възраст от 1 месец до 17 години и се отглеждат в семейна среда.
Работата по това направление е насочена към бременни жени и семейства, при които има риск от изоставяне на дете или настаняването му в специализирана институция поради неглижиране или невъзможност на семейството да осигури нормални условия за отглеждане на детето. Екипът, работещ с децата, включва социален работник и медицинска сестра. Приоритет в социална работа по това направление е подпомагане на младите майки при справянето с всекидневни проблеми и интегрирането им в обществения живот. Индивидуалното консултиране има за цел да подпомогне промяна в поведението на майката, да подпомогне изграждането на съвместна, реалистична визия за бъдещето, както и да повлияе върху решението й относно съдбата на детето й.
За всяко дете са изготвени специализирана оценка на потребностите и индивидуален план за предоставяне на услугите, съобразени със субективните възможности и потребности.
В индивидуалния план на децата е заложено консултиране на родителите по проблеми, свързани с отглеждането и възпитанието на децата, в съответствие с възрастовото им развитие, както и проследяване ангажираността на родителите към задоволяване на базовите им потребности. Майките са консултирани относно осигуряване на адекватна здравна грижа за детето, профилактични прегледи и лечение, при необходимост им е оказвано придружаване и посредничество при контакти с институции.
С всички родители на насочените към ЦОП случаи се провежда индивидуално консултиране по отношение на репродуктивно здраве и семейно планиране с цел формиране на знания и мотивиране за ползване на контрацепция и превенция на нежелана бременност.
Приемна грижа и осиновяване
Приемна грижа
През отчетния период от специалистите на ЦОП е предоставена социална услуга – Обучение на кандидат за приемен родител на: 1 кандидат за доброволен приемен родител и 6 - за професионален, като 3 от тях са семейства, 4 от случаите са насочени с направление от ДСП-Бургас, 2 - от ДСП- Айтос и 1 от ДСП - Царево. Проведени са 3 обучения в група и 1 индивидуално обучение. За едно дете е предоставяна социална услуга - Наблюдение и подкрепа след настаняване в приемно семейство.
Провежданите обучения на кандидати за доброволни приемни родители се осъществяват по разработената от екипа на ЦОП обучителна програма, която съдържа теоретична обосновка, информационни материали и практически упражнения, представящи седемте теми от утвърдената от МТСП, ДАЗД и АСП "Програма за обучение на кандидатите за приемно семейство":
- Въведение в приемната грижа
- Семейството: Какво е да се грижиш за детето на някой друг?
- Детето – развитие и възпитание
- Преместване и сбогуване
- Безопасна грижа
- Насилие над детето
- Подкрепа и наблюдение на приемните семейства
Обучението на кандидатите за приемни родители се провежда с обща продължителност 12 часа (4 сесии по 3 часа).
Обучението на кандидатите за професионални приемни родители е надградено с още 24 часа и осъществено по разработената от екипа на ЦОП обучителна програма, която съдържа теоретична обосновка, информационни материали и практически упражнения, представящи пет теми от утвърдената от МТСП, ДАЗД и АСП "Програма за допълнителна квалификация на кандидатите за професионално приемно семейство":
- Права и закрила на детето
- Специализирана грижа, предоставяна при настаняване на дете в риск от 0 до 3 годишна възраст
- Специализирана грижа, предоставяна при настаняване на дете с увреждания
- Специализирана грижа, предоставяна при настаняване на дете, жертва на насилие или трафик
- Специализирана грижа, предоставяна на дете при режим на спешно настаняване.
Оказано е социално и психологическо консултиране на едно дете, отглеждано в професионално приемно семейство.
Обучение на кандидати за осиновители
През отчетния период са предоставяни социални услуги по това направление по 46 случая, от тях 10 жени, кандидати за осиновители, и 36 семейни двойки, кандидати за осиновители; 32 случая са с направление от ДСП - Бургас, 3 от ДСП - Айтос, 3 от ДСП - Царево, 1 от ДСП -Руен, 1 от ДСП - Карнобат, 1 от ДСП – Камено, 4 от ДСП – Созопол.
Обученията на кандидати за осиновители се осъществява по разработената от екипа на ЦОП обучителна програма, която съдържа теоретична обосновка, информационни материали и практически упражнения, представящи седемте теми от утвърдената от МТСП "Програма за обучение на осиновяващи при условията на пълно осиновяване":
- Въведение в осиновяването
- Семейството като система: Какво е да се грижиш за детето на някой друг?
- Детето – развитие и възпитание
- Особености на децата, преживели раздяла с биологичното си семейство. Раздяла и алтернативи
- Как да общуваме с децата
- Безопасна грижа. Посрещане и отглеждане на осиновеното дете
- Подкрепа на осиновителите. Следосиновително наблюдение
Добри практики:
В края на обучението, на предоставен от участниците имейл се изпраща обща снимка на участниците в групата, теоретичната част от проведеното обучение и допълнителна информация, имаща отношение по темата: литература, филми, препоръчани от водещите на обучението интернет адреси с актуална информация за осиновяването и др.
Превенция на насилието
През отчетния период са предоставяни социални услуги на 2 деца (1 момче и 1 момиче)
Социално и психологическо консултиране и подкрепа за деца, пострадали от насилие
Проведените индивидуални консултаци с децата са насочени към справяне с възникналите социални проблеми, затрудняващи оптималното функциониране на детето, преодоляване на житейски кризи и справяне със стреса от травматичното събитие. Мнението на екипа е, че от съществено значение за успешната работа с деца живеещи в насилие, е работата с техните родители, които поради една или друга причина използват насилието като възпитателен метод. В тази връзка приоритет в работата с родителите е подобряване на взаимоотношенията в семейството, в частност - между родители и детето, и осигуряване на подкрепа при справяне със ситуациите на конфликт или случаите на малтретиране.
Двата случая са приключили успешно.
Център “Спешен прием“
През отчетния период в Център " Спешен прием” е предоставяна социална услуга - " 24 - часова грижа в ЦСП” към ЦОП – Община Бургас на 18 деца /8 момичета и 10 момчета/, от тях 11 деца са от Община Бургас, 3 - от Община Карнобат, 3 - от Община Руен и 1 - от Община Поморие. Причината за настаняване в ЦСП са: отчетен риск за здравето и живота на детето, поради невъзможност на родителите да задоволяват базовите му потребности и да полагат адекватни грижи за него /привеждане на родител в арест; осъждане на самотен родител с ефективна присъда; финансова нестабилност и нисък родителски капацитет; емиграция на родителите; смърт на родител; алкохолизъм в семейството; емоционално и физическо насилие, съмнение за сексуално насилие от страна на родители и обкръжаващата ги среда /. На три от настанените в ЦСП деца е оказано посредничество и са придружени от служител на ЦОП до Отделение по съдебна медицина към "МБАЛ Бургас”, където им е извършен преглед от съдебен лекар. При приключване на услугата 13 децата са настанени за институционално отглеждане в ДДЛРГ, 4 от тях са върнати в семейна среда и 1 е настанено в семейството на близки и роднини.
В Център "Спешен прием” /ЦСП/ се осигурява 24-часова грижа за деца, при които се налага спешното извеждане от ситуация на непосредствена опасност за физическото или психичното им здраве, докато се изяснят обстоятелствата на семейната ситуация и детето се реинтегрира в семейната среда и/или се приложи друга мярка за закрила. Тази услуга осигурява задоволяване на основните нужди на децата от временен подслон, храна, грижи, емоционална подкрепа, сигурност. В случаит, при които е отчетена необходимост, е оказвана психологическа и емоционална подкрепа с цел справяне със силните емоции, предизвикани от травматичното събитие, довело до извеждане от семейството му, максимално ограничаване на последствията и стреса и подпомагане адаптацията му в ЦСП.
По случаи, при които е в интерес на детето и е възможно установяване на контакт с родителите, екипът на ЦОП работи със семействата на настанените деца с цел развитие и подобряване на родителските умения (по хипотезата за насилието като дефицит на умения за гледане на дете и нисък родителски капацитет), развитие на уменията за решаване на проблемите и конфликтните ситуации, подобряване на семейната комуникация и посредничество. По време на пребиваването си в ЦСП децата са включвани в различни дейности, организирани от екипа. За децата в училищна възраст, които продължават да посещават училище, по време на престоя ЦОП се осигурява служител, който да води детето до училище и обратно, като се търси сътрудничество и постоянна връзка с учителите и педагогическите съветници с цел осигуряване на сигурността и емоционалния комфорт на детето извън ЦСП. С децата, които не са записани в учебно заведение, се провеждат образователни занимания в рамките на ЦОП и организиране на ежедневни дейности с цел пълноценно прекарване на свободното време. По време на престоя в ЦСП специалистите от екипа проследяват здравословното, психологическо и емоционално състояние на настанените деца и при необходимост е оказвана медицинска и психологическа помощ и/или са осигурявани консултации със съответните специалисти. От страна на ключовия социален работник се осъществяват ежедневно наблюдение, индивидуални консултации в подкрепа на децата за овладяване на кризата, формиране на приемливо обяснение за случващото се, осмисляне на проблемните области и алтернативи за справяне, обсъждане на възможностите за развитие на семейната ситуация в перспектива и варианти за изход от услугата.
В проведените групови занимания се работи за развиване на умения за подобряване на социалното функциониране и поддържане на приемливо поведение. Използват се следните методи: беседи на различни теми /напр. "Приемливо поведение в социума” и "Моето лично пространство навън”/; ролеви игри /напр. в които се проиграват ситуации на ползване на учтивите форми: "моля”, "благодаря”, ”заповядай”,”извинявай”/; ателиета, в които чрез рисуване и други техники детето отреагира емоциите си, натрупаното напрежение и агресия, преструктурира даден проблем и др.
Добри практики:
При настаняван на дете в ЦСП медицинската сестра проследява здравословното му състояние, осъществява връзка с личния лекар, съпровожда детето за извършване на профилактични и контролни прегледи и проследява прилагане на лечение, при предписано такова. От медицинското лице се оказва пълно съдействие за извършване на контролни паразитологични изследвания.
Договорени са много добри партньорски взаимоотношения с РЗИ - Бургас, които извършват паразитологичните изследвания безплатно и при необходимост оказват подкрепа и насоки при прилагане на лечение на деца, за които са получени положителни резултати от направените изследвания.
Работа с деца с увреждания
През отчетния период са предоставяни социални услуги на 14 деца (7 момчета и 7 момичета) и техните семейства. Всички деца се отглеждат в семейна среда и са насочени от ДСП- Бургас, а 1 - от ОЗД-Айтос.
Дневна грижа за деца с увреждания – почасова
През отчетния период е предоставяна социална услуга " Дневна грижа за деца с увреждания - почасово” на 6 деца /4 момичета и 2 момчета/. Децата са на възраст от 7 до 17 годишна възраст, с уточнени диагнози, едно от тях се придвижва на инвалидна количка.
Екипът, работещ с децата, е мултидисциплинарен, включващ различни специалисти – логопед, възпитател, психолог, рехабилитатор. За всяко дете е изготвен индивидуален план за предоставяне на услугите, съобразен със субективните възможности и потребности. Дейностите в индивидуалния план се осъществяват ежедневно по индивидуален график и дневен режим. В дневния режим на децата е заложено да посещават ЦОП ежедневно от 08.30 ч. до 14.30 ч. Осигурен е безплатен специализиран транспорт за трудно подвижни граждани, обслужван от "БургасБус” ЕООД, с който децата пристигат и си отиват от ЦОП. От ЦОП ежедневно е предоставяна разнообразна и питателна храна за обяд – супа, ядене и десерт. В дневния график са включени групови и индивидуални занимания и игри – утринно раздвижване, групови занимания с обучителна насоченост, по интереси, интерактивни игри, работа с логопед, консултации с психолог, рехабилитация, занятия за ДЕЖ. През изтеклия период екипът на ЦОП работи за повишаване благосъстоянието на децат